لیست معروف ترین کوه های ایران | معرفی 10 کوهستان زیبا


در هر گوشه و کناری از سرزمین پهناور ایران را که بنگریم جاذبه ای دیدنی یا مکانی تاریخی به چشم می خورد. دیدنی هایی که هر ساله گردشگران و مسافران بسیاری را به سمت و سوی خود می کشانند. اما در این بین کوهستان های ایران طرفداران خاص خودش را دارد. جاذبه هایی طبیعی که از شمال تا جنوب کشورمان را در بر گرفته اند. همین امر سبب شده تا هرساله کوهنوردان بسیاری برای فتح قله های مرتفع ایران به کشورمان سفر کنند. امروز می خواهیم برای طرفداران کوهنوردی و طبیعت گردی، زیباترین و معروف ترین کوستان های ایران را معرفی کنیم. از سهند عروس کوه های ایران گرفته تا دماوند که بلندترین قله ایران است. 

 

آنچه در ادامه می خوانیم:

 

 

قله دماوند، بام ایران

قله دماوند یا دنباوند یکی از کوه های آتشفشانی شمال ایران است که به عنوان نماد ایران زمین شهرت دارد. رشته کوه دماوند دارای 5610 متر ارتفاع است که سن تخمینی آن 38500 سال می باشد.

کوه دماوند جزء رشته کوه البرز می باشد که در جنوب دریای خزر واقع شده است. با این وجود اگر در شهر تهران، ورامین و قم باشید، کوه دماوند به راحتی در روزهای آفتابی قابل مشاهده است. این کوه با عظمت در سال 1387 تحت عنوان نخستین اثر طبیعی کشور ایران به ثبت آثار ملی رسیده است.

دماوند دارای چشمه های آب گرم به نام های اسک، وانه و لاریجان می باشد. به طور کلی در هر فصل از سال شاهد جمعی از کوهنوردان هستیم که برای صعود به دماوند حرکت می کنند. اما بهترین زمان برای صعود به این قله در فصول گرم سال یعنی تیرماه و مردادماه می باشد.

 

قله دماوند از مرتفع ترین کوه های ایران

تصویر کوه دماوند از مرتفع ترین کوه های کشور ایران

 

علم کوه

از دیگر کوه های بلند ایران می توان علم کوه اشاره کرد. ارتفاع این قله برابر با 4850 متر می باشد. این رشته کوه نیز در شمال ایران و در استان مازندران واقع شده است. کلاردشت، طالقان و پراچان از نزدیک ترین شهر ها به استان البرز هستند.

علم کوه از آن دسته قله هاست که فتح آن کار هر کسی نیست. چرا که دامنه شمالی علم کوه دارای سخت ترین مسیر برای سنگ نوردی و دیوار نوردی است.

 

تصویر علم کوه از زیباترین کوه های ایران

علم کوه یکی از سخت ترین قله ها برای صعود

 

کوه سبلان

یکی دیگر از معروف ترین کوه های ایران که در شمال غرب کشور واقع شده است، کوه سبلان است. ارتفاع این کوه برابر با 4811 متر می باشد که فاصله بسیار نزدیکی با شهر اردبیل دارد. قله سبلان یکی دیگر از رشته کوه های ایران است که به ثبت آثار ملی رسیده است.

کوه سبلان، سفلون یا ساوالان را بیشتر به خاطر آبگرم طبیعی آن می شناسند. با این وجود کوه سبلان دارای زیبایی های دیگری مانند پیست اسکی آلوارس و پل معلق مشگین شهر می باشد. کوه سبلان از زیباترین کوه های ایران می باشد، که در قله خود دریاچه بسیار زیبایی دارد.

پیست اسکی آلوارس از جمله جاذبه های تفریحی سبلان است که نظر گردشگران بی شماری را به خود جلب می کند. منطقه اطراف کوه سبلان به قدری زیبا و منحصر به فرد است که بسیاری از گردشگران را به کمپ زدن در این محدوده ترغیب می کند.

اگر قصد صعود به قله سبلان را دارید، بهترین زمان فصل بهار و تابستان می باشد.

 

تصویر کوه سبلان از مرتفع ترین کوه های ایران

تصویر کوه سبلان از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران

 

مطالب پیشنهادی: " معرفی 10 قلعه معروف و باشکوه ایرانی "

 

رشته کوه سهند، عروس ایران

رشته کوه سهند یکی دیگر از آتشفشان های غیر فعال ایران است که دارای چشمه های آب معدنی و طبیعی زیاد است. این رشته کوه دارای 3 قله مرتفع می باشد. ارتفاع بلندترین قله کوه سهند برابر با 3700 متر می باشد که در نزدیکی شهرستان تبریز واقع شده است.

دریاچه زیبای ارومیه بخش بزرگی از غرب این قله را پوشش می دهد. نام قله های رشته کوه سهند شامل جام، مورتال داغی، گیرو داغی، آتاشان، سهند، سلطان، کمال، دمیرلی، آغ آغ، شیر داغی، درویش و حرم داغی می باشد.

اگر قصد صعود به رشته کوه سهند را دارید، بهترین زمان در فصل بهار و اردیبهشت و خرداد ماه می باشد.

 

تصویر رشته کوه سهند و طبیعت اطراف آن

تصویر رشته کوه سهند 

 

رشته کوه دنا

رشته کوه دنا یکی از بلندترین قله های رشته کوه زاگرس می باشد که  بین دو استان کهگیلویه و بویر احمد و استان اصفهان واقع شده است. قله دنا دارای 4448 متر ارتفاع می باشد که نزدیک ترین شهرستان به آن دنا نام دارد.

