معرفی روستا های مشهد


یکی از جذاب ترین کار هایی که به هنگام سفر رفتن می توان انجام داد، بازدید از روستا ها و شهر های حومه مقصد اصلی سفر است. با این کار می توان علاوه بر لذت بردن از چشم انداز های تازه، تجربه های زیبایی کسب کرد.

برای توصیف هر چه بیشتر این موضوع تصمیم گرفتیم از یک مثال عالی استفاده کنیم. در این مقاله قصد داریم به معرفی روستا های اطراف مشهد بپردازیم. مشهد یکی از محبوب ترین و پر مخاطب ترین شهر های ایران است که موفق شده تا مسافران گوناگون و از قشر های مختلف را به خود جذب کند. در این بین برخی به سراغ بهترین هتل های شهر مثل هتل هما 2 مشهد می روند و دسته ای دیگر به بوم گردی روی می آورند.

روستا های اطراف این شهر، هر یک نکات ظریف و دوست داشتنی را در خود جای داده اند. همین موضوع سبب می شود چه زائران و چه دیگر مسافران، برنامه خود را طوری تنظیم کنند که پس از زیارت و بازدید از شهر، سری هم به این مناطق بزنند. با مجله هتل یار همراه باشید تا لیستی از روستا های اطراف مشهد را به شما ارائه دهیم.

 

سفر به روستا های مشهد

 

روستا هایی که معرفی می شوند:

شاندیز

روستای پاژ

روستای عنبران

روستای زشک

روستای آبگرم

روستای کنگ

شاندیز، منطقه نمونه بین المللی گردشگری

امکان ندارد چه در طول زندگی و چه در سفر هایتان نامی از شاندیز به گوشتان نخورده باشد. شاندیز را می توان به نام ترین روستایی شمارد که در اطراف مشهد وجود دارد. این روستا که در 37 کیلومتری شمال غربی مشهد قرار گرفته، موفق شد تا در سال 1384 به منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران تبدیل شود.

شاندیز از جاذبه های طبیعی و دیدنی لب ریز است و خیلی خوب توانست خود را به عنوان یک قطب گردشگری ثابت کند. آوازه شیشلیک های این شهر و رستوران های آن به قدری بین مسافران چرخید که اکنون در اکثر شهر های ایران شعبه داشته و حتی پذیرای مسافران خارجی بسیاری در سال هستند.

 

لباس محلی روستا های مشهد

 

روستای پاژ، یادگار قدم های فردوسی

تا به حال برایتان پیش آمده تا به موزه ای بروید از ابزار و وسایل قدیمی مشاهیر دیدن کنید؟ آیا بازدید از خانه هایی که اکنون به موزه تبدیل شده اند برایتان جالب توجه است؟

اگر پاسختان به این سوالات مثبت بود، روستای پاژ در 15 کیلومتری شمال شرقی مشهد درست همان مقصدی است که در پی آن می گردید. روستای پاژ زادگاه شاعر پر آوازه ایرانی، فردوسی بوده که هزار سال پیش در آن زندگی می کرده است. تاریخ دقیقی از قدمت این روستا در دست نبوده ولی احتمال می رود که مربوط به دوران پس از اسلام است.

 

روستای پاژ

 

روستای عنبران، عطر دلبستگی

کم پیش می آید در بدو ورد به شهر یا روستایی با استقبالی پر از عطر و بوی خوب رو به رو شویم. روستا عنبران که در یک کیلومتری طرقبه قرار گرفته به لطف گیاهان خودوری خوش بوی خود توانسته حس و حالی وصف نشدنی را به ساکنین و مهمانان خود ارائه کند.

فاکتور های مثبت روستا عنبران به اینجا ختم نشده و سعی کرده تا با نکات مثبت دیگر خود مسافران را به وجد بیاورد. معماری کوچه و خیابان های این روستا به طرز شگفت انگیزی چشم نواز است. همچنین این روستا پیرو دیگر مناطق دیدنی پیرامون مشهد کافه و رستوران هایی دنج و با کیفیت را در خود جای داده است.

 

روستای عنبران

 

روستای زشک، زیبایی بی پایان

در حدود 60 کیلومتر که از سمت جنوب شرق مشهد فاصله می گیرید و شاندیز را پشت سر می گذارید، به یکی دوست داشتنی ترین روستا های اطراف مشهد می رسید. روستای زشک که ریشه لغت آن ز اشک بوده جاذبه های طبیعی بسیاری را در خود جای داده است.

این روستا به چشمه های جوشان متعدد خود و چشم انداز های سرسبزی که دارد معروف است. جمعیت این روستا چند هزار نفری بیش نیست. جالب است بدانید که روستا زشک تقریبا 3 الی 4 هزار نفر جمعیت دارد که در شش ماه اول سال این عدد دو برابر می شود. دلیل این اتفاق نیز محیا شدن فضایی دل انگیز و دوست داشتنی  در دو فصل بهار و تابستان است که مسافران بسیاری را به سمت خود می کشاند.

 

روستای زشک

 

روستای آبگرم، لمس بافت روستایی

روستای آبگرم یکی از زیباترین روستا های اطراف مشهد است که بعد از گذشت سال ها هنوز هم بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده است. از جمله دلایلی که سبب بروز این اتفاق شده، فاصله نسبتا زیادی است که با شهر مشهد دارد.

مشهور ترین جاذبه طبیعی این روستا، آبشار رویایی آن است که از ارتفاعات هزار مسجد سرچشمه گرفته است. در پایین این آبشار نیز حوضچه ای به وجود آمده که دمایی متعادل داشته و محلی مناسب برای وقت گذرانی و آب تنی است.

 

روستای آبگرم

 

روستای کنگ، ماسوله ای در قلب خراسان

کمتر کسی است که به ماسوله رفته باشد و محو معماری به یادماندنی آن نشده باشد. یافتن چنین جاذبه ای در نقطه ای دیگر از ایران قطعا جذاب خواهد بود و گردشگران را بسیاری را به سمت خود خواهد کشید. روستای کنگ یکی از چندین روستای خارق العاده اطراف مشهد بوده که به ماسوله خراسان مشهور است.

شما می توانید ساعت ها در این روستا به قدم زدن بپردازید و آرامشی وصف نشدنی را به ذهن خود هدیه کنید. در بین قدم هایتان می توانید از درختان گیلاس و آلبالو بچینید و طعم بی نظیر آن ها را بچشید. ناگفته نماند که غذا های محلی این روستا انتظار شما را می کشند و بی صبرانه منتظرند تا آش مشهور آن را امتحان کنید.

 

روستای کنگ

 

در آخر ...

گشت و گذار در طبیعت، علی الخصوص روستا های اطراف شهر های بزرگ و تاریخی پیشنهادی نیست که بتوان به راحتی آن را رد کرد. روستا های فوق العاده دیگری مانند گلستان، ابرده، جاغرق و اخلمد در اطراف مشهد وجود دارد که در فرصت بعدی به سراغ معرفی آن ها می رویم.