همه دانستنی های موزه زمان تهران


شهر تهران درکنار تمام امکانات و هتل های متفاوت و به روز، سرشار از محله های قدیمی است که بخشی از تاریخ این سرزمین را در خود دارند. محله ها، باغ ها و خانه هایی که گذر زمان را در حافظه خود ثبت کرده اند و هر کدام نماد دوره ای از تاریخ ایران و بخصوص شهر تهران می باشند.

 

خیابان ولیعصر تهران و باغ های قدیمی
 

در این بین، بازدید از خانه ای زیبا و قدیمی در تهران، که سال هاست به موزه زمان تبدیل شده است و یکی از برجسته ترین موزه های تهران است، مطمئنا دوچندان لذت بخش می باشد. موزه زمان با قدمتی 16 ساله در یکی از قدیمی ترین باغ های تهران، نمایش دهنده سرگذشت ساخت و ابداع ساعت، نخستین ابداعات بشر در حوزه زمانسجی تا دستاورد های امروزی تر و همچنین میزبان ساعت هایی است که روزگاری ساعت انسان هایی برجسته در تاریخ ایران بوده اند.

 

موزه زمان با زیبایی منحصر به فرد

 

همراه بخش گردشگری هتل یار، زمانی را برای بررسی موزه زمان تهران سپری کنید تا همه دانستنی های موزه زمان تهران را با هم بررسی کنیم...

 

تاریخچه ساختمان موزه زمان

موزه زمان، در ساختمانی با مساحت 700 متر مربع است که متعلق به دوره قاجار می باشد. تاریخ حدودی آن مربوط به دوران سلطنت محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار می باشد. باغ موزه زمان تهران، باغی 600 هزار مترمربعی ست که جز قدیمی ترین باغ های شهر تهران محسوب می شود. باغ و موزه زمان درحقیقت خانه حسین خداداد یکی از کارآفرینان برجسته ایرانی، تاجر و صنعتگر سرشناس تهران بوده است.

 

باغ موزه زمان، متعلق به دوران قاجار

 

داستان و تاریخچه جالب موزه زمان

باغی که موزه زمان تهران در آن قرار دارد، در گذشته بخشی از زمین های باغ فردوس به حساب می آمده و در اختیار داماد ناصرالدین شاه بوده که پس مرگ وی به به پسر او می رسد. در بین سال های 1346 تا 1348 حسین خداداد این باغ را خریداری می کند. در آن زمان خانه ای ساده در باغ بوده است که به دستور حسین خداداد بازسازی می شود و اسکلت چوبی آن به اسکلت فلزی تغییر می یابد. این تغییرات و بازسازی ها 10 سال به طول می انجامد که در واقع ساختمان فعلی ( موزه زمان ) قدمتی بیش از 80 سال دارد.

 

مرمت های دوره ای ساختمان موزه زمان تهران

 

حضور اساتید برجسته برای ساخت موزه زمان فعلی

زمانی که کار بازسازی بنا آغاز شد، حسین خداداد از برجسته ترین معماران و هنرمندان آن زمان تهران دعوت کرد. استاد کاشی به عنوان معمار و همچنین طراح برجسته معماری حاج عبدالکریم نوید تهران به عنوان گچ بر ساختمان برگزیده شدند. حسین خداداد به دلیل علاقه شخصی به هنر والای گچ بری، برجسته ترین اساتید این حوزه را در اجرای تزئینات این ساختمان به کار می گیرد.

انجام تزئینات گچ بری خانه حسین خداداد (موزه زمان فعلی ) حدود 12 سال طول می کشد که در نهایت در سال 1356 موزه زمان، به شکل فعلی همانند یک اثر هنری به تمام معنا به اتمام می رسد. قدمت ساختمان فعلی موزه زمان حدود 80 سال می باشد که معماری این ساختمان ترکیبی از فرم و سبک های اروپایی و ایرانی می باشد. ساختمان حال حاضر، از سال 1378 به طور رسمی به عنوان نخستین موزه زمان در ایران آغاز به کار نموده است.

