کویر سیاه کوه یزد


فصل پاییز یکی از بهترین فصل ها برای سفر به مناطق کویری است. از جمله استان هایی که علاوه بر آثار تاریخی فراوان به دلیل کویری بودن مورد توجه گردشگران و کویردوستان زیادی قرار گرفته است می توان به یزد اشاره کرد. یکی از این کویرهای جذاب یزد کویر سیاه کوه (عقدا) نام دارد و در فرورفتگی نامنظمی در نزدیکی کویرهای زردین و اردستان واقع شده است. حدود مجاور این کویر پوشیده از سنگ های آهکی و آذرین است. مخروط افکنه های پهناوری در امتداد جنوب غربی روی سطح این کویر پدید آمده اند. دو رودخانه اصلی آن از حد جنوب غربی کویر از انتهای شمالی و جنوبی وارد کویر می شوند.

در جنوب این کویر حد فاصل زمین های پف کرده و نمکزار باتلاقی قرار دارد. بیشتر سطح صفحات رسی این کویر ناهموار است و حالت باد کرده دارد که نمایانگر شوری زیاد و بالا بودن سطح آب زیر زمینی در کویر سیاه کوه است.

در امتداد قسمت غربی کویر حفره هایی وجود دارد که به دلیل افت سطح زمین پدید آمده اند. برخی از این فرورفتگی های بیضی است و طول آنها تا یک متر می رسد. همچنین دارای ۶۰ سانتی متر عرض و ۱۵ سانتی متر عمق هستند.

بادهای نسبتا شدیدی معمولا در این کویر می وزد. در این ناحیه نوسان دما در زمستان و تابستان و حتی در روز و شب زیاد است. درجه حرارت هوا در طول سال حداقل بین بیست درجه سانتی گراد زیر صفر تا چهل و شش درجه سانتی گراد بالای صفر در نوسان است. معمولا سردترین ماه های در کویر سیاه کوه دی و بهمن و گرم ترین آن ماه تیر است.

قسمت شمالی کویر حتی در ماه مرداد یعنی گرم ترین ماه سال نیز مرطول است. در حالیکه قسمت جنوبی در انتهای خرداد ماه خشک ولی در ابتدای شهریور دوباره مرطوب می شود.

این کویر شکلی شبیه به هلال ماه دارد که در قوس داخلی هلال آن سیاه کوه با ارتفاع ۲۰۵۰ متر واقع شده است. کویر سیاه کوه از شمال به ارتفاعات انارک از جنوب به کوه نمک و گریگون از غرب به بیابان های نایین و نو گنبد محدود می شود.