لیستی جامع از 10 تفریح آبی جذاب شمال کشور به تفکیک شهرهای شمالی


وقتی فصل بهار از راه می رسد قبل از آن که روزهای گرم تابستانی شروع شوند، افراد بسیار زیادی برای یک مسافرت عالی به شهرهای ساحلی و انجام تفریحات آبی شمال برنامه ریزی می کنند. افرادی که به دنبال این چنین تفریحاتی هستند از هیجان لذت می برند. آیا شما هم عاشق شادی و هیجان هستید؟ آیا از اینکه آدرنالین خونتان بالا برود؛ لذت می‌ برید؟
وقتی مقصد شما دریا است، می دانید که با آب تنی کردن و برخورد هر موج دریا به بدنتان گرمای تابستان از وجود شما خارج می شود و این امر بسیار لذت بخش است. اگرچه تماشای دریای خزر و قدم زدن در جنگل های انبوه شمال بسیار لذت بخش است، اما بسیاری از جوانان، نوجوانان و حتی بزرگسالان تمایل دارند بسیاری از تفریحات آبی شمال را نیز تجربه کنند. پس اگر دفعه بعدی مقصد نهایی شما برای سفر، شهرهای شمالی است دیگر تنها به طبیعت گردی یا قدم زدن در ساحل یا خرید از بازارچه های محلی اکتفا نکنید.

قبل از سفر بهتر است برای انجام تفریحات آبی نیز برنامه ریزی کنید تا هم لذت ببرید و هم هیجان زده شوید. به طور کلی شمال کشور مقصدی مطلوب برای تمامی گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود تا بتوانند از تفریحات آبی شمال بهره‌مند شوند و از طبیعت سرسبز این منطقه از ایران لذت ببرند. 
در ادامه این مطلب همراه ما باشید، زیرا قرار است شما را با انواع تفریحات آبی شمال آشنا کنیم.
 

1) اسکی روی آب با کیبل اسکی

اسکی روی آب یا کیبل اسکی یکی از برترین تفریحات آبی شمال محسوب می شود. این تفریح خاص و هیجان انگیز علاوه بر آن که بسیار مهیج است؛ نوعی ورزش آبی نیز است. برای تجربه کردن این تفریح لازم است اسکی مخصوص را به پا کنید و به کمک وسایل آبی موتوری که معمولا در سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت روی آب کشیده می شود، از این نوع تفریح لذت ببرید.
لازم است بدانید که شما نمی توانید این ورزش را در فضایی که کمتر از ۲۰۰ متر طول و ۲۰ متر عرض دارد انجام دهید، زیرا باید فضای کافی برای گوی های شناور وجود داشته باشد. برای انجام این تفریح لازم است قدرت بدنی بالا تنه و پایین تنه شما مناسب باشد. اگر تعادل و توازنی بین استقامت عضلانی شما وجود ندارد، بهتر است قید انجام این تفریح را بزنید و از سایر تفریحات آبی شمال که در ادامه این مطلب معرفی می کنیم، بهره مند شوید و برای انجام و امتحان کردن آن ها برنامه ریزی کنید. ضمنا باید بدانید که این تفریح یکی از قدیمی ترین تفریحات آبی شمال محسوب می شود و خوشبختانه محدودیت سنی خاصی ندارد. از آنجایی که کیبل اسکی ورزشی پر تلاطم و پرفشار است، انجام آن توسط افرادی که ناراحتی قلبی دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.


متل قو را می توان مرکز انواع تفریحات آبی شمال در نظر گرفت. در متل قو امکان انجام انواع تفریحات آبی شمال از قبیل اسکی روی آب، بنانا و شاتل، فلای بورد و پاراسل و کایت بردینگ (تلفیقی از پاراگلادینگ و اسکی روی آب) را نیز خواهید داشت.
هتل لیلیوم متل قو می توانید مقصد خوبی برای اقامت شما در این شهر باشد تا با خیالی آسوده از اقامت و امکانات مناسب، به تفریحات آبی خود بپردازید.

 

2) پاراسل

اگر عاشق هیجان همراه با چاشنی ترس هستید و از انجام تفریحات آبی شمال به این شکل لذت می برید پیشنهاد ما به شما امتحان کردن پاراسل است. پاراسل یک چتر بازی است. کارکرد این چتر به گونه ای است که فرد سوار آن می شود و سپس طنابی که وصل کننده پاراسل به قایق موتوری است، کشیده می شود.
رفته رفته این چتر به پرواز در می آید و جالب است بدانید که حتی تا ارتفاع ۳۰۰ متری از سطح دریا می تواند بالا برود. شاید ابتدا که سوار پاراسل می شوید بترسید یا هیجان زیادی را تجربه کنید، اما باید بدانید پس از گذشت مدتی اندک با بالا رفتن چتر از تماشای زیبایی ها لذت خواهید برد و از آرامشی عالی بهره مند می شوید.
ضمنا اگر تمایلی به امتحان کردن پاراسل به تنهایی ندارید؛ می توانید آن را به همراه دوستان خود تجربه کنید. زیرا این تفریح آبی یک نفره، دو نفره و حتی سه نفره نیز امکان پذیر است. اگر دسته جمعی به شمال سفر می‌کنید، پاراسل را که یکی از برترین تفریحات آبی شمال است را به همراه یکدیگر یا تنهایی تجربه کنید و لذت ببرید.

اگر به دنبال تفریحات آبی شمال هستید، می توانید پاراسل را در شهرهایی مثل نوشهر و متل قو امتحان کنید. در رابطه با متل قو در بخش اسکی روی آب هتل لیلیوم قو را معرفی کردیم. در این بخش به تعدادی از هتل های نوشهر که دارای امکانات مناسب جهت اقامت شما هستند اشاره می کنیم.
هتل صحرا نوشهر، هتل جهانگردی چلندر نوشهر و هتل پرشیا 3 امکان میزبانی شما را در این شهر زیبا خواهند داشت.

 

3) فلای بورد

فلای بورد را می توان از جمله جدیدترین تفریحات آبی شمال دانست. فلای بورد به جت اسکی وصل می شود و آب با فشار زیاد فردی که روی آن قرار گرفته را بالا می برد به همین دلیل یکی از هیجان انگیز ترین تفریحات آبی شمال محسوب می شود.
برای انجام این ورزش آبی نیاز به عکس العمل و تصمیم گیری سریع خواهید داشت. آیا می توانید در شرایط خاص سریع تصمیم بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید؟ اگر می توانید به این مهارت مسلط شوید و تعادل خود را هنگام پرواز روی سطح آب حفظ کنید؛ باید بدانید از اینکه همانند یک انسان پرنده پرواز را به کمک فلای بورد تجربه می کنید؛ لذت خواهید برد.
برخی تفریحات آبی شمال مثل فلای بورد نیاز به کمی آموزش دارد. اگر شما تا به حال سوار فلای بورد نشده‌اید و در مورد چگونگی انجام این ورزش آبی اطلاعی ندارید، نگران نباشید. زیرا قبل از امتحان کردن آن متخصصان به مدت ۳۰ دقیقه توصیه های لازم را به شما گوشزد می کنند و به شما می آموزند که چگونه از فلای بورد استفاده کنید.


فلای بورد به شما کمک می کند پرواز در آسمان را تجربه کنید و حس کنید که دارای بال های بزرگ هستید و می توانید در بیکران آبی آسمان غوطه ور شوید.  فلای بورد را فرار کردن از جاذبه زمین هم می گویند. امتحان کردن این ورزش آبی را حداقل یک بار به شما توصیه می کنیم. اگر در شهر شمالی و ساحلی جت اسکی وجود داشته باشد؛ امکان استفاده از فلای بورد نیز در آن منطقه میسر خواهد بود. زیرا فلای بورد به کمک جت اسکی کار می کند، جت اسکی به فلای بورد وصل می شود و شخصی که در فلای بورد قرار دارد روی هوا معلق می ماند. زیرا فشار آبی که از طریق لوله ها به جت اسکی وارد می شود باعث بلند شدن فرد از سطح دریا خواهد شد. بهتر است قبل از استفاده از فلای بورد از ایمن بودن وسایل و سالم بودن آن ها مطمئن شوید. به این ترتیب میزان آسیب دیدگی به حداقل ممکن می رسد ضمنا استفاده از فلای بورد برای افرادی که کمتر از ۱۸ سال هستند، توصیه نمی شود.
 لازم به ذکر است که هزینه استفاده از فلای بورد از سایر ورزش های آبی بیشتر است.
 

4) شاتل

آیا تا به حال تیوپ سواری روی آب دریا را امتحان کرده اید؟ اگر فکر می کنید از انجام این تفریح آبی لذت می برید، بدون درنگ شاتل و بنانا را امتحان کنید. زیرا آن ها نیز جز ورزش های آبی تیوپی هستند که به صورت انفرادی و گروهی می توانید از انجام آن ها لذت ببرید.
آیا می دانید چرا اسم این تفریح آبی را شاتل گذاشته اند؟ شاتل شاید شما را به یاد موشک فضایی بیندازد که البته کاملا حق دارید. دلیل آن که این تفریح آبی شاتل نام دارد شکل ظاهری آن است که شبیه موشک طراحی شده است.
شاتل دریایی یک تشک بادی بزرگ است که دسته هایی در کنار آن قرار دارد و هنگامی که سوار آن می شوید برای حفظ تعادل لازم است دسته های شاتل را محکم در دست بگیرید تا در آب غوطه ور نشوید. وقتی سوار بر تیوپ می شوید شاتل به یک قایق تندرو وصل می شود و قایق تندرو بر روی سطح آب کشیده می شوند و سرعت زیاد آن طوری است که موهای شما در باد می رقصند و از شدت هیجانی که تجربه می کنید ممکن است حتی جیغ بکشید. طناب محکمی که باعث وصل شدن شاتل به قایق تندرو می شود ایمنی شما را حفظ می کند. چنانچه سرعت قایق بالا باشد شاتل نیز سریع تر حرکت می کند. به طور کلی شاتل سواری از جمله ایمن ترین تفریحات آبی شمال محسوب می شود.
شاتل سواری از جمله تفریحات آبی شمال است که تحت هیچ شرایطی نباید آن را از دست بدهید. این ورزش آبی را که در لیست بهترین تفریحات شمال قرار می گیرد را بهتر است به همراه دوستان یا اعضای خانواده تجربه کنید. نیروی گریز از مرکز و نوسانات زیاد تیوب باعث پرت شدن شما در داخل آب می شود. پرت شدن به داخل آب در کنار دوستان بسیار هیجان انگیز و مفرح است و بساط شادی و خنده شما را فراهم خواهد کرد. 


به یاد داشته باشید هنگام انجام ورزش آبی شاتل و بنانا باید جلیقه نجات بپوشید. اگر به داخل آب پرت شدید نگران نباشید. زیرا وجود جلیقه نجات مانع از غرق شدن شما خواهد شد و این که نجات غریقان به سراغ شما می آیند و مانع از غرق شدن شما می شوند.
اگر به هر دلیلی تمایل ندارید، هنگام انجام تفریحات آبی حسابی خیس یا به داخل آب پرت شوید، بهتر است شاتل را امتحان نکنید. زیرا سرعت بالای قایق ها ممکن است باعث پرت شدن شما به داخل آب شود. 
 

5) بنانا

بنانا همانطور که از اسمش مشخص است از جمله تفریحات آبی شمال محسوب می‌شود که طراحی آن به شکل موز و حتی رنگ آن نیز زرد است. کارکرد بنانا و شاتل بسیار به هم شبیه هستند و هردو به قایق تندروی که روی دریا کشیده می شود به وسیله یک طناب محکم متصل می شوند.
هرچه قایق تندرو با سرعت بیشتری حرکت کند بنانا نیز تکان های بیشتری می خورد و همین تکان های شدید باعث هیجان گردشگران خواهد شد. برای آنکه بتوانید هنگام استفاده از بنانا تعادل خود را حفظ کنید باید محکم روی آن بنشینید و دسته هایی که برای آن تعبیه شده است را به درستی در دست بگیرید.

 

6) جت اسکی

آیا تا به حال جت اسکی را امتحان کرده اید؟ جت اسکی یکی از بهترین تفریحات آبی شمال محسوب می‌شود که البته در جنوب کشور هم انجام این ورزش آبی برای گردشگران و حتی افراد بومی بسیار لذت بخش است. اگر عاشق امتحان کردن جت اسکی هستید خبر خوش این است که می توانید در شمال یا جنوب کشورمان در شهرهایی ساحلی مثل کیش جت اسکی را امتحان کنید. برخی از شهرهای ساحلی دارای وسایل ورزشی و تفریحی متعدد و مدرنی هستند که آن ها را برای مدت مشخصی به گردشگران اجاره می دهند.

جت اسکی به دلیل سرعت زیادی که دارد تردد روی آب دریا را برای گردشگران به امری جالب و هیجان انگیز تبدیل می کند. جت اسکی را میتوان ترکیب موتور و قایق دانست؛ موتوری که با سرعت بسیار زیاد روی آب دریا حرکت می کند و حسی از هیجان و شادی را در افراد به وجود می آورد.
برخی از افراد خبره هنگام استفاده از جت اسکی حرکات نمایشی و حرفه‌ای و آکروباتیکی از خود نشان می ‌دهند که تماشای آن ها در ساحل نیز خالی از لطف نیست.
 

7) محبوب ترین تفریحات آبی شمال و پارک آبی

سفر به شهرهای ساحلی و حضور در پارک های آبی شمال علاوه بر آن که بسیار هیجان انگیز است، شما را حداقل برای چند روز از گرمای سوزان کلانشهرها و آلودگی هوا دور می‌ کند. برای انجام کلیه تفریحات آبی شمال رعایت نکات ایمنی را جدی بگیرید. به این ترتیب نه تنها با خطری مواجه نخواهید شد؛ بلکه سفری بسیار دلنشین و شاد به همراه خانواده و دوستان خواهید داشت.
امروزه شاهد افزایش پارک های آبی در بسیاری از شهرهای شمالی از جمله رامسر و رشت هستیم و همانطور که می دانید پارک های آبی را نمی توان با استخر های معمولی یکی دانست.
در پارک های آبی شما به وسایل بازی متعدد دسترسی خواهید داشت و می توانید از حضور در رودخانه مصنوعی لذت ببرید و هیجان را با امتحان کردن سرسره های سقوط آزاد تجربه کنید. انواع سرسره های آبی و استخر های مواج و سایر وسایل مفرح و خاص در انواع پارک های آبی در دسترس شما خواهید بود.
معمولا در استخرهای معمولی حتی در شهرهای بزرگ و پیشرفته چنین وسایل بازی یافت نمی شود. کاملا بدیهی است که استخر ها محلی برای شنا کردن محسوب می‌شود نه انجام بازی های آبی متعدد.
پارک آبی رامسر دارای امکانات قابل قبولی برای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است اگر به رامسر سفر می کنید تله کابین سواری را در برنامه سفر خود قرار دهید و حتما به پارک آبی رامسر نیز بروید. شما در این پارک آبی می ‌توانید شاتل، قایق موتوری و... را امتحان کنید و در کافی شاپ ها و رستوران های آنجا به سرو انواع نوشیدنی های خوش طعم و غذاهای لذیذ شمالی بپردازید.
از هتل های شهر رامسر جهت اقامت در این شهر زیبا می توان به هتل های زیر اشاره کرد:

این هتل ها درصدی تخفیف را نیز جهت رزرو شما درنظر گرفته اند که با مراجعه به صفحه آنها در هتل یار می توانید این تخفیف ها را مشاهده کنید.
در رابطه با پارک آبی در شهر رشت نیز صحبت شد و از بهترین هتل های شهر رشت جهت اقامت نیز می توان به هتل کادوس رشت و هتل شبستان رشت اشاره کرد.
 

8) غواصی

عاشق غواصی هستید اما تا به حال آن را امتحان نکرده اید و همیشه محو تماشای مستندهای غواصی در دریاها و رقص ماهی ها بوده اید؟
خوشبختانه شما می‌ توانید در کشورمان غواصی را به عنوان یکی از بهترین تفریحات آبی شمال امتحان کنید. در گذشته غواصی فقط به منظور پژوهش و بررسی در مورد عمق دریاها و زندگی جانوران دریایی و یا حتی برای امور صنعتی بود. اما در چند سال اخیر فرصت و شرایط برای غواصی در ایران مهیا شد که افراد بتوانند از آن به عنوان یکی از برترین تفریحات آبی شمال بهره ببرند.  
غواصی تجربه ای بسیار هیجان انگیز است و به گونه ای که ممکن است به خود بگویید کاش می توانستم چند روزی را اینجا در اعماق دریا بمانم و از نزدیک از زیبایی های بی نظیرش لذت ببرم و عروس های دریایی، انواع صدف، جلبک ها را نظاره گر باشم. تماشای انواع ماهی ها، بازی ها و تجسس شان برای یافتن غذا تجربه‌ای متفاوت است. پس اگر از آب و ماندن در اعماق دریا برای مدتی کوتاه نمی ترسید حتما این ورزش آبی را امتحان کنید.

 

بندر انزلی نیز دارای هتل های لوکس و زیبایی است که می تواند مقصد شما جهت اقامت در این شهر باشد. هتل هایی همچون هتل بهشت تالاب بندرانزلی، هتل سفیدکنار بندرانزلی و هتل دلفین بندرانزلی. جهت رزرو هتل می توانید به صفحه هر یک از هتل های اشاره شده رفته و با توجه به امکانات هتل ها و انتظارات خود بهترین هتل را هتل را جهت رزرو انتخاب کنید.

9) اسکوتر زیر دریایی

اعماق دریا را با اسکوتر زیردریایی ببینید! اگر تا به حال غواصی را امتحان کرده اید، پیشنهاد ما به شما این است که حتما اسکوتر زیردریایی را نیز تجربه کنید. تفاوت اسکوتر زیردریایی با غواصی این است که شما روی وسیله ای مخصوص سوار می شوید و به کمک آن به اعماق آب فرو می روید. پوشیدن لباس غواصی برای هر دو امری الزامی است، اگر شما از غواصی کردن واهمه دارید، احتمالا از امتحان کردن اسکوتر زیردریایی لذت ببرید و دچار دلهره نشوید. زیرا می توانید به کمک این وسیله از تماشای شگفتی های درون آب لذت ببرید و با انواع ماهی ها و مرجان ها و جلبک ها آشنا شوید و آن ها را از فاصله ای کم ببینید.

 

10) تفریحات آبی شمال و قایق سواری

قایق سواری یکی از قدیمی ترین تفریحات آبی شمال محسوب می شود و احتمالا همه ما حداقل یک بار آن را تجربه کرده ایم. بسیاری از افراد وقتی در مورد تفریحات آبی شمال صحبت می‌کنند، خاطرات بسیار زیادی در مورد قایق سواری دارند به خصوص زمانی که به همراه دوستان یا خانواده به شمال سفر می‌کنند.
البته وقتی به انواع خاطرات شمال و قایق سواری بیشتر توجه می کنیم متوجه می‌شویم که دوستانمان تجربه قایق سواری متفاوتی را دارند. برخی از آن ها سوار قایق موتوری شده ‌اند و برخی از قایق پدالی یا شیشه ای و یا حتی قطاری امتحان کرده اند. هرجا دریا باشد، قایق سواری هم هست. پس این تفریح آبی در تمامی شهرهای شمالی وجود دارد و حتی شاهد آن در دریاچه های مصنوعی نیز هستیم.

 

سخن پایانی

وقتی برای سفر به شمال برنامه ریزی می کنید و درصدد جمع کردن وسایل تان و قرار دادن آن در چمدان هستید، برداشتن مایو را فراموش نکنید. زیرا شما برای انجام انواع تفریحات آبی شمال به لباس مخصوص شنا نیاز دارید. به این ترتیب می توانید از تفریحات آبی شمال بدون دغدغه خاصی لذت ببرید. البته اگر مایو یا لباس شنا را در منزل جا گذاشته اید نگران نباشید؛ شما می‌توانید در بازار های ساحلی نیز مایو و لباس شنا و جلیقه نجات برای کودکان و بزرگسالان تهیه کنید. در صورت رزرو هتل در شهرهای شمال کشور می توانید با کارشناسان حرفه ای ما در تماس باشید. 

 

 

 

 


سوالات متداول

مکان تفریحات آبی شمالی کجاست؟

معمولا مراکز انواع تفریحات آبی شمال درون شهرهای ساحلی هستند، البته گاهی برخی از پارک های آبی در اطراف شهرها قرار دارند که معمولا مسافت زیادی با مرکز شهر ندارند.

چند ساعت از تهران تا چالوس راه است؟

اگر از آزادراه تهران به سمت شمال حرکت می کنید حدودا ۳ ساعت بعد به چالوس می رسید. ولی اگر از جاده قدیم بروید ۴ ساعت از تهران تا چالوس باید رانندگی کنید.

برچسب ها :