قلعه بابک، راهنمای بازدید


قلعه بابک

قلعه بابک (دژ بابک، بذ و قلعه بابک، قلعه جمهور) از مکان های دیدنی و باستانی آذربایجان شرقی است. اگر از تبریز بخواهید به قلعه بابک بروید، حدود 3 ساعت در راه هستید. دیدن قلعه بابک به سادگی نیست، اما بسیار لذت بخش است. قلعه بابک متعلق به دوره ساسانیان است و آثار باستانی کشف شده در قلعه بابک به قرن 7 هجری می رسد.

قلعه بابک از جمله آثار باستانی دیدنی در ایران است که نباید دیدنش را از دست داد. قلعه بابک در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خوب است بدانید قلعه بابک منطقه ای است که جنگل ارسباران از آن آغاز می شود. در این بخش از مجله گردشگری هتل یار می خواهیم شما را با قلعه بابک، یکی از دیدنی ترین مناطق ایران آشنا کنیم.

 

قلعه بابک کجاست؟ (جغرافیا)

قلعه بابک در ارتفاعات آذربایجان شرقی با حدود 3 ساعت فاصله از تبریز و یک ساعت و نیم از اهر واقع است. قلعه بابک در ارتفاعات 2300 متری قرار دارد. دره های اطراف قلعه بابک به عمق 400 تا 600 متر می رسند. البته شهر کلیبر یکی از زیباترین و سرسبزترین مناطق ایران در نزدیکی قلعه بابک است. پیشنهاد می کنیم پس از سر زدن به قلعه بابک به جنگل ارسباران نیز بروید و از جاذبه های گردشگری و طبیعی آن بهره ببرید.

 

چشم انداز زیبا و بی نظیر قلعه بابک

 

با عبور از کلیبر به جاده قلعه بابک می رسید. جاده قلعه بابک آسفالت است، اما در میان راه برای رسیدن به قلعه بابک به جاده خاکی می رسید. این جاده خاکی برای طبیعت گردی فوق العاده است. می توانید  این مسیر را به سمت قلعه بابک پیاده بروید یا با ماشین آن را طی کنید.

اگر می خواهید پیاده بروید خیالتان راحت باشد، در طول مسیر، نوشابه و آب خنک فروخته می شود. در مسیر قلعه بابک، به مکانی می رسید که با نام چشمه معروف است. البته چشمه ای نخواهید دید، بلکه جویباری مشاهده می کنید که می توانید برای استراحت در کنار آن بنشینید و نفسی تازه کنید. اگر گرسنه شدید، می توانید در کلیبر غذا بخورید.

 

بابک خرم دین که بود؟

نام قلعه بابک یا دژ بابک از نام بابک خرمدین گرفته شده است. دوستداران تاریخ و علاقه مندان به بابک خرمدین هر سال در تاریخ 15 تیرماه برای بابک خرمدین در قلعه بابک مراسم می گیرند.

بابک خرمدین در آذربایجان متولد شد و در جوانی به خرمدینان پیوست. خرمدینان کسانی بودند که علیه دولت عباسی قیام کردند. بابک خرمدین فردی وطن دوست بود که سال ها با دولت عباسی جنگید (دوره مامون تا دوره معتصم). تا اینکه به دست افشین، سردار خائن ایرانی، شکست خورد.

 

قلعه بابک، دژ مستحکم بابک خرمدین

 

 

از چه مسیری به قلعه بابک برویم؟

مردم کلیبر می توانند مسیر قلعه بابک را به شما نشان دهند. از کلیبر حدود 8 کیلومتر راه باید طی کنید تا به پاترول هایی برسید که مسافران را جابه جا می کنند. با ماشین پس از 40 دقیقه به اوبا، مکان زندگی عشایر چلبیانلو می رسید.

اکنون باید آماده کوهنوردی شوید و مسیری باریک را به سمت قلعه بابک طی کنید. بعد به هتل بابک می رسید که پس از روستای شجاع آباد واقع است. سپس به هزار پله سنگی می رسید.

اگر به جنگل علاقه دارید، می توانید از مسیر کمپ قلعه درسی در جنگل سفر ماجراجویانه خود را آغاز کنید. البته برای عبور از این مسیر به سمت قلعه بابک نیاز به راهنما دارید.

می توانید در خانه های کوچک کلیبر شب را سپری کنید و صبح زود به سمت قلعه بابک حرکت کنید.

با حرکت از سمت کلیبر به قلعه بابک در مسیر خود عشایر شاهسون را می بینید. وقتی به قلعه برسید، مناظر حیرت انگیز اطراف آن، شما را شگفت زده می کند. به خصوص، منظره رویایی جنگل ارسباران از بالا و قلعه بابک محسورتان خواهد کرد.

 

قلعه بابک، دژی دیدنی در آذربایجان شرقی

 

تله کابین قلعه بابک

از قلعه بابک تا تله کابین عینالی یا عون بن علی حدود 100 کیلومتر (2 ساعت و 24 دقیقه) فاصله دارید.

 

تفرجگاه عینالی، منطقه ای نزدیک به قلعه بابک برای استفاده از تله کابین

 

قلعه بابک دژ مستحکم سردار بزرگ ایرانی، بابک خرمدین است. قلعه بابک در نزدیکی شهر تاریخی تبریز قرار دارد و یکی از نقاط گردشگری و جاذبه های باستانی ایران محسوب می شود. سالانه گردشگران بسیاری برای دیدن قلعه بابک به تبریز می آیند تا از تبریز برای بازدید از قلعه بابک بروند. توصیه می کنیم شما هم از قلعه بابک، قلعه ای شگفت انگیز در ارتفاعات آذربایجان شرقی، دیدن کنید و علاوه بر مشاهده شکوه تمدن ایران از طبیعت زیبای مناطق اطراف قلعه بابک لذت ببرید. برای اقامت هم پیشنهاد می کنیم فهرست هتل های تبریز را در سایت هتل یار ملاحظه نمایید، مطابق با نیاز خود هتلی مناسب را رزرو کنید و از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.