راهنمای کمپینگ| نکات بهداشتی


تا اینجا سعی کردیم مواردی را که باید پیش از آغاز سفر کمپینگ به آنها توجه کنید،‌ فهرست کنیم و آنها را ارائه دهیم. امروز در این مقاله قصد داریم به سراغ موضوع سلامت و رعایت بهداشت در طول سفر کمپینگ برویم؛ چراکه موضوع بهداشت تأثیر بسیار زیادی بر میزان لذت بردن شما از سفرتان دارد.

بیمار شدن و از دست دادن توان لازم در شرایط عادی می تواند ذهن آدم را منحرف کند، این موضوع زمانی که در سفر کمپینگ و از مراکز پزشکی دور هستید، می تواند بیشتر ایجاد ناخوشایندی کند. درنتیجه، لازم دانستیم تا لیستی از موارد بهداشتی که رعایت کردن آنها خالی از لطف نیست، برای شما تهیه کنیم.

 

لذت بردن از کمپینگ

 

بیشتر بخوانید

مقدمات کمپینگ راحت

*شست و شوی مداوم دست ها و ضدعفونی کردن آنها

برای جلوگیری از شیوع میکروب ها  و همچنین پیشگیری از بیماری هایی مانند کرونا، همیشه قبل از آماده سازی غذا و  بعد از صرف هر وعده غذایی دست های خود را به خوبی بشویید. این کار را بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و قبل از پر کردن بطری آب هم فراموش نکنید.

 

شستشوی مداوم دست ها

 

*از حشره کش ها استفاده کنید

حشره کش ها در انواع مختلف هستند و می توان در شرایط گوناگون از آنها استفاده کرد. این حشره کش ها که در اشکالی مانند اسپری، قرص و ... وجود دارند، می توانند حشرات گزنده را به خوبی دفع کنند. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که در مقصدتان، حشرات عامل انتقال بیماری ها باشند. فراموش نکنید با خود پشه بند به همراه داشته باشید یا زیپ چادر را ببندید.

 

استفاده از حشره کش ها

 

*برای هرنوع شرایط آب و هوایی آماده باشید

از مهم ترین عواملی که سبب بیماری در طول سفر می شود، می توان به سرمای بیش از حد و خیس ماندن اشاره کرد. درنتیجه، اگر پیش بینی هوای بارانی را می کنید، فراموش نکنید حتماً لباس های ضد آب به همراه داشته باشید. لباس های جنس نخ انتخابی مناسب برای این نوع هوا نیستند؛ چراکه خیلی دیر خشک می شوند.

برای آمادگی بیشتر در هوای سرد، لازم است انواع زیادی از لباس های گرم را با خود ببرید. کلاه، دستکش و جوراب های ضخیم از بایدهای کمپ در هوای سرد هستند. همچنین، مطمئن شوید کیسه خوابتان برای دمای هوا مناسب است، چادرتان 4 فصل و قابلیت تحمل باران های شدید را دارد. همینطور اگر هوا گرم و آفتابی است با خود کلاه مناسب، ضد آفتاب و لباس های خنک به همراه داشته باشید.

 

انواع پوشش در سفر

 

*راه ها و نکاتی برای تصفیه آب در کمپ

چنانچه سفر خود را آغاز کردید و متوجه شدید در مقصدتان به آب آشامیدنی دسترسی ندارید، باید خودتان به فکر تهیه آن باشید. اگر با ماشین شخصی سفر می کنید، می توانید از یک منبع آب بزرگ برای بردن آب استفاده کنید. در غیر این صورت، باید در طول سفر آب را تصفیه و قابل آشامیدن کنید.

 

آب آشامیدنی

 

به دلیل وجود میکروب و ویروس های متعدد در آب منابع طبیعی مانند چشمه ها و برکه ها، آشامیدن آنها به صورت مستقیم به هیچ عنوان توصیه نمی شود. برای آشامیدن این آب ها بهتر است ابتدا به کمک یکی از روش های زیر آن را تصفیه و سپس نوش جان کنید:

*جوشاندن: در این روش سنتی، شما تنها به یک قابلمه و گازپیکنیکی/ آتش نیاز دارید. کافی است اجازه دهید آب به مدت 5 دقیقه بجوشد. برای اینکه در وقت هم صرفه حویی کرده باشید، می توانید این کار را هم زمان با آماده کردن غذا انجام دهید که آتش/اجاق برپا باشند.

 

جوشاندن آب در طبیعت

 

*نی تصفیه آب: طراحی این نی ها به گونه ای است که سبب می شوند باکتری های آب از آن جدا شوند و آب خروجی تصفیه شده باشد. شما با استفاده از این نی های تصفیه می توانید به صورت مستقیم از آب برکه یا چشمه به راحتی بنوشید.

*بطری های فیلتردار و تصفیه کننده: داخل این بطری ها فیلترهای تصفیه تعبیه شده اند که استفاده از آنها را بسیار آسان کرده است. اغلب این فیلترها قابل تعویض هستند. درنتیجه، بهتر است حداقل یک عدد اضافه با خود به همراه داشته باشید.

*قرص های ضدعفونی کننده آب: این قرص ها را که اغلب بر پایه کلر یا ید هستند، می توان به صورت مستقیم در بطری آب انداخت. از لحاظ قیمتی به صرفه هستند و به راحتی می توان آنها را حمل کرد. نکته منفی در خصوص این قرص ها، طعمی است که برخی از آنها به آب می دهند. توجه داشته باشید پس از انداختن قرص کمی صبر کنید و سپس آب را بنوشید.

جمع بندی

در پایان، امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید. فراموش نکنید سلامتی شما با ارزش ترین سرمایه تان است، پس هیچ گاه از آن غافل نشوید و نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید.