خانه موزه مدرس در قلب تهران


در چهارراه سرچشمه پایتخت، خانه تاریخی و ارزشمند آیت‌الله سید‌حسن مدرس، دشمن سرسخت رضا‌ شاه پهلوی قرار گرفته است. در زمان پهلوی این خانه تحت‌عنوان «خانه وزیر مختار فرانسه» شناخته می‌شد ولی امروزه این خانه را به نام خانه مدرس می‌شناسند.

خانه موزه مدرس به سبک خانه‌های قاجاری ساخته شده است و کامل‌ترین معماری را در بین بناهای هم‌شکل خود دارد. البته بخش‌هایی از معماری دوره پهلوی نیز به آن اضافه شده است.

خانه مدرس دارای اندرونی، بیرونی، حیاط و مطبخ خانه است. دور تا دور حیاط زیبای این خانه گلدان‌های زیبایی چیده شده‌اند که برای عکاسی سوژه‌های خوبی به‌نظر میظ رسند. اشیائی که از آن دوران باقی مانده در این خانه موزه نگهداری می‌شوند و بازدید از آنها برای عموم آزاد است.

این خانه قدیمی زمانی محل تردد چهره‌های سرشناس تاریخ و سیاست از جمله مشیرالدوله، وثوق الدوله، مستوفی الممالک، ملک الشعرای بهار، موتمن الملک پیرنیا، مصدق و حتی خود رضا خان بوده است.

این عمارت قدیمی که بسیاری از تصمیم‌های سرنوشت ساز تاریخ ایران و پایتخت در آن نوشته شده، اکنون تبدیل به موزه شده است تا علاقه مندان تاریخ بتوانند از آن دیدن کرده و در آن قدم بزنند.

همچنین در زیرزمین این عمارت دیدنی شربتخانه جذابی قرار گرفته تا مردم بتوانند، بودن در این خانه را احساس کنند.

خانه موزه مدرس در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس:  خیابان امیر کبیر شرقی‌(امین حضور)، کوچه شهید جاویدی‌(میرزا محمود وزیری)، بن بست مدرس‌(کوچه نصیرالدوله)