کاخ نیاوران، همه دانستنی های لازم برای بازدید


اگرچه بیشتر افراد از داشتن سفری بیش از 1 یا 2 روز به تهران، اجتناب می کنند، اما باید بگوییم، شهر تهران مقصدی فوق العاده برای تمام گردشگرانی است که عاشق کشف زیبایی های ایران می باشند. تهران که شگفت انگیز ترین سایت های گردشگری را در قلب خود دارد، این امکان را فراهم می کند که به واسطه مکان های تاریخی خود، دید دقیق از تاریخ ایران را به گردشگران بشناساند.البته، ممکن است برخی از افراد علاقه مند به کاوش تاریخ ایران باستان باشند، درحالی که برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند که اطلاعات بیشتری در مورد تاریخ معاصر ایران به دست بیاورند تا تاریخ باستانی آن؛ در هر دو مورد، شهر تهران بهترین گزینه می باشد.

قسمت شمالی تهران، که در پای کوه های توچال واقع شده است، از گذشته های دور تا زمان حال، دارای بهترین آب و هوا و منظره بوده است. به همین دلیل است که پادشاهان سلسله قاجار، باغ های شمیرانات را برای ساختن مجموعه کاخ های تابستانی خود انتخاب کردند. کاخ هایی که با عنوان کلی صاحبقرانیه شناخته می شدند. بعد از آن، سلسله پهلوی نیز مجموعه کاخ های نیاوران را در این نقطه از شهر تهران بنا کردند. تهران تنها پایتختی شلوغ نیست، بلکه مقصدی عالی برای درک بهتر از تاریخ ایران می باشد. پس همراه ما باشید تا در مطلبی جامع، تمام دانستی لازم برای بازدید از کاخ نیاوران تهران را با هم بررسی کنیم.

 

 

علت نام گذاری نیاوران

جالب است بدانید که مجموعه کاخ هایی که امروزه با عنوان نیاوران می شناسیم، در دوران قدیم، نزدیکی آن نیزارهای وسیعی بود که مردم آن ها را نی آوران می نامیدند. در اثر گذر زمان، نی آوران به نیاوران تبدیل شد.

 

در مورد کاخ های نیاوران

کاخ نیاوران، پس از ساخته شدن، تا پایان سلسله پهلوی، محل اقامت شاه و خانواده وی بود. اما اقامتگاه آخرین شاه ایران، امروزه تبدیل به مجموعه ای تاریخی و دیدنی شده است که بازدید از آن برای عموم افراد آزاد می باشد.

تک تک بخش های کاخ، از فضای سبز اطراف گرفته تا اتاق کودکان، مانند گذشته دست نخورده باقی مانده اند. گویا که زمان در این کاخ باشکوه و دیدنی متوقف شده و همه چیز یخ زده است.

اگر برایتان سوال است که معمار بنای دیدنی کاخ نیاوران چه کسی بوده، باید بگوییم که محسن فروغی، معمار معروف و از بنیان گذاران معماری ایران، طراح این اثر باشکوه تاریخی می باشد.

 

 

راهنمای جامع بازدید از مجموعه تاریخی نیاوران

 

بخش صاحبقرانیه

مجموعه اصلی نیاوران، شامل چندین ساختمان و موزه می باشد. همچنین می توانید از محله صاحبقرانیه نیز دیدن کنید. بخش صاحبقرانیه شامل مجموعه کاخ ها مربوط به سلسله قاجار می باشد.

 

 

کوشک احمد شاهی

یکی از معروف ترین کاخ های موجود در مجموعه نیاوران، که به لحاظ بصری از خود کاخ نیاوران هم شناخته شده تر است، عمارت کوشک احمد شاهی می باشد. عمارتی که به عنوان خوابگاه ییلاقی احمدشاه قاجار شناخته می شده است.

 

نکات بازدید از کوشک احمدشاهی مجموعه نیاوران

علاوه بر بازدید از ساختمان اصلی که معماری باشکوهی دارد، امکان بازدید از  بخش های مختلف آن در دو طبقه امکان پذیر می باشد.

 

 

کاخ نیاوران، شکوهی به معنای واقعی

اگرچه همه ساختمان ها و موزه های مجموعه نیاوران ارزش بازدید را دارند، اما شاید حیرت انگیز ترین آن ها کاخ نیاوران است.

طراحی 4 ضلعی کاخ، در کنار طراحی فوق العاده داخلی، الهام گرفته از تاریخ ایران باستان می باشد که با کمک فناوری های نوین معماری انجام گرفته است.

از ویژه ترین المان های طراحی کاخ نیاوران، کف پوشانده شده از سنگ سیاه و سقف کشویی متحرک و آلومینیومی آن است که کنتراست زیبایی را ایجاد کرده است.

 

 

کاخ نیاوران و بخش های داخلی

سینمای خصوصی در کاخ نیاوران و همچنین بازدید از قسمت های مختلف کاخ، نظیر سالن ها و اتاق های خصوصی، از بخش های جذاب داخلی هستند که قابل بازدید می باشند. همچنین علاوه بر مشاهده فضاهای داخلی، می توانید از برخی مجموعه هایی که توسط خاندان پهلوی جمع آوری شده اند مانند مجموعه لباس های ایرانی یا مجموعه عتیقه جاتی که متعلق به شاه و خانواده اش بوده است، دیدن کنید.

 

 

مجموعه های موجود در کاخ نیاوران

علاوه بر ساختمان ها و فضای اطراف، یک کتابخانه خصوصی باشکوه، سینما خصوصی و مجموعه اتومبیل های خاندان سلطنتی، از جمله بخش های مختلف مجموعه تاریخی نیاوران هستند که در زمان بازدید از این مجموعه نباید آن ها را فراموش کنید.

 

کتاب خانه باشکوه کاخ نیاوران

کتابخانه شگفت انگیز کاخ نیاوران، شامل 23 میلیون نسخه کتاب است که عمدتا به زبان های فارسی و یا فرانسوی می باشد. اغلب کتاب ها در حوزه فلسفه می باشند. فضای داخلی کتابخانه توسط 300 استوانه شیشه ای که نور و روشنایی کتابخانه را تامین می کنند، طراحی شده است.

همچنین زیر زمین این کتابخانه خصوصی عظیم، مکانی ویژه برای نگهداری از مجموعه های ارزشمند نقاشی و سایر آثار باستانی می باشد.

 

 

موزه جهان نما

از دیگر بخش های جالب مجموعه کاخ موزه نیاوران، موزه جهان نما است. این موزه در حقیقت مجموعه هنری و خصوصی آخرین ملکه ایران بوده است. موزه جهان نما، همان طور که از نام آن مشخص است، آثاری شگفت انگیز از هنرمندان مختلف جهان را به نمایش می گذارد.

از جمله هنرمندانی که آثارشان در این موزه به نمایش در آمده است، می توان به پل گوگن، پابلو پیکاسو، سالوادور دالی و همچنین تعدادی از هنرمند معاصر ایرانی نظیر آیدین آغداشلو و سهراب سپهری می باشد.

 

 

باغ مجموعه تاریخی نیاوران

باغ مجموعه نیاوران، خود یک مکان تفریحی است که می توانید چندین ساعت را در آن بگذرانید. ضمن لذت بردن از منظره درختان و حوضچه ها، می توانید از باغ موزه کتیبه ها نیز که در قسمت شرقی باغ  واقع شده است بازدید کنید.

 

 

کاخ نیاوران در کجا قرار دارد؟

برای رسیدن به کاخ نیاوران، به دلیل این که در محدوده طرح ترافیک قرار ندارد، می توان به راحتی و با استفاده از نرم افزارهای مسیریابی با وسیله شخصی خود، به کاخ نیاوران بروید.

همچنین با استفاده از مترو، می توانید به میدان تجریش بروید. از میدان تجریش تا مجموعه نیاوران نیز با استفاده از تاکسی های خطی موجود، این امکان وجود دارد که خود را به مجموعه تاریخی کاخ نیاوران برسانید.

 

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار