جاده چالوس ؛ شاهرگ البرز


جاده چالوس یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین جاده‌های ایران است که کرج را به چالوس در استان مازندران متصل می‌کند. نام رسمی این جاده، ۹۵ است. این جاده به دلیل کم‌نظیر بودن چشم‌اندازهای طبیعی تبدیل به یکی از پرترددترین مسیرهای تهران به مناطق شمالی شده‌ است.
مناظر سراسر شگفت‌انگیز جاده‌ای که از میان رشته‌کوه‌های سرسبز البرز می‌گذرد باعث شده تا ترافیک سنگین مسیر منتهی به چالوس و نوشهر لذت‌بخش باشد. برخلاف جاده هراز (مسیرتهران-آمل‌)، مناظر شگفت‌انگیز جاده چالوس از همان ابتدای مسیر خودنمایی می‌کند. قله‌های بلند سلسله کوه‌های البرز همواره پوشیده از برف و شاهکار مهندسی در ساخت جاده‌ای با شیب ملایم در کنار دره‌های مملو از جنگل، چشم‌نواز است. با این‌ حال توقف در جاده، به‌ویژه در فصل زمستان می‌تواند خطرناک باشد. در برخی تعطیلات مهم، جاده یک‌طرفه می‌شود، که این موضوع می‌تواند در برنامه‌ی سفر اختلال ایجاد کند.
تا اواخر دوره‌ی قاجار، جاده‌ای میان کرج و چالوس وجود نداشت و تنها راه دسترسی به روستاهای این منطقه را یک مسیر خاکی تشکیل می‌داد. اما ارتباط دهنده شمال و جنوب رشته کوه البرز نبود. این جاده به‌طور رسمی در سال ۱۳۱۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در سال ۱۳۴۰ و با ساخت سد امیركبیر (سد كرج)، به جاذبه‌‌ها و زیبایی‌های این جاده افزوده شد و طی زمانی کوتاه، جاده چالوس به یكی از تفریحگاه‌‌های مهم گردشگری ایران تبدیل شد.
جاذبه‌های جاده چالوس
تونل کندوان
تا پیش از ساخت تونل کندوان، جاده چالوس بدون استفاده بوده و پس از ساخت این تونل جاده چالوس بیشتر مورد استفاده قرار گرفت.
تونل کندوان در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۱۷ توسط رضا شاه پهلوی افتتاح شد. قبل از احداث این تونل، راه میان کرج و چالوس در پنج ماه از سال غیر قابل عبور بود. کار ساخت این تونل به مسافت هزار و ۸۸۶ متر و عرض ۵ تا ۷ و ارتفاع ۶ متر، با ادوات و ابزار آن زمان که کلنگ و تیشه بود، تنها سه سال به طول انجامید. با احداث این تونل ۱۳ کیلومتر از مسیر مرکز کرج به چالوس کاسته شد چون پیش از آن برای طی این مسیر باید کوه دور زده می‌شد.
رودخانه کرج
وجود رودخانه كرج به موازات جاده چالوس، سد كرج و روستای زیبا و كوچك واریان كه مانند جزیره‌ای كوچک در آن سوی آب دریاچه‌ی سد كرج قرار دارد، زیبایی‌های این جاده را دو چندان كرده است.
این جاده دارای رودخانه‌های آب شیرین متعددی همچون رودخانه‌های وارنگه رود و شهرستانک است كه همه شاخه‌هایی از رودخانه اصلی كرج هستند. رودخانه پرآب كرج از ایام باستان دارای آب فراوانی بوده كه آب مناطق شهریار، ساوه، كرج و بخش‌هایی از تهران را تامین می‌كرد و مسیر آن تا قم هم ادامه داشت اما امروزه این رودخانه حتی قادر به تامین نیاز آب آشامیدنی شهر كرج هم نیست.
روستاها
مكان‌های دیگری در كنار جاده چالوس مانند مناطق ورزشی (از جمله پیست اسكی در دیزین و پیست اسكی خور) و روستاهای بسیار زیبا از جمله روستاهای خور، آسارا، گچسر و واریان هستند كه به عنوان روستاهای هدف گردشگری كرج نیز معرفی شده‌اند و از دیگر جاذبه‌های گردشگری محور كرج–چالوس است كه محدوده آن از بیلقان تا كندوان مسافتی به طول ۷۵ کیلومتر را در برمی‌گیرد.
چشمه «وله» در ۷۰ كیلومتری شمال شرق كرج در روستای وله، چشمه «گل كیله» در شمال كاخ شهرستانک در كوه‌های «بشم آهار» و هفت چشمه در اوایل جاده چالوس از جمله چشمه‌های درمانی جاده چالوس محسوب می‌شوند.
نخستین جاذبه‌ای كه در ابتدای ورود به آسارا از سمت كرج به چشم می‌خورد، قلعه تاریخی صلصال است كه قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. آبشار زیبا و دیدنی هفت چشمه در منطقه آدران در كیلومتر ۱۷ جاده كرج چالوس، آبشار خور، آبشار روستای كلهـا، در فاصله دو كیلومتری گچسر در روستای وله، باغ لاله‌ها، تپه شنستون، قلعه دزدبند، كـاخ شهرستانک، امامزاده سپهسالار، غار زیبای یخ مراد در روستای كهنه ده، غارهای ری زمین و سیراچال و كاخ‌ها و قلعه‌های قدیمی قرار دارند كه قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد. بخش آسارا از نظر منابع طبیعی و تاریخی آن‌چنان غنی است كه ظرفیت لازم برای ایجاد صنعت جهانگردی و گردشگری بین المللی را نیز دارد و جاده چالوس به عنوان یكی از زیباترین و دیدنی‌ترین جاده‌های جهان در این بخش واقع است. این بخش با دارا بودن ۵۶ روستا حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.
سالانه حدود ۱۳میلیون جهانگرد و گردشگر داخلی از این جاده بازدید می‌كنند و بخش آسارا با دارا بودن ۳ قله بالای ۴ هزار متر، پیست اسكی بین‌ المللی دیزین، از مناطق مهم گردشگری ورزشی محسوب می‌شود. بخش آسارا كرج با دارا بودن ۵۶ روستا حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.