یادگاری تاریخی و دیدنی از دوران قاجار در نصف جهان


خانه تاریخی هوانس شیرازی یادگاری از دوران قاجار در محله جذاب جلفای اصفهان می باشد. این خانه سنتی نام خود را از کلیسای مجاور خود گرفته و شواهد نشان می دهد که خانه متعلق یکی از اهالی جلفا به نام ماردیروس داویدیان بوده است.

این خانه  شامل دو بخش شرقی و غربی می شود. قسمت غربی قدیمی تر است و بعدها قسمت شرقی به آن افزوده شده است. قسمت غربی از هشتی، دو اتاق و مطبخ تشکیل شده است و بعد از الحاق شدن قسمت شرقی دو اتاق دیگر و صندوقخانه نیز اضافه شده است.

بخش غربی در گذر زمان تخریب شده بود ولی با مهارت و چیره دستی متخصصان و باستان شناسان دوباره احیا شد و قسمت های از بخش شرقی نیز مرمت شد.

یکی از ویژگی های جذاب و خاص این خانه سنتی دکوراسیون داخلی و چیدمان وسایل داخلی است.

در این خانه سنتی رستورانی زیبا و جالب نیز وجود دارد که گنجایش پذیرش 70 نفر را دارد. در این رستوران می توانید انواع غذاهای سنتی نظیر انواع دلمه، کباب، کشک بادمجان و غذاهای دریایی را امتحان کنید.

یکی از بهترین شربت خانه های اصفهان که ترنج نام دارد نیز در خانه هووانس واقع شده است. در این شربت خانه می توانید مرغوب ترین و بهترین چای ها، نوشیدنی های دارویی چون شربت نعنا، کاسنی و 40 گیاه، انواع خوراکی ها و بستنی ها را نوش جان کرده و خستگی را از تن به در کنید.