برترین نقاط گردشگری کاشان


شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام مسافرت به شهری، زمانی کافی برای بازدید از تمام نقاط گردشگری آن شهر را نداشته باشید. در این زمان است که تهیه لیستی از برترین نقاط گردشگری و اولویت بندی آن ها اهمیت می یابد.

شهر کاشان، از آن دسته شهرهایی است که سرشار از نقاط فوق العاده برای گردشگری و بازدید است. مطمئنا برای سفر به این شهر نیاز به راهنما خواهید داشت. در این مقاله لیستی از برترین نقاط گردشگری کاشان را برای شما آماده کرده ایم. همراه بخش گردشگری هتل یار باشید تا با هم برترین نقاط گردشگری کاشان را بررسی کنیم...

 

شهر کاشان، سرشار از نقاط گردشگری

 

تپه سیلک

تپه سیلک یا سیلک تپه، تاریخی ترین مکان در کاشان با معماری باشکوه است که در واقع بقایای یک شهر باستانی از هزار سال پیش است. قدیمی ترین تمدن کشف شده در سیلک به بیش از 7000 سال پیش رسیده است.

 

تپه سیلک، قدیمی ترین منطقه گردشگری کاشان

 

دو تپه بزرگ در تپه سیلک وجود دارد، بر اساس حفاری ها در این محل طی چند دهه گذشته، تپه شمالی متعلق به نیمه اول هزاره پنجم قبل از میلاد است. با این حال، تپه شمالی در ابتدای هزاره چهارم رها شده و بر اساس شواهد، اعتقاد بر این است که تپه های جنوبی توسط قبایلی که در تپه شمالی زندگی می کردند پس از مهاجرت از آن اشغال شده اند.

 

باغ فین

نه باغ در ایران به عنوان نماد و مفهوم اصلی باغ ایرانی شناخته شده اند و در سال 2011 به عنوان میراث جهانی ایران در یونسکو به ثبت رسیده اند. باغ فین با سابقه 400 ساله، یکی از این باغ ها است که بخش عمده آن در زمان شاه عباس ساخته شده است. با این حال، ساخت باغ فین تا زمان فتح علی شاه قاجار، ادامه می یابد.

 

باغ فین کاشان با قدمتی 400 ساله

 

این باغ با فضای 2/3 هکتاری خود شامل بخش های گوناگونی می باشد. یکی از محبوب ترین بخش های تاریخی باغ فین، حمام فین است. در واقع دو حمام در این باغ وجود دارد. حمام بزرگتر در دوره قاجار ساخته شد، و حمام کوچکتر از دوره صفویه است که قتل امیر کبیر در حمام کوچک رخ داده است. اگر که علاقه مند به مطالعه بیشتر پیرامون حمام های تاریخی ایران هستید می توانید مقاله تخصصی هتل یار در مورد حمام های سنتی ایران را از اینجا مطالعه فرمایید.

 

 

خانه ها و هتل های کاشان

تعداد زیادی از خانه های سنتی و تاریخی و فوق العاده در شهر کاشان می باشند که از برجسته ترین جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شوند. از جمله خانه های اصلی در شهر کاشان عبارت اند از:

خانه بروجردی ها، طباطبایی ها، خانه عباسیان و خانه عامری ها.  برخی از ویژگی های مشترک موجود در همه این خانه ها تاریخی، مواد به کار برده شده برای ساخت و ساز، استفاده از نی برای عایق، گچ بری های باشکوه برای تزئینات نما و دکوراسیون داخلی، آینه برای ایجاد فضای داخلی زیبا و درهای چوبی ضخیم برای حفاظت می باشد.

 

خانه ها تاریخی و هتل های کاشان

 

علاوه بر این، همانند تمام خانه های ایرانی با معماری سنتی، خانه های سنتی کاشان نیز به اتاق هشت ضلعی باز می شوند. سپس دو قسمت اصلی در خانه وجود دارد: بخش بیرونی و بخش اندرونی.

جالب است بدانید علاوه بر این، هیچ یک از این خانه ها حتی یک پنجره به بیرون ندارند. بخش بیرونی معمولا بزرگتر از بخش های دیگر است و برای مهمانان و بازدیدکنندگان استفاده می شود. بخش داخلی ( اندرونی ) بخش جداگانه ای از خانه است که توسط اعضای خانواده استفاده می شود. همچنین یک بخش برای خدمتکاران وجود دارد که معمولا ورودی خود را دارد.

 

خانه ها و هتل های تاریخی و باشکوه کاشان

 

 

بعضی از این خانه ها جز هتل های کاشان محسوب می شوند و هم اکنون به عنوان هتل های سنتی مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین اگر شما به دنبال یک تجربه فوق العاده در سفر خود هستید، رزرو و اقامت در یکی از این هتل های کاشان می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

 

بازار کاشان

بازار سنتی کاشان که یکی از قدیمی ترین بازارهای کشور است، شکوهی بی نظیر دارد. نظرها بر این است که بازار کاشان برای اولین بار در دوران سلجوقی ساخته شده و بعدا در دوران صفویه بازسازی شده است.

 

بازار سنتی کاشان

 

بازار سنتی کاشان تقریبا 800 سال در مرکز تجارت کاشان بوده است. این بازار  با معماری جالب و بخش معروف تیمچه امین الدوله در قرن نوزدهم ساخته شده است.

 

معماری بی نظیر بازار کاشان