ورزش در خانه مخصوص روزهای قرنطینه


از ورزش نباید غافل شوید، خصوصا این روزها که در حال مبارزه با ویروس کرونا هستیم؛ چرا که یکی از اصلی ترین راه های مبارزه با ویروس کرونا، تقویت سیستم ایمنی آن هم با کمک انجام ورزش های مناسب در خانه است. اگر علاقه مند به بررسی و یادگیری ورزش هایی مناسب برای افزایش سیستم ایمنی بدن خود هستید، پیشنهاد می کنیم تا پایان، همراه مجله گردشگری هتل یار باشید...

 

مطلب مرتبط: مهم ترین نکاتی که باید در مورد ویروس کرونا بدانید!!

 

ورزش در خانه، برای دوری از کرونا

در بین انواع مختلفی از ورزش های قابل انجام در منزل برای مقابله با ویروس کرونا، تمرینات ایزومتریک (سبب فعال سازی قابل توجه عضلات می شوند) و همچنین ورزش های هوازی بهترین گزینه های ممکن می باشند.

 

علت ارزشمند بودن تمرینات ایزومتریک در دوران قرنطینه خانگی!

یکی از اصلی ترین دلایل انتخاب تمرینات ایزومتریک این است که هنگام انجام این ورزش‌ها، عضلات منقبض می‌شوند و برای مدت طولانی تحت تنش باقی می‌مانند که این موضوع باعث می‌شود مواد شیمیایی و ترکیبات مختلفی که در عضلات وجود دارد، به رشد و تقویت آن عضله کمک کند. در واقع باید بپذیریم که جریان خون در عضلات با انجام تمرینات ایزومتریک بهتر می‌شود و باعث خواهد شد تا قدرت سیستم ایمنی بدن بسیار بالا برود.

یکی دیگر از مزیت های مهم تمرینات ایزومتریک، امکان انجام آن ها در محیط های مختلف مانند خانه، پارکینگ منزل و... می باشد. چراکه معمولا به تجهیزات خاصی نیاز ندارند و شامل حرکت های بسیار ساده می شوند. که روش های مختلفی مانند مثال های زیر را شامل می شود.

 

 

تمرینات ایزومتریک برای ورزش در خانه

 

تمرینات ایزومتریک در ناحیه شکم

از جمله تمرینات ایزومتریک می توان به حرکات هایی در ناحیه عضلات شکمی، از جمله عضلات مورب مانند ورزش‌های ایزومتریک پلانک و پلانک از پهلو اشاره کرد. تمرین پلانک را با قرار گرفتن در وضعیت شنای سوئدی انجام دهید، اما بدنتان را به‌ جای دست‌هایتان، با استفاده از آرنج‌ها و ساعدهای خود حمایت کنید. در حین انجام این ورزش، کمر و پاهایتان را صاف و کشیده نگه ‌دارید.

 

 

ورزش‌های بالاتنه ایزومتریک

حرکت پشت بازو با فشار به دیوار را با ایستادن در مقابل یک دیوار انجام دهید، درحالی ‌که کمرتان صاف و کشیده و بازوها افتاده و در دو طرفتان قرار داشته باشند. کف دست‌ها به سمت دیوار باشد و با استفاده از عضلات بازو، محکم به دیوار فشار وارد کنید.

 

 

برخی از تمرینات ساده ایزومتریک (حتی برای سالمندان)

روی لبه تخت بنشینید و به کمک سفت کردن عضلات ران، زانو را بالا آورده و صاف نگه دارید۵ ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس به حالت اول برگردیدمجددا تکرار کنید.

پا را کاملا کشیده نگه داشته حالا حدود ١۵ سانتیمتر از سطح زمین بلند کرده و ۵ ثانیه نگه داشته و به حالت اول برگردید و مجددا تکرار کنید.

همچنین زمانی که پشت میز و روی صندلی نشسته‌اید، شکم خود را منقبض کنید که این حرکت یکی از تمرینات ایزومتریک است. یا به عنوان مثال می‌توانید با گرفتن جسمی ثابت توسط دست‌ها خود، عضلات را منقبض کنید و به انجام تمرین ایزومتریک بپردازید.

 

 

دیگر تمرینات ایزومتریک

از دیگر تمرینات ایزومتریک می‌توان به دراز و نشست، دوچرخه زدن بدون نیاز به دوچرخه و انجام نمایشی آن حرکت، راه رفتن به صورت متوالی، انجام حرکات کششی با کمک دست‌ها و پاها اشاره کرد.