سوغات اصفهان چه چیزهایی است؟


سوغات اصفهان شامل چه چیزهایی می شود؟ شهر اصفهان یکی از قطب های گردشگری مهم ایران است. همواره گردشگران و مسافران بسیاری برای دیدن آثار تاریخی و زیبای شهر اصفهان به این شهر حیرت انگیز سفر می کنند. در این مقاله، می خواهیم در مورد سوغات اصفهان اطلاعاتی کامل ارائه دهیم. با ما همراه شوید تا از سوغاتی های جالب اصفهان برایتان بگوییم. اگر به دنبال هتلی مناسب برای اقامت هستید، پیشنهاد می کنیم به صفحه هتل های اصفهان سری بزنید و با مشاهده لیست کامل هتل های اصفهان بهترین مکان را برای اقامت خود و سپری کردن لحظاتی آرام و دلپذیر انتخاب نمایید.

سوغات اصفهان

خوردنی های خوشمزه سوغات اصفهان

 

1.‌ گز

این سوغات اصفهان از سوغاتی های معروف و خوشمزه شهر اصفهان است که قدمت چند صد ساله دارد. در گذشته، شاهان ایرانی این سوغات اصفهان را به پادشاهان دیگر به ارمغان می دادند. قدمت گز اصفهان به 450 سال قبل و به دوران حکومت صفویان می رسد. گز مهم ترین و پرطرفدارترین سوغات اصفهان است. این سوغات اصفهان از گز انگبین تهیه می شود.

گز انگبین درحقیقت ریشه گیاه درخت گز یا بته است. درخت کوهستانی گز در منطقه خوانسار و در دامنه کوه رشد می کند.

 

تصویری از تهیه گز، سوغات اصفهان 

 

انواع گز، خوشمزه ترین سوغات اصفهان:

**‌ گز شکلاتی 

**‌ گز سکه ای 

**‌ گز برشی  

**‌ گز آردی 

**‌ گز انگشت پیچ 

**‌ گز لقمه‌ای 

 

عکسی از گز، سوغات اصفهان

2.‌ پولکی اصفهان

پولکی از جمله سوغاتی های معروف اصفهان است. مسافران و گردشگران به خوبی این سوغات اصفهان را می شناسند. ازآنجاکه پولکی اصفهان شبیه به پولک درخشان و نازک است، با نام پولکی معروف است. پولکی اصفهان یکی از سوغاتی های محبوب اصفهان است که در طعم های مختلف نعنایی، نارگیلی، عسلی،‌ زنجبیلی، لیموعمانی، پسته ای و کاکائویی تهیه می شود.

 

عکسی از پولکی اصفهان در 5 طعم و رنگ مختلف از خوشمزه های سوغات اصفهان

 

3.‌ نبات

نبات یکی دیگر از سوغاتی های اصفهان است که در طعم ها و شکل های مختلف عرضه می شود.

 

عکس از نبات،  سوغات اصفهان با طعم زعفرانی

 

4.‌ برشتوک

این سوغات اصفهان به شکل لوزی برش می خورد و با پودر قند، برشتوک گندم، هل و برشتوک نخودچی درست می شود.

 

برشتوک برش خورده به شکل لوزی، سوغات اصفهان

 

برشتوک سوغات اصفهان است که به اشکال مختلف تهیه می شود

 

5.‌ عسل اصفهان

نمونه مرغوب این سوغات اصفهان را در فریدونشهر اصفهان می توانید پیدا کنید. تنوع گونه های گیاهی  و داروهای گیاهی در شهر فریدون شهر اصفهان موجب شده است عسل این شهر یکی از مرغوب ترین عسل های ایران باشد. این سوغات اصفهان انواع مختلفی دارد؛ ‌مانند عسل زول،‌ عسل قنقال و عسل گون زرد.

 

عسل فریدون شهر، سوغات اصفهان 

 

6.‌ شیرینی کرکی

شیرینی کرکی از جمله سوغاتی های متفاوت و خوشمزه اصفهان است. طعم فوق العاده این سوغات اصفهان موجب شده است، طرفداران بسیاری نه تنها میان مردم اصفهان بلکه گردشگران و مسافران این شهر دیدنی داشته باشد.

