لیست معروف ترین کوه های ایران (زیباترین قله های ایران)


هر گوشه و کناری از سرزمین پهناور ایران را که بنگریم جاذبه ای دیدنی یا مکانی تاریخی به چشم می خورد. دیدنی هایی که هر ساله گردشگران و مسافران بسیاری را به سمت و سوی خود می کشانند. اما در میان آنها، کوهستان های ایران طرفداران خاص خودش را دارد. جاذبه هایی طبیعی که از شمال تا جنوب کشورمان را در برگرفته اند. همین امر سبب شده تا هرساله کوهنوردان بسیاری برای فتح معروف ترین کوه های ایران به کشورمان بخصوص تهران سفر کنند و با رزرو هتل در سراسر این کشور پهناور سفر بی نظیری را برای خود رقم بزنند.

شاید برایتان سوال شده باشد اسم کوه های ایران چیست؟ در این مقاله می خواهیم برای طرفداران کوهنوردی و طبیعت گردی، کوه های معروف ایران را معرفی کنیم. از سهند، عروس کوه های ایران گرفته تا دماوند که بلندترین قله ایران است.

معرفی کوههای معروف ایران

در سراسر کشور پهناور ایران، کوه های فراوانی وجود دارد که طبیعت زیبا و بی نظیر کشورمان را به رخ می کشند. کوه هایی که سالهاست برای مردم نماد قدرت و صلابت اند. بعضی از این مناطق کوهستانی قابل دسترسی هستند و امکان دیدن و صعود به آنها وجود دارد. در ادامه قصد داریم 10 نمونه از معروف ترین کوه های ایران که می توانید به آنجا بروید و از طبیعت بکر آن لذت ببرید را معرفی کنیم.

دماوند، بلند ترین قله آتشفشانی در خاورمیانه

قله دماوند بلندترین قله آتشفشانی در خاورمیانه

قله دماوند یا دنباوند یکی از مرتفع ترین قله های ایران است که به عنوان نماد ایران زمین شهرت دارد. رشته کوه دماوند دارای 5610 متر ارتفاع است که سن تخمینی آن 38500 سال می باشد. این کوه با عظمت در سال 1387 تحت عنوان نخستین اثر طبیعی کشور ایران، به ثبت آثار ملی رسیده است.

دماوند جزء رشته کوه البرز است که در جنوب دریای خزر، در شمال ایران واقع شده است. با این وجود اگر در شهر تهران، ورامین و قم باشید، در روزهای آفتابی این کوه زیبا به راحتی قابل مشاهده است. در نظر داشته باشید رزرو هتل های تهران می تواند اقامتی بی نظیر را برای شما رقم بزند و شرایط بهتری را برای رفتن شما به طبیعت دوست داشتنی و خوش آب و هوای کوه دماوند فراهم می کند.

دماوند دارای چشمه های آب گرم به نام های اسک، وانه و لاریجان می باشد. حتما می دانید هر ساله در فصول مختلف، شاهد جمعی از کوهنوردان هستیم که برای صعود به یکی از معروف ترین کوه های ایران حرکت می کنند. اما اگر شما هم دوست دارید این حس ناب را تجربه کنید، بهترین زمان برای صعود به قله دماوند، فصول گرم سال یعنی تیرماه و مردادماه می باشد.

علم کوه، پر چالش ترین قله مازندران

علم کوه قله مازندران و شمال کشور

در میان کوه های بلند ایران می توان به علم کوه اشاره کرد که به عنوان یکی از سخت ترین قله های ایران شناخته شده است. ارتفاع این قله برابر با 4850 متر می باشد. این رشته کوه در شمال ایران و در استان مازندران واقع شده است. کلاردشت، طالقان و پراچان از نزدیک ترین شهر ها به استان البرز هستند. اگر قصد رفتن به قله علم کوه را دارید باید کفش های آهنی تان را بردارید! چون فتح این قله زیبا، کار هر کسی نیست. چرا که دامنه شمالی علم کوه دارای سخت ترین مسیر برای سنگ نوردی و دیوار نوردی است.

سبلان، یکی از معروف ترین کوه های ایران

قله سبلان شمال غربی کشور

یکی دیگر از محبوب ترین کوههای ایران که در شمال غرب کشور واقع شده است، کوه سبلان است. ارتفاع این کوه برابر با 4811 متر می باشد که فاصله بسیار نزدیکی با شهر اردبیل دارد. قله سبلان یکی دیگر از مهم ترین رشته کوه های ایران است که به ثبت آثار ملی رسیده است. سبلان به عنوان یکی از کوه های معروف ایران، جذابیت های تفریحی زیادی مانند پیست اسکی آلوارس و پل معلق مشگین شهر دارد اما بیشتر مردم، کوه سبلان، سفلون یا ساوالان را به خاطر آبگرم طبیعی آن می شناسند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید این کوه در بالای قله خود دریاچه بسیار زیبایی دارد که نظر گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. منطقه اطراف کوه سبلان، به قدری زیبا و منحصر به فرد است که بسیاری از گردشگران را به کمپ زدن در این محدوده ترغیب می کند. اگر قصد صعود به قله سبلان را دارید، بهترین زمانی که طبق تجربه توصیه می شود، فصل بهار و تابستان می باشد.

سهند، عروس قله های ایران

قله سهند

رشته کوه سهند یکی دیگر از زیباترین قله های ایران می باشد که آتشفشان آن غیر فعال است. این رشته کوه دیدنی، دارای چشمه های آب معدنی و طبیعی زیادی است که 3 قله مرتفع دارد. ارتفاع بلندترین قله کوه سهند برابر با 3700 متر می باشد که در نزدیکی شهرستان تبریز واقع شده است.

دریاچه زیبای ارومیه بخش بزرگی از غرب این قله را پوشش می دهد. نام قله های رشته کوه سهند شامل جام، مورتال داغی، گیرو داغی، آتاشان، سهند، سلطان، کمال، دمیرلی، آغ آغ، شیر داغی، درویش و حرم داغی می باشد. اگر قصد صعود به رشته کوه سهند یکی از معروف ترین کوه های ایران را دارید، بهترین زمان، اردیبهشت و خرداد ماه می باشد.

دنا، سرسبز ترین رشته کوه ایرانی

رشته کوه دنا

از دیگر کوه های معروف ایران می توان به رشته کوه دنا که یکی از بلندترین قله های رشته کوه زاگرس می باشد اشاره کرد. این کوه بین دو استان کهگیلویه و بویر احمد و استان اصفهان واقع شده است. قله دنا دارای 4448 متر ارتفاع می باشد که نزدیک ترین شهرستان به آن دنا نام دارد. لازم است بدانید شکار در اطراف رشته کوه دنا ممنوع است چون یکی از مهم ترین مناطق حفاظت شده در کشور ما محسوب می شوند. اگر قصد دیدن رشته کوه دنا را داشتید از تماشای زیباترین جاذبه گردشگری نزدیک کوه دنا، دریاچه کوه گل غافل نشوید.

اشترانکوه، کوه آلپ ایران

اشترانکوه

اشتران کوه از دیگر کوه های مرتفع ایران است که طول آن 50 کیلومتر می باشد. این رشته کوه فاصله بسیار نزدیکی با شهرستان ازنا در استان لرستان دارد. اشتران کوه در سال 1340 تا کنون به عنوان یک منطقه حفاظت شده با پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع است.

بلندترین قله اشترانکوه با نام چال بود دارای ارتفاع 4100 متر می باشد. این رشته کوه زیبا به هنوان یکی از معروف ترین کوه های ایران، از یخچال های طبیعی و دائمی بسیار زیادی برخوردار است.

شیر کوه، بلندترین قله در یزد

شیر کوه بلندترین قله یزد

در نزدیکی شهر یزد یکی دیگر از زیباترین قله های ایران واقع شده است. نام این کوه شیر کوه می باشد که ارتفاعی برابر با 4075 متر دارد. از زیبایی های شیر کوه می توان به چشمه های آب و طبیعت بکر اطراف آن اشاره کرد. شیرکوه که در قلب ایران قرار دارد، دارای طبیعی زیبا و بکر است.

قالی کوه، زیباترین کوه لرستان قالی کوه یا غالیه کوه یکی دیگر از کوه های بلند ایران است که ارتفاعی برابر با 4055 متر دارد. غالیه کوه واقع در جنوب غرب ایران و در نزدیکی شهرستان الیگودرز می باشد که با پوشش گیاهی و جانوری متنوع و خاص خود تبدیل به یکی از بهترین مکان ها برای طبیعت گردی در ایران شده است.

بینالود، کوهی در میان دشت ها

رشته کوه بینالود

از دیگر رشته کوه های زیبا در شمال ایران، رشته کوه بینالود است. ارتفاع این کوه برابر با 3250 متر می باشد. نام رشته کوه بینالود از محل قرار گیری آن گرفته شده است. بینالود به معنی کوهی است که در میان دو دشت قرار دارد. در واقعیت نیز رشته کوه بینالود دو دشت نیشابور و مشهد را از یکدیگر جدا می کند. در نظر داشته باشید با انتخاب بهترین هتل های مشهد می توانید نزدیک ترین مکان به کوه بینالود را برای اقامت رزرو کنید و در مناسب ترین زمان (فصل بهار) برای صعود به بینالود، یکی از معروف ترین کوه های ایران اقدام کنید.

شبیه ترین کوه به سیاره مریخ!

کوه های مریخی

یکی از عجیب ترین کوههای ایران که در جنوب کشور و در نزدیکی چابهار قرار دارد، کوه های مریخی هستند. کوه های این منطقه منظره ای مشابه سیاره مریخ دارند. از این رو به کوه های مریخی در ایران شهرت دارند. این کوه ها به رنگ طوسی و سفید هستند که شیارهای زیادی روی خود دارند. جالب است بدانید در کوه های مریخی چابهار، فسیل ماهی، نهنگ و صدف به تبعات یافت می شود. اگر دوست دارید صورت انواع صورت فلکی ها را در آسمانی شفاف مشاهده کنید، پیشنهاد می کنیم سری به این منطقه بزنید.

دیدگاه مردم درباره کوه های ایران

در فرهنگ اکثر کشورها، از کوه به عنوان نماد قداست یاد می شود. دلیل آن هم این است که در زمان های قدیم مردم باور داشتند که کوه جایگاه خدایان می باشد. هندوها از جمله مردمانی بوده اند که برای زیارت خدایان خود پا به کوه ها می گذاشتند. در بسیاری از داستان های اسطوره ای و منابع مختلف از رشته کوهای ایران به تبعات یاد شده است.

شاهنامه فردوسی از جمله این منابع است که در داستان های خود به کوه دماوند اشاره کرده است. علاوه بر آن در آثار نیچه اشاراتی به حضور زرتشت در نزدیکی کوه سبلان شده است که سبب شده این منطقه برای مردم محلی بسیار مقدس باشد.

حرف آخر، کوه های معروف ایران کجاست؟

طبیعت گردی و کوهنوردی از جمله تفریحات مورد علاقه اکثر افراد می باشد. ایران کشوری چهارفصل و پر از شگفتی است. بلندترین قله های ایران و جاذبه های گردشگری بی شماری از شمال تا جنوب در این کشور پهناور وجود دارد که گردشگران می توانند از طبیعت زیبا و بکر آن ها استفاده کنند و در کنار آن از معروف ترین کوه های ایران نیز دیدن کنند. اگر شما هم قصد سفر به یکی از جذاب ترین و زیباترین قله های ایران را دارید بهتر است بهترین مکان را با توجه به رشته کوه مورد نظرتان برای اقامت انتخاب نمایید. برای اطلاع از هتل های نزدیک به محل مورد نظر خود می توانید وارد سایت هتل یار شده و به صورت آنلاین نسبت به رزرو هتل مدنظر خود اقدام کنید.


سوالات متداول

سخت ترین قله های ایران کدام کوه هاست؟

ایران یکی از کشورهایی است که قله های بسیاری در خود جای داده است. سخت ترین قله های ایران مثل علم کوه، دماوند و شیرکوه می باشد که بسیار مورد توجه کوه نوردان قرار گرفته است.

عروس قله های ایران کدام قله است؟

عروس قله های ایران لقبی است که به رشته کوه سهند داده شده است. الحق که برازنده این قله 3700 متری است که در نزدیکی تبریز قرار دارد.