روستای دیدنی بناب


در شمال غربی هرمزگان در شهر رویدر روستایی سرسبز به نام بناب جا خوش کرده است. وجود رودخانه، چشمه سارها از این روستا مکانی دنج و دلنشین برای استراحت و تفریح ساخته است. از بدو ورود به این روستا نخلستان های انبوه که اهالی روستا به آن گم می گویند از ابتدای روستا تا چشمه اصلی آب کاشته شده یا به صورت خودرو رشد کرده اند. این نخل ها مانند هلال روستا بناب را در برگرفته اند و منظره ای بسیار دیدنی و زیبا را پدید آورده اند.

این نخلستان زیبا در قدیم جنگلی بوده که دارای حیوانات وحشی چون خوک، گراز، گوزن، آهو، پرندگان شکاری بوده است. همچنین نخلستان دارای درختان میوه ای نظیر تلخو، غارگی، انبه، لیمو، انگور و تورنج بوده است که رونق زندگی بسیار از اهالی این روستا بوده است. روستای بناب نام خود را از چشمه بزرگ آبی که در روستا وجود دارد گرفته است بناب در لغت به معنای بن آب است.

این چشمه بزرگ آب مورد نیاز نخل های روستا و شهر رویدر را تامین می کند. بیشتر مردم روستا به کشاورزی، تجارت و دامداری مشغول هستند و به زبان اچمی گویشی به جا مانده از زبان فارسی پهلوی یادگاری از دوره ساسانی سخن می گویند و شیعه هستند. کوه های مرتفع روستا انواع گیاهان دارویی از قبیل آویشن، کریشک، گل گاو زبان، گنوزه را در خود جای داده اند که جمع آوری آنها کاری بسیار دشواری است.