سرو ابرکوه یزد، قدیمی ترین درخت ایران را بشناسید!


سرو ابرکوه یزد، با قدمت 4500 ساله خود، قدیمی ترین درخت و کهن سال ترین موجود زنده ایران و همچنین سومین درخت قدیمی جهان محسوب می شود. این درخت دیدنی که جز قدیمی ترین موجودات زنده این جهان خاکی محسوب می شود در شهر یزد زندگی می کند و نفس می کشد. درخت سرو ابرکوه یزد، یا همان قدیمی ترین درخت ایران، نمادی از زندگی و زیبایی است.

همراه بخش ایرانگردی مجله گردشگری هتل یار باشید تا با هم نگاهی به سومین درخت قدیمی جهان که حیاتش در اعماق شهر دیدنی یزد ریشه دوانده است را بشناسیم...

 


 

 

همه چیز در مورد سرو ابر کوه، قدیمی ترین درخت ایران

سرو ابر کوه، نه تنها یکی از جذاب ترین دیدنی های شهر یزد محسوب می شود؛ بلکه یکی از شگفتی های طبیعی جهان است. سرو ابرکوه، قدیمی ترین درخت و کهن سال ترین موجود زنده ایران، یکی از جذاب ترین دیدنی ها برای ایرانگردی و گشت و گذار در هر سفر به شهر یزد محسوب می شود. با دیدن بافت فوق العاده شهر باستانی ابر کوه، مطمئن باشید که تردیدی برای انتخاب این سایت گردشگری برای شما باقی نخواهد ماند.

 

سرو ابرکوه، غرق در افسانه هایی کهن

افسانه و داستان ها زیادی تاریخ 4500 ساله این درخت باشکوه را احاطه کرده است. سرو ابر کوه یزد، که یکی از قدیمی ترین موجودات زنده و سلامت زمین است، مکان قرار گیری آن، یعنی شهر باستانی و شگفت انگیز ابر کوه یزد نیز، بر تمام جذابیت هایش افزوده است؛ چراکه شهر باستانی ابرکوه یزد، خود به تنهایی از دیدنی ترین شهرهای ایران برای گردشگری و ایرنگردی محسوب می شود.

مطابق با یک افسانه کهن، عده ای بر این باورند که حضرت نوح و پسرش پس از طوفان بزرگ این درخت را کاشته اند. افسانه ای دیگر بیان می کند که زرتشت، رهبر معنوی ایران باستان درخت سرو ابر کوه را کاشته است!!

 

 

اسطوره ها در مورد سرو ابر کوه می گویند!!!

اسطوره هایی در مورد قدیمی ترین درخت ایران ( سرو ابرکوه ) می گویند که این درخت دارای روحیه و انرژی خاصی است که می تواند به واسطه آن، هزاران سال زنده بماند. سرو ابرکوه، سرشار از شگفتی است !!

 

سرو ابر کوه و اهمیت سرو در فرهنگ ایران

آنچه که می توانیم با اطمینان بگوییم، این است که سرو به عنوان موجودی همیشه سبز، نقش مهمی در ادب و فرهنگ ایران داشته است. به گونه ایی که می توانیم درخت سرو را به عنوان نمادی از زندگی و زیبایی، حتی در بسیاری از حکاکی های دوران هخامنشی که در تخت جمشید موجود هستند را ببینیم. همچنین سرو در ادبیات و فرهنگ سِحر انگیز ایران نیز، جایگاه ویژه ای دارد و علاوه بر سرسبزی و شادابی همیشگی آن، از این درخت زیبا به عنوان نماد آزادگی استفاده می شود.

 

 

غزلی از پادشاه سخن، حضرت سعدی شیرین زبان در مورد درخت سرو و به کارگیری آن به عنوان نماد آزادگی و عدم تعلق به دنیای خاکی

به سرو گفت کسی میوه‌ای نمی‌آری

جواب داد که آزادگان تهی دستند

 

 

جدا از حکاکی ها و اشعار تاریخی و کهن ایران، استفاده از نماد سرو روی ترمه ها که لوکس ترین پارچه های ایرانی محسوب می شوند نیز از گذشته های دور مرسوم بوده است. در حقیقت مجموع این هنرهای عظیم نشان دهنده عظمت سرو، این سمبل اصیل ایرانی می باشند.

 

 

مشخصات سرو ابرکوه، قدیمی ترین درخت ایران

سرو ابرکوه، قدیمی ترین میراث زنده ایران حدود 28 متر ارتفاع دارد. همچنین عرض تنه آن حدود 11.5 متر است. این درخت همیشه سبز و آرام در اواسط بهار شکوفا می شود. از جذابیت ترین فصل ها برای بازدید از کهن سال ترین درخت ایران، فصل پاییز پادشاه رنگ ها است. در مسافرت های پاییزی خود، پیشنهاد می کنیم حتما از سرو ابرکوه در شهر یزد بازدید کنید.

اگر برایتان سوال شده است که سرو ابرکوه کجاست؟ و چگونه به سرو ابرکوه برسیم... همچنان همراه ما باشید...

 

ابر کوه و سرو ابرکوه در کجا قرار دارد؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، سرو ابرکوه، این درخت مرموز و کهن سال ایرانی در ابرکوه قرار دارد. شهر ابرکوه میان 3 شهر تاریخی اصفهان، یزد و شیراز واقع شده است. سرو ابر کوه، در جنوب غربی استان یزد است.

مکان های دیدنی شهر یزد کم نیستند، اما سرو ابر کوه و همچنین شهر ابرکوه از جمله بهترین جاهای دیدنی شهر یزد است که فرصت تماشایشان را در سفر به شهر یزد هرگز نباید از دست داد.

 

 

در مورد شهر ابرکوه یزد

شهر ابر کوه از جمله شهرهای تاریخی ایران محسوب می شود که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد. این شهر دارای خانه های خشتی بسیار زیبا و باستانی با قدمتی حداقل 4000 ساله است. از جمله این خانه ها، خانه تاریخی آقا زاده و بادگیرهای معروف آن است. این خانه تاریخی، در کنار سرو ابرکوه، از اصلی ترین جاذبه های شهر ابرکوه یزد می باشند. بخشی از تصاویر خانه های تاریخی ابر کوه یزد را می توانید بر روی اسکناس های 2000 تومانی ببینید.

از جذابیت های ویژه سفر به شهر ابرکوه، امکان اقامت شما در مجموعه هتل خانه آقازاده ابرکوه می باشد. خانه تاریخی آقازاده که به واسطه بادگیرها و معماری باشکوهش شهرت جهانی دارد، پس از سال ها مرمت و نوسازی، اکنون تبدیل به هتلی جذاب و مناسب برای اقامت شده است. برای رزرو هتل خانه آقازاده ابرکوه، می توانید به راحتی از طریق سامانه رزرواسیون هتل یار اقدام کنید.

 

 

 توصیف موقعیت سرو ابرکوه در این شهر...

این درخت کهن سال و مرموز در میان یک منظره ای بی مانند، با شکوهی تمام ایستاده است. سرو ابر کوه منتظر بازدیدکنندگان است تا با تمام زیبایی هایش، نماینده ای دیدنی از تاریخ زمین باشد.

 

به عنوان سخن آخر، پیشنهاد می کنیم که تجربه بازدید از این درخت شکوهمند و تاریخی را هرگز از دست ندهید؛ و حتما در برنامه های گردشگری و ایرانگردی خود، زمانی را برای بازدید از قدیمی ترین درخت ایران درنظر بگیرید. درختی که کهن سال ترین موجود زنده ایران می باشد...

 

 

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار