مسجد گوهرشاد، راهنمای بازدید از مسجدی باشکوه از دوره تیموری


مسجد گوهرشاد یکی از مکان های مقدس و دیدنی با معماری باشکوه در شهر مشهد است. مسجد گوهرشاد در مجاورت حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد و به همین دلیل همواره بسیاری از زائران حرم مطهر به مسجد گوهرشاد می روند تا مناسک مذهبی خود را در مسجد گوهرشاد انجام دهند. در این مقاله، می خواهیم اطلاعاتی جامع در مورد مسجد گوهرشاد، مسجدی باستانی و باشکوه در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه شوید تا از مسجد گوهرشاد برایتان بگوییم.

 

مسجد گوهرشاد، شاهکاری به جا مانده از دوره تیموری در مشهد

 

تاریخچه مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد به دوران تیموریان بازمی گردد. مسجد گوهرشاد به فرمان مهد علیا (گوهرشاد بیگم) در مشهد ساخته شد. اما گوهرشاد بیگم که بود؟ گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ از پادشاهان تیموری بود؛ زنی سیاستمدار، قدرتمند، علاقه مند به هنر و ثروتمند بود که دستور داد مسجد گوهرشاد را بنا کنند.

 

عکسی قدیمی از مسجد گوهرشاد در مشهد، مکانی دیدنی برای ایرانگردی

 

معماری مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد بسیار زیباست و با معماری متفاوت و به سبک دوره تیموری چشم اندازی خیره کننده دارد. می توانید معنویت جاری در مسجد گوهرشاد را در تمام کاشی کاری ها و ظرایف ساخت این مسجد مقدس مشاهده و احساس کنید.

 

تصویری دیدنی از سقف مسجد گوهرشاد

 

مسجد گوهرشاد مسجدی 4 ایوانی و شبیه به مربع است. مساحت مسجد گوهرشاد 8798 و عرض آن 85 متر می شود. مسجد گوهرشاد 2 مناره بسیار زیبا و دیدنی و یک گنبد دارد. معمار مسجد گوهرشاد قوام الدین شیرازی است که ایوان های باشکوه و مجلل مسجد گوهرشاد را به صورت مرتفع و در ضلع های مسجد گوهرشاد به شکل قرینه ساخته است.

 

عکس مسجد گوهرشاد در مشهد از نمایی متفاوت

 

مهم ترین ایوان مسجد گوهرشاد کدام ایوان است؟

مسجد گوهرشاد ایوانی مهم به نام ایوان مقصوره در ضلع جنوبی دارد. ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد مساحتی در حدود 500 متر مربع با 37 متر طول دارد. ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد نمونه ای شگفت انگیز از هنرهای ایرانی اسلامی است که هر بیننده ای را متحیر می سازد.

 

تصویر ایوان مقصوره و منبر معروف آن در مسجد گوهرشاد

 

در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد، کتیبه ای از بایسنقر، فرزند گوهرشاد قرار دارد. بایسنقر یکی از ماهرترین ثلث نویسان دوره تیموری بوده است که خط او را روی کاشی معرق می توانید ملاحظه کنید و لذت ببرید.

 

عکسی از نقوش اسلیمی مسجد گوهرشاد 

 

محراب مسجد گوهرشاد باسنگ مرمر ساخته شده و در میان ایوان جای گرفته است.

 

منبر مسجد گوهرشاد، منبری از چوب درخت گردو و گلابی

منبر مسجد گوهرشاد دارای منبت کاری های زیبا و متفاوت است که بدون استفاده از میخ و آهن ایجاد شده اند. این منبر که با نام منبر صاحب الزمان معروف است، در عصر فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و بعدها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. منبر مسجد گوهرشاد در زاویه جنوبی و در ایوان مقصوره قرار دارد.

 

گنبد مسجد گوهرشاد

گنبد مسجد گوهرشاد 41 متر ارتفاع دارد و بالای ایوان معروف مسجد گوهرشاد (ایوان مقصوره) قرار دارد. سطح بیرونی مسجد گوهرشاد با آجر و کتبیه ای به خط کوفی زینت داده شده است. دور گنبد مسجد گوهرشاد به 85.61 متر می رسد که در سال 1341 بازسازی شده است.

 

مناره های مسجد گوهرشاد

مناره های مسجد گوهرشاد در دو طرف گنبد قرار دارند. ارتفاع مناره های مسجد گوهرشاد به حدود 43 متر می رسد. کتیبه های روی مناره های مسجد گوهرشاد زیبا و دیدنی است. مناره های مسجد گوهرشاد از ایوان مقصوره بالا می روند و به صورت گلدسته می شوند.

 

عکسی از نمای داخلی مسجد گوهرشاد در مشهد 

 

سخن آخر

مسجد گوهرشاد از بناهای معنوی و باستانی در مشهد مقدس است که به دلیل جاذبه های هنری و تاریخی از نظر گردشگری هم اهمیت دارد. بسیاری از گردشگران برای بازدید از معماری و شکوه مسجد گوهرشاد به این مکان مقدس می آیند. اگر به شهر مشهد سفر می کنید، پیشنهاد می کنیم به مسجد گوهرشاد بروید و از نزدیک این بنای زیبا و معنوی را مشاهده نمایید. اگر هم تصمیم گرفتید در شهر مشهد سوغاتی بگیرید، می توانید لیست سوغاتی های مشهد را در مجله گردشگری هتل یار مشاهده نمایید.

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار