راهنمای کمپینگ| مقدمات کمپینگ راحت


بسیاری از افرادی که قصد دارند به سفر بروند، کمپ کردن و راحتی را با یکدیگر در تضاد می بینند. از حق نگذریم سفری مانند کمپ کردن و این گونه ماجراجویی ها تا حدی دشوار است. اما اگر تمامی مراحل آن به درستی انجام گیرد، به یکی از آرامش بخش ترین سفرهایتان تبدیل می شود.

آرامش و راحتی در یک سفر کمپینگ رابطه ای مستقیم با محل چادر زدن و خواب شبانه کافی و با کیفیت دارد. امروز در این مقاله قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که بهتر است در این نوع سفر رعایت کنیم و مطالبی کاربردی ارائه نماییم. با ما همراه باشید و این نکات را جدی بگیرید.

 

لوازم اولیه یک کمپ آسوده

 

بیشتر بخوانید

اصول اولیه کمپینگ

محل مناسب برای چادر زدن

یکی از مهم ترین پرسش هایی که هنگام کمپ کردن ذهنتان را به خود مشغول خواهد کرد، این است که "چادر را کجا برپا کنیم؟"  پاسخ چنین سؤالی بسیار کلیدی است و جزو مواردی قرار می گیرد که سبب می شود سفری عالی را تجربه کنید یا سفری پر دردسر برای خود رقم بزنید. خوشبختانه راهکارهایی مناسب در خصوص این موضوع وجود دارند که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

 

چادر زدن در کمپینگ

 

*انتخاب زمین مناسب

منظور از انتخاب زمین مناسب، پیدا کردن سطحی صاف و بدون برآمدگی یا تو رفتگی است. تو رفتگی زمین زیر چادر می تواند سبب جمع شدن آب و به وجود آمدن گودالی پر از آب شود که مشکل ساز خواهد بود. همچنین، مطمئن شوید روی زمینی که انتخاب کرده اید  سنگ یا اجسام تیز وجود نداشته باشد تا خطری متوجه زیرانداز و چادرتان نشود.

*به بالا نگاه کنید

این مورد از آن جمله نکاتی است که اغلب افراد آن را فراموش می کنند یا جدی نمی گیرند؛ برای مثال، اگر قصد کمپ کردن زیر درختی را دارید، مطمئن شوید شاخه های درخت بالای سرتان شکسته یا در حال افتادن نباشند. همچنین، در محیط های کوهستانی مراقب سنگ های لق باشید.

 

چادر زدن در محل مناسب

 

*به مسیر و جهت تابش خورشید دقت کنید

چنانچه قصد سفر و کمپ کردن در فصل تابستان را دارید، دقت کنید چادرتان در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشد؛ چرا که روند پوسیده شدن چادر را سرعت می بخشد و موجب گرم شدن محیط داخل می شود. درنتیجه، به یاد داشته باشید هنگام چادر زدن حتماً به زاویه تابش خورشید دقت کنید.

*چادرتان را به درستی و محکم برپا کنید

تنبلی کردن در این مورد بسیار شایع است و افراد بسیاری هستند که آن را جدی نمی گیرند. اما لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که یک چادر محکم به معنای مقاومت در برابر باد و تغییرات نگهانی آب و هواست. با دقت در مراحل برپایی چادر می توانید ریسک اتفاقات بد را به حداقل برسانید.

داشتن خواب با کیفیت در کمپ

بعد از نکاتی که درخصوص انتخاب محل مناسب برای چادر زدن گفتیم، به یکی از مواردی می رسیم که اگر در روند کمپ کردن درست انجام شود، سفرتان به خاطره ای فراموش نشدنی بدل خواهد شد. خواب با کیفیت را شاید بتوان یکی از مهم ترین موارد سفر کمپینگ برشمرد. برای رسیدن به یک خواب عالی در طول سفر کافی است برخی نکات را رعایت کنید.

 

خواب آسوده در طول کمپینگ

 

  *رخت خواب با کیفیت ضمانت خواب با کیفیت: به همراه داشتن کیسه خواب و زیرانداز راحت و گرم برای داشتن خوابی آرام و راحت در کمپ ضروری است. پس با توجه به بودجه تان بهترین کیسه خوابی را که می توانید تهیه کنید. اگر با ماشین شخصی سفر می کنید، می توانید از تشک های بادی نیز استفاده کنید.

*چشم بند و گوشگیر را فراموش نکنید: اغلب جنس چادرهای مسافرتی به گونه ای است که مانع ورود نور خورشید یا صدا نمی شود. پس اگر خواب سبکی دارید، توصیه می کنیم حتماً گوشگیر و چشم بند به همراه داشته باشید.

*پیش از تاریکی هوا چادر و کیسه خواب ها را آماده کنید: انجام دادن این کار سبب می شود که در طول شب به هنگام خستگی و تاریکی به دنبال وسایل خود نگردید و بی دردسر به خواب بروید، بدون آنکه بخواهید خود را درگیر کنید یا مسئله ای مهم را از قلم بیندازید.

*سرمایی هستید یا گرمایی؟  اگر عادت به خوابیدن در دمای پایین تر دارید، زیپ کیسه خواب این امکان را به شما می دهد تا دما را طوری تنظیم کنید که گرمای بیش از اندازه خوابتان را مختل نکند. چنانچه سرمایی هستید، حتماً یک پتوی اضافه همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

 

پیش به سوی کمپ آسوده

 

در آخر

امیدواریم نکات گفته شده مفید واقع شده باشند و بتوانند سفر شما را به اوقاتی مفرح تبدیل کنند. نمی توان از این موضوع که اقامت در هتلی لوکس بسیار راحت تر است، چشم پوشی کرد، اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که حس و حالی که کمپ کردن به شما القا می کند. بسیار متفاوت تر است و جذابیت خاصی دارد.