همه چیز در مورد محله درکه، ولنجک و اوین تهران


محله های قدیمی و شمالی تهران را چقدر می شناسید؟ اهل پیاده روی و گشت و گذار در منطقه خوش آب و هوای تهران هستید؟ امروز می خواهیم گذری به چندین محله قدیمی و خوش آب و هوای تهران داشته باشیم تا بهتر در مورد تفریحات و مکان های دیدنی های آن ها آشنا شویم؛ مکان هایی دنج و زیبا که شاید بارها از کنار آن ها بدون توجه گذشته باشید.
هر یک از این محله ها مکان هایی معروف و آرامش بخش را در دل خود پنهان کرده اند. تنها یک گوش شنوا و پایی برای قدم زدن نیاز است تا پله پله با این دیدنی ها بهتر آشنا شوید. درکه، ولنجک، اوین و ... از محله های قدیمی تهران هستند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم. با مجله گردشگری هتل یار همراه باشید تا بهتر در مورد جاذبه های محله های شمالی تهران آشنا شوید.

 

آنچه در ادامه می خوانیم:

 

درکه تهران

درکه تهران یکی از محله های زیبا و خوش آب و هوای تهران است. محله ای دنج و قدیمی که هیچ وقت از گشت و گذار در آن سیر نمی شوید. تماشای خانه های رنگارنگ، شنیدن صدای آب روان، رودخانه و پرنده های آوازخوان همه و همه تصویر زیبایی از این محله قدیمی تداعی می کند. گاهی اوقات نیاز داریم تا برای رهایی از شلوغی و دغدغه های زندگی شهری، زمانی را برای استراحت به دل مکان های خوش آب و هوا پناه ببریم.
درکه که از محله های ییلاقی شمیرانات محسوب می شود، در شمال غرب تهران واقع شده است. رودخانه درکه را که می شناسید؟ محله درکه درست در امتداد رودخانه درکه ساخته شده است. این محله از شمال به رشته کوه های توچال، از شرق به اراضی دانشگاه شهید بهشتی و اوین، از جنوب به محله اوین و از غرب به بازارهای کوه توچال و سعادت آباد می رسد.

 

تصویر محله درکه تهران در فصل پاییز

محله زیبای درکه در فصل پاییز

 

تاریخچه محله درکه 

قدمت دره کوهستانی درکه به قرن پنجم و حدوداً 800 سال پیش باز می گردد. در این محله مقبره امام‌زاده سید محمد والی که از نسل امام سجاد (ع) است قرار دارد؛ به گفته محلیان تمام سادات این منطقه از نوادگان این امام زاده هستند. در محله درکه هاون های سنگی تراش خورده و تنورهای سنگی یافت شده که این آثار نشان از قدمت طولانی و حیات در این محله دارد. 
تا به حال به معنا و مفهوم درکه فکر کرده اید؟ نام درکه متشکل از دو کلمه (دَرِ) مخفف دره و (که) نشانه تصغیر گرفته شده و در معنای لغوی به معنای دره کوچک است.

 

چگونه به درکه برویم؟

برای رسیدن به محله درکه راه های زیادی پیش رو شما است. اول باید انتخاب کنید که برای رفتن به درکه از چه وسیله نقلیه ای استفاده می کنید؟ تاکسی، BRT، مترو، خودرو شخصی یا پیاده؟

مسیرهای دسترسی به درکه با خودرو شخصی:

مسیر زیبا اما پر ترافیک: ابتدا از خیابان شریعتی یا خیابان ولیعصر خودتان را به میدان تجریش برسانید. پس از آن وارد خیابان درکه شده و به سوی این جاذبه شگفت انگیز حرکت کنید.
مسیر دوم: از بزرگراه شهید چمران حرکت کرده و پس از عبور خیابان یمن و رشیدالدین فضل الله، به سمت خیابان داوودیان بروید و مسیر درکه را بپیمایید.
مسیر آخر: در انتهای بزرگراه یادگار امام به سمت خیابان اوین حرکت کرده و سپس خودتان را به درکه برسانید.
اگر قصد دارید تا با خودرو شخصی به این منطقه بروید باید خیلی سحرخیز باشید. چرا که پیدا کردن محل پارک مناسب در درکه بسیار سخت است و گاها مجبور می شوید در فاصله بسیار زیاد از درکه خودرو خو را پارک کنید.

 

نزدیک ترین مترو برای رسیدن به درکه تهران

مترو تجریش، نزدیک ترین ایستگاه برای رفتن به درکه

 

نزدیک ترین ایستگاه مترو به درکه کجاست؟

ایستگاه میدان تجریش واقع در خط یک متروی تهران (تجریش-کهریزک) نزدیک ترین ایستگاه مترو به درکه است. اما پس از آن مسیر دیگری برای رسیدن به درکه پیش روی شما است که باید با تاکسی، اتوبوس، مینی بوس یا اتوبوس های BRT طی کنید.
البته اگر بخواهید با BRT به درکه بروید، باید سوار اتوبوس های خط یک بی آر تی شده و در ایستگاه پارک وی پیاده شوید. در نزدیک پمپ بنزین ولنجک، تاکسی های زرد رنگی وجود دارند که می توانید با استفاده از آن ها خودتان را به درکه برسانید.

آدرس درکه: تهران - بزرگراه شهید چمران - خیابان یمن - خیابان رشید الدین فضل الله - بعد از میدان دانشگاه - خیابان درکه

مسیر زیبای درکه سر بالایی است و نیاز به کوه پیمایی دارد. مسیری 6 کیلومتری که رودخانه درکه در تمام طول مسیر همراه شما است. این مسیر به سمت پلنگ چال یا ایستگاه شماره 5 توچال می رسد. پستی و بلندی های مسیر درکه در کنار فضای سرسبز و زیبای اطراف آن، می تواند یک کوه پیمایی لذت بخش را برایتان رقم بزند. اگر می خواهید برنامه یک سفر نیم روزه با خانواده یا دوستان خود به منطقه ای خوش آب و هوا در تهران را بچینید، همین حالا به سمت درکه حرکت کنید.

 

 

آب و هوا و پوشش گیاهی محله درکه تهران

محله ییلاقی درکه در بیشتر مواقع سال آب و هوا خنکی دارد. به طوری که میانگین دمای آن در سال حدودا 300 تا 400 میلی متر است و متوسط دمای آن نیز 16 درجه سانتی گراد است. در این محله می توانید 21 نوع گیاه محلی و منحصر به فرد بیابید که بسیاری از آن ها گیاهان دارویی هستند. 
شغل اکثر مردم درکه باغبانی و کشاورزی است. آب مورد نیاز برای آبیاری باغات و اراضی محله نیز از رودخانه این منطقه تأمین می شود. محله درکه محله خوش آب و هوا در شمال تهران است که مرتفع ترین قسمت آن قله شاه نشین با ارتفاع 3800 متر است.
شاید در طول مسیر بارها افراد محلی را دیده باشید که در پایین کوه مشغول فروش میوه های فصل هستند. همه این محصولات تازه از باغ ها و درختان این منطقه چیده شده و به فروش می رسند.

 

پوشش گیاهی منحصر به فرد درکه تهران

طبیعت زیبای اطراف درکه

 

برای رفتن به درکه چه وسایلی نیاز داریم؟

درکه تهران همانند دربند رستوران های فراوانی در مسیر خود دارد. از این رو در حین گشت و گذار در این محله ییلاقی نگرانی ای برای وعده های غذایی خود نخواهید داشت. اما اگر می خواهید در درکه کوهنوردی کنید، فراموش نکنید که به همراه داشتن برخی وسایل ضروری است. 
از وسایل مورد نیاز کوهنوردی در درکه می توان به کوله، لباس و کفش مناسب، کلاه و عصا، تنقلات، آب آشامیدنی و کیت کمک های اولیه اشاره کرد. همچنین، اگر قصد کوهنوردی در این منطقه را دارید حتماً با یک گروه حرفه ای همراه شوید و بدون آشنایی قبلی از مسیرهای فرعی حرکت نکنید. مسیر درکه دارای شیب های تندی است که بهتر است مراقب آن ها باشید.

 

تصویر رودخانه زیبا محله درکه تهران

قابی زیبا از محله درکه در پاییز

 

بهترین فصل برای رفتن به درکه چه زمانی است؟

همان طور که پیش تر گفتیم درکه در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا واقع شده است. از این رو می توان گفت سفر به درکه در تمام فصول سال مناسب است. اما شاید بتوان بهار و تابستان را بهترین فصل برای سفر به این منطقه دانست؛ چرا که درکه در فصول گرم سال، خنک است و محل خوبی برای فرار از گرمای طاقت فرساست.
این محله در پاییز و زمستان چهره ای متفاوت و بس دیدنی به خود می گیرد. اما فراموش نکنید که در این فصول اگر قصد بازدید از دیدنی های درکه به سرتان زد، لباس گرم و تجهیزات کافی به همراه داشته باشید.
البته این منطقه در تعطیلات و اواخر هفته بسیار شلوغ است. اگر می خواهید زمانی را برای طبیعت گردی در محله خوش آب و هوا درکه صرف کنید، بهتر است در روزهای دیگر هفته به این منطقه بروید.

 

تصویر رودخانه زیبا درکه تهران

رودخانه زیبای درکه در کنار خانه های اطراف آن

 

دیدنی های محله درکه تهران

محله کوهستانی درکه جاذبه های دیدنی و بکر زیبایی دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. از دیدنی های درکه می توان به امامزاده سید محمد والی، رودخانه درکه، جنگل کارا، قله چین کلاغ، پناهگاه پلنگ چال و رستوران های متنوع اشاره کرد.

مکان های تفریحی درکه کجاست؟

بوستان درکه، ورزشگاه شهدای درکه، پارک کوهسار و سرای محله درکه از مکان های تفریحی و پرطرفدار مردم این محله می باشد.

 

مسیر قدم به قدم کوهنوردی درکه تا پلنگ چال 

با رسیدن به میدان درکه باید مسیری آسفالت را تا پای کوه پیاده روی کنید. در اینجا برای کوهنوردی دو راه پیش روی شماست. در راه اول که مسیری آرامش بخش است، باید بر خلاف جهت رودخانه درکه به سمت بالا حرکت کنید. مسیر دیگری نیز وجود دارد که با حرکت به سمت بالای رودخانه و گذر از داخل منطقه می توانید مغازه ها و رستوران های درکه را بهتر ببینید و دقایقی را صرف شکم گردی کنید.
در اواسط مسیر کوهنوردی درکه به پلنگ چال، می توانید مسیر خود را به سمت جنگل باشکوه کارا کج کنید و ساعاتی را صرف تماشای این قاب زیبا از طبیعت کنید. جنگلی که در همه فصول به ویژه در فصل پاییز بسیار تماشایی است، قطعاً مکان خوبی برای طبیعت گردی به شمار می رود.
حال با انتخاب مسیر جنگل، دیدنی بکر و زیبای دیگری در چند قدمی شما خواهد بود. زمانی که راه جوبی که در جنگل جریان دارد را به سمت بالا حرکت کنید، به دربند قله چین کلاغ می رسید. البته برای رسیدن به قله ها پاکوب و کم تردد نیاز به راهنما ماهر خواهید داشت.
در نیمه های مسیر کوهنوردی شاهد ایستگاه اطلاع رسانی فدراسیون های ورزشی هستید که هر اطلاعاتی که نیاز خواهید داشت می توانید از آن دریافت کنید. پس از طی کردن مسیر و گذر از چهل چشمه کم کم به انتهای مسیر کوهنوردی می رسید. پناهگاه پلنگ چال که درست در میان بلندی های کوهستان البرز جنوبی دیده می شود، خبر از پایان مسیر پر فراز و نشیب کوهنوردی بی نظیر می دهد.
پلنگ چال محلی برای استراحت کوهنوردان ماهری است که می خواهند به ارتفاعات بالاتر صعود کنند.

 

مسیر کوهنوردی و پیاده روی در محله درکه تهران

مسیر زیبای کوهنوردی درکه تا پلنگ چال

 

محله اوین، از محله های شمالی تهران

اوین نام یکی دیگر از محله های قدیمی تهران و شمیرانات است که در جنوب محله درکه واقع شده است. محله اوین نیز همانند درکه، محله ای کوهستانی و سرسبز است؛ اما با این تفاوت که قدمت این محله شاید فراتر از درکه و بیش از هزار سال باشد. محله ای که اکثر مردم تهران آن را با بازداشتگاه معروفش می شناسند.
محله اوین تهران از سمت شرق به محله ولنجک، از غرب به ارتفاعات حصارک، از جنوب به بزرگراه چمران و از شمال به محله درکه می رسد. به طور متوسط در این منطقه سالانه 300-400 میلی متر بارندگی وجود دارد و دمای متوسط آن 16.7 درجه سانتی گراد است. پوشش گیاهی موجود در این منطقه حدوداً 21 گونه منحصر به فرد است.
شاهد بارها نام گلابی های مرغوب اوین را شنیده باشید. این منطقه دارای باغات بی شماری است که البته بسیاری از آن ها به دلیل ساخت و سازهای گسترده از بین رفته اند. مردم محله معتقدند که نام اوین از زبان روسی و از کلمه (ایو) که به معنای گلابی است گرفته شده است. البته همچنان ریشه نام اوین مجهول است.

 

تصویر بخشی از خانه های محله اوین

خانه های مسکونی محله اوین تهران

 

تاریخچه محله اوین

در گذشته این محله باغ ها و فضای سبز بی شماری داشته که این روزها به دلیل ساخت و سازهای گسترده، برخی از آن ها از بین رفته اند. از مزیت ها محله اوین می توان به وجود دانشگاه شهید بهشتی از معروف ترین دانشگاه های ایران و هتل پارسیان اوین از هتل های 5 ستاره تهران اشاره کرد. به سبب وجود نمایشگاه بین المللی تهران در نزدیکی هتل اوین، این هتل سالانه پذیرای مسافران بسیاری است که برای کار یا تفریح به تهران سفر می کنند.
محله ای تاریخی که با قرارگیری در نزدیکی بسیاری از جاذبه های شمالی تهران، محل خوبی برای اقامت طبیعت دوستان و گردشگران به شمار می رود. در گذشته 5 طایفه اوینی، میرشریفی، اعرابی، مسعودیان و ابتهی در این محله زندگی می کردند. به دلیل وجود رودخانه در این منطقه شغل اکثر مردم کشاورزی و دامداری بود. قدمت این منطقه به قدری است که یکی از تاریخی ترین زیارتگاه های تهران، یعنی امامزاده مطیب (ع) در آن قرار گرفته است.

 

هتل پارسیان اوین تهران؛ از هتل های 5 ستاره واقع در محله اوین

هتل 5 ستاره اوین، از هتل های معروف محله اوین تهران


با وجود اینکه امروزه اوین به منطقه شهری تبدیل شده و بافت تاریخی خود را از دست داده، اما همچنان می توان کوچه هایی با حال و هوای تاریخی پیدا کرد. قطعاً پیاده روی در اطراف خانه هایی سنتی با درختان سر به فلک کشیده تجربه شیرینی خواهد بود.

زندان مخوف اوین

بسیاری محله اوین را به خاطر بازداشتگاه مخوف و تاریخی اوین می شناسند. بازداشتگاهی که در دهه 40 شمسی ساخته شده و امروزه تنها به عنوان بازداشتگاه موقت استفاده می شود. 

 

تصویر خانه های محله اوین تهران

کوچه های قدیمی محله اوین

 

چگونه به محله اوین برویم؟

برای رسیدن به این محله می توانید از طریق مترو، اتوبوس و خودرو شخصی اقدام کنید. اگر می خواهید با خودرو شخصی به محله اوین بروید، بزرگراه چمران و بزرگراه یادگار امام بهترین انتخاب برای شما است. اما اگر قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی خودتان را به اوین برسانید، اتوبوس می تواند گزینه خوبی باشد. شما می توانید از اتوبوس های BRT یا تاکسی که مسیر آن ها از اتوبان چمران می گذرد، استفاده کنید.

