جاذبه های تاریخی یزد، شهر خشتی جهان


شهر تاریخی یزد سال ها است به عنوان اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر تاریخی دنیا شناخته می شود. شهری مهم  که آثار تاریخی و دیدنی های بی شماری را درون خود جای داده است. هریک از این جاذبه ها، بخشی از تاریخ و فرهنگ اصیل این شهر کویری را شکل می دهند. به طوری که قدم زدن در کوچه پس کوچه های این شهر تاریخی و تماشای بافت سنتی و مکان های تاریخی آن لذتی وصف ناشدنی را برایمان به ارمغان می آورد.

از کویرهای دیدنی یزد گرفته تا خانه های تاریخی، آب انبارها، قنات ها و ... از شهرتی جهانی برخوردار هستند. به طوری که هر ساله  گردشگران و مسافران بسیاری برای دیدن جاذبه های تاریخی و کویرنوردی به شهر یزد سفر می کنند. در اینجا، قصد داریم به شهر خشتی ایران برویم و از آثار تاریخی و دیدنی این شهر برای علاقه‌مندان به ایرانگردی و گردشگری بگوییم. مجله گردشگری هتل یار را همراهی کنید تا باهم به شهر باستانی یزد سری بزنیم.

 

به روزرسانی شده در تاریخ 1400/3/12

 

آنچه در این مطلب از آثار تاریخی یزد خواهیم گفت:

 

باغ دولت آباد

یکی از آثار تاریخی یزد باغ دولت آباد است. باغ دولت آباد از جمله آثار تاریخی یزد متعلق به دوره افشاریه و زندیه محسوب می شود. بلندترین بادگیر جهان به ارتفاع تقریبی 33 متر در باغ دولت آباد در میان آثار تاریخی یزد واقع است. باغ دولت آباد با درختان به و انگور در کنار گل های محمدی چشم اندازی حیرت انگیز و بسیار دیدنی دارد.

آدرس: یزد - خیابان شهید رجایی - کوچه فردوسی

 

عکسی از نمای بیرونی باغ دولت آباد از آثار تاریخی یزد

 

زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه)

یکی دیگر از آثار تاریخی یزد زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه است. زندان اسکندر در کهن ترین منطقه یزد به نام فهادان قرار دارد. معماری زندان اسکندر، یکی از آثار تاریخی یزد، از خشت و شامل رواق ها و گنبد خشتی با گچ بری های بسیار زیباست که دوره مغول را یادآوری می کند.

آدرس: یزد - محله تاریخی فهادان - کوچه رختشویخانه - کوچه حمام نو - مجاور بقعه دوازده امام

 

تصویری از نمای خارجی زندان اسکندر از جمله آثار تاریخی یزد

 

یخچال خشتی میبد

یکی از آثار تاریخی یزد که از مکان های گردشگری و معروف یزد و بازمانده از دوران صفوی است، یخچال های طبیعی در میبد است. این اثر باستانی در نزدیکی شهر یزد قرار دارد. در زمان های گذشته، یخچال خشتی میبد برای نگهداری یخ به‌کار می‌رفته است؛ چراکه خشت اجازه نمی دهد سرما خارج شود.

آدرس: یزد - شهر میبد - بلوار قاضی میر حسین

 

عکسی از نمای بیرونی یخچال خشتی میبد از جمله آثار تاریخی یزد

 

آتشکده ورهام

این اثر از آثار تاریخی یزد بسیار مشهور است. آتشکده ورهام مکانی برای محافظت از آتش مقدس زرتشتیان به‌شمار می رود. این آتش حدود 1500 سال فروزان است. گردشگران می توانند از پشت شیشه این آتش مقدس را مشاهده نمایند. آتشکده ورهام در یزد و خیابان آیت الله کاشانی واقع است. آتشکده یزد معماری دوره هخامنشی را به یاد می‌آورد.

آدرس: یزد - شهر یزد - بلوار آیت الله کاشانی

 

عکسی از آتش فروزان در آتشکده میبد از جمله آثار تاریخی یزد

 

مجموعه امیرچخماق

از جمله آثار تاریخی یزد و جاذبه های گردشگری این شهر میدان امیر چخماق است. قدمت این اثر باستانی از آثار تاریخی یزد به قرن 9 بازمی‌گردد. میدان امیر چخماق شامل تکیه، آب انبار، مسجد و بازار است. میدان امیر چخماق یکی از آثار تاریخی معروف یزد است.

آدرس: یزد - خیابان امام خمینی (ره) - میدان امیر چخماق

 

تصویری از نمای بیرونی میدان امیرچخماق از جمله آثار تاریخی یزد

 

هتل های سنتی شهر یزد

شهر تاریخی یزد جدای از مکان های تاریخی و مهم، اقامتگاه های سنتی بسیاری نیز دارد. هتل داد یزد، هتل باغ صفائیه یزد، هتل باغ مشیرالممالک و ... نمونه هایی از اقامتگاه های سنتی و لوکس شهر یزد هستند. هتل هایی که هر یک می توانند به عنوان جاذبه ای تاریخی در شهر یزد معرفی شوند. این اقامتگاه ها که قدمت برخی از آن ها به 1 قرن نیز می رسد، با حفظ ساختار سنتی خود در رده هتل های 5 ستاره و 4 ستاره یزد قرار گرفته اند.

برای مثال هتل سنتی داد یزد با ساخت پنل های خورشیدی، گودال باغچه و استفاده از بادگیرها تلاش کرده تا بدون آسیب به محیط زیست و با استفاده از عناصر بومی شهر یزد، فضایی خنک و دل نشین را در تابستان برای مسافران ایجاد کند. علاوه بر آن، معماری سنتی سوئیت ها و چشم انداز فوق العاده آن ها به حیاط هتل داد، از دیگر عوامل محبوبیت این بنای تاریخی است. قدمت این هتل سنتی نیز به سال 1307 شمسی باز می گردد.

هتل باغ صفائیه یزد نیز که قدمت آن به سال 1335 باز می گردد، دارای دو بخش هتل باغ و ساختمان جدید است. معماری سوئیت های این هتل نیز تلفیقی از معماری مدرن و سنتی یزد است. 

 

تصویر هتل داد یزد از مکان های تاریخی شهر یزد

ساختمان هتل داد یزد از هتل های سنتی شهر یزد

 

مسجد جامع یزد

یکی از زیباترین و مهم ترین جاذبه های تاریخی شهر یزد، مسجد جامع است. بنای مسجد جامع در قرن ششم هجری قمری ساخته و در طی سال های مختلف بازسازی شده است. این بنا دارای هفت ورودی مختلف است که برخی از آن ها با کوچه و بازارچه های یزد راه دارد. مسجد جامع یزد متشکل از یک ایوان مرتفع، صحنی بزرگ، دو شبستان، دو گرم خانه، دو پایاب و گنبد خانه می باشد.

آدرس: یزد - خیابان امام خمینی (ره) - مقابل برج ساعت - انتهای خیابان مسجد جامع

 

تصویر مسجد جامع یزد از تاریخی ترین مساجد شهر یزد

مسجد جامع یزد از مساجد تاریخی شهر یزد

 

کلام آخر در این بخش از معرفی آثار تاریخی یزد

آثار تاریخی یزد یادآور شکوه و تمدن ایرانی است. آثار تاریخی یزد مکانی برای دوستداران هنر، تاریخ و فرهنگ به‌شمار می رود و بسیار دیدنی و شگفت آور است. اگر به شهر بادگیرها و قنات ها می روید، پیشنهاد می کنیم از آثار تاریخی یزد دیدن کنید و تجربه ای متفاوت داشته باشید.