خانه بهنام در تبریز ، راهنمای بازدید


خانه بهنام (بهنام گنجه ای یا قدکی) در تبریز از دل تاریخ پرفراز و نشیب شهر تبریز سربرآورده است. تاریخ تبریز جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که گردشگران و ایرانگردان را به سمت خود می کشاند و خانه بهنام یکی از این جاذبه ها محسوب می شود که از نظر تاریخی ارزشمند است. درکل، خانه های باستانی با معماری متفاوت که برگرفته از روزگار خود هستند، انعکاسی از شیوه زندگی و فرهنگ ملت به شمار می آیند که دیدنشان را نباید از دست داد. با مجله هتل یار همراه باشید تا به خانه بهنام تبریز سری بزنیم.

مطلب مرتبط:

** بازار فرش تبریز

** سوغاتی های تبریز

 

تصویری از نمای داخلی خانه بهنام تبریز

 

خانه های کهن نماد و نمایشی از فرهنگ و تمدن یک ملت هستند. یکی از این خانه ها بنای خانه بهنام تبریز است. ساخت خانه بهنام تبریز به دوران قاجار و زندیه می رسد. خانه بهنام در ابتدا مسکونی بوده است،‌ امروزه بخش اداری دانشگاه تبریز در خانه تاریخی بهنام قرار دارد. خانه بهنام تبریز بارها بازسازی شده است. مهم ترین بازسازی بنای بهنام به دوران ناصرالدین شاه بازمی گردد. نقاشی های دیدنی خانه باستانی بهنام یکی از جاذبه های بی نظیر این بنای تاریخی است. مرمت های اخیر این خانه تاریخی به کشف چندین دیوارنگاری فرسکو منجر شد که متخصصان در حال بازسازی آنها هستند.

 

عکسی از پنجره های دیدنی و باشکوه خانه بهنام تبریز

 

معماری خانه بهنام تبریز

خانه بهنام دارای دو حیاط بیرونی و اندرونی است. ساختمان اصلی خانه تاریخی بهنام به منزله خانه زمستانی و خانه کوچک این اثر باستانی به منزله خانه تابستانی استفاده می شود. خانه بهنام 900 متر مربع و نمای آن بسیار دیدنی است؛ نمای آجری با گچ بری های زیبا. حوض بزرگ جلوی خانه بهنام نیز بر جذابیت بنا افزوده است. پنجره هایی با شیشه های رنگی حتماً نظرتان را جلب می کند. گچ بری های روی سقف هنر دست هنرمندان ایرانی را به تصویر می کشد. بخش های دیگر بنای بهنام مانند تراس تابستانی، سرستون های مقرنس کاری و اتاق ها بسیار جالب و شگفت انگیز هستند. اگر گذرتان به شهر تبریز افتاد، حتماً خانه بهنام را از نزدیک مشاهده کنید.

 

تصویر خانه بهنام از نمای نزدیک

 

اندرونی خانه بهنام در شمالی ترین بخش خانه قرار دارد. دوطرف این اندرونی اتاق هایی قرار دارد که به حیاط مشرف هستند. خانه باستانی بهنام نقاشی هایی دارد که به دوره قاجار بازمی گردد. این نقاشی ها بسیار زیبا هستند و ارزش دیدن دارند. اگر به تاریخ و فرهنگ ایران علاقه دارید، بازدید از خانه بهنام را از دست ندهید. طراحی اتاق ها طوری است که مطابق با فصل های سال کاربرد خاص خود را دارند.

بهارخواب خانه بهنام در بخش شمالی این خانه تاریخی قرار دارد و رو به روی اندرونی است. خانه بهنام زیرزمینی دارد که در آن اتاق هایی برای نشیمن تابستانی، آشپزخانه و انباری مشاهده می شود.

داخل حیاط خانه بهنام گل کاری و چمن کاری شده است. حوض وسط حیاط نیز فضا را لطیف کرده است. خانه بهنام یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی این شهر محسوب می شود که توصیه می کنیم دیدنش را از دست ندهید. 

 

آدرس خانه بهنام تبریز: تبریز، خیابان مقصودیه، نرسیده به خیابان ارتش، دانشکده شهرسازی و معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز

ساعات بازدید: 10-18

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار