ایرانگردی

  1. صفحه نخست
  2. ایرانگردی
  3. راهنمای کامل تخت جمشید شیراز با عکس
text off راهنمای کامل تخت جمشید شیراز با عکس

راهنمای کامل تخت جمشید شیراز با عکس

بازدید: 0
تاریخ: 2 شهریور 1399

تخت جمشید (Persepolis) یکی از بی نظیرترین آثار تاریخی جهان است که در شیراز قرار دارد. شیراز شهری با قدمت تاریخی است که با عنوان شهر ادبیات آن را می شناسند. این شهر تاریخی از جاذبه های زیبای گردشگری به شمار می رود. در دل شیراز، آثار و بناهای باشکوه تاریخی بسیاری مشاهده می شود. یکی از این بناهای عظیم تخت جمشید (Persepolis) است.

سالانه تعداد زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی برای بازدید از تخت جمشید و شگفتی های آن در بهترین هتل های شیراز اقامت می کنند. در مطلب پیش رو می خواهیم بخش های مختلف تخت جمشید و بناهