سوغات شیراز را می شناسید؟ فهرست کامل سوغات شیراز


سوغات شیراز چه چیزهایی است؟ 

شیراز، دومین شهر ادبی دنیا، از دیرباز مقصد گردشگری محبوب بسیاری از گردشگران بوده است. مسافران بسیاری هرساله به شیراز، پایتخت هنری و فرهنگی ایران، سفر می کنند و به دیار حافظ و سعدی از بزرگان و افتخاران ایران و ایرانی، سری می زنند تا از نزدیک عطر بهار نارنج شیراز را احساس کنند و تمدن دیرینه جهان را مشاهده نمایند.

اگر شما هم قصد دارید به شیراز سفر نمایید و از جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی و هنری دیدن کنید، با ما همراه باشید تا از سوغات شیراز برایتان بگوییم و سری به شیراز بزنیم.

بهترین هتل های شیراز را نیز می توانید در صفحه هتل های شیراز از سایت هتل یار انتخاب نمایید و سفری آرام و به یادماندنی داشته باشید.

 

مطالب مرتبط:

رستوران های سنتی شیراز

باغ جهان نما شیراز

 

تصویری از شیراز، شهر شکوفه های بهارنارنج و سوغاتی های کم نظیر 

 

سوغات شیراز انواع مختلف دارد، ابتدا برایتان از خوشمزه های سوغات شیراز می گوییم:

 

1. فالوده شیرازی

 

فالوده شیرازی، سوغات خوشمزه شیراز

 

سوغات شیراز اغلب یادآور فالوده های شیرازی بی نظیر است. وقتی سخن از شیراز و خوشمزه های شیراز باشد، اولین خوراکی خوشمزه که در ذهن تصور می شود، فالوده شیرازی است! این سوغات شیراز نام آشنا با چاشنی های فوق العاده مثل شربت آلبالو، آبلیموی تازه و سایر عرقیجات سرو می شود.

 

2. مسقطی

 

تصویر شیرینی خوشمزه مسقطی، سوغات شیراز

 

این سوغات شیراز بسیار معروف است. درحقیقت،‌ نوعی از حلواست که با مغز پسته و نشاسته تهیه می شود. می توانید طعم های مختلف این سوغات خوشمزه شیراز را امتحان کنید؛ پسته ای، زرشکی، گل محمدی و ...

 

3. یوخه (کاک)

 

عکسی از  کاک، سوغات شیراز

 

می دانستید کاک سوغات شیراز است؟ این شیرینی معروف و سنتی با خمیری نازک آماده می شود. این خمیر با دارچین و پودر قند یا شکر همراه است و به صورت رول در می آید. البته در کرمانشاه هم کاک های خوشمزه تهیه می شود.

 

4. بادام سوخته

 

بادام سوخته، سوغات شیراز

 

توصیه می کنم حتما در لیست سوغاتی های شیراز بادام سوخته را هم قرار دهید. این سوغات فوق العاده شیراز بسیار مقوی و خوش طعم است. می توانید این سوغات شیراز را عصرها با چای یا دم نوش میل کنید و لذت ببرید!

 

5. کلوچه شیرازی

 

تصویر مسقطی و کلوچه، سوغات شیراز

 

این شیرینی لذیذ از سوغاتی های شیراز است که اغلب کنار شیرینی مسقطی فروخته می شود. کمی به شیرینی برنجی شباهت دارد و با تخم خرفه زیبا می شود.

 

6. حلوا کاسه ای

 

حلوا کاسه ای، سوغات شیراز

 

آب، روغن، گلاب و زعفران ترکیباتی هستند برای پخت این سوغات متفاوت شیراز! قدیم ترها از حلوای شیرازی برای پذیرایی مثل انواع دسر استفاده می شد! به نظر می رسد چون اغلب برای سرو این غذا کاسه به کار می رفت و هر مهمان با کاسه ای کوچک از حلوای شیراز پذیرایی می شد، نام حلوای کاسه ای گرفت!

