چک چک؛ مهم ترین زیارتگاه زرتشتیان


چک چک یا زیارتگاه پیر سبز از اصلی ترین و مهم ترین زیارتگاه های زرتشتیان جهان است که در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان در استان یزد قرار گرفته است.

در استان یزد زیارتگاه های زرتشتی زیادی وجود دارد ولی این زیارتگاه به دلیل موقعیت قرارگیری و جغرافیایی و همچنین شکل منطقه از شهرت بیشتری میان گردشگران برخوردار است. سالانه هزاران توریست از سایر نقاط جهان برای بازدید از این زیارتگاه دیدنی راهی اردکان می شوند.

برای ورود به این زیارتگاه به نشانه احترام باید کفش هایتان را از پایتان در بیاورید و کلاه بر سر بگذارید. در ورودی زیارتگاه، تابلوهایی دیده می شود که نشان می دهد برای ورود به این زیارتگاه باید پاک بود. در داخل زیارتگاه که به شکل دهانه غار است تنه درخت چنار کهنسالی دیده می شود.

زیارتگاه با سنگ مرمر کفپوش شده و از قسمت هایی از سقف آن قطرات آب بصورت چکه چکه بر روی زمین می ریزند که احتمالا دلیل نامگذاری آن به همین دلیل است.

چند شعله شمع همواره در زیارتگاه روشن هستند و محلی برای سوزاندن عود یا چوب مقدس نیز در این محل مشاهده می شود.

درست مانند دیگر زیارتگاه های سایر ادیان، تصاویری از بزرگان دین زرتشت، زینت بخش محوطه کوچک زیارتگاه است. سقف زیارتگاه سنگی است و در کف آن ظرف هایی برای جمع آوری آب قرار داده اند که مقداری از آن برای تبرک به زائرین اهدا می شود و مقداری دیگر نیز به مصرف خوراکی می رسد.

هر سال در ۲۷ خرداد ماه تمام زرتشتیان جهان در این زیارتگاه گرد هم می آیند و به دعا و نیایش می پردازند. عده ای بر این باورند که این مراسم شبیه به مراسم حج در آیین زرتشتیان است.