باغ جهان نما شیراز، راهنمای جامع گردشگری


باغ جهان نما شیراز یکی از قدیمی‌ ترین باغ های دیدنی و حیرت انگیز ایران محسوب می شود. باغ سبز جهان نما شیراز حدود 3 هکتار است و در فهرست بزرگ ترین باغ های ایران قرار دارد. با ما همراه باشید تا از باغ تاریخی و باشکوه جهان نما شیراز برایتان بگوییم. 

 

معرفی باغ جهان نما شیراز

در جوار آرامگاه حافظ شیرازی باغی دیدنی و ارزشمند قرار دارد. باغی که شما را به سفری در دل تاریخ مهمان می کند.این باغ باشکوه که با نام باغ جهان نما معروف است، بهشتی کوچک در شهر شیراز است. باغ مجلل و باشکوه جهان نما یکی از خیال انگیزترین و زیباترین باغ های شیراز است. با گام نهادن در این باغ به معماران آن آفرین می گویید! باغ جهان نما قدیمی ترین باغ شیراز با مساحت 2/8 هکتار است و با 3500 متر مربع فضای سبز، پر است از درختان سرو و نارنج و گل های خوشبو و رنگارنگ رز، بنفشه، اطلسی، شمشاد و داوودی.

باغ جهان نما مثل دیگر باغ های ایرانی که با الهام از باغ ایرانی پاسارگاد در دوره هخامنشیان ساخته شده اند، یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری و توریستی شیراز است. باغ جهان نما به  نام «زینت الدنیا» نیز شهرت دارد و پیش از یورش تیمور گورکانی و در دوران آل مظفر در نهایت شکوه و آبادانی بوده است. دوران زندیه و صفویه، دوران شکوه باغ جهان نما محسوب می شده و بسیاری از جهانگردان و مورخان نامی،‌این باغ را ستوده اند؛ جهانگردانی مانند ادوارد براون، شاردن، تاورنیه و جان ملکم.  آب جاری و حیات بخش در میان باغ جهان نما و فواره های آن، به رکن آباد معروف است که حافظ شیرازی در اشعار خود از آن یاد کرده است.

با وارد شدن به باغ جهان نما صدای آواز پرندگان، نوای جویبار و نسیم فرح بخش باغ به استقبالتان می آیند و آرامش را برایتان به ارمغان می آورد!‌ دیدن این باغ فرصتی است برای دور شدن از هیاهوی شهر و گشت و گذار در عمارتی باشکوه.

عمارت باغ جهان نما به صورت هشت ضلعی بنا شده است. کریم خان زند دستور داد در سال 1185 هجری، به دور باغ حصار بکشند و این عمارت را بسازند. همچنین، فرمان داد خیابان های اطراف آن را به زیبایی درختکاری کنند. طرح باغ جهان نما را کریم خان زند مانند باغ نظر ایجاد کرد؛ داخل باغ چهار خیابان، اطراف آن چهار حوض، دو حوض کوچک و دو حوض بزرگ ساخته است. حوض مرمر زیبایی درون عمارت قرار دارد که چهار گوشه آن را چهار شاه نشین دربر گرفته و پنجره های چوبی باغ جهان نما پس از بازسازی و مرمت به دست مالک خصوصی آن به پنجره های آهنی مبدل شده است.

آجر از جمله مصالح اصلی عمارت است و تزئیناتی از جنس نقاشی و کاشی در آن مشاهده نمی شود. با قدم نهادن در باغ جهان نما علاوه بر گشت و گذار در طبیعت دیدنی و زیبا با میراث گذشتگان نیز آشنا می شوید. باغ جهان نما از جمله باغ های تاریخی و زیبای ایران است که دیدن آن در هر فصلی از سال به خصوص در بهار با عطر گل های بهار نارنج، جان و روحتان را تازه می کند و انرژی تان را مضاعف می سازد. پیشنهاد می کنیم حتماً در سفرتان به شیراز به باغ جهان نما سری بزنید و از فضای زیبا و باشکوه آن دیدن کنید و لذت ببرید.

باغ جهان نما و حافظ شیراز

در باغ زیبای جهان نما شیراز می توانید درختان سر به فلک کشیده سرو و نارنج را ببینید که در کنار شمشادها فضایی سرسبز و زیبا فراهم کرده اند. گل های زیبای اطلسی و داودی باغ تاریخی و دیدنی جهان نما شیراز، تصویری رنگارنگ در مقابل دیدگانتان قرار می دهند. بی دلیل نیست که حافظ شیرین سخن درباره باغ جهان نما و آب رکن آباد چنین سروده است:

 خوشا شیراز و وضع بی مثالش

خداوندا نگهدار از زوالش

ز رکن آباد ما صد لوحش الله

که عمر خضر می بخشد زلالش

به شیراز آی و فیض روح قدسی

بجوی از مردم صاحب کمالش

 

تصویر باغ جهان نما شیراز بازدید در شب

تصویر باغ جهان نما، باغی دیدنی و تاریخی، در شب

 

می توان از سخن حافظ در مورد آب رکن آباد و باغ جهان نما دریافت که تا چه اندازه باغ تاریخی جهان نما در زمان حافظ شیرازی نیز آباد و دیدنی بوده است. راز این باغ باشکوه چیست که شاعران را مسحور خود کرده است؟

 

عمارت باغ جهان نما، بنایی به جا مانده از دوره صفوی

عمارت درون باغ جهان نما شیراز نیز دیدنی است. عمارت باغ جهان نما شامل 4 شاهنشین می شود. در میان این شاهنشین های باغ جهان نما، اتاق های 2 طبقه قرار دارد. ساخت عمارت باغ جهان نما به زمان صفویه بازمی گردد. سقف عمارت باغ زیبای جهان نما شیراز 8 ضلع دارد و جلوه ای از معماری و هنر ایرانی را نمایش می دهد. در سال 1185 هجری به فرمان کریم خان زند در اطراف عمارت باغ تاریخی جهان نما خیابان کشی هایی صورت گرفت. اگرچه نمای ظاهری عمارت باغ جهان نما شیراز در حال حاضر بدون کاشی‌کاری و نقاشی است، اما برخی معتقدند این عمارت تزئیناتی داشته است که به تدریج از میان رفته اند.

 

عکس نمای بیرونی عمارت باغ جهان نما

عکس نمای بیرونی عمارت باغ جهان نما در شیراز

 

آب رکن آباد و باغ جهان نما شیراز

جوی آب رکن آباد از وسط باغ جهان نما شیراز می گذرد. در گذشته، اغلب باغ های ایرانی طوری طراحی می شدند که جوی آبی از میان آنها عبور کند. در شعر حافظ شیرازی هم بارها از آب رکن آباد و زیبایی های باغ جهان نما سخن رفته است:

بده ساقی می باقی که در جنت نخواهی یافت

کنار آب رکن آباد و گلگشت مصلا را

 

حافظ جویبار رکن آباد و باغ جهان نما را نمونه ای بی نظیر می داند که در بهشت برین هم مانندی ندارد.

 

تصویر باغ جهان نما در فصل بهار

تصویر  عمارت و باغ جهان نما در شیراز و فصل بهار

 

پیشینه باغ جهان نما شیراز، باغی همچون بهشت

در کتابی به نام زینه المقدور، باغ جهان نما شیراز با عنوان زینه الدنیا یاد شده است. در دوره قاجار، لرد کرزن انگلیسی در کتاب «ایران و قضیه ایران»، باغ جهان نما شیراز را وصف کرده است. او در کتاب خود باغ شگفت انگیز جهان نما شیراز را این‌ گونه توصیف می کند: باغ جهان نما در بخشی از جاده اصفهان به شیراز و در نزدیکی حافظیه شیراز قرار دارد که در دوره کریم خان به آن باغ وکیل می گفتند. در زمان فتحعلی شاه نام آن تغییر می کند و در این باغ عمارتی تابستانی و محصورشده به اندازه تقریبی 200 یارد بنا می شود که رو به ویرانی است.

 

تصویر نمای داخلی عمارت باغ جهان نما

تصویر نمای داخلی عمارت کلاه فرنگی باغ جهان نما در شیراز

 

 در ابتدای این قرن، عمارت کلاه فرنگی یا مرکزی باغ جهان نما شیراز وضعیت مناسبی داشت؛ به طوری که سران عالی رتبه از انگلیس در آن اقامت داشتند.

 

چگونه به باغ جهان نما برویم؟

باغ جهان نما در قسمت ورودی شهر شیراز قرار دارد و اطراف باغ زیبای جهان نما مکان های دیدنی شیراز مثل آرامگاه خواجوی کرمانی، حافظ، باباکوهی، گهواره دید، باغ ملی، دروازه قرآن و کتابخانه اسناد قرار دارد؛ بنابراین، درکنار بازدید از باغ جهان نما می توانید از جاذبه های گردشگری و ایرانگردی شیراز نیز دیدن نمایید. البته برای رسیدن به این باغ دیدنی می توانید از خطوط اتوبوس رانی نیز استفاده کنید.  

آدرس باغ جهان نما شیراز: شیراز‌، ضلع شرقی خیابان حافظ، بالاتر از میدان حافظیه

 

عکس باغ جهان نما از نمایی متفاوت

 

 

پایان آشنایی با باغ جهان نما شیراز

اگر می خواهید به شیراز بروید و از جاذبه های دیدنی و گردگشری آن استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم بازدید از باغ جهان نما را نیز در فهرست خود  قرار دهید تا جلوه ای بی مثال از طبیعت شیراز را در باغ جهان نما مشاهده نمایید و خاطره هایی به یاد ماندنی ایجاد کنید. برای اقامت در شیراز نیز هتل 5 ستاره چمران شیراز پیشنهاد ویژه مجله گردشگری هتل یار به شما همراهان همیشگی ماست تا سفری آرام و بی دغدغه داشته باشید.

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار