کوه های رنگی آلا داغ لار تبریز، رنگین کمانی از جنس خاک


بار نخست که تصاویری از کوه های رنگی آلا داغ لار را می بینید، بلافاصله می گویید: این تصاویر واقعی نیستند...

بعد از کمی تحقیق متوجه می شوید که نه تنها این تصاویر واقعی هستند، بلکه این کوه های رنگی، طبیعت فوق العاده و سرشار از رنگ تبریز، بخشی از ایران خودمان می باشد.

 

 

کوه های آلا داغ لار، که به معنی کوه های رنگی می باشند در حقیقت جلوه ای از رنگین کمان بر بستر این کره خاکی می باشند.

 

مشاهده جلوه ای از رنگین کمان در کوه های رنگی

 

برای آشنایی با رنگین کمانی از جنس خاک... کوه های رنگی آلا داغ لار تبریز، همراه بخش گردشگری هتل یار شوید تا با هم گشت و گذاری بر فراز کوه های رنگی و سحر انگیز آلا داغ لار داشته باشم...

 

کوه های رنگی آلا داغ لار کجا هستند؟

کوه های رنگی آلا داغ لار در شهرستان ماهنشان قرار دارند و شما می توانید در 25 کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز ( در شمال بزرگراه زنجان-میانه ) بزرگ ترین بوم نقاشی جهان را ببینید. وسعت منطقه کوه های رنگی آلا داغ لار حدود 70 کیلومتر مربع می باشد. این کوه های رنگین کمانی از زنجان تا شهرستان میانه و از تبریز تا اَهر امتداد می یابند.

 

وسعت کوه های رنگی آلا داغ لار 70 کیلومتر مربع می باشد

 

درضمن، هرگز به تماشای این کوه ها از داخل خودرو اکتفا نکنید!!!

خودرو خود را در مکان مناسبی پارک کنید و حتما گشت و گذاری چند ساعته در دل این طبیعت جادویی داشته باشید. چراکه در منطقه کوه های رنگی آلا داغ لار، هر بخش از طبیعت آن، رنگی متفاوت با سایر نقاط دارد...

 

کوه های رنگی در 25 کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز

 

شهرستان ماهنشان و داستان نام گذاری آن

در 15 کیلومتری ماهنشان، روستایی به نام ماد آباد وجود دارد که آثاری مربوط به دوره ساسانیان در آن یافت شده است. این آثار به همراه دیگر شواهد نظیر متون تاریخی، نشان دهنده آن هستند که در گذشته های دور مادها در این منطقه می زیسته اند. به خاطر این نشانه های مربوط به قوم ماد، نام این منطقه را مادنشان می نامند، که در گذر زمان به ماهنشان تغییر پیدا می کند.

 

کوه های رنگی آلا داغ لار تبریز

 

چرا آلا داغ لار ؟؟

آنچه که در این منطقه واضح می باشد، وجود کوه های رنگی با شکوه می باشد.  نزدیکی این منطقه به شهر تبریز باعث شده نام این منطقه آلا داغ لار شود. آلا در زبان ترکی به معنای رنگارنگ و داغ  نیز به معنای کوه می باشد.

 

 

 

علت رنگارنگ بودن کوه های آلا داغ لار...

مطابق با تحقیقات زمین شناسان، زمان تشکیل این کوه ها به حدود 15 میلیون سال پیش باز می گردد؛ که وجود حوضچه های گوناگون از رسوبات آهن و همچنین تغییر املاح به علت های گوناگون نظیر زنگ زدگی، واکنش دادن با اکسیژن و ... در زمان تشکیل این کوه ها، سبب ایجاد رنگ های گوناگون در بستر آن ها شده است.

 

زمان تشکیل کوه های رنگی تبریز به 15 میلیون سال پیش باز می گردد

 

البته، وجود برخی از مواد معدنی در کوه های آلا داغ لار نیز سبب پیدایش رنگ های خاصی مانند قرمز، آبی، سبز و ... شده است. مثلاً رنگ سبز ناشی از کربناته شدن فلز مس می باشد.

 

نزدیکی کوه های رنگی آلا داغ لار به تبریز

 

بهترین زمان برای عکاسی...

مسلما شما هم علاقه مند به عکاسی از این کوه های افسون گر می باشید و نمی دانید بهترین زمانی برای عکاسی از کوه های آلا داغ لار چه وقت است...

 

کوه های رنگی آلا داغ لار

 

اصلی ترین عوامل برای ثبت عکس هایی جذاب و دیدنی از این کوه های رنگی، نور و گرما می باشند. به میزانی که نور بیشتر و دمای هوا بالاتر باشد، جلوه رنگی کوه های آلا داغ لار مشخص تر و جذاب تر می باشد.

 

 

برای اقامت ...

به دلیل وجود منطقه گردشگری کوه های رنگی آلا داغ لار در میانه راه، امکان دسترسی به شهر های گوناگون برای شما وجود دارد. اما پیشنهاد ویژه بخش گردشگری هتل یار ادامه مسیر و اقامت در هتل های شهر تبریز و بازدید از سایر مناطق گردشگری تبریز می باشد.

 

اقامت در شهر تبریز - پیشنهاد ویژه