روستای صخره ای کندوان کجاست؟


کندوان در استان آذربایجان شرقی و در شهر اسکو  با خانه هایی در دل صخره ها به صورت مخروط های آتشفشانی با آب و هوایی کوهستانی قرار گرفته و به روستای صخره‌ای ایران و سومین روستای صخره ای جهان مشهور است.

اولین روستای مشابه با کندوان، روستای کاپادوکیه در کشور ترکیه و دومین، روستای داکوتا در آمریکاست که بر خلاف کندوان در این ۲ روستا کسی سکونت ندارد. قدمت سکونت در روستای صخره ای کندوان به قرن هفتم هجری می‌رسد. روستای کندوان در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ازآنجاکه کندوان در دامنه‌ کوه‌های سهند قرار دارد و دارای آب و هوای بسیار خوبی است، عشایر آن را به عنوان محلی برای ییلاق خود انتخاب می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که سالانه حدود ۳۰۰ هزار گردشگر از روستای کندوان دیدن می‌کنند. با ما همراه شوید تا شما را با روستای عجیب و دیدنی کندوان آشنا کنیم.

در روستای کندوان، کجا اقامت کنیم؟

پیشنهاد ویژه ما برای اقامت در روستای کندوان هتل لاله کندوان است. اگر می خواهید اقامتی متفاوت را در روستای صخره ای کندوان تجربه کنید، توصیه می کنیم حتماً‌ به هتل دیدنی لاله کندوان بروید.

 

تصویری از نمای خارجی هتل لاله کندوان در روستای صخره ای کندوان

 

هتل 5 ستاره لاله کندوان در روستای تاریخی کندوان قرار دارد و یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری کندوان محسوب می شود.

 

 

چرا به روستای صخره ای کندوان برویم؟

روستای صخره ای کندوان ظاهری شگفت انگیز و حیرت آور دارد، اگر به روستای کندوان بروید، خانه هایی را مشاهده می کنید که در دل کوه بنا شده اند و شبیه به کندوی عسل هستند. خانه های صخره ای و عجیب روستای کندوان هر ساله گردشگران بسیاری را به این روستای زیبا و دیدنی می کشاند تا از نزدیک شگفتی طبیعت را مشاهده کنند. البته در کنار باستانی و تاریخی بودن روستای صخره ای کندوان، آب و هوای خنک و کوهستانی روستای کندوان نیز فوق العاده است.

 

عکسی از روستای کندوان، روستایی هفت هزار ساله

 

چرا روستای صخره ای کندوان شبیه به کندوی عسل است؟

روستای صخره ای کندوان که در دامنه کوه سهند قرار دارد، در حقیقت، نتیجه آتشفشان کوه سهند است. در طی سالیان متمادی، گدازه های آتشفشان کوه سهند به کمک برف، باد و باران به این شکل درآمده اند و روستای عجیب و دیدنی کندوان را ایجاد کرده اند.

 

معماری روستای کندوان

روستای کندوان معماری صخره ای دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید روستای صخره ای کندوان یکی از 3 روستای صخره ای در دنیاست. تنها روستای کندوان از میان 3 روستای صخره ای جهان دارای سکنه است. توده ها و خانه های مخروطی شکل و صخره ای روستای کندوان حتماً ‌نظرتان را جلب می کند.

 

تصویری از روستای دیدنی و شگفت انگیز کندوان 

 

قطر دیوارهای خانه ها در روستای صخره ای کندوان حدود 2 یا 3 متر است.  در میان اجزای خانه های روستای صخره ای کندوان، به جز آشپزخانه و اتاق ها می توانید صندوق خانه و تنور را هم مشاهده کنید.

 

عکسی از داخل یکی از خانه های روستای کندوان 

 

سوغات روستای صخره ای کندوان

در روستای صخره ای کندوان با خانه های کله قندی، سوغاتی معروف عسل است. عسل کندوان از اصلی ترین سوغاتی های روستای صخره ای کندوان است، اما سوغاتی های دیگر روستای کندوان شامل گردو، بادام، شیره انگور (دوشاب) و گیاهان دارویی می شود. خشکبار روستای کندوان هم بسیار خوشمزه و لذیذ است. آب معدنی روستای کندوان برای بیماران کلیوی خاصیت درمانی دارد و از شیرهای آب داخل روستای دیدنی کندوان قابل آشامیدن است.

 

صنایع دستی، سوغاتی روستای صخره ای کندوان

 

صنایع دستی روستای صخره ای کندوان

صنایع دستی روستای کندوان بسیار زیبا و پرطرفدار است. جاجیم، روسری های کلاقه ای و گلیم از جمله صنایع دستی های روستای کندوان هستند که نمی توانید آنها را نادیده بگیرید!

 

داستان های تاریخی روستای کندوان

قدمت روستای باستانی و تاریخی کندوان به هفت هزار سال پیش بازمی گردد. برخی از تاریخ نگاران معتقدند روستای کندوان مکان اقامت موقتی عشایر بوده است. براساس روایت های دیگر، اهالی روستای حیله ور که در دو کیلومتری از روستای کندوان قرار دارد، پس از فرار کردن از دست مغول ها به روستای کندوان پناه آوردند. برخی می گویند روستای کندوان مکانی نظامی و مقری برای جنگجویان بوده است.

 

 

چه زمانی به روستای صخره ای کندوان برویم؟

تابستان بهترین زمان برای سفر به کندوان تبریز است؛ چراکه در فصل های دیگر هوا سرد است و زمستان های روستای کندوان به سرد و یخبندان بودن مشهور است.

 

تصویری از روستای باستانی کندوان در زمستان 

 

چگونه به روستای کندوان برویم؟

برای رسیدن به روستای کندوان ابتدا باید به اسکو بروید. شهر اسکو در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. اگر از شهر اسکو به سمت جنوب حرکت کنید، به شهر اسفنجان می رسید. پس از عبور از اسفنجان، به دو راهی می رسید. از راه سمت چپ می توانید به روستای کندوان برسید.

 

سخن آخر در مورد روستای کندوان

روستای تاریخی کندوان تبریز از جمله جاذبه های گردشگری منحصر به فرد و عجیب و غریب است. پیشنهاد می کنیم در سفر خود به شهر تبریز حتماً‌ به روستای کندوان هم سری بزنید و از روستای حیرت انگیز کندوان هم دیدن کنید تا تجربه ای متفاوت را رقم بزنید.

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار