روستای زشک مشهد، روستایی با میوه های رنگارنگ


امروز قصد داریم کوله پشتی خود را برداریم و به روستای زیبای زشک در مشهد سفر کنیم. شهر مقدس مشهد همواره به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم شهرت دارد. ازاین رو، پایتخت معنوی ایران محسوب می شود. اما شهر مشهد جاذبه های گردشگری و ایرانگردی بسیاری نیز دارد. یکی از این جاذبه های گردشگری در مشهد روستای زیبای زشک است. با ما همراه شوید تا از روستای دیدنی زشک برایتان بگوییم.

مطلب مرتبط:

مسجد عتیق، بنایی زیبا و دیدنی در تربت جام مشهد

جاهای دیدنی شاندیز مشهد

 

تصویری از رودخانه روستای زیبای زشک در مشهد

روستای زشک کجاست؟

از نظر موقعیت مکانی و جغرافیایی، روستای زشک در جنوب شرقی کوه بینالود و با فاصله 20 کیلومتری از شهر مشهد واقع است. درحقیقت، روستای زشک در شهر شاندیز قرار دارد. سرشماری سال 1385 در مرکز آمار ایران نشان می دهد جمعیت روستای خوش آب و هوای زشک حدود 2171 نفر است. اگرچه این جمعیت در فصل تابستان به دلیل آب و هوای مطبوع و دلپذیر روستای زشک به 8000 نفر نیز می رسد.

 

عکس درخت سیب در روستای زشک مشهد

 

چرا به روستای زشک برویم؟

آب و هوای روستای زشک فوق العاده است. همین امر موجب شده است گردشگران خارجی و داخلی به روستای زشک سری بزنند و از جاذبه های طبیعی و دیدنی این روستای کم نظیر بهره ببرند. زمان مناسب برای سفر به روستای زشک فصل تابستان است. چشمه های متعدد و باغ های سبز روستای زشک بسیار چشم نواز است و حتماً نظرتان را جلب می کند. اگرچه زمستان و پاییز روستای زشک بسیار سرد است، برای ایرانگردان علاقه مند به طبیعت زمستانی و پاییزی می تواند بسیار جذاب و شگفت انگیز باشد.

رودخانه روستای زشک از جنوب روستا می گذرد که در کنار باغ های زیبا و آب و هوای مطبوع هر بیننده ای را جذب می کند. زشک در شمار معدود ییلاقاتی است که با وجود همجواری با شهر مشهد توانسته هویت طبیعی خود را حفظ کند.

چرا این روستا نام زشک گرفت؟

زشک از کلمه زو اشک گرفته شده است. در زبان محلی، زشک یعنی چشمه جوشان. خوب است بدانید اگر در مسیر رودخانه زشک قدم بزنید، درنهایت، می بینید رودخانه روستای زشک خشک شده است.  اگر به مسیر خود ادامه دهید و حدود چند صد متر پیش بروید، با چشمه ای جوشان مواجه می شوید که آبی فراوان از درون آن می جوشد. به همین خاطر است که این روستا نام زو اشک یا روستای چشمه های جوشان نام گرفته است.

روستای زشک چشم اندازهایی زیبا، آب و هوایی مطبوع و معتدل و باغ های سبز با میوه های رنگارنگ دارد. به همین دلیل در شمار بهترین مناطق ییلاقی شهر مشهد است.

 

تصویری از روستای زشک مشهد در فصل پاییز

 

روستای زشک چه محصولاتی دارد؟

اگر به باغ های روستای زشک بروید، میوه هایی مانند سیب، زردآلو، گلابی، گیلاس، گردو، آلو قرمز و هلو را مشاهده خواهید کرد. مردم روستای زشک نیز به باغ داری، پرورش طیور، دام و شیلات و صنایع دستی می پردازند.

در کنار میوه های رنگارنگ باید به نان محلی و خوشمزه روستای زشک هم اشاره کنیم. این نان خوش طعم در میان گردشگران و اهالی روستا پرطرفدار و محبوب است.

 

اگر تصمیم گرفته اید که به روستای زشک سفر کنید، خیالتان آسوده باشد، در این روستا، برای رفاه حال گردشگران بخش های خدماتی مانند چایخانه و رستوران درنظر گرفته شده است. البته در طول مسیر و نزدیکی روستای ابرده هم می توانید از طعم کباب معروف شاندیز لذت ببرید و لحظه هایی متفاوت و به یاد ماندنی برای خودتان و همراهانتان فراهم کنید.

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار