آثار تاریخی یزد، شهر قنات ها و بادگیرها


آثار تاریخی یزد، دومین شهر خشتی تاریخی در جهان، بسیار دیدنی و شگفت‌انگیز است. آثار تاریخی یزد از جمله جاذبه های گردشگری و باستانی ایران محسوب می شود. آثار تاریخی یزد از شکوه تمدن ایران سخن می گوید و تاریخ و هنر ایرانی را در برابر دیدگانتان قرار می دهد. دراینجا، قصد داریم به شهر خشتی ایران برویم و از آثار تاریخی و دیدنی این شهر برای علاقه‌مندان به ایرانگردی و گردشگری بگوییم. مجله گردشگری هتل یار را همراهی کنید تا باهم به شهر باستانی یزد سری بزنیم.

مطلب مرتبط با یزد:

کویر های دیدنی یزد

 

آنچه در این مطلب از آثار تاریخی یزد خواهیم گفت:

** باغ دولت آباد: یادگاری از دوران زندیه و صفویه در مرکز یزد و لیست آثار تاریخی یزد

** زندان اسکندر: همان مدرسه ضیائیه و سیاهچالی مشهور برای زندانی های اسکندر

** یخچال خشتی میبد: یخچالی طبیعی و بازمانده از دوران صفوی در فهرست آثار تاریخی یزد

** آتشکده ورهام: مکانی برای نگهداری آتش مقدس و در فهرست آثار تاریخی یزد

** مجموعه امیر چخماق: میدانی ساخته‌شده در قرن هفتم هجری و از آثار تاریخی و معروف یزد

 

باغ دولت آباد

یکی از آثار تاریخی یزد باغ دولت آباد است. باغ دولت آباد از جمله آثار تاریخی یزد متعلق به دوره افشاریه و زندیه محسوب می شود. بلندترین بادگیر جهان به ارتفاع تقریبی 33 متر در باغ دولت آباد در میان آثار تاریخی یزد واقع است. باغ دولت آباد با درختان به و انگور در کنار گل های محمدی چشم اندازی حیرت انگیز و بسیار دیدنی دارد.

 

عکسی از نمای بیرونی باغ دولت آباد از آثار تاریخی یزد

 

زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه)

یکی دیگر از آثار تاریخی یزد زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه است. زندان اسکندر در کهن ترین منطقه یزد به نام فهادان قرار دارد. معماری زندان اسکندر، یکی از آثار تاریخی یزد، از خشت و شامل رواق ها و گنبد خشتی با گچ بری های بسیار زیباست که دوره مغول را یادآوری می کند.

 

تصویری از نمای خارجی زندان اسکندر از جمله آثار تاریخی یزد

 

یخچال خشتی میبد

یکی از آثار تاریخی یزد که از مکان های گردشگری و معروف یزد و بازمانده از دوران صفوی است، یخچال های طبیعی در میبد است. این اثر باستانی در نزدیکی شهر یزد قرار دارد. در زمان های گذشته، یخچال خشتی میبد برای نگهداری یخ به‌کار می‌رفته است؛ چراکه خشت اجازه نمی دهد سرما خارج شود.

 

عکسی از نمای بیرونی یخچال خشتی میبد از جمله آثار تاریخی یزد

 

آتشکده ورهام

این اثر از آثار تاریخی یزد بسیار مشهور است. آتشکده ورهام مکانی برای محافظت از آتش مقدس زرتشتیان به‌شمار می رود. این آتش حدود 1500 سال فروزان است. گردشگران می توانند از پشت شیشه این آتش مقدس را مشاهده نمایند. آتشکده ورهام در یزد و خیابان آیت الله کاشانی واقع است. آتشکده یزد معماری دوره هخامنشی را به یاد می‌آورد.

 

عکسی از آتش فروزان در آتشکده میبد از جمله آثار تاریخی یزد

 

مجموعه امیرچخماق

از جمله آثار تاریخی یزد و جاذبه های گردشگری این شهر میدان امیر چخماق است. قدمت این اثر باستانی از آثار تاریخی یزد به قرن 9 بازمی‌گردد. میدان امیر چخماق شامل تکیه، آب انبار، مسجد و بازار است. میدان امیر چخماق یکی از آثار تاریخی معروف یزد است.

 

تصویری از نمای بیرونی میدان امیرچخماق از جمله آثار تاریخی یزد

 

کلام آخر در این بخش از معرفی آثار تاریخی یزد

آثار تاریخی یزد یادآور شکوه و تمدن ایرانی است. آثار تاریخی یزد مکانی برای دوستداران هنر، تاریخ و فرهنگ به‌شمار می رود و بسیار دیدنی و شگفت آور است. اگر به شهر بادگیرها و قنات ها می روید، پیشنهاد می کنیم از آثار تاریخی یزد دیدن کنید و تجربه ای متفاوت داشته باشید.