بازار فرش تبریز ، راهنمای بازدید


بازار مظفریه ( فرش تبریز ) بازاری تاریخی و رنگارنگ از فرش و تابلو فرش دستباف است که در لیست بهترین مکان های گردشگری و جهانگردی است. هنر اصیل و ارزشمند ایرانی در بزرگ ترین بازار آجری فرش دستباف جهان در تبریز به نمایش در آمده است تا لحظه هایی متفاوت برای گردشگران و مسافران علاقه‌مند به هنر و فرش دستباف و اصیل ایرانی فراهم کند. معماری ایرانی در بازار فرش تبریز (تیمچه مظفریه) بسیار چشم‌ نواز است و نمایش فرهنگ ایرانی در شهر کهن و تاریخی تبریز با صنایع دستی بسیار زیباست. در فصل تابستان، یکی از مقصدهای گردشگری خوش آب و هوا شهر تاریخی و زیبای تبریز است. اگر می‌ خواهید به شهر تبریز، قطب گردشگری شمال غرب کشور، با مردمی مهمان نواز سفر کنید و به بازار مظفریه (بازار فرش تبریز) و سایر جاذبه های گردشگری شهر تبریز سری بزنید، پیشنهاد می کنیم پیش از آنکه بار سفرتان را ببندید، یکی از بهترین هتل های تبریز را رزرو کنید تا با خیالی آسوده به شهر تبریز سفر نمایید.

با مجله گردشگری هتل یار همراه باشید تا  فهرستی از اطلاعات کامل در مورد بهشت فرش ایران (بازار فرش تبریز) را پیش رویتان قرار دهیم.

 

مطالب مشابه:

معرفی انواع فرش ایرانی

بهترین مکان های دیدنی شهر تبریز

 

 

بازار تاریخی فرش تبریز یکی از بهترین دیدنی های سفر به شهر تبریز

 

اهمیت فرش و بازار فرش تبریز

فرش دستباف تبریز از مهم ترین صنایع دستی آذری زبانان هنرمند در شهر تبریز است. در بازار فرش تبریز ( تیمچه مظفریه ) می توانید نمونه های فوق العاده آن را ببینید. فرش دستباف تبریز از مشهورترین و کهن ترین فرش های دستباف دنیا به‌شمار می‌رود که قدمت آن به پیش از دوره صفویه بازمی‌گردد و در طول زمان توسط هنرمندان تبریز به هنر درباری تبدیل شد.

 

تصویری از بافنده تبریزی در بازار فرش تبریز 

 

پیشنهاد می کنیم در بازه زمانی سفر خود، بازار فرش تبریز را در لیست مکان های گردشگری خود قرار دهید تا هنر ایرانی را در تار و پود رنگ به رنگ فرش تبریز مشاهده کنید و از سفر خود لذت ببرید.

 

نام اصلی بازار فرش تبریز و علت آن 

بازار فرش تبریز ( تیمچه مظفریه‌ ) به همت تاجری سرشناس به نام حاج شیخ جعفر قزوینی ساخته شد. تاریخ ساخت تیمچه مظفریه ( بازار فرش تبریز ) به سال 1305 قمری بازمی‌ گردد. معروف است پس از ساخت این بنا، مظفرالدین میرزا به بازار فرش تبریز سری می‌ زند و به احترام حضور ولیعهد نام مظفریه را برای بازار فرش تبریز انتخاب می‌ کنند.

 

عکسی از تیمچه مظفریه ( بازار فرش تبریز )  از جاذبه های گردشگری شهر تبریز

 

در گذشته مرسوم بود، وقتی ولیعهد به تحسین و تمجید از چیزی می‌ پرداخت، آن را به او پیشکش می‌ کردند. فردی زیرک به نام شیخ قزوینی وقتی متوجه شد مظفرالدین میرزا از بنای بازار فرش تبریز خوشش آمده تیمچه مظفریه را به او تقدیم کرد و این کار باعث شد ولیعهد تیمچه را به غارت نبرد!

 

مواد اولیه به کار رفته در فرش تبریز 

جالب است بدانید ریز بافت ترین فرش ها در شهر تاریخی تبریز بافته می‌شود. تار فرش دستباف تبریز از پنبه و پود آن اغلب از پشم است. فرش‌ های دستباف ابریشمی تبریز نیز در بازار فرش تبریز جلوه ای دیگر از شاهکارهای هنری در شهر تبریز است.

 

عکسی از بافنده فرش تبریز در بازار دیدنی مظفریه ( بازار فرش تبریز‌‌ ) 

 

یکی از بهترین فرش های ابریشمی ایران در شهر تبریز بافته می‌شود. می‌ توانید به بازار فرش دستباف تبریز سری بزنید، فرش ها و تابلو فرش های رنگارنگ و معماری زیبای بازار تاریخی تبریز را ببینید و از نزدیک استحکام و مقاومت مواد به کار رفته را مشاهده نمایید.  

 

همه چیز در مورد بنای بازار فرش تبریز

بازار فرش دستباف تبریز که از دیدنی ترین مکان‌ های گردشگری شهر تبریز محسوب می شود، در دو طبقه ساخته شده است. سقف بازار بلند است. ردیف های منظم حجره ها و پنجره های کوچک و بزرگ سفید رنگ معماری متفاوت و زیبای تیمچه مظفریه (بازار فرش تبریز ) را نشان می‌ دهد.

 

عکسی از نمای داخلی بازار فرش تبریز 

 

طبقه همکف بازار فرش تبریز (تیمچه مظفریه ) مختص فروشندگان فرش دستباف است. در طبقه دوم بازار فرش تبریز ( تیمچه مظفریه ) می‌ توانید بهترین رفوگران فرش و تابلو فرش، رنگرزان و طراحان فرش را ببینید.

 

قیمت فرش و تابلو فرش در بازار فرش  تبریز

قیمت فرش تبریز به ابعاد و رج شمار فرش ( ریز قالی‌ ) بستگی دارد. بیشتر بودن رج قالی موجب می‌شود قیمت فرش تبریز هم بیشتر شود. منظور از ریز قالی این است که در هر 7 سانتی متر 50 یا 60 گره پشمی یا ابریشمی بر چله ها زده شده است.

 

تصویر رفوگر هنرمند تبریزی در بازار فرش تبریز 

 

الیاف به کار رفته هم در قیمت فرش دستباف تبریز تأثیرگذار است. طرح ها و رنگ ها نیز می‌تواند قیمت فرش را تغییر دهد. طرح های فوق العاده و زیبای فرش دستباف تبریز منحصربه فرد است و رنگرزی فرش ها با رنگ طبیعی موجب شده است بهترین رنگ و کیفیت را داشته باشد.

 

موقعیت مکانی بازار فرش تبریز چگونه است؟

ازآنجاکه این بازار در مرکز شهر تبریز ( خیابان جمهوری ) واقع شده است، به‌ راحتی به بازار تبریز دسترسی دارید. در قسمت شرقی بازار تبریز، به لحاظ موقعیت مکانی، عالی قاپو قرار دارد. در قسمت غربی تیمچه مظفریه (بازار فرش تبریز‌ )، مسجد جامع واقع است. در قسمت شمالی بازار فرش تبریز، رودخانه مهران چایی مشاهده می‌ شود.

 

استفاده از الیاف گیاهی و طبیعی، ویژگی متمایز فرش تبریز در بازار فرش شهر تبریز 

 

اطلاعات کلی در مورد فرش تبریز 

  • رعایت استانداردها در طراحی فرش
  • طراحی فرش به دست بهترین استادان در زمینه فرش
  • داشتن رنگ های بسیار زیبا و گوناگون
  • پر بودن قسمت های خالی فرش به جای استفاده از نقش های دیگر

 

سخن آخر اینکه بازار آجری فرش تبریز با دالان‌ ها، سراها، تیمچه ها و کاروانسراها همواره از مقصدهای گردشگری و جهانگردی بوده است. اگر دوست دارید با فرش دستباف تبریز خانه خود را زینت دهید و از بهشت فرش ایران دیدن کنید، پیشنهاد می کنیم حتماً به بازار تاریخی فرش تبریز سری بزنید.

 

فاصله بهترین هتل ها به بازار فرش تبریز

شاید برایتان سؤال باشد که نزدیک ترین هتل ها به بازار فرش تبریز کدام هتل ها هستند یا به دنبال مکان های اقامتی مناسب در نزدیکی بازار فرش تبریز باشید، پیشنهاد ویژه ما برای سفری آرام و دلپذیر را می توانید در لیست زیر ملاحظه نمایید:

 

** هتل پارس ائل گلی تبریز با فاصله 25 دقیقه تا بازار فرش تبریز

** هتل لاله پارک با فاصله 25 دقیقه تا بازار فرش تبریز

** هتل شهریار با فاصله 16دقیقه تا بازار فرش تبریز

** هتل تبریز با فاصله 18دقیقه تا بازار فرش تبریز

 

آدرس بازار فرش تبریز:

 خیابان فلسطین، فلکه ترمینال قدیم ،روبه‌ روی پاساژ اخباری، پلاک 59

شماره تلفن بازار مظفریه ( بازار فرش دستباف تبریز ‌): 041 3555 7049

 

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار