بوستان ملت تهران


بوستان ملت یا پارک ملت، بوستانی در تهران است که از شرق به خیابان ولیعصر، از جنوب به بزرگراه نیایش، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب و از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران محدود می‌شود. این بوستان از سال ۱۳۴۵ در شمال شهر تهران ساخته شد.


این بوستان نخست، زمینی بایر بود که با توجّه به موقعیت خاص آن کار احداثش از سال ۱۳۴۵ خورشیدی در ۲ فاز متفاوت آغاز شد. فاز اول، آن بخشی از پارک را شامل می‌شد که به موازات خیابان ولیعصر قرار داشته و «بلوار کنار جاده» نامیده می‌شد و به‌صورت بلواری به‌طول ۱۰۰۰ متر بَرِ خیابان ولیعصر در سال ۱۳۴۷ به بهره‌برداری رسید. کار ساخت فاز دوم بر پایهٔ طرحی از پارک‌سازی انگلیسی و با الهام از بوستان‌های آن کشور در تپه‌های غربی ادامه یافت و در ۱۳۵۳ به بهره‌برداری رسید. این بخش از پارک از شمال به صدا و سیما، از جنوب به خیابان نیایش و از غرب به باشگاه انقلاب می‌رسد.

طراحی پارک ملت را ایرج اعتصام بر عهده داشته‌است.


این پارک ابتدا زمین بایری بود و احداث آن بر اساس موقعیت خاص خود در ۲ فاز متفاوت از سال ۱۳۴۵ آغاز شده که فاز اول آن شامل قسمتی از پارک، که به موازات خیابان ولیعصر (عج) است، به بلوار کنار جاده موسوم بوده و بخشی از آن که در قطعه‌ای از پیاده‌رو گسترده شده در سال ۱۳۴۷، بهره‌برداری شد.
فاز دوم آن نیز در سال ۱۳۵۳، بهره‌برداری شد که شامل دو بخش تپه‌ای یعنی جنگل کاری‌های سمت صدا و سیما و چمن کاری و گل کاری‌های سمت خیابان نیایش و سئول است.

بر پایهٔ نظرسنجی انجام شده مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای همشهری، بوستان ملت نخستین بوستانی است که یک شهروند تهرانی به یک میهمان غیر تهرانی معرفی می‌کند.

 

پارک ملت با گل های رنگارنگ، مجسمه های هنری، فواره های کوچک و درختان بلند تزئین شده است که شما را به بازدید از پارک دعوت می کنند. این پارک حدود 100 گونه مختلف درخت و درختچه دارد. دریاچه مصنوعی، مجتمع سینمایی چهاربعدی، مجسمه‌های مشاهیر ایرانی، آب نما و باغ‌وحش کوچک از جمله ویژگی‌هایی است که باید به آن اشاره کرد.
دریاچه ای مصنوعی به مساحت 22000 متر مربع با قدمت کمتر از 40 سال وجود دارد. یک پل زرد رنگ روی دریاچه وجود دارد که آن را به یک منظره تبدیل کرده است. در قسمت شرقی دریاچه، چند کافی شاپ و یک فست فود کوچک وجود دارد که می توانید در آن یک میان وعده یا چیزی دیگر بخورید.بوستان ملت با تمام امکانات تفریحی از مراکز گردشگری تهران به حساب می آید. مسافران و گردشگران می توانند برای اقامت لوکس، هتل هما تهران را انتخاب کنند. این هتل درفاصله 2 کیلومتری پارک ملت قرار دارد. همچنین موقعیت جغرافیایی آن، دسترسی سریع به پارک و سایر مراکز تفریحی را فراهم می کند.