غذای معروف تبریز /  غذای معروف تبریز چه غذایی است؟


غذای معروف تبریز را می شناسید؟

غذای معروف تبریز در سفره همه ایرانی ها پیدا می شود. شما در مورد غذای معروف تبریز چه می دانید؟ حتماً می گویید کوفته غذای معروف تبریز است. درست حدس زدید کوفته غذای معروف تبریز به شمار می رود که به شکل های مختلف طبخ می شود. اگر می خواهید با این غذای معروف تبریز و غذاهای معروف دیگر تبریز آشنا شوید، می توانید لیست زیر را در مجله گردشگری هتل یار در مورد غذای معروف تبریز مطالعه نمایید. شاید تصمیم دارید به تبریز بروید و به دنبال هتلی مناسب با غذاهای متنوع و خوشمزه تبریزی هستید، پیشنهاد ما به شما هتل ائل گلی پارس تبریز است. مطمئن باشید در این هتل لحظه هایی به یاد ماندنی و خوشمزه خواهید داشت.

 

 

 

1.‌ خورش هویج ، غذای معروف تبریز با طرفدارن بسیار

خورش هویج غذای معروف تبریز در کنار دیگر غذاهای پرطرفدار تبریز است. می خواهید طرز تهیه این غذای معروف تبریز را بدانید؟ طرز درست کردن این غذای معروف تبریز بسیار ساده است. ابتدا هویج ها به شکل خلالی خورد می شود و در روغن به خوبی سرخ می شود. گوشت و پیاز جداگانه تفت داده می شود و کمی رب هم به گوشت و پیاز اضافه می شود. سپس مواد گوشت و پیاز به هویج های سرخ شده اضافه می شود. توصیه می کنیم در این غذای معروف تبریز زعفران هم اضافه نمایید تا عطر و طعم بهتری پیدا کند. خورش هویج غذای معروف تبریز و در میان غذاهای پرطرفدار است. پیشنهاد می کنیم حتماً خورش هویج تبریزی را امتحان کنید و از طعم بی نظیر این غذای معروف تبریز لذت ببرید.

 

تصویری از خورش هویج، غذای معروف تبریز 

 

2.‌ کوفته ، غذای معروف تبریز و از غذاهای اصیل تبریزی

غذای معروف تبریز کوفته است. کوفته های خوشمزه تبریز با گوشت چرخ شده یا در هاون کوبیده شده تهیه می شوند. سبزیجات معطر این غذای معروف تبریز را بسیار خوشمزه می کند. گاهی لپه هم اضافه می شود. داخل کوفته ها نیز با قیسی و گردو پر می شود. سپس کوفته های پرتقالی شکل را درون سس مخصوصی قرار می دهند. این سس غذای معروف تبریز با پیاز سرخ شده و رب تفت داده شده آماده شده است و کمی در آن آب ریخته اند و به جوش آمده است. کوفته ها را درون این سس می چینند. درب ظرف را نمی گذارند تا کوفته ها وا نرود و خوب پخته شود.

 

کوفته، غذای معروف تبریز، غذایی بی نظیر و خوش طعم 

 

3.‌ آش اوماج،‌ غذای معروف تبریز با طعمی متفاوت

غذای معروف تبریز به نام آش اوماج به سادگی تهیه می شود. کافی است برای تهیه این غذای معروف تبریز پیاز خرد شده را با کمی کره تفت دهید، ‌زردچوبه، نمک و عدس را اضافه نمایید. بعد با کمی آب قلم یا آب معمولی اجازه دهید عدس بپزد. حالا نوبت سبزی های معطر و خوش طعم است؛ مثل تره، ریحان و مرزه. درآخر هم اوماج یا رشته را اضافه می کنید و می گذارید کمی بپزد. شاید برایتان جالب باشد بدانید اوماج همان آرد خمیر و رنده شده است.

 

آش اوماج، غذای معروف تبریز 

 

4.‌ خشیل، غذای معروف تبریز با ظاهری شبیه به حلیم

غذای معروف تبریز با طعم فوق العاده « خشیل » است. این غذای معروف تبریز شبیه به حلیم با بلغور گندم درست می شود. غذای معروف تبریز یعنی خشیل که در ایام قدیم شب های یلدا پخته می شد، می تواند دسری خوش طعم محسوب شود. برای درست کردن این غذای معروف تبریز ابتدا بلغور را خیس می کنند. پس از چند ساعت روی شعله قرار می دهند تا یک ساعت پخته شود و آب آن کشیده شود. بعد آبکش می کنند. آرد را تفت می دهند تا خامی آن از بین برود. بعد آب سرد، آرد و شیر را مخلوط می کنند و به بلغور اضافه می کنند. روی حرارت قرار می دهند و هم می زنند تا به غلظت حلیم برسد.  

 

تصویر خشیل از غذاهای تبریز

 

6.‌ دویماج تبریز

یکی از غذاهای معروف تبریز،‌ دویماج است. البته در شهرهای دیگر هم پخته می شود. مواد لازم برای تهیه این غذای تبریزی، گردو، کره، نان خشک تبریزی، ‌سبزی خوردن (ترکیبی از تره،‌جعفری، پونه و ترخون) و پنیر محلی است. این غذای معروف تبریز بسیار ساده آماده می شود و طعمی فوق العاده دارد! اغلب تبریزی ها این غذای تبریزی را هنگام خوردن صبحانه یا عصرانه میل می کنند.

 

تصویر دویماج ،‌ غذای تبریز

 تصویر غذای تبریز ، دویماج تبریزی خوشمزه

 

7.‌ دلمه برگ مو

یکی دیگر از غذاهای تبریزی خوشمزه، دلمه برگ مو است! این غذای تبریزی معروف ازجمله غذاهای مجلسی محسوب می شود. مواد لازم برای تهیه دلمه برگ مو، لپه، بلغور، ‌پیاز سرخ شده، روغن حیوانی، برنج و سبزی دلمه (مرزه، شوید و تره) است. سبزی دلمه در طعم این غذا بسیار تأثیر دارد و دلمه برگ مو تبریزی را خوشمزه و لذیذ می کند.

 

تصویر دلمه برگ مو ، غذای تبریز

تصویر دلمه برگ مو ، غذای معروف تبریز و در شمار غذاهای مجلسی تبریز

 

8. آبگوشت دیزی سنگی

از این غذای تبریزی نمی توان ساده گذشت! آبگوشت تبریزی بسیار خوش عطر و سرشار از انرژی و پروتئین است. آبگوشت تبریز را می توانید با رب گوجه، سیب زمینی، گوشت گوسفند، گوجه،‌ لپه و دنبه آماده و میل کنید. البته این روزها اغلب تبریزی ها به جای لپه از نخود استفاده می کنند!

 

تصویر آبگوشت دیزی سنگی | غذای معروف تبریز

تصویر آبگوشت دیزی سنگی خوشمزه،‌ غذای معروف تبریز

 

9.‌ آش گوجه فرنگی تبریز

این آش خوشمزه در لیست غذاهای معروف تبریز قرار دارد! مواد لازم برای پخت آش گوجه فرنگی تبریز شامل پیاز داغ، گوجه، بلغور، سبزی (تره و جعفری) و حبوبات (لوبیا چشم بلبلی یا چیتی) است. همان طور که از نام این غذا مشخص است، باید در آش گوجه تبریز از گوجه فرنگی بیشتر استفاده کنید و برای ترشی این غذای تبریزی آبغوره بسیار مناسب است!

 

عکس آش گوجه | غذای معروف تبریز

تصویر آش گوجه، غذای معروف تبریز 

 

10. آش ماست تبریز

از جمله غذاهای سنتی و معروف تبریز با طعمی عالی، آش ماست تبریز است. آش مواد لازم برای تهیه آش ماست تبریز ، پیاز، سیب زمینی، ماست، آب گوشت،،‌سبزی آش، کلم برگ، هویج، حبوبات (عدس، لوبیا و نخود) است. البته کشک هم می تواند جایگزین مناسبی برای ماست باشد.  البته یادتان باشد آش تبریز با کشک به رشته هم نیاز دارد!

 

تصویر آش ماست تبریز | غذای تبریز

تصویر آش ماست خوشمزه تبریز ، غذای معروف تبریز

 

11. کوکو لوبیا سبز تبریز

این غذای سنتی و معروف تبریز اغلب در سفره های افطار تبریزی ها دیده می شود. مواد لازم برای تهیه کوکو لوبیا سبز، زعفران، تخم مرغ، لوبیا سبز،‌ هویج، پیاز و گوشت چرخ کرده است. تبریزی ها برای ترش مزه کردن و تزئین این کوکو اغلب از کمی زرشک استفاده می کنند.  

 

تصویر کوکو لوبیا سبز تبریز | غذای معروف و سنتی تبریز

تصویر کوکو لوبیا سبزی تبریزی ، غذای معروف تبریز

 

12. آش میوه تبریز

در فهرست غذاهای معروف تبریز، آش میوه هم وجود دارد! مواد لازم این آش خوشمزه، هویج، رشته، پیاز، کلم برگ، حبوبات (نخد و لوبیا)، گوجه،‌ میوه (آلبالو، زغال اخته، آلوچه، آلو و زردآلو) است. در آخر هم به آش میوه تبریز کمی سرکه اضافه می کنند تا ملس و کمی ترش شود.

 

عکس آش میوه تبریز | غذای معروف تبریز

تصویر آش میوه تبریز ،‌ غذای معروف تبریز

 

13. کوکوی هفت لشکر

از جمله غذاهای معروف تبریز، کوکوی هفت لشکر است. این غذای سنتی تبریز با هفت ماده غذایی تهیه می شود، به همین علت در تبریز به آن کوکوی هفت لشکر می گویند! مواد لازم برای تهیه این غذای معروف تبریز،‌ 250 گرم قارچ، 150 گرم سینه مرغ، 1 عدد هویج، 1 عدد پیاز بزرگ، 3 عدد سیب زمینی،‌ 1 عدد فلفل دلمه و 2 لیوان لوبیا سبز نگینی خورد شده است. البته از 1 قاشق چای خوری پودر زیره یا گل محمدی نیز در این کوکوی تبریزی استفاده می شود.

 

تصویر کوکوی هفت لشکر تبریز | غذای معروف تبریز

تصویر کوکوی هفت لشکر تبریز از جمله غذاهای تبریزی خوشمزه و رنگارنگ

سخن آخر

درست است که کوفته غذای معروف تبریز است، اما تنها غذای معروف تبریز ، این شهر کهن و تاریخی، کوفته نیست، بلکه همان طور که در این بخش از مجله هتل یار به بررسی غذای معروف تبریز پرداختیم، وقتی سخن از غذای معروف تبریز است، می تواند خشیل، آش اوماج یا خورش هویج باشد. توصیه می کنیم این غذاهای معروف و خوش طعم تبریز را یک بار هم که شده بچشید، امتحان کنید و سفره خود را با غذای معروف تبریز مزین نمایید.