تنگ گمبیل؛ بهشت ناشناخته استان فارس


بیشتر مردم ایران با شنیدن نام بهشت یاد شمال ایران می افتند، ولی در سرتاسر ایران مکان های زیبا و بهشتی زیادی وجود دارد که یکی از آنها در استان فارس کشورمان قرار گرفته است. تنگ گمبیل بهشت گمشده ای در ایران در استان فارس در نزدیکی شیراز است. این تنگ در روستان ساران بهشت مکان واقع شده است.

در کف این تنگ رودخانه ای جریان دارد که برای عبور از تنگه در قسمت هایی باید وارد رودخانه گمبیل شوید که این خود یکی از هیجان انگیزترین کارها از سفر به این نقطه است. وقتی در طول این تنگه در حال حرکت هستید در بالای سرتان می توانید کبوترهایی را مشاهده کنید که به صورت دائم در حال پرواز هستند و نمای فوق العاده و منحصر به فردی را ایجاد کرده اند. در قسمت هایی از تنگه به سختی می توانید آسمان را تماشا کنید. این قسمت هیچگاه نور خورشید را به خود ندیده اند و از سردترین نقاط تنگه هستند.

آب رودخانه رودخانه گمبیل، پس از طی مسیر روستاهای ساران بهشت مکان، ساران سفلی و منطقه کامفیروز به سد درود زن می ریزد.

از خصوصیات منحصر به فرد این تنگ می توان به وجود آب های روان و سرد، طبیعت بکر و زیبا، آواز پرندگان خوش صدا و همچنین نعمت هایی از جمله درختان گردو، انجیر، تمشک وحشی و زرشک اشاره کرد. تنگ گمبیل همچنین دارای جاذبه های تاریخی از  قبیل بنایی خشتی در زیر صخره ای عظیم و غار کوچکی است.

برای رفتن به تنگ گمبیل باید از شهرستان سپیدان و از مسیر روستای برشنه گذر کنید. پس از طی نزدیک به ۴۰ کیلومتر و عبور از برم شش پیر و روستای سرسبز کهکران به روستای ساران بهشت مکان می رسید.