درياچه فيروزه اى رنگ گهر


دریاچه گهر در ١٢١ کیلومتری شرق استان لرستان و در ٣٥ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دورود قرار گرفته است و همانند یک تکه فیروزه زیبا و خوش رنگ در مرکز منطقه حفاظت شده اشترانکوه دلربایی میکند. این دریاچه دو بخش اصلی دارد به نام های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) که وسعت گهر بزرگ حدود ١٠٠ هکتار و عمق دریاچه بین ٤ تا ٢٨ متر و عرض آن بین ٤٠٠ تا ٨٠٠ متر و طول آن ١٥٠٠ متر است. در سالهایی که بارش برف زیاد است، در بیشتر طول سال سطح این دریاچه بصورت یخ بسته باقی میماند و منظره جذابی را به وجود می آورد.

این دریاچه در بین رشته کوه‌های اشترانکوه قرار گرفته و اگر اهل کوهنوردی و طبیعت گردی باشید، اشترانکوه میتواند جوابگوی ماجراجویی شما باشد. فراز و نشیب های این کوه هر طبیعت دوستی را به درون خود میکشد و میتواند کاری کند ساعت ها به مناظر چشم نوازش خیره بمانید. این کوه‌ها که از سمت شمال به قله ازنادر، کول شاکول، دره دائی، قله سن بران از شمال غرب به کوه گزرسون و پریز کوه بزرگ از شمال شرق به پریز کوه کوچک از جنوب شرق به کوه تخت کالا و ارتفاعات دره دزدون، از جنوب به ارتفاعات اسینه و در جنوب غربی به کوه گولک و از شرق به قله همایلون و مالره محدود میشوند، فرصت خوبی برای گشت و گذار در غرب کشور را به شما میدهند.

پوشش گیاهی مرتعی و گونه های متنوع درختان جنگلی این منطقه هم چیزی نیست که بتوانید از آن چشم پوشی کنید؛ بلوط، بید بادام، پسته وحشی و ... اطراف دریاچه را به صورت یک پارک طبیعی در آورده اند و جنگل های منطقه که بیشتر از بلوط ایرانی و گونه های دیگر کیکم، بادام کوهی، پسته وحشی، ارغوان، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو و دار گردو انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن کنار، کهور، انار، گز و مو وحشی پوشیده شده‌اند، جاذبه بیشتری به فضا داده اند. بسیاری از طبیعت گردان که اهل کمپ زدن هستند، شب ها چادرهای خود را در این منطقه برپا میکنند و از نسیمی که بین این گونه های گیاهی متنوع می وزد، بهره میبرند.

اما زیبایی های اشترانکوه در همین سطح نمیماند و فراتر میرود. این منطقه حیات وحش متنوعی دارد که در آن حیواناتی مثل بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه ‌ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش، انواع پرندگان مانند عقاب کبک، شاهین، تیهو و دیگر پرندگان بومی یک پارک وحش طبیعی به چشم میخورند. مارماهی، لاک پشت، قورباغه، ماهی قزل آلا، ماهی رنگین کمان و ماهی خال قرمز از آبزیانی هستند که به دلیل شرایط مساعد محیطی در این دریاچه به حیاتشون ادامه میدهند.

اگر گذارتان به گهر افتاد، به جز آبتنی در دریاچه امکان ماهیگیری با قلاب، قایقرانی، اسکی روی آب و راهپیمایی  یا همان پیاده روی طولانی در کنار رودخانه ها را هم میتوانید جز برنامه سفرتون قرار بدید، زیرا چنین فعالیت هایی سفر شما رو جذاب ترخواهد کرد. 

مطمئن باشید که میتونید در این منطقه به راحتی چادرتان رو برپا کنید و در امنیت کامل شب رو به صبح برسونید، زیرا که در کنار این دریاچه امکانات و خدمات بهداشتی درمانیِ سرپایی، پاسگاه نیروی انتظامی، پاسگاه محیط زیست کمپ موقت تابستانه با تعداد ٣٠ چادر و ١٠ سرویس بهداشتی وجود دارد و روشنایی محدوده در شب هم امنیت کامل منطقه را برقرار میکند.

بهترین راه دسترسی به دریاچه گهر از مسیر شهر دورود به طرف روستای درب آستانه امام زاده پیروالی و سپس چشمه خیه است. از شهر دورود تا چشمه خیه حدود ١٧ کیلومتر جاده آسفالت و از چشمه خیه تا دریاچه گهر به مسافت ١٨ کیلومتر جاده خاکی است که به شما این فرصت را میدهد تا با پرداخت هزینه اندکی به بومیان از چهارپایان آنها استفاده کنید تا دریاچه برسید.

علاوه بر این مسیر از طریق شهرستان الیگودرز به سمت جاده شول آباد، کناره رودخانه مورزرین و گردنه تاپله را میتونید با وسیله نقلیه طی کنید و از آنجا تا دریاچه را که مسافت آن حدود ١٢ کیلومتر است، بصورت پیاده بروید.

علاوه بر مسیرهای دسترسی که براتون گفتم، اگر اهل کوهنوردی حرفه ای باشید و به اندازه کافی در اشترانکوه تجربه داشته باشید، میتونید از مسیر کوهستانی هم به سمت گهر حرکت کنید. در این صورت مسیرتان از روستای تیان، مابین شهر درود و ازنا میگذرد و از آنجا باید به قله ٤١٥٠ متری اشترانکوه (سن بران) صعود کرده و بعد به سمت مسیر شن اسکی آبشار و دریاچه گهر فرود بیایید. البته دوستان عزیز کوهنورد به خوبی آگاه هستند که قبل از شروع فصل سرما بهتر است از دامنه شن اسکی استفاده نکنند و فقط مسیرهای پاکوب رو طی کنند تا در فصل زمستان با بارش باران و برف، لغزندگی و رانش دامنه ها رخ ندهد.