 

معماری تلفیقی و حضور هنر گچ بری در ساختمان موزه زمان

 

در موزه زمان چه چیزهایی یافت می شوند

در طبقه اول، مجموعه ای کم نظیر از ساعت های جهان به ویژه ساعت های اروپایی را مشاهده خواهید کرد. ساعت هایی که از قرن 17 تا قرن 20 را شامل می شوند. شمایل و تزئینات چشمگیر و خاص این ساعت ها، نشان از اهمیت تزئینات ساعت در دوران گذشته می باشد. قرارگیری  ساعت هایی که هر یک در نوع خود دیدنی و منحصربه فرد محسوب می شوند آن هم در فضایی که به هنرمندانه ترین شکل ممکن تزئین و طراحی شده است، تجربه ای فوق العاده را برای شما رقم می زند.

 

موزه زمان، از دو طبقه مختلف تشکیل شده است

 

اتاق اصفهانی ها، زیباترین اتاق جهان

در هنگام بازسازی بنا، حسین خداداد برای خلق اتاقی متفاوت از برجسته ترین اساتید ایران استفاده می کند و پس از 3 سال کار مداوم اساتید، در حوزه های گوناگون، نهایتا اتاق اصفهانی ها خلق می شود که در نوع خود بی همتا است. 

 

اتاق اصفهانی ها در موزه زمان با معماری خاص و متفاوت

 

در رنگ های طلایی اتاق اصفهانی ها، از ورق های طلا استفاده شده است. همچنین در این اتاق تابلوهای گچ بری نمادین با موضوع هایی همچون آدم و حوا، هابیل و قابیل و ... قرار دارد.

 

اتاق اصفهانی ها، یکی از زیباترین اتاق های جهان

 

طبقه دوم موزه ساعت

در طبقه دوم، انواع ابزار آلت ساعت سازی و یا تعمیر ساعت، بخش جالبی را ایجاد کرده است.

 

نمایش انواع ابزار ساعت سازی در موزه زمان تهران

 

همچنین در طبقه دوم موزه زمان، انواع ساعت های مچی کم نظیری را مشاهده می کنید که مربوط به دوره های مختلف تاریخی می باشند. از نکات جالب این بخش وجود ساعت هایی است که علاوه بر ارزش تاریخی، توسط افراد برجسته به موزه زمان اهدا شده اند. از جمله افراد برجسته ای که ساعتشان را به موزه اهدا کرده اند می توان به دکتر حسابی، داود رشیدی، جمشید مشایخی، محمد علی کشاورز، مصطفی رحمان دوست، شهید باکری و شهید آوینی اشاره کرد.

 

وجود ساعت مچی افراد برجسته در موزه زمان

 

چگونه به موزه زمان برسید؟

آدرس موزه زمان : تهران، خیابان زعفرانیه، نبش خیابان پرزین بغدادی

از طریق اتوبوس های بی آر تی، خط بی آر تی راه آهن-تجریش را سوار شوید، ایستگاه باغ فردوس پیاده شده و پس از طی حدودا 500 متر به موزه زمان خواهید رسید.

با مترو نیز، ایستگاه تجریش پیاده شوید و پس از طی حدود 17 دقیقه پیاده روی به موزه زمان خواهید رسید.

 

نمایش آثار هوشنگ فروتن در موزه زمان تهران

 

پیشنهاد ویژه

اگر اهل تهران نیستید و قصد بازدید و گشت و گذار در تهران را دارید، پیش از آغاز سفر، هتل مد نظر خود را آنلاین رزرو کنید تا دردسرهای معمول برای رزرو هتل را نداشته باشید. از نزدیک ترین هتل ها به موزه زمان و سایر موزه های موجود در خیابان کم نظیر ولیعصر، هتل استقلال تهران است که می توانید علاوه بر اقامت در هتل به روز و متفاوت استقلال تهران، از زیبایی های خیابان ولیعصر و دیگر سایت های گردشگری آن لذت ببرید.

 

هتل استقلال تهران

 

مسیر دسترسی به موزه زمان از هتل استقلال تهران

از هتل استقلال تهران تا موزه زمان حدود 27 دقیقه پیاده روی است که باتوجه به فضا و خیابان های زیبا، پیاده روی پیشنهاد می شود. همچنین با تاکسی حدود 12 دقیقه تا موزه زمان فاصله دارید.

 

 

تهران سرشار از سایت های گردشگری و موزه های مختلف است. اما موزه زمان، علاوه بر حضور آثار ارزشمند در آن، فضای باغ و ساختمان موزه کم نظیر است و هر بازدید کننده ای را جادو می کند. فرصت تماشای موزه زمان تهران را هرگز از دست ندهید.

 

موزه زمان، با ساختمانی باشکوه و تاریخی