قلعه نصوری سیراف


قلعه نصوری در ۲۵۰ کیلومتری شرق استان بوشهر واقع شده است. این قلعه با نام «قلعه شیخ» نیز معروف است و مربوط به اوایل دوران حکمت قاجار است. مصالح استفاده شده در این بنا،‌ سنگ های بزرگ و ملات آن گل و گچ است.

در ورودی این قلعه از ضلع جنوبی و رو به خلیج فارس، درب چوبی بزرگی با گل میخ و کنده کاری وجود دارد که بسیار برجسته است. بعد از ورودی اصلی، هشتی بزرگی وجود دارد که از هشت طاقچه ساده تشکیل شده است. هنگامی که یک نفر از هشتی وارد حیاط بیرونی می شود، در ضلع شمالی آن پلکانی برای رفتن به طبقه دوم می بیند.

در طبقه اول این بنا یک ایوان با ستون های سنگی و گچبری های جالب و زیبایی قرار دارد. ایوان این طبقه از طرف پنج در چوبی به اتاقی منتهی می شود که در ضلع غربی آن واقع شده است. در این اتاق نیز شاهد یک گچ بری ساده با تزیینات گل و بوته بدون هیچگونه تزیینی و پلکانی به سمت طبقه دوم خواهید بود.

در طبقه دوم بنا،‌ایوان ستون داری وجود دارد که سبک کار، تراش و ستون آن شبیه بازار وکیل شیراز است. گچبری های این ستون شامل شاخ و برگ،‌ گل و بوته، فرشتگان و پرندگان است که بر زیبایی این قلعه افزوده اند.

سنگ ها و گچ های موجود در حیاط قلعه هم خبر از مرمت و بازسازی این قلعه می دهند. جالب است بدانید که خاندان نصوری تا سال ۱۳۵۶ هجری شمسی در این قلعه سکونت داشته اند.

همچنین این بنا دارای بادگیری نظیر بادگیر ساختمان های ساحلی حاشیه خلیج فارس است که از ویژگی های معماری ساختمان های دوران قاجاریه است.