همه چیز در مورد فعال کردن رمز دوم پویا


چگونه رمز دوم یکبار مصرف (پویا) خود را فعال کنیم؟

داشتن رمز دوم یکبار مصرف (پویا) از 15 دی ماه اجباری می شود و به دنبال آن، دیگر نمی توانید از رمز دوم ایستای کارت بانکی خود استفاده کنید؛ چراکه تمام بانک ها ملزم هستند از تاریخ اول دی ماه 98 خدمات مرتبط با تراکنش های غیرنقدی را فقط از طریق رمز پویا انجام دهند. در این مقاله، تلاش کردیم روش فعال سازی رمز پویا در هر کدام از بانک های کشور را مطرح کنیم. با ما همراه باشید تا همه چیز درباره چگونگی فعال سازی رمز پویا را با شما در میان بگذاریم و برای استفاده از خدمات آنلاین خیالتان را آسوده کنیم.

بانک مورد نظرتان را از فهرست زیر انتخاب نمایید تا مطلب مرتبط با آن برایتان نمایش داده شود: 

** بانک ملی

** بانک سپه

** بانک ملت

** بانک تجارت

** بانک پاسارگاد

**بانک پارسیان

**بانک انصار

** بانک صنعت و معدن

** بانک مسکن

** بانک توسعه تعاون

** پست بانک ایران

** بانک اقتصاد نوین

** بانک سامان

 

1.‌ فعال سازی رمز پویا بانک ملی

رمز پویای بانک ملی را می توانید با عنوان رمزبان دریافت کنید. ابتدا به سایت بانک ملی مراجعه نمایید و با توجه به سیستم گوشی همراه خود (IOS و  اندروید)‌ نرم افزار رمزبان را دانلود کنید. بعد از بازکردن نرم افزار، صفحه بازشده را ورق بزنید تا صفحه ای به شما نمایش داده شود که جایی برای واردکردن شماره موبایلتان وجود دارد. شماره موبایل خود را وارد نمایید و تأیید کنید. در صفحه بعد، رمز مورد نظر خود را وارد کنید. پس از تأیید، کدی برای شما از طریق پیامک ارسال می شود که باید در بخش بعد، این کد را وارد کنید.  سپس با توجه به راهنمای درون نرم افزار به یک خودپرداز مراجعه نمایید و باقی مراحل را انجام دهید.

 

در این صفحه از بانک ملی نسخه مطابق با موبایل خود را دانلود نمایید

 

2. بانک سپه

برای فعال سازی رمز پویا در بانک سپه ابتدا به سایت این بانک مراجعه نمایید و نرم افزار رمزساز را دانلود و نصب کنید. اطلاعات خواسته شده را از بانک دریافت کنید و در برنامه رمزساز وارد نمایید تا برنامه فعال شود. نام کاربری و رمز عبور برای ورود به برنامه را مشخص کنید. توجه داشته باشید نام کاربری باید بین 3 تا 16 حرف و لاتین باشد و ترکیب آن حروف و اعداد را شامل شود. اکنون با رمز عبور و نام کاربری خود وارد برنامه شوید. در صفحه اصلی برنامه فعال سازی رمزساز، با لمس کردن گزینه دریافت رمز می توانید رمز یک بار مصرف دریافت کنید. این رمز تنها تا 90 ثانیه دارای اعتبار است و 30 ثانیه نشان داده می شود. اگر هنگام دریافت رمز با پیغام «این رمز صحیح نمی باشد» مواجه شدید، گزینه همگام سازی در صفحه تنظیمات رمزساز را لمس کنید تا همگام سازی صورت گیرد.

 

برای فعال کردن رمز پویا بانک سپه لازم است از سایت بانک سپه اپلیکیشن رمز ساز را دانلود نمایید

 

3. بانک ملت

 

روش فعال کردن رمزنگار بانک ملت با نصب نرم افزار

 

از سایت بانک ملت، نرم افزار را دریافت نمایید. سپس به یکی از دستگاه های خودپرداز مراجعه کنید. در منوی تغییر رمز و خدمات رمز پویا، برای فعال کردن رمز دوم اقدام کنید تا کد فعال سازی برایتان ارسال شود. با وارد کردن کد فعال سازی و مشخص کردن رمز نرم افزار می توانید از بخش افزودن کارت/ کارت های بانک ملت به سیستم رمزنگار ملت، در بخش دریافت رمز دوم یک بار مصرف از سیستم رمزنگار ملت، رمز دوم پویای خود را دریافت نمایید.