 

 

محله ولنجک تهران

ولنجک از محله های مرفه نشین و شمالی شهر تهران است که در منطقه شمیرانات قرار دارد. ولنجک از جنوب به بزرگراه پارک وی، از شرق به رودخانه ولنجک، از شمال به ارتفاعات توچال و از غرب به درکه محدود می شود. بام تهران و تله کابین توچال از جذاب ترین مکان های این منطقه به شمار می روند.
نام این محله از کلمه ول یا ولنگ گرفته شده که از لحاظ لغوی ترکیب واژه های (ولنج) یا همان (ولنگ) است. اما حرف (ک) در ولنجک به معنای جای کوچک می باشد.

 

تصویر برج های محله ولنجک تهران

برج های مسکونی محله ولنجک تهران

 

تاریخچه ولنجک

اولین مهاجرانی که در این منطقه زندگی می کردند، کشاورزان و دامداران اطراف تهران بودند. امروزه ولنجک از مناطق مرفه نشین پایتخت هستند اما در زمان های قدیم این منطقه از لحاظ مالی متوسط بوده است.
تاریخ ولنجک به سال های خیلی دوری باز می گردد. به طوری که برخی باستان شناسان قدمت این بخش از تهران را به دوران ساسانی زرتشتی نسبت می دهند. در چندین سال پیش این منطقه دهستان سردسیری بود که جمعیت آن تنها به 80 نفر می رسید. در زمان عهد صفوی، ولنجک قدیم به دستور شاه عباس اول، تنها با 5 خانواده سادات مازندرانی شکل گرفت. چندین سال بعد و در سال 1350 این محله به مرور گسترش یافت و ولنجک جدید یا کنونی را شکل داد.
محله ولنجک نیز همانند اوین به باغ های بی شمارش معروف بود. اما ساخت و سازهای گسترده سبب شده تا امروزه بیشتر افراد، ولنجک را به خاطر خانه های ویلایی لوکس و برج های معروفش بشناسند.

 

تصویر محله ولنجک در شب و از نمای بالا

تصویر زیبا ثبت شده از محله های شمالی تهران در بام

 

مسیرهای دسترسی به ولنجک

برای رفتن به محله ولنجک تهران می توانید از مترو، تاکسی، اتوبوس و خودرو شخصی استفاده کنید. نزدیک ترین ایستگاه مترو به محله ولنجک، مترو تجریش است. پس از آن می توانید از طریق تاکسی های موجود در میدان تجریش خودتان را به محله ولنجک برسانید.
اگر می خواهید با اتوبوس به ولنجک بروید، باید اتوبوس های خط بلوار دانشجو به چهار راره پارک وی را سوار شوید. اما در صورتی که می خواهید با خودرو شخصی به ولنجک بروید، باید خودتان را به بزرگراه چمران برسانید و از آنجا به سمت ولنجک بروید.

 

 

مراکز رفاهی و تفریحی محله ولنجک کدام اند؟

در ولنجک شاهد مکان های تفریحی و مراکز خرید معروف بسیاری هستیم. اگر اهل طبیعت گردی و تفریح هستید، مکان های رفاهی محله ولنجک بهترین انتخاب برای شما هستند. بوستان اقاقیا، بوستان نگین، بوستان تندرستی (ساسان)، بوستان توحید، بوستان گلریزان، بوستان نور، بوستان توسکا، بوستان یاسمن، بوستان دانشجو، تله کابین توچال و بام تهران از مکان های رفاهی این محله معروف هستند. 
اما مراکز خرید لوکس و متنوعی نیز در محله ولنجک قرار دارند.  مرکز خرید ولنجک، مرکز خرید توچال، مرکز خرید خلیج فارس، مرکز خرید گالریا و شهر کتاب الف از مراکز خرید معروف این منطقه به شمار می روند. 

 

تله کابین توچال از تفریحات محله ولنجک تهران

تله کابین توچال، از مکان های تفریحی ولنجک

 

در پایان...

همان طور که خواندیم، محله های شمالی تهران از مناطق زیبا و خوش آب و هوای تهران هستند. از درکه که مکانی تفریحی و شلوغ است گرفته تا اوین و ولنجک، همگی زیبایی های زیادی را درون خود جای داده اند. علاوه بر آن، قرار گیری هتل 5 ستاره ای چون هتل پارسیان اوین در محله اوین به جذب گردشگران و توسعه و رونق این محلات کمک بسیاری می کند.