همه نکات سفر در دوران بارداری + راهنما اختصاصی


با وجود شرایط حساسی که دوران بارداری دارد، ممکن است بسیاری از مادران از سفر رفتن امتناع کنند. قطعاً هیچ مادری دلش نمی خواهد که در سفر، اتفاقی برای خودش و جنینش رخ دهد.

اما جالب است بدانید که سفر رفتن در دوران بارداری نه تنها خطرناک نیست، بلکه در مواردی به حفظ  روحیه مادر باردار نیز کمک می کند. از این رو اگر باردار هستید و به زودی سفری در پیش دارید، می توانید با رعایت مجموعه نکات زیر سفری بدون نگرانی و با آرامش را در پیش داشته باشید.

مجله گردشگری هتل یار جواب تمامی سؤالات مادران در خصوص سفر رفتن در دوران بارداری و پیشنهادات دکتر متخصص زنان و زایمان را در مطلب زیر گردآوری کرده است.

 

نکات سفر بارداری

 

 

9 نکته طلایی که قبل از آغاز سفر در دوران بارداری باید بدانید...

1. اقامتگاهی مناسب با تمام امکانات مورد نیاز خود را رزرو کنید.

اولین و مهم ترین نکته  برای سفر در دوران بارداری، انتخاب و رزرو اقامتگاهی است که علاوه بر امکانات رفاهی خوب، به مراکز درمانی نیز نزدیک باشد. در همین جهت به شما پیشنهاد می کنیم پیش از سفر نسبت به رزرو آنلاین هتل های ایران و دیگر نقاط جهان اقدام کنید.

شما می توانید علاوه بر مشاهده امکانات هتل و موقعیت مکانی، از فاصله هتل تا نزدیک ترین مراکز درمانی نیز اطلاعات کسب و کنید و سپس نسبت به رزرو آن اقدام کنید.

 

رزرو آنلاین هتل

 

 

2. از وضعیت آب و هوایی شهر مقصد اطلاعات کسب کنید..

تفاوت آب و هوایی شدید در سفر ممکن است مشکلات و ناراحتی هایی را برای مادران باردار در پی داشته باشد. این مشکلات خطرساز نیستند؛ اما به هر حال بهتر است قبل از شروع سفرتان از آب و هوای شهر یا کشوری که قصد سفر به آنجا را دارید، اطلاعات کسب کنید.

 

وضعیت آب و هوایی سفر

 

 

3. تنقلات بهداشتی و وعده های غذایی سالم و مقوی تهیه کنید.

مادران باردار در طول سفر چه غذاهایی بخورند بهتر است؟ این روزها چه با هواپیما و قطار سفر کنید چه با اتوبوس و ماشین شخصی، قطعاً رستوران و بوفه هایی برای صرف وعده های غذایی وجود دارد.

اما با توجه به شرایط حساس مادران باردار، مسئله تغذیه در این زمان بسیار حائر اهمیت است. از این رو بهتر است زمانی را برای تهیه میان وعده و تنقلات مقوی (خشکبار، میوه ها) اختصاص دهید و یا در مکان های بهداشتی و تمیز میان وعده های خود را میل بفرمایید.

 

میان وعده مقوی سفر بارداری

 

 

4. در هنگام بستن چمدان، مدارک خود را فراموش نکنید!!

جمع آوری و بسته بندی وسایل از کارهایی است که زمان زیادی می برد. در صورتی که بسته بندی وسایل را در دقیقه آخر بگذاریم ممکن است برخی از وسایل مورد نیازمان را فراموش کنیم. از این رو بهتر است روز قبل از سفر نسبت به جمع آوری وسایل اقدام کنیم. در این بین فراموش نکنید که تمامی مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشید.

 

چمدان بستن سفر

 

 

5. حتماً قبل از آغاز سفر به پزشک خود مراجعه کنید..

به خاطر داشته باشید که مراجعه به پزشک معالج خود قبل از آغاز سفر، امری ضروری است. مادران باردار اگر در ماه های آخر بارداری خود به سر می برند، باید در خصوص سفر رفتن با پزشک معالج خود صحبت کنند و در صورت لزوم نامه پزشکی دریافت کنند.

علاوه بر این ها با مراجعه به پزشک خود می توانید تمام سؤالات و نگرانی های احتمالی تان را برطرف کنید و با خیالی آسوده به سفر بروید.

 

مراجعه پزشک معالج قبل سفر

 

 

6. از نشستن طولانی مدت خودداری کنید.

با هر وسیله نقلیه که سفر می کنید، هر یک ساعت یک بار قدم بزنید و بدن خود را حرکت دهید. این کار از لخته شدن خون و ورم پای شما جلوگیری می کند. همچنین، اگر سفر شما بیش از 2 یا 3 ساعت طول می کشد بهتر است کمی دراز بکشید و به طور طولانی مدت در حالت نشسته نباشید.

 

خودداری شستن طولانی مدت

 

 

7. به میزان کافی آب بنوشید.

بدن شما در دوران بارداری نیاز شدید به مایعات دارد. لازم است در طول سفر آب و آب میوه های طبیعی را به میزان کافی بنوشید. توجه داشته باشید که در طول سفر از آب بسته بندی شده استفاده کنید و یا آب را قبل از مصرف بجوشانید.

 

نوشیدن آب بارداری سفر

 

 

8. لباس های مناسب و کافی به همراه داشته باشید.

بهتر است در طول سفرتان از لباس های راحتی و گشاد استفاده کنید. همچنین، کفش یا دمپایی مناسبی انتخاب کنید تا در طول سفر راحت باشید. به طور کلی هر وسیله ای که احساس می کنید ممکن است در طول سفر لازم داشته باشید، در کوله پشتی خود قرار دهید.

 

 

9. به همراه داشتن بالش کوچک برای جلوگیری از کمردرد.

 

بالش مسافرت

 

 

برای سفر در دوران بارداری، به همراه داشتن این مدارک ضروری است:

 • به همراه داشتن دفترچه درمانی و بیمه
 • مکمل و داروهای بارداری
 • آخرین نتایج آزمایش ها
 • به همراه داشتن گواهی و نامه مخصوص پزشک
 • کیف وسایل کودک (در هفته های آخر بارداری ضروری است.)

نکته مهم: هفته های آخر بارداری، پرواز با هواپیما ممنوع است. در صورتی که برای مسافرت از خودرو شخصی استفاده می کنید، حتماً مسیرهای اصلی و مطمئن را انتخاب کنید تا در صورت لزوم، امدادرسانی های ویژه در کمترین زمان ممکن صورت پذیرد.

 

بروز شده در تاریخ 1399.3.25

توصیه های سفر در دوران بارداری توسط متخصص زنان و زایمان

 • بهترین زمان برای مسافرت مادران باردار که بارداری پر خطر ندارند، قبل از 36 هفتگی است.
 • سفر رفتن زنان باردار با هواپیما، قطار، اتوبوس و یا وسیله شخصی ایرادی ندارد و فقط باید ایمنی سفر را حفظ کنید. به طوری که هر یک ساعت یک بار کمی راه بروند.
 • مسیری که برای مسافرت انتخاب می کنید باید ایمن باشد و نیروهای خدماتی یا مراکز درمانی سیار در نزدیکی مسیر شما قرار گرفته باشد.
 • اگر مادران باردار در سنین بالا هستند و یا دارای بیماری های زمینه می باشند بهتر است سفر رفتن را به بعد از زایمان خود موکول کنند.
 • سفر رفتن به زنانی که زایمان زودرس دارند نیز توصیه نمی شود. در صورت لزوم باید با پزشک معالج خود صحبت کنند.

 

توصیه پزشک مسافرت بارداری

 

 

قوانین سفر هوایی در دوران بارداری با هواپیما

شرکت های هواپیمایی برای مادران باردار قوانین مخصوصی دارند. از این رو اگر قصد سفر های خارجی و یا داخلی را دارید بهتر است قوانین مربوط به شرکت هواپیمایی مورد نظرتان را مطالعه کنید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.

برای مثال اگر شما بارداری پر خطری نداشته باشید، شرکت های هواپیمایی ماهان، قشم و هما در شرایط زیر مشکلی برای اجازه پرواز شما ندارند:

 • در بارداری اول تا انتهای هفته 32 بارداری (برای پروازهای کمتر از دو ساعت)
 • در بارداری اول تا انتهای هفته 28 بارداری (برای پروازهای بیشتر از دو ساعت)
 • در بارداری دون تا انتهای هفته 28 بارداری
 • داشتن گواهی پزشکی معتبر

 

قوانین سفر هوایی بارداری

 

 

نکات سفر با هواپیما در دوران بارداری

1. سعی کنید در زمان رزرو بلیط هواپیمایی خود، صندلی که در داخل راهرو و یا در بال هواپیما است را انتخاب کنید.

2. حتماً کمربند را در زیر شکم و بالای ران ها ببندید.

3. در صورت امکان از صندلی خود پیاده شده و در راهرو قدم بزنید. همچنین، زمانی که نشسته اید پاهای خود را تکان دهید و ورزش های کششی انجام دهید.

4. مایعات زیاد بنوشید.

5 حتماً بعد از سوار شدن در هواپیما وضعیت بارداری خود را به خدمه پرواز اطلاع دهید.

 

نکات سفر هوایی بارداری

 

 

نکات سفر با قطار در دوران بارداری

از ایمن ترین وسایل نقلیه برای سفر در دوران بارداری می توان به قطار اشاره کرد. قطار علاوه بر ایجاد شرایط مناسب برای استراحت و راحتی مادر، روی فشار خون او نیز تأثیری نمی گذارد. صرفاً ممکن است اگر مادران باردار در سه ماهه ی اول بارداری از این وسیله نقلیه استفاده کنند، به دلیل تکان های مداوم قطار دچار حالت تهوع شوند. اما مجموعه نکاتی وجود دارد که برای سفر در دوران بارداری با قطار باید بدانید:

1. از مکان های شلوغ و تجمعات دوری کنید.

2. کمی زودتر در ایستگاه قطار حضور داشته باشید تا به راحتی و بدون استرس وارد کوپه خودتان شوید.

3. از حمل چمدان های سنگین خودداری کنید.

4. تمام تنقلات، آب و وسایل مورد نیاز خود را در کیف یا کوله خود به همراه داشته باشید.

5. پیاده روی و قدم زدن را فراموش نکنید.

 

نکات سفر قطار بارداری

 

 

نکات سفر با ماشین شخصی یا اتوبوس

سفر رفتن با خودرو به دلیل شرایط نامناسبی که برای استراحت مادران باردار دارد، توصیه نمی شود. اما در صورتی که مجبور شدید از این وسایل نقلیه استفاده کنید، بهتر است حالت نشستن خود را تغییر دهید یا قسمتی از مسیر را دراز بکشید. همچنین، لازم است که هر یک ساعت یک بار از ماشین پیاده شده و مسیری را قدم بزنید. علاوه بر این ها، نوشیدن مایعات، خوردن غذای مقوی و پوشیدن لباس راحتی نیز در طول سفر در دوران بارداری از ضروریات است.

 

سفر خودرو بارداری

 

 

پیشنهاد می کنیم مطلب "رزرو حرفه ای هتل چگونه است؟" را بخوانید.

 

سؤالات پر تکرار در خصوص مسافرت مادران در دوران بارداری:

 

سفر کردن تا چندماهگی خطری ندارد؟

سفر کردن خانم های باردار اگر حاملگی پرخطر یا سابقه بیماری های خاصی نداشته باشند تا هشتمین ماه بارداری بلامانع است؛ اما، به طور کلی زمان مناسب برای مسافرت مادران باردار از هفته چهاردهم بارداری تا پایان ماه هفتم بارداری است. این نکته را فراموش نکنید که حتماً قبل از سفر کردن با پزشک خود مشورت کرده و نظر او را نسبت به سفر خود بدانید.

 

تا چند ماهگی مسافرت با هواپیما در بارداری امکان پذیر است؟

به طور کلی اکثر خطوط هواپیمایی بعد از هفته 36 ام اجازه پرواز به خانم های باردار را نمی دهند. در برخی خطوط هوایی سخت گیری ها بیشتر بوده و فقط تا پایان ماه ششم خانم های باردار اجازه پرواز دارند. البته پیشنهاد می شود، پیش از تهیه بلیط حتماً در این خصوص از هواپیمایی مورد نظر، اطلاعات و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

آیا تفاوت آب و هوایی مشکل ساز است؟

در برخی موارد پزشکان مقصدی را که از نظر آب و هوا تفاوت دارد به مادران باردار توصیه می کنند. دلیل آن بهبود تهوع و ویارهای دوران بارداری است.

 

آیا می توان در هفته های آخر بارداری سفر کنیم؟

در اکثر موارد سفر کردن در هفته های آخر بارداری پیشنهاد نمی شود. اگر سفر ضروری پیش آمد حتماً قبل از سفر با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

در چه صورت سفر کردن به مادران باردار پیشنهاد نمی شود؟

اگر به گفته پزشک خود بارداری پرخطری دارید یا بیماری ژنتیک و ارثی خاصی دارید که ممکن است خطرساز شود بهتر است از سفر کردن بپرهیزید.

 

بیماری های خاص و زمینه ای پر خطر در دوران بارداری چیست؟

فشار خون بالا، کم خونی، سابقه سقط جنین، دیابت، خونریزی، سابقه حاملگی خارج از رحم، سن بالای 35 سال و ... نمونه هایی از بیماری های خطرساز در زمان بارداری است. اگر یکی از بیماری های ذکر شده را داشته باشید باید قبل از سفر هوایی نامه و مجوز های پزشکی لازم را به همراه داشته باشید.

 

امن ترین وسیله نقلیه برای سفر در دوران بارداری چیست؟

سفر رفتن در زمان بارداری با قطار یکی از امن ترین و بی خطرترین راه ها است . به طور کلی هر وسیله نقلیه ای، در صورتی که تمامی شرایط ایمنی را رعایت کند برای سفر مادران باردار بی خطر و امن است. اما، تاکید بسیاری از متخصصان برای سفر کردن با قطار به دلیل راحتی هرچه بیشتر مادران باردار است. از مزیت های سفر با قطار می توان به :

1. خطر کمتر تصادفات    2. فضای مناسب و بزرگ قطار    3. امکان قدم زدن و حرکت  در قطار

 

بهترین زمان سفر در دوران بارداری چه زمانی است؟

بهترین زمان سفر مادران باردار در سه ماهه  دوم بارداری است. اما به طور کلی بهتر است قبل از آغاز سفر با پزشک خود مشورت کنید.

 

آیا بازرسی های گیت فرودگاه برای جنین خطرناک است؟

ممکن است بسیاری از مادران باردار نگرانی هایی در خصوص بازرسی های فرودگاه داشته باشند. از این رو جالب است بدانید که، این دستگاه ها دارای اشعه ایکس نیستند و به همین علت هیچ خطری شما و جنینتان را تهدید نمی کند.

 

سفر بارداری

 

 

در نتیجه....

امیدواریم که در این مطلب به خوبی توانسته باشیم کمی از نگرانی های مادران باردار در خصوص سفر در دوران بارداری را رفع کرده باشیم. تمامی نکات و قوانین ذکر شده صرفاً به دلیل راحتی و ایمنی هرچه بیشتر مادران بوده است.

سفری ایمن و بدون خطر را برای تمامی مادران باردار و همراهانشان آرزومندیم....

 

منبع:  مجله تخصصی گردشگری هتل یار