دیگر قله های کوه زاگرس نیز دارای ارتفاع بالا 4000 متر هستند. مناطق اطراف دنا یکی از مهم ترین مناطق حفاظت شده در کشور ما محسوب می شوند.  یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری نزدیک کوه دنا، دریاچه کوه گل می باشد.

 

تصویر رشته کوه دنا و درایچه زیبا کنار آن

تصویر رشته کوه دنا و دریاچه زیبا کوه گل

 

اشترانکوه

اشترانکوه از دیگر کوه های مرتفع ایران است که طول آن 50 کیلومتر می باشد. این رشته کوه فاصله بسیار نزدیکی با شهرستان ازنا در استان لرستان دارد. این رشته کوه در سال 1340 تا کنون به عنوان یک منطقه حفاظت شده با پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع است.

بلندترین قله اشترانکوه با نام چال بود دارای ارتفاع 4100 متر می شد. این رشته کوه زیبا از یخچال های طبیعی بسیار زیادی برخوردار است که دائمی هستند.

 

تصویر اشترانکوه از مرتفع ترین کوه های ایران

اشترانکوه از کوه های مرتفع در استان لرستان

 

شیر کوه

در نزدیکی شهر یزد یکی دیگر از زیباترین کوه های ایران واقع شده است. نام این کوه شیر کوه می باشد که ارتفاعی برابر با 4075 متر دارد. از زیبایی های شیر کوه می توان به چشمه های آب و طبیعت بکر اطراف آن اشاره کرد.

شیرکوه که در قلب ایران قرار دارد، دارای طبیعی زیبا و بکر است.

 

شیرکوه از زیباترین کوه های مرکز ایران

شیر کوه از زیباترین کوه های مرکزی ایران

 

قالی کوه

قالی کوه یکی دیگر از مرتفع ترین کوه های ایران است که ارتفاعی برابر با 4055 متر دارد. قالی کوه واقع در جنوب غرب ایران و در نزدیکی شهرستان الیگودرز  می باشد. منطقه ای بکر که با پوشش گیاهی و جانوری متنوع و خاص خود تبدیل به یکی از بهترین مکان ها برای طبیعت گردی در ایران است.

 

قالی کوه یکی از زیباترین کوه های کشور ایران

قالی کوه یکی از زیباترین کوه ها برای صعود

 

مطالب مرتبط: " کوه های رنگی آلاداغ لار تبریز "

 

کوه بینالود

از دیگر رشته کوه های زیبا در شمال ایران، رشته کوه بینالود است. ارتفاع این کوه برابر با 3250 متر می باشد. نام رشته کوه بینالود از محل قرار گیری آن گرفته شده است. بینالود به معنی کوهی که در میان دو دشت قرار دارد.

در واقعیت نیز رشته کوه بینالود دو دشت نیشابور و مشهد را از یکدیگر جدا می کند. اگر بخواهیم مناسب ترین زمان برای صعود به این کوه را انتخاب کنیم، فصل بهار بهترین گزینه است.

 

تصویر کوه بینالود از کوه های شمالی ایران

کوه بینالود از مرتفع ترین کوه های شمال ایران

 

کوه های مریخی

یکی دیگر از زیباترین کوه های ایران که در جنوب کشور و در نزدیکی چابهار قرار دارد، کوه های مریخی هستند. کوه های این منطقه منظره ای مشابه سیاره مریخ دارد. از این رو این کوه به کوه های مریخی ایران شهرت دارد.

کوه های مریخی یکی از عجیب ترین انواع کوه ها در جهان هستند. این کوه ها با رنگ طوسی و سفید و دارای شیارهای بسیار زیادی می باشند. در کوه های مریخی چابهار فسیل ماهی، نهنگ و صدف به تبعات یافت می شود.

اگر دوست دارید تا در شب به مشاهده آسمانی شفاف و صورت فلکی های متفاوت بپردازید، پیشنهاد می کنیم سری به این منطقه بزنید.

 

تصویر کوه های مریخی استان چابهار

تصویر کوه های مریخی جنوب ایران

 

عقاید و فرهنگ کشورهای مختلف در مورد کوه

در فرهنگ اکثر کشورها، از کوه به عنوان نماد قداست یاد می شود. دلیل آن هم این است که در زمان های قدیم مردم باور داشتند که کوه جایگاه خدایان می باشد. هندوها از جمله مردمانی بوده اند که برای زیارت خدایان خود پا به کوه ها می گذاشتند.

در بسیاری از داستان های اسطوره ای و منابع مختلف از رشته کوه های ایران به تبعات یاد شده است. شاهنامه فردوسی از جمله این منابع است که در داستان های خود به کوه دماوند اشاره کرده است.

علاوه بر آن در آثار نیچه اشاراتی به حضور زرتشت در نزدیکی کوه سبلان شده است که سبب شده این منطقه برای مردم محلی بسیار مقدس باشد.

 

تصویر کوهستان های ایران

 

در پایان...

طبیعت گردی و کوهنوردی از جمله تفریحات مورد علاقه اکثر افراد می باشد. کشور ایران نیز که کشوری چهارفصل و پر از شگفتی است. از شمال تا جنوب این کشور کوه های مرتفع و جاذبه های گردشگری بی شماری وجود دارد.

 اگر قصد کمپ زدن و اقامت در دل طبیعت را دارید که تکلیفتان معلوم است. اما اگر قصد اقامت در هر یک از هتل های ایران را دارید، می توانید به صورت آنلاین نسبت به رزرو هتل های ایران اقدام کنید.