 

روش فعال کردن رمز پویا با استفاده از سامانه پیامکی رمز نگار ملت

 

اگر می خواهید رمز پویای خود را از طریق سامانه پیامکی فعال کنید، به یکی از دستگاه های خودپرداز مراجعه نمایید. در منوی دستگاه خودپرداز، از منوی تغییر رمز و خدمات تغییر رمز پویا برای فعال سازی نسخه پیامکی اقدام کنید. اکنون شماره همراه شما نشان داده می شود. پس از تأیید، سامانه پیامکی فعال می شود و راهنمای سیستم ارسال می شود. سپس 4 رقم آخر کارت بانکی برای دریافت رمز پویا ارسال می شود. درپایان، رمز هفت رقمی یکبار مصرف با سرشماره Bank Melllat به شماره گوشی همراهتان پیامک می شود.

 

4. بانک تجارت

اگر کارت بانک تجارت را دارید، اصلاً نیازی نیست به بانک مراجعه کنید. کافی است به خودپرداز بانک تجارت مراجعه کنید.، گزینه سایر خدمات و گزینه فعال سازی رمز پویا را بزنید. به شما یک رسید و یک پیامک داده می شود حالا به سایت بانک تجارت مراجعه کنید، نرم افزار همراز را دانلود و نصب کنید. وارد نرم افزار همراز شوید، گزینه افزودن کارت را بزنید، شماره کارت خودتان را وارد کنید. از شما شماره سریال و رمز توکن می خواهد. شماره سریال در رسید و رمز توکن در پیامک وجود دارد.

 

 دو روش فعال سازی رمز پویا بانک تجارت: 1. نصب نرم افزار همراز 2. کد #88*788* 

5. بانک پاسارگاد

برای فعال کردن رمز پویای بانک پاسارگاد کافی است وارد سامانه بانکداری مجازی بانک پاسارگاد شوید، گزینه قسمت کارت را لمس کنید، سپس گزینه «کارت های من» را انتخاب نمایید، روی علامت مثبت بزنید و از قسمت «عملیات مجاز»، «مدیریت رمز دوم» را انتخاب کنید و درخواستتان را تأیید نمایید. برنامه پاسارگاد را که روی گوشی خود نصب کرده اید، باز کنید و از لیست کارت ها روی گزینه رمز پویای کارت را انتخاب کنید یا از قسمت «خدمات کارت» گزینه «سایر» را انتخاب نمایید و خیلی راحت هرموقع که به رمز دوم کارت نیاز داشتید، رمز دوم کارت را دریافت کنید.

 

 

6. بانک پارسیان

پس از مراجعه کردن به دستگاه خودپرداز بانک پارسیان، منوی عملیات رمز را انتخاب نمایید. سپس، گزینه ثبت نام رمز یک بار مصرف را بزنید و بعد گزینه «ادامه عملیات» را انتخاب کنید. در این بخش، شماره موبایل شما نمایش داده می شود. اکنون یک رمز 8 رقمی برای خودتان تعیین کنید. سپس کلید «تأیید» را انتخاب نمایید. بار دیگر رمز 8 رقمی را وارد و تأیید کنید.

شما می توانید سرویس رمز دوم پیامکی خود را نیز فعال کنید. پس از ثبت درخواست سرویس پیامکی در دستگاه خودپرداز، پیامکی برای فعال سازی دریافت می کنید. وقتی کد فعال سازی را دریافت کردید، وارد همراه بانک بانک پارسیان شوید. سپس گزینه رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید. شماره کارت خود را وارد نمایید و کد فعال سازی را که پیش ازاین از طریق پیامک دریافت کرده بودید، وارد کنید. سپس دکمه تأیید را بزنید.

7. بانک انصار

برای فعال کردن رمز دوم و پویای بانک انصار ابتدا برنامه «آپان» را نصب کنید. وارد برنامه شوید، از منوی «رمز یک بار مصرف» الگو یا پین را انتخاب نمایید. برای واردشدن به اینترنت بانک انصار باید اطلاعات کاربری خود را داشته باشید، اگر هم ندارید نگران نباشید،‌می توانید از بخش «فعال سازی- بازیابی خدمات نوین» اطلاعات کاربری خود را دریافت کنید. پس از واردشدن به اینترنت بانک، در صفحه «خانه»، کلید «فعال سازی رمز دوم یک بار مصرف» را انتخاب کنید. سپس از بخش «شماره کارت»، شماره کارت خود را مشخص نمایید. دکمه قرمز رنگ «افزودن کارت» را لمس کنید تا پیامی دریافت کنید که نشان می دهد رمز یک بار مصرف برایتان فعال شده است. سپس دکمه بازگشت را لمس کنید. در صفحه جدید، روی گزینه «رمز دوم یکبار مصرف کارت» کلیک کند. بار دیگر، کارت خود را از بخش «شماره کارت» انتخاب کنید. اکنون دکمه «فعالسازی برنامه رمزساز» را بزنید. بعد از نمایش بارکد (QRCode)، برنامه آپان را اجرا کنید و از بخش رمز یک بار مصرف، تصویر QRCode را اسکن نمایید. اکنون کدی را وارد کنید که از طریق پیامک برای فعال سازی دریافت کرده اید . در بخش بعد، کد 6 رقمی را به دلخواه بنویسید. پس از ارسال و تأیید، نرم افزار رمزساز فعال می شود.

 

8. بانک صنعت و معدن

برای فعال کردن رمز دوم پویا در بانک صنعت و معدن کافی است وارد سایت بانک صنعت و معدن شوید و برنامک رمزساز را دانلود نمایید. پس از نصب برنامه،‌ روی دکمه «فعالسازی برنامک رمزساز» بزنید. یک کد به صورت پیامک به گوشی شما از طرف بانک ارسال می شود. یک رمز 6 رقمی برای برنامه انتخاب نمایید. صفحه ای نمایش داده می شود که در آن برای فعالسازی رمز دوم می توانید اقدام کنید. Qr Code  را اسکن کنید. کد 4 رقمی پیامک شده را وارد نمایید.

فعالسازی از طریق دستگاه خودپرداز:

** روی دکمه «فعالسازی برنامه رمزساز» کلیک کنید.

** با برنامک رمزساز خود بارکد نمایش داده شده را اسکن نمایید و در بخش بعد رمز خود را دریافت کنید.

 

برنامه برنامک رمزساز را می توانید از سایت بانک صنعت و تعاون دانلود کنید

 

9.‌ بانک مسکن

برای دریافت رمز پویا بانک مسکن به عابربانک مراجعه نمایید. کارت و رمز اول آن را وارد کنید. سپس وارد صفحه «تغییر رمز» شوید و «خدمات رمز پویا» را انتخاب نمایید. دکمه «تخصیص رمز اول» را بزنید. سپس شماره موبایل خود را وارد کنید. حتماً شماره ای را بزنید که در بانک ثبت کرده اید. پس از انجام دادن مراحل، رسید بانکی را نزد خود نگه دارید. اکنون برنامه رمزنما را نصب کنید. لینک این برنامه برای شما پیامک می شود. در بخش خدمات الکترونیک، دکمه «خدمات رمز یکبار مصرف» را بزنید. سپس موارد زیر را وارد کنید:

1.‌ شماره کارت

2.‌ سریال درج شده در رسید بانکی خودپرداز

3.‌ کد فعالسازی پیامک شده

پس از دریافت رمز پویا، می توانید در زمان های بعد نیز از همین برنامه رمزنما استفاده کنید و رمز پویای جدید دریافت نمایید.

 

10. بانک توسعه تعاون

شیوه اول:‌ همراه بانک

برنامه «همراه بانک» را روی موبایل خود نصب کنید. لینک دانلود این برنامه را می توانید با ارسال کلمه «همراه بانک» به شماره 500015741  دریافت کنید.

اکنون مراحل زیر را انجام دهید:

1.‌ خدمات سپرده سایر

2.‌  عملیات کارت

3.‌  فعالسازی رمز پویا یا یکبار مصرف کارت

شیوه دوم: اینترنت بانک

اگر اینترنت بانک دارید، وارد اینترنت بانک خود شوید و مسیر زیر را دنبال کنید:

1.‌ انتخاب دکمه «کارت های من»

2.‌ در بخش مربوط به کارتتان انتخاب گزینه «مدیریت نوع رمز»

3.‌ تأیید شماره موبایل و رمز پویا

 

گرفتن رمز پویا بانک توسعه تعاون از طریق اینترنت بانک

 

11.‌ پست بانک ایران

اگر نمی خواهید برنامه رمزساز را روی گوشی خود نصب کنید، می توانید به یکی از شعب مراجعه کنید و از طریق شماره موبایلتان به صورت پیامکی رمز را دریافت کنید.

اگر از اینترنت بانک استفاده می کنید، از اینترنت بانک خود برنامه «پنام» را دانلود و نصب نمایید. وارد حساب کاربری خود در اینترنت بانک شوید. سپس دکمه «مدیریت کارت» را بزنید. پس از زدن گزینه «فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف»‌، شماره کارت خود را وارد کنید.گزینه «افزودن کارت» را انتخاب کنید. وقتی پیام «رمز دوم یکبار مصرف برای کارت فعال شد«‌ را مشاهده کردید، روی گزینه «بازگشت» کلیک نمایید. سپس روی دکمه «رمز دوم یکبار مصرف کارت» بزنید. کارت را دوباره انتخاب کنید. روی دکمه «فعالسازی برنامک رمزساز» بزنید. کد QR را با برنامه «پنام» اسکن نمایید. در برنامه پنام موبایل خود وارد شوید. دکمه «فعالسازی رمز دوم کارت» را انتخاب کنید.  در این صفحه، اسکن کد تصوری را بزنید. اکنون می توانید با برنامه خود QR ایجادشده را اسکن نمایید. سپس پیامکی حاوی کد فعالسازی 4 رقمی دریافت می کنید. رمزی برای ورود به برنامه یا اپلیکیشن انتخاب کنید. بعد از ثبت،‌رمز ورود به برنامه کد فعالسازی را ارائه کنید. اکنون برنامه رمزساز برایتان فعال شده است. 

12.‌ بانک اقتصاد نوین

از دو طریق می توانید اقدام کنید: حضوری و غیرحضوری.

در شیوه حضوری، به بانک مراجعه می نمایید و پس از پرکردن فرم درخواست، برنامه رمزساز (ارس) برایتان نصب می شود.

در شیوه غیرحضوری، از اینترنت بانک خود به منوی کارت بروید و گزینه «فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف کارت» را بزنید و برای رمز دوم اقدام نمایید.

 

13. بانک سامان

وارد سایت بانک سامان شوید و در منوی سایت در بخش اپلیکیشن های بانک سامان «رمزینه» را انتخاب کنید و برنامه «رمزینه را دانلود و نصب نمایید. پس از این مرحله، با لپ تاپ یا کامپیوتر دیگری وارد سایت بانک سامان شوید و وارد اینترنت بانک خود شوید. گزینه «مدیرت کارت ها» را انتخاب کنید. سپس دکمه «فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف» خود را بزنید. شماره کارت مورد نظر را مشخص کنید.سپس دکمه فعالسازی رمزینه را بزنید. اکنون یک کد تصوری مشاهده می کنید. حالا در گوشی موبایل خود وارد اپلیکیشن شوید و گزینه «فعالسازی رمز دوم» را بزنید. صفحه را به سمت راست بکشید و دکمه اسکن کد تصویری را لمس کنید و کد تصویری نمایش داده شده را اسکن نمایید. سپس رمزی 6 رقمی به دلخواه خود وارد کنید و در پایان یک کد 4 رقمی که از طرف بانک برایتان ارسال می شود را وارد کنید. اکنون رمز دوم پویای شما فعال شده  است. از این پس می توانید برا یانجام دادن هر تراکنش به اپلیکیشن رمزینه وارد شوید و رمز ثابت 6 رقمی که خودتان انتخاب کرده بودید وارد کنید تا رمز دوم پویا برایتان نمایش داده شود. البته این رمز تنها برای 30 ثانیه قابل استفاده است.

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار