روستای تاریخی و بدون کوچه در ایران


استان چهار محال بختیاری دارای نزدیک به 900 روستا با ویژگی های خاص و زیبا می باشد. یکی از این روستاها، روستای یاسه چای 400 ساله است که از روستاهای بی نظیر شهرستان سامان می باشد که در کنار زاینده‌رود و در ۵۲ کیلومتری شهرکرد و ۶۰ کیلومتری نجف‌آباد اصفهان قرار گرفته است.

یاسه چای کلمه ای ترکی است که یک کلمه ترکیبی از یاسه و چای است که به معنای جایی است که در آن پهنای رودخانه زیاد می‌شود. «یاسو» به معنی «پهن» و «چای» به معنی «رودخانه» است. مردم روستا نیز به زبان ترکی حرف می زنند.

در این روستا به دلیل کمبود زمین برای ساختن خانه بیشترین استفاده را از زمین‌ها کرده اند و این امر باعث شده که در این روستا کوچه‌ای وجود نداشته باشد. رفت‌وآمدها در این آبادی از طریق دالان‌ها صورت گیرد. تونل‌های این روستا با قدمتی بیشتر از یک قرن همچنان پابرجا هستند.

بافت روستای یاسه چای از خشت و گل می باشد و به دوران صفویه بازمی گردد. هسته اولیه روستا در بخش غربی و اطراف حمام و مسجد بوده و کم کم به سمت شرق توسعه یافته و برای حفظ امنیت روستا و کنترل آمدوشد تنها راه ورود و خروج دروازه شرقی و غربی بوده است.

معماری تاریخی این روستا در کنار طبیعت زیبای منطقه مانند درختان گسترده بادام و گردو و گذر رودخانه زاینده رود از منطقه این روستا در ردیف زیباترین و پرظرفیت‌ترین روستاهای گردشگری کشور قرار داده است.

یاسه چاه از طریق جاده‌های آسفالت سامان، پل زمانخان، تیران، شهرکرد، چادگان، بن و سد زاینده رود قابل دسترسی است.