 

7. رنگینگ، سوغات شیراز

 

رنگینک | سوغات شیراز

رنگینک ، سوغات شیراز

 

یک دسر بسیار خوشمزه در شیراز، رنگینک شیراز است. البته این دسر مقوی در جنوب کشور نیز آماده می شود و طرفداران بسیاری دارد! به ویژه در ماه رمضان، مهمان سفره های افطار است. این سوغات شیراز با آرد تفت داده شده با روغن پخته می شود. کمی از رنگینک را در ظرف می ریزند، روی آن گردو و خرما قرار می دهند. سپس باقی رنگینگ را روی خرما و گردو می ریزند! سپس این سوغات خوشمزه شیراز را با مغز پسته و پودر نارگیل تزئین می کنند و برش می زنند.

 

8. عرقیجات

 

عرقیجات متنوع، سوغات شیراز

 

سوغات مقوی شیراز عرقیجاتی است که از گیاهان مختلف گرفته می شود. شرایط آب و هوایی مناسب و کم نظیر شیراز سبب شده باغ و گلستان های بسیار و عرقیجات گوناگون داشته باشد. در میان پرطرفدارترین آنها و سوغاتی های شیراز می توان به گلاب میمند شیراز، نسترن، بهارنارنج و بیدمشک اشاره کرد.

 

 عرق بهارنارنج

شیراز شهر بهارنارنج است؛ شهر شکوفه های معطر بهارنارنج. اگر اوایل اردیبهشت و اواخر فروردین به شیراز بروید، عطر بهارنارنج، مشامتان را تازه می کند و مست می شوید! در شیراز، این سوغات شیراز را با جمع آوری گل های بهارنارنج تهیه می کنند. عرق بهارنارنج معروف ترین و محبوب ترین سوغات شیراز است. شربت بهارنارنج هم طرفداران بسیاری دارد. توصیه می کنید در سفر خود به شیراز حتماً‌ این سوغات شیراز را تهیه کنید و از عطر و طعم آن در نوشیدنی های خود لذت ببرید!

عرق بیدمشک

سوغات شیراز شامل عرقیجات بی نظیر مانند بیدمشک هم می شود. این سوغات شیراز از درختچه ای با گل های زرد گرفته می شود. خواص درمانی بیدمشک موجب شده است، بسیار پرطرفدار باشد.

عرق نسترن

نسترن نوعی گل زیبا و خوشبو است. عرق نسترن در لیست سوغات شیراز قرار دارد و از سوغاتی های معطر شیراز است. عرق نسترن برای ایجاد نشاط و آرامش در روزهای گرم تابستان میل می شود.

گلاب شیراز

یکی از سوغاتی های معروف شیراز، گلاب است! پیشنهاد می کنیم کمی از این سوغات شیراز را در چای خود بریزید و میل کنید. چایتان را بسیار معطر می کند و آرامش بخش است.

 

9. دمنوش های فوق العاده شیرازی

 

دمنوش بهارنارنج، نوشیدنی متفاوت در فهرست سوغاتی های شیراز

 

همان طور که پیش از این گفتیم باغ های شیراز بسیار حاصلخیز هستند. درنتیجه، گیاهان دارویی و متفاوت فراوان دارند؛ برای مثال،‌ دمنوش بهارنارنج شاهکاری بی نظیر است که طرفداران خاص خود را دارد. پیشنهاد می کنیم حتماً دمنوش های شیراز را با عطر و طعم های گوناگون امتحان کنید.

 

10. آبغوره شیراز

 

آبغوره، سوغات شیراز

 

سوغات دیگر شیراز که ثمره باغ های انگور شیراز است، آبغوره های خوش طعم است که شیرازی ها از آن برای پخت آش آبغوره استفاده می کنند.

 

11. لیمو شیرازی

 

تصویر لیمو شیرازی، سوغات ترش و خوشمزه شیراز 

 

شیراز باغ های مرکبات بسیاری دارد. حتماً‌ لیموی شیراز را می شناسید. توصیه می کنیم اگر در تابستان به شیراز می روید، لیموی تازه خریداری نمایید. شربت لیمو و فالوده با ترکیب لیمو می تواند بسیار لذت بخش و خوشمزه باشد.

12. نان فسا

 

نان فسا | سوغات شیراز

 

در لیست سوغات شیراز، نان فسا هم وجود دارد؛ نانی خوشمزه و محبوب. این نان خوشمزه از سوغاتی های لذیذ شیراز است و با آرد، هل، زعفران و گلاب تهیه می شود. این سوغات خوشمزه شیراز در اصل برای استان فارس است، اما در شیراز نیز تهیه می شود و یکی از سوغاتی های خوشمزه شیراز است.

صنایع دستی

این سوغاتی شیراز بی نظیر و خوش رنگ و لعاب است؛ به طوری که نمی توان از این سوغاتی چشم پوشی کرد. فرهنگ و هنر ایرانی در میان صنایع دستی شیراز نمود و جلوه چشم نوازی دارد. روح شیراز و تمدن ایران در صنایع دستی آن مشاهده می شود. در ادامه، از هنر دستان هنرمندان شیرازی می گوییم. با ما همراه باشید.

 

1. خاتم کاری

 

تصویر هنرمند خاتم کار شیرازی و هنر خاتم کاری

 

یکی از زیباترین و ظریف ترین صنایع دستی در میان سوغاتی های شیراز، خاتم کاری است. این هنر کم نظیر از چیدن تکه های چوب در کنار هم و به شکل منظم پدید می آید. قدمت این سوغات شیراز به دوران صفویه می رسد.

 

2. اشیایی با طرح های زیبا و نمادین تخت جمشید

 

شیء با طرح تخت جمشید | سوغات شیراز

 

یکی از سوغاتی های متفاوت شیراز، اشیای زیبایی است که یادآور شکوه ایران و تخت جمشید هستند. این سوغات شیراز بسیار دیدنی و پرطرفدار است.

 

3. ظروف نقره

 

تصویر قوری نقره، سوغات شیراز

 

با قدم زدن در بازار شیراز این هنر زیبا را مشاهده می کنید. این سوغات شیراز یکی از انواع فلزکاری است که با دقت و ذوق فراوان به دست هنرمندان شیراز ساخته می شود.

 

4. گیوه

البته پاپوش قدیمی و سنتی ایران (گیوه) در شهرهای مختلف هم بافته می شود.  در بازارچه های شیراز هم این کفش سنتی وجود دارد و یکی از سوغاتی های هنری شیراز است.

 

گیوه | سوغات شیراز

 

5. شیشه گری

 

شیشه گری | سوغات شیراز

 

اگر به بازارهای شیراز سری بزنید، این هنر اصیل ایرانی را مشاهده می کنید. یکی از سوغاتی های شیراز برای هنردوستان، شیشه های ساخته شده به دست هنرمندان شیرازی است. باستان شناسان معتقدند نخستین نمونه های هنر شیشه گری در شوش یافته شد. بعدها این هنر در اصفهان و شیراز گسترش یافت. همچنین، هنرمندان بلورساز ایتالیایی برای آموزش این هنر به ایران آمدند و موجب شدند هنر اصیل ایرانی با هنر ایتالیایی ترکیب شود و شکلی تازه و متفاوت پیدا کند.

 

6. سفال

 

تصویری از سفال های زیبا، سوغات شیراز

 

سفال گری هنری است که سابقه ای دیرینه دارد و در تمام جهان، نمونه هایی از آن مشاهده می شود. البته طرح ها و رنگ های متفاوت سفال ها می تواند فرهنگ های گوناگون را بازتاب دهند و وجه تمایز این هنر با ارزش را در شهرها و کشورهای مختلف آشکار کنند.

 

7. قلم زنی

 

عکسی از هنرمند قلم زن و ظروف قلم زنی شده، سوغات شیراز

 

اگر طرفدار طراحی ها و حکاکی های نقوش بر اشیای مختلف هستید، شیراز نمونه های متفاوت و زیبایی از آنها دارد. می توانید در فهرست سوغاتی های شیراز خود ظروف فلزی قلم زنی شده را نیز جای دهید.  

 

8. میناکاری

 

تصویر ظروف میناکاری شده، سوغات شیراز

 

این سوغات شیراز یکی از پرطرفدارترین سوغاتی های شیراز است. اغلب ظروف مسی به دست هنرمندان شیرازی میناکاری می شود. در میناکاری، به کمک آتش، نقش و نگار وخطوطی روی ظروف ایجاد می کنند. قدمت این سوغاتی هنری شیراز به 5000 سال می رسد.  اوج شکوفایی هنر میناکاری به دوران صفویه بازمی گردد. گردشگران بسیاری به هنر میناکاری علاقه نشان می دهند.

 

9. معرق کاری

 

تصویری از هنر معرق، سوغات شیراز

 

یک از هنرها و سوغاتی های زیبای شیراز، معرق کاری است. به نظر می رسد هنر معرق کاری از هند به ایران وارد شده و رنگ و بوی ایرانی به خود گرفته است. این هنر ابتدا ترکیبی از فلز و چوب بود. هنرمندان هندی تنها از نوعی چوب برای ایجاد آثار معرق کاری شده استفاده می کردند، اما هنرمندان ایرانی از چوب های مختلف با رنگ های گوناگون بهره می بردند. زیبا ترین نمونه های معرق کاری را می توانید در شیراز مشاهده کنید.

 

10. نمد

 

هنرمند شیرازی در حال بافت نمد، سوغات شیراز

 

نمدمالی کاری طاقت فرسا و سخت است. این سوغات شیراز از به هم پیوستن پشم ایجاد می شود، به همین دلیل تهیه آن بسیار زمان بر و سخت است! ولی درنهایت اثری زیبا و بادوام پدید می آید که روح نواز است.

 

11. قالی، جاجیم و گلیم

 

تصویر گبه، سوغات زیبای شیراز

 

اگرچه این سوغات شیراز در تمام شهرهای ایران بافته می شود، در هر منطقه ای طرح و نقش مخصوص به خود را دارد! گلیم های سنتی با رنگ های و الیاف طبیعی بافته می شوند. عشایر و روستاییان استان فارس، طرحی از دل بر گلیم ها و قالی های پنبه ای و پشمین می زنند. می توانید این سوغات زیبای شیراز را از بازار شیراز خریداری کنید. این بافته های زیبا نه تنها هدیه و ارمغانی با ارزش و ماندگار هستند، بلکه با خرید آنها می توانید به رونق صنایع دستی در روستاها و شهرها کمک کنید.

 

12. ظروف سرامیکی

 

ظروف سرامیکی،‌ سوغات شیراز

 

سوغات شیراز شامل ظروف سرامیکی رنگارنگ هم می شود که در استهبان فارس ساخته می شوند. سفال های سرامیکی استهبان در لیست آثار معنوی ایران به ثبت رسیده اند. می توانید این سوغات شیراز را از فروشگاه های سوغاتی های شیراز خریداری نمایید.

 

در این مطلب، به سوغات شیراز پرداختیم تا سوغاتی های شیراز را معرفی کنیم و در یک فهرست جامع در اختیارتان قرار دهیم. اگر می خواهید به شیراز سفر نمایید و از پایتخت فرهنگی، هنری و ادبی ایران دیدن کنید، به باغ های بهارنارج بروید، به سعدیه و حافظیه سری بزنید، حافظ و سعدی بخوانید و قصد دارید ارمغانی از شیراز برای عزیزانتان بیاورید، می توانید از فهرست پیش رو استفاده کنید و سوغاتی های زیبا و خوشمزه خریداری نمایید.

 

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار