تور ادیان الهی در سی تیر تهران


ایران به عنوان یک کشور اسلامی شناخته شده است و  به واسطه مسلمان بودن اکثر ایرانیان، مساجد و زیارتگاه های مقدس زیادی در ایران دیده می شود. با این حال، گروه های اقلیت با ادیان مختلف مانند زرتشتیان، یهودیان، مسیحیان و ... در ایران زندگی می کنند. یکی از پرطرفدارترین و تاریخی ترین مکان های تهران، خیابان سی تیر است که در آن ادیان مختلف کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

 

آتشکده آدریان واقع در خیابان سی تیر تهران

 

علاوه بر بسیاری از سایت های گردشگری در این منطقه، از قبیل موزه ملی، موزه شیشه و سرامیک ایران و همچنین یکی از قدیمی ترین رستوران های تهران در خیابان سی تیر وجود دارد. به عنوان مثال، یک کنیسه، یک معبد آتش زرتشتی، یک کلیسا و یک مسجد در خیابان جالب سی تیر وجود دارد.

خیابان سی تیر، جایی ست که ادیان مختلف کنار یکدیگر زندگی می کنند. بیایید همراه بخش گردشگری هتل یار، یک بررسی کلی از این چهار مکان مذهبی در خیابان سی تیر داشته باشید.

 

1- مسجد ابراهیم

بیایید با یکی از مکان هایی که مربوط به اکثریت مردم ایران است، شروع کنیم. مسجد ابراهیم، ممکن است به اندازه مساجد دیگر در هر گوشه ای از ایران وسعت نداشته باشد، اما با توجه به جایگاه آن در خیابان سی تیر و در نزدیکی سایر آثار مذهبی این خیابان، می توان آن را یکی از مهمترین مسائل در اهمیت داشتن مسجد ابراهیم خیابان سی تیر  دانست.

این مسجد کوچک تقریبا 70 سال پیش، در دوران پهلوی دوم ساخته شده است. معماری مسجد ابراهیم، ترکیبی از سبک ایرانی و اسلامی است.اگر شما علاقه مند به بازدید از این مسجد در خیابان سی تیر هستید، لطفا توجه داشته باشید که فقط در زمان نماز برای عموم قابل دسترس می باشد.

 

مسجد ابراهیم خیابان سی تیر

 

2- کلیسای حضرت مریم

دومین جمعیت مذهبی ایرانی، مسیحیان می باشند. بنابراین اجازه دهید سفرمان را به آثار مذهبی خیابان سی تیر،  با کلیسای ارمنی حضرت مریم ادامه دهیم. دلیل ایجاد، کلیسا، افزایش تعداد پناهندگان ارمنی پس از قتل عام ارامنه در امپراطوری عثمانی و از دست دادن سرزمینشان بود.

 

کلیسای زیبای حضرت مریم

 

ساخت کلیسا خیابان سی تیر، در سال 1938 آغاز شد و پس از هفت سال در سال 1945 تکمیل شد. این بنای با مشارکت تعداد زیادی ارامنه و روحانیون کلیساها دیگر در تهران ساخته شد. کلیسا حضرت مریم، از سال 1945 تا 1960 به عنوان دفتر مرکزی و محل اقامت اسقف اعظم ارمنی ها مورد استفاده قرار گرفت. این دفتر بعدا به کلیسای سنت سارکیس منتقل شد که در سال 1970 تکمیل گردید.

 

نمای داخلی کلیسای حضرت مریم خیابان سی تیر تهران

 

ساختمان فعلی قدیمی نیست، و در حقیقت این ساختمان، بازسازی شده ساختمان اصلی بود. با این حال، تأثیر معماری ارمنیان از قرن هفتم و دهم در این ساختمان زیبا مشخص است.دو گنبد در کلیسا مریم خیابان سی تیر در ابعاد مختلف وجود دارد. گنبد اصلی تحت تاثیر معماری بیزانس است. ورودی اصلی کلیسا در سمت غربی است. در تاریخ 13 فوریه 2002، کلیسا توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به عنوان یک بنای یادبود ملی ثبت شد.

 

 

3-آتشکده آدریان

روبروی کلیسای حضرت مریم خیابان سی تیر، آتشکده آدریان قرار دارد. این بنای تاریخی تنها معبد آتش زرتشتیان در تهران است که در وسط یک باغ زیبا در خیابان سی تیر واقع شده است.  در سال 1916، در طول سلسله قاجار، با کمک مالی یک زرتشت ایرانی که در هند زندگی می کرد، نیایشگاه آدریان ساخته شد.

 

معماری فوق العاده آتشکده آدریان سی تیر

 

معماری آتشکده بهرام در یزد بسیار شبیه به آتشکده آدریان در خیابان سی تیر است که در نمای ساختمان مشهود است. هنگامی که به ساختمان این آتشکده از خارج نگاه می کنید، به نظر می رسد یک عمارت قدیمی است، اما در داخل یک اتاق ساده با شومینه وجود دارد. مدرسه فیروز بهرام که مخصوص دانش آموزان زرتشتی استدر همین مکان در خیابان سی تیر قرار داد که قابل بازدید برای عموم نمی باشد.

 

نیایشگاه زیبای آدریان - خیابان سی تیر تهران

 

4- کنیسه حییم

آخرین بنای یادبود در میان این چهار سایت مذهبی، کنیسه یهودی است که به نام کنیسه حییم نامیده می شود. همانند نیایشگاه آدریان، کنیسه حییم در خیابان سی تیر نیز، در دوران سلسله قاجار در سال 1913 ساخته شد، زمانی که احمد شاه حاکم کشور بود.

 

کنیسه حییم در خیابان سی تیر

 

کنیسه حییم یکی از قدیمی ترین کنیسه های تهران است و در زمان جنگ جهانی دوم میزبان پناهندگان یهودی لهستانی است. در واقع، دلیل ساخت این بنای یادبود، افزایش پناهندگان یهودی لهستانی در دهه 1940 بود. بعدها، دیگر کنیسه ها در تهران مانند کنیسه اشکانیان و کنیسه دانیال در کنار کنیسه حییم خیابان سی تیر تاسیس شدند. به دلیل مهاجرت و کاهش عضویت، در حال حاضر کنیسه حییم خیابان سی تیر تنها در مواردی مانند روزهای مقدس، باز می باشد.

 

درکنار هم قرار گرفتن ادیان گوناگون در یک خیابان، و بازدید از آن ها تجربه ایی جذاب و لذت بخش  خواهد بود. در هنگام تهران گردی، بازدید از خیابان سی تیر را فراموش نکنید.