 

تصویری از شیرینی کرکی در دو طعم کاکائویی و ساده، سوغات اصفهان

 

7.‌ شیرینی برنجی

شیرینی برنجی از شیرینی های معروف و سنتی ایران است. این سوغات اصفهان در شهر اصفهان مانند کرمانشاه در شیرینی پزی های مختلف تهیه و عرضه می شود.

 

شیرینی برنجی، سوغات اصفهان

 

8.‌ سوهان عسلی

سوهان عسلی اصفهان هم به صورت ورقه ای و هم برش خورده با گلاب، خلال بادام و پسته، زعفران، شکر و کره تهیه می شود. می توانید این سوغات خوشمزه اصفهان را به راحتی پیدا کنید.

 

تصویر سوهان عسلی بادامی، سوغات اصفهان

 

9.‌ جوز قندی

این سوغات اصفهان در شمار گران ترین سوغاتی های اصفهان است. جوز قندی از نوعی میوه محلی به اسم الگ تهیه می شود. در تهیه جوز قندی، پس از کندن پوست میوه آن را خشک می کنند. داخل این سوغات اصفهان مخلوطی از پودر قند، هل،‌ شکر و بادام قرار دارد.

 

عکسی از جوز قند، گران ترین سوغات اصفهان

 

صنایع دستی

در میان سوغاتی های اصفهان، صنایع دستی شهر اصفهان بسیار معروف است. این سوغات اصفهان با نمونه های بی نظیر بسیار دیدنی و زیباست. با گشت و گذار در بازارهای اصفهان می توانید هنر اصیل هنرمندان اصفهانی را در صنایع دستی باشکوهشان تماشا کنید.

 

1.‌ خاتم کاری

این سوغات اصفهان از جمله سوغاتی هایی است که در شهر شیراز هم می توانید نمونه هایش را پیدا کنید، اما اصل این سوغات اصفهان در آباده است. قدمت خاتم کاری در اصفهان به دوره صفویه می رسد و در صنعت چوب کاربرد دارد. در خاتم کاری، ‌قطعه های کوچک، شبیه به مثلث و چوبی برای ایجاد کردن شکل های هندسی گوناگون به کار می رود. در ساخت این سوغات اصفهان، مواد مختلف مثل فلز، نقره، استخوان شتر، برنج، عناب و چوب های آبنوس به‌کار می رود.

 

عکس نمونه هایی از هنر خاتم کاری، زیباترین سوغات اصفهان

2.‌ مینا کاری

این سوغات اصفهان بسیار چشمگیر و زیباست. ظروف میناکاری شده اصفهان با رنگ های لاجوردی و نیلی چشم نواز طرفداران زیادی دارد. گردشگران و مسافران شهر اصفهان همواره به این سوغاتی اصفهان علاقه مند هستند و از آثار هنری میناکاری شده و حیرت انگیز خریداری می کنند.

 

تصویر ظروف میناکاری شده، دیدنی ترین سوغات اصفهان

 

3.‌ کاشی سازی و سفالگری

کاشی های ساخته شده در اصفهان با نقش های جادویی روی دیوار بناهای تاریخی توجهتان را جلب خواهد کرد. هنر کاشی سازی و سفالگری اصفهان بسیار معروف است، به همین دلیل در لیست سوغاتی های اصفهان می توانید کاشی و سفال را هم قرار دهید. 

 

4.‌ پارچه های قلمکار

پارچه های قلمکاری شده از دیگر سوغاتی های شهر اصفهان است که با گشت و گذاری کوتاه در بازارهای اصفهان می توانید این سوغات اصفهان را در طرح ها و رنگ های گوناگون پیدا کنید. 

 

تصویر پیرمرد هنرمند اصفهانی در حال تهیه پارچه قلمکاری شده، سوغات اصفهان

 

شهر اصفهان قطب گردشگری ایران محسوب می شود که هر ساله میزبان گردشگران و مسافران بسیاری از تمام نقاط ایران و جهان است. اگر قصد دارید به اصفهان سفر کنید و از آثار تاریخی و شگفت انگیز و جاذبه های گردشگری شهر اصفهان دیدن کنید، پیشنهاد می کنیم لیست سوغاتی های اصفهان را در مجله گردشگری هتل یار پیش رویتان داشته باشید تا هر آنچه دوست دارید را، از سوغاتی های اصفهان برای عزیزانتان خریداری نمایید.

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار