10 جاذبه دیدنی و جذاب شهر مشهد در پاییز


علاوه برحرم امام رضا(ع) در مشهد که دلیل اصلی هر سفر به مشهد مقدس می باشد، مشهد در پاییز دارای مکان ها و جاذبه های گردشگری بی نظیری است که آشنا شدن با آن ها، طعم سفر مشهد در پاییز را برای شما لذت بخش تر می سازد. استفاده از خدمات اقامتی و رفاهی مشهد مانند هتل های مشهد و مراکز خرید آن نیز می توانند کیفیت سفر مشهد شما را افزایش دهند . پس با بخش گردشگری هتل یار همراه باشید، تا با 10 جاذبه دیدنی و جذاب شهر مشهد در پاییز آشنا شوید. (قسمت اول)

 

1- حرم امام رضا (ع)

مشهد، با نام امام رضا (ع) شناخته می شود و حرم اما رضا(ع) نه تنها از مهم ترین مکان های مشهد برای مسافران محسوب می گردد بلکه حرم امام رضا(ع) از مهم ترین بناهای تاریخی و مذهبی ایران در مشهد به شمار می رود. از بناهای برجسته‌ی آن مسجد بالاسر (مدفن امام رضا) و مسجد جامع گوهرشاد است.

 

مشهد حرم پاییز

مشهد و حرم اما رضا(ع) در پاییز

 

حرم امام در مشهد، بزرگ‌ترین مسجد جهان در اندازه (۲۵۰ هزار مترمربع) و دومین مسجد بزرگ جهان در گنجایش (۵۰۰ هزار نفر) شمرده می‌شود.

تماشای حرم رضوی در آسمان زیبای پاییز مشهد تجربه ایی دل انگیز و معنوی می باشد.

 

 

 

2- آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی  در مشهد در میان باغی به فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است. احداث ساختمان فعلی که از شیوه معماری هخامنشی به ویژه آرامگاه کوروش الهام گرفته شده، در سال ۱۳۴۳ آغاز و در سال ۱۳۴۷ به انجام رسید.

 

نمای آرامگاه فردوسی پاییز مشهد

 

بخش فوقانی بنا به‌صورت توخالی ساخته شده و فضای داخلی آن نیز علاوه بر الهام گرفتن از معماری دوره اشکانی شامل ۲۰  ستون مرمری در پائین و ۸ ستون در بخش فوقانی است. در بخش‌هایی از آرامگاه نیز دیوارنگاره‌هایی از فریدون صدیقی نصب شده که نمایش صحنه‌ هایی از روایات شاهنامه است. تماشای این باغ و آرامگاه زیبای فردوسی در پاییز را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

نمای درونی از آرامگاه فردوسی در مشهد

 

3- مجموعه موزه های آستان قدس رضوی مشهد

دیگر جذابیت  چشمگیر مشهد  تجمع بزرگترین موزه ها و گنجینه های ایران در كنار حرم مطهر در مشهد می باشد ومناسب برای گردشگری در پاییز است.

 

 

برخی از این مجموعه ها كه در كنار مسجد گوهر شاد و مقبره شیخ بهایی در مشهد دور هم جمع شده اند عبارت اند از: گنجینه حرم رضوی مشهد، گنجینه اسكناس ها و تمبر ها، موزه فرش مشهد ، گنجینه قرآن و دیگر موزه های موجود...

 

تالار آثار استاد فرشچیان - مشهد

 

4- پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

پارک  علمی پروفسور بازیما مشهد در نوع خود منحصر به فرد می باشد و جاذبه ای متفاوت از مشهد می باشد به طوریکه می توان در شبیه ساز پرواز همچون یک خلبان، پرواز روی شهر مشهد را تجربه نمود و یا درآکادمی زیست شناسی مانند یک پزشک به تشریح بدن انسان یا قورباغه پرداخته و مانند یک پرستار از تزریق گرفته تا احیاء قلبی را به صورت عملی انجام دهیم.

 

 

پارک بازیما مشهد تجربه ای متفاوت و منحصربه فرد از سفر به مشهد است که هرگز فراموش نخواهد شد.

 

 

5- موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی بیک مشهد

موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی‌بیک مشهد به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران بسیار مورد توجه مردم وگردشگران است.

 

موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی بیک مشهد

 

این حمام که به نام های حمام شاه و حمام رضوی مشهد نیز شهرت داشته، تا سال67  در مشهد دایر بوده اما از حدود سال 69 به تدریج به صورت متروکه درآمده و از سال 78 عملیات بازسازی و مرمت آن آغاز شده که اکنون به صورت موزه مردم شناسی مشهد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

موزه مردم شناسی مشهد

 

از جمله مهمترین بخش های این حمام - موزه می توان به موارد: سربینه و تزیینات اصیل مشهد و بسیار زیبای آن، غرفه شاه نشین، غرفه لوازم آرایش مشهد، غرفه پوشاک، هشتی یا میاندر، گرمخانه، غرفه وسایل حمام، غرفه حنابندان، غرفه روشنایی، گلخن یا آتشخانه و چاله حوض اشاره کرد.

 

شهر مشهد علاوه بر تابستان ها، در صورت شناخت دقیق از جاذبه های گردشگری آن، در فصل پاییز نیز، می تواند مقصدی مناسب برای یک سفر خاطره انگیز باشد .