موزه سینما در باغ فردوس تهران، آدرس+تصاویر


شهر تهران، سرشار از موزه های دوست داشتنی و جذاب است. اما، در بین تمام موزه های تهران، موزه سینما در باغ فردوس تهران، حال و هوایی متفاوت دارد. بازدید از موزه سینما تهران، ویژه ترین برنامه شما برای تهرانگردی خواهد بود؛ چراکه علاوه بر جذابیت های آن اگر اهل تهران نیستید و در یکی از هتل های تهران اقامت می کنید ویژگی مثبت باغ فردوس و موزه سینما فاصله کم آن ها تا بهترین هتل های تهران است. در این مقاله و تهرانگردی، شما را به بازدید موزه سینما، یکی از جذاب ترین موزه های شهر تهران دعوت می کنیم...

همراه ما باشید تا علاوه بر آشنایی با موزه سینما ایران، تمام پرسش های شما در مورد تاریخچه، بخش های مختلف این موزه، امکانات تفریحی و گردشگری موزه سینما و باغ فردوس، آدرس و مسیرهای دسترسی به موزه سینما در باغ فردوس تهران را باهم بررسی کنیم...

 

تصویر: نمایی از باغ فردوس و ساختمان موزه سینما

 

موزه سینما و باغ فردوس

باغ فردوس در خیابان ولیعصر شهر تهران قرار دارد. برای رسیدن به باغ فردوس و موزه سینما، کم تر از نیم ساعت پیاده روی از میدان تجریش لازم است. بعد از رسیدن به محله باغ فردوس، محوطه ای تماشایی و جذاب را خواهید دید که همان باغ فردوس زیبا است.

 

تصویر نمایی از سردر ساختمان موره سینما در باغ فردوس

 

تاریخچه باغ فردوس

باغ فردوس در دوران قاجار ساخته شد. محمدشاه قاجار، دستور ساخت عمارتی باشکوه و ییلاقی را در باغ فردوس تهران صادر کرد. تاریخ ساخت عمارت باغ فردوس که محل فعلی موزه سینما است، به سال 1264 هجری شمسی باز می گردد.

پس از مرگ محمدشاه قاجار، کارهای ساخت باغ فردوس و عمارت آن به عقب افتاد. تا اینکه ناصرالدین شاه قاجار، کار ساخت باغ و عمارت باغ فردوس را به اتمام رساند و نهایتا باغ فردوس و عمارت آن را به عنوان هدیه عروسی، به دختر خود داد.

در دوران پهلوی نیز، باغ فردوس و عمارت آن، به عنوان مکانی برای برگزرای جشن های هنری و جشنواره های فرهنگی استفاده می شد. همچنین جشن های ملی در این باغ انجام می گرفتند.

 

تصویر: نمای شمالی ساختمان باغ فردوس در سال 1296 هجری قمری

 

تاسیس و برپایی موزه سینما در باغ فردوس

سرانجام در سال 1381، باغ موزه فردوس، میزبان موزه سینمای ایران شد. باغ فردوس یا همان موزه سینما فعلی، امروزه یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین نقاط گردشگری شهر تهران محسوب می شود.

تاسیس موزه سینما از نظر اهالی سینما و هنر دوستان انقدر با ارزش و محترم است که بسیاری از علاقه مندان به هنر هفتم برپایی موزه سینمای ایران را تحقق یک رویا می دانند. تحقق رویایی که دل تمام علاقه مندان به فرهنگ و هنر را شاد کرد.

 

تصویری از سینماتوگراف (یکی از سالن های موزه سینما ) و کافی شاپ موجود در باغ فردوس

 

سرآغاز موزه سینما و هدف اصلی آن

باید این نکته را یاد آور شویم، موزه سینما که هدف اصلی آن حفظ و ثبت میراث سینما ایران است، از سال 1373 پا گرفت. پس از آن به همت بسیاری از هنر دوستان و عوامل سینمای ایران نظیر زنده یاد عباس کیارستمی و همچنین زنده یاد عزت الله انتظامی موزه سینما به صورت رسمی در سال 1377 تاسیس شد.

 

اولین ساختمان موزه سینما ایران

پس از تلاش های فراوان در سال 1377 موزه سینمای ایران در ساختمان قدیمی و اولیه خود ( واقع در خیابان لاله زار تهران ) گشایش می یابد.

همان طور که پیش تر نیز گفتیم در شهریور ماه 1381 یعنی چهار سال پس از گشایش اولیه، موزه سینما به مکان فعلی خود، یعنی باغ فردوس خیابان ولیعصر تهران منتقل شد.

 

زمان بازدید موزه سینما از چه بخش هایی دیدن کنیم؟

عمارت باغ فردوس، که به عنوان موزه سینما شناخته می شود شامل بخش های مختلفی می شود که به اختصار به معرفی برخی از آن های می پردازیم:

تالار آغازگران: در این تالار با اولین تجهیزات سینمای ایران آشنا می شوید.

تالار صدا و دوبله موزه سینما: در این تالار ابزار و تجهیزات قدیمی مربوط به هنر و صنعت دوبله و صدابرداری ایران جمع آوری شده اند. در این تالار دیدنی موزه سینما، به وضوح تاریخ دوبله سینما ایران قابل لمس است.

 

نمایی از تالار صدا و دوبله موزه سینما

 

تالار معاصران: در این تالار، حدود هفتصد پرتره از برترین عوامل سینمای ایران را مشاهده خواهید کرد.

تالار جوایز باغ فردوس: در این تالار برجسته ترین و ارزشمند ترین جوایز تاریخ سینما ایران از برترین جشنواره های جهانی نظیر کن، برلین و ... نگهداری می شود و قابل مشاهده برای عموم است.

تالار تماشاخانه موزه سینما: در این بخش یادمان هایی از سینما ایران در دهه 30 و 40 قرار دارد. علاوه بر این یادمان ها، پوستر و عکس های پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران نیز وجود دارد.

تالار علی حاتمی: در اصلی ترین بخش عمارت باغ فردوس، یعنی شاه نشین آن، تالار علی حاتمی قرار داد. این تالار موزه سینما، شامل یادبودهایی از علی حاتمی به همراه مجسمه او می باشد.

 

 

تالار نام آوران سینمای ایران: در این بخش از موزه سینما، تصاویری از برجسته ترین و نام آورترین هنرمندان سینما ایران نظیر داریوش مهرجویی، خسرو شکیبایی و ... را مشاهده خواهید کرد.

تالار خانه فرهاد: در این بخش از موزه سینما، برخی از وسایل شخصی، کتاب ها و سازهای فرهاد مهراد، خواننده معاصر جمع آوری شده اند.

 

معرفی سالن های نمایش در موزه سینما

در مجموعه باغ فردوس ( یا همان موزه سینما ) سه سالن نمایش فیلم با نام های سالن فردوس، سالن سینماتوگراف و سالن تمدن وجود دارد که پرده هایش میزبان بسیاری از فیلم های روز سینمای ایران هستند.

 

تصویر: نمایی از سالن فردوس موزه سینما

 

 

در باغ فردوس تهران و موزه سینما از چه بخش هایی دیدن کنیم؟

معرفی امکانات تفریحی و گردشگری باغ فردوس ( موزه سینما ) 

 

گالری های صنایع دستی باغ فردوس

علاوه بر گذراندن اوقات خوش در محیط باغ فردوس که بی نهایت زیبا و دلچسب است؛ می توانید از چندین فروشگاه این مجموعه که لوازم زیبایی از هنر صنایع دستی و تزئینی را می فروشند دیدن و خرید کنید. این گالری ها که در بخشی از ساختمان موزه سینما و داخل مجموعه باغ فردوس هستند، واقعا ارزش بازدید را دارد. پیشنهاد فرصت خرید یک هدیه شگفت انگیز برای عزیزانتان از این گالری های هنری و جذاب را از دست ندهید!!

 

تصویر گالری های موجود در محیط باغ فردوس

 

مجسمه موجود در محوطه باغ فردوس موزه سینما

علاوه بر تمام جذابیت های موجود در محوطه باغ فردوس تهران و بخش های مختلف موزه سینما، مدتی است که یک مجسمه زیبا در محوطه باغ فردوس قرار گرفته است. این مجسمه مربوط به ابوعلی حسن بن حسن بن هیثم، دانشمند بزرگ ایرانی، ملقب به ابن هیثم است. تحقیقات وی در خصوص نور و بینایی سرآغاز تفکرات دانشمندان بزرگ اروپا چون داوینچی بود. او در کتاب « المناظر » خود، اصطلاح اتاق تاریک را به کار می گیرد. اختراع اتاق تاریک آغاز تحول در عکاسی بود که در نهایت تاثیر بزرگی بر اختراع سینما داشت. به همین خاطر مجسمه این دانشمند بزرگ در محوطه موزه سینما قرار گرفته است.

 

تصویری از ساختمان موزه سینما و مجسمه ابن هیثم، دانشمند بزرگ ایرانی

 

رستوران و کافی شاپ در موزه سینما و باغ فردوس

مجموعه باغ فردوس علاوه بر ساختمان موزه سینما و گالری های صنایع دستی، دارای یک شعبه ویونا کافه است که در حقیقت یک رستوران جذاب با تم سینمایی است که می توانید اوقات خوشی را با همراهانتان در این رستوران بگذرانید.

 

تصویر کافه ویونا در باغ فردوس تهران

 

علاوه بر این رستوران، یک کافی شاپ جذاب و دیدنی در محیط باغ فردوس است که امکان گذراندن لحظاتی ناب در دل یک محیط کاملا سینمایی و هنری را برای شما به ارمغان می آورد.

 

تصویر کافی شاپ موجود در محوطه باغ فردوس

 

آدرس موزه سینما و مسیر رسیدن به باغ فردوس

باغ فردوس در خیابان ولیعصر تهران و در نزدیکی میدان تجریش است. به گونه ای که اگر اهل پیاده روی هستید می توانید خیلی راحت از میدان تجریش خود را به موزه سینما در باغ و محله باغ فردوس برسانید.

 

محوطه مقابل موزه سینما در باغ فردوس

 

وقت تهرانگردی و یا در مدت اقامتتان در تهران و رزرو یکی از هتل های تهران، زمان بازدید از باغ فردوس و موزه سینما لحظاتی شاد و خوش را برای شما آرزومندیم.

 

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار