خانه مشروطه تبریز ، راهنمای بازدید+ تصاویر


خانه مشروطه تبریز (موزه مشروطه) از آثار تاریخی مهم تبریز است. این خانه تاریخی تبریز محلی برای تصمیم‌گیری در زمان انقلاب مشروطیت بوده است. با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد خانه مشروطه (موزه مشروطه) تبریز، خانه ای اسرارآمیز و پر رمز و راز برایتان بگوییم.

 

تصویری از نمای بیرونی خانه مشروطه تبریز (موزه مشروطه)

 

شهر تاریخی تبریز فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. اکنون نیز تبریز از شهرهای مهم صنعتی و اقتصادی ایران محسوب می شود. تبریز آغازگر بسیاری از تغییرات فرهنگی، تاریخی و اجتماعی در ایران بوده و در انقلاب مشروطه نیز تأثیری قابل توجه داشته است.

اگر می خواهید به تبریز بروید و به دنبال محلی برای اقامت هستید، پیشنهاد می کنیم در میان فهرست هتل های تبریز براساس نیاز خود مکان اقامتتان را انتخاب نمایید و در بازه سفرتان بازدید از موزه مشروطه (خانه مشروطه) را نیز قرار دهید.

معماری خانه مشروطه تبریز (موزه مشروطه)

خانه مشروطه با مساحت تقریبی 1200 متر مربع در 2 طبقه با مصالح آجری، خشتی و سنگی ساخته شده است. سبک معماری خانه مشروطه تبریز معماری دوره قاجار را به یاد می آورد. خانه مشروطه تبریز با پنجره های ارسی و درب هایی که منبت‌کاری شده اند، بسیار دیدنی و زیباست. پنجره‌ های تمام‌قد خانه مشروطه تبریز با رنگ های سبز، سرخ و سفید فضای درون خانه را رنگین کرده‌اند.

 

عکسی از نمای داخلی خانه مشروطه تبریز (موزه مشروطه)

 

توصیه می کنیم به طبقه دوم بروید و از داخل سرسرا به حیاط خانه مشروطه تبریز نگاه کنید، این بخش از خانه مشروطه تبریز بسیار زیباست، در و پنجره هایی با شیشه های رنگارنگ، اتاق هایی با سقف های چوبی و تزئین‌شده و 8 ضلعی های برجسته بسیار دیدنی و چشم نواز است. درهای چوبی هم با طرح های اسلیمی گل و برگ تزئین شده اند.

 

پیشینه موزه مشروطه تبریز

حاج ولی معمار در سال 1247 خانه مشروطه تبریز را ساخت. اولین صاحبخانه موزه مشروطه تبریز حاج مهدی کوزه‌کنانی از تاجران معروف و خوشنام بود. وقتی مجلس به فرمان محمدعلی شاه به توپ بسته شد، حاج مهدی در سال 1287 به حمایت از مشروطه‌خواهان خانه مشروطه (موزه مشروطه) تبریز را در اختیار مشروطه خواهان قرار داد. پس‌ از آن، خانه مشروطه (موزه مشروطه تبریز) مکانی برای تصمیم‌گیری‌های چهره‌های مهم مشروطه خواه آذربایجان شد. کسانی مثل باقرخان، ثقه‌الاسلام تبریزی و ستارخان.

سال 1357 موزه مشروطه تبریز با تغییر در اتاق‌ها و تالار  تأسیس شد. بعد از جنگ جهانی دوم، خانه مشروطه به مکانی برای جلسه‌های سران گروه دموکرات آذربایجان مبدل شد.

 

تصویری از نمای داخلی خانه مشروطه تبریز (موزه مشروطه) و پنجره های شیشه ای و رنگارنگ آن

 

 داخل خانه مشروطه تبریز چه اشیایی را مشاهده می کنید؟

خانه مشروطه تبریز خانه ای رازآلود است. اگر وارد خانه مشروطه تبریز شوید، تندیس هایی را می بینید که از کسانی چون آخوند خراسانی، زینب پاشا (تنها زن معروف مشروطه‌ خواه) و علی اکبر دهخدا به‌ جا مانده است. در کنار این تندیس ها، مهرهایی هم هست که مربوط به گروه های گوناگون مشروطه‌ خواه است.

مهم‌ ترین آثار تاریخی موزه مشروطه تبریز:

** سلاح کمری ستارخان

** وسایل شخصی سران مشروطه

** فرش مشروطه

** مدارک و اسناد مربوط به دوره مشروطه

 

عکسی از داخل خانه مشروطه تبریز (موزه مشروطه) از نمایی متفاوت 

 

موزه مشروطه تبریز کجاست؟

موزه مشروطه تبریز (خانه مشروطه) در منطقه ای در بخش غربی بازار تبریز، مقابل مسجد جامع تبریز و در خیابان مطهری واقع است.

زمان بازدید از خانه مشروطه تبریز (موزه مشروطه): 8 صبح تا 8 شب

 

حرف آخر

خانه مشروطه تبریز، خانه ای قدیمی و تاریخی است که از جاذبه های گردشگری تبریز محسوب می شود. علاقه مندان به ایرانگردی و گردشگری می توانند به خانه تاریخی مشروطه تبریز بروند و از نزدیک این مکان دیدنی را مشاهده کنند. اگر به تبریز می روید، پیشنهاد می کنیم به بازار فرش های رنگارنگ تبریز یکی دیگر از مکان های دیدنی تبریز هم سری بزنید.