ارگ راین کرمان


ارگ راین کجاست؟ مهم‌ترین اثر تاریخی کهن مربوط به دوره‌ی ساسانی ارگ راین است. این ارگ زیبا که در استان کرمان واقع شده دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم محسوب می‌شود. این ارگ که سندی معتبر برای تاریخ هزار ساله‌ی منطقه‌ی راین به‌ شمار می‌رود، امروزه مورد توجه هزاران گردشگر داخلی و خارجی قرار گرفته است.


به قلعه‌های کوچک میان قلعه‌های بزرگ‌تر که محل انجام امور اداری توسط فرانروای شهر بود، ارگ می‌گویند. ارگ‌ها در حافظه‌ی تاریخ کشور ایران جایگاهی تعریف شده و منحصر به فردی دارند. به گونه‌ای که هنوزهم در شهرهایی از کشورمان شاهد این بناهای باشکوه هستیم که هرکدام قدمت و تاریخچه‌ی مربوط به خود را دارند. ارگ راین بنایی خشتی با مساحتی بیش از ۲۰ هزار متر مربع یکی از همین ارگ‌ها است. این ارگ شباهت بسیاری به ارگ بم دارد. ارگ راین که در زمان‌های گذشته بر اثر عوامل طبیعی و انسانی تخریب و ویران شده است، تاکنون بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 


ارگ راین که یکی از بزرگترین بنا‌های خشتی معروف جهان است با ۲۲ هزار متر مربع بر فراز تپه‌ای با عظمت قرار گرفته است. به گفته‌ی تاریخ نگاران، راین منطقه‌ای با قدمت و تمدن کهن، مربوط به زمان ساسانیان است. این منطقه که به واسطه قرار گرفتن در بزرگراه غرب به شرق و مسیر کرمان به جیرفت و بندرعباس،دارای موقعیت مناسبی بود،طی مرور زمان به یکی از مراکز داد و ستد کالا، بافت پارچه‌های ارزشمند خراسانی، مصری و عراقی و مرکز ساخت صنایع دفاعی مانند شمشیر و تفنگ تبدیل شد. این قلعه که تماما از خشت خام ساخته شده، تنها دارای یک ورودی است که در سمت شرقی آن واقع شده است و به وسیله‌ی سردر بزرگ و باشکوهی به محوطه‌ی داخی راه می یابد. همانند ساختار یگانه‌ی تمامی ارگ‌ها، ارگ راین نیز دارای بخش عامه نشين و اعيان نشين است که فضاهای معماری مورد نياز مردم از جمله زورخانه، مکتب خانه، سرباز خانه، بارانداز، ساختمان قرنطینه، مسجد، انبار و اصطبل در آن ديده می‌شود. همچنین این ارگ دارای بخش‌های دیگری چون بخش نگهبانی است که در نزدیکی درب ورودی آن قرار گرفته است و از قسمت فوقانی با منفذی مربع شکل به سمت پایین دید دارد که در گذشته نگهبانان از این نقطه ورود و خروج افراد را کنترل و مورد بررسی قرار می‌دادند. به علاوه در قسمت ورودی ارگ راین جایگاه آهنگران و افرادی که به شغل چاقو سازی و ساخت ابزار فلزی مشغول بوده‌اند به چشم می‌خورد.

 


آدرس: کرمان، ۱۰۰کیلومتری مسیر کرمان به جیرفت، جنوب غربی شهر کرمان، شهر راین


بدون شک برای رفتن به این ارگ بی‌نظیر باید به استان کرمان سفر کنید. شهر راین در فاصله‌ی صد کیلومتری جنوب شرقی کرمان و بر دامنه کوه هزار قرار دارد. اگر قصد سفر با خودروی شخصی خود را دارید، برای رسیدن به ارگ راین از تهران، پس از طی ۱۰۰۰ کیلومتر  و عبور از شهرهای قم، کاشان، نائین، مهریز، رفسنجان و کرمان، به راین می‌رسید. در مسیر کرمان به جیرفت پس از ۱۰۰ کیلومتر، مسیر دسترسی راین در سمت راست شما خواهد بود. مسلما در اغلب تورهای گردشگری کرمان این منطقه دارای جایگاه تعریف شده‌ای است. 

 

 

تقریبا می‌توان گفت درهر فصلی می‌شود به کرمان سفر کرد، اما بهار و پاییز مناسب‌ فصول مناسب‌تری خواهند بود. از کرمان می‌توانید به‌راحتی برای رفتن به شهر راین یک خودرو کرایه کنید و یا از سرویس‌های عمومی استفاده کنید. از آنجایی‌که ذوق و سلیقه افراد برای گردشگری متفاوت است، نمی‌توان زمان دقیقی برای بازدید از ارگ ارائه داد، اما بهتر است حداقل یک یا دو ساعت از وقتتان را صرف گشت و گذار در ارگ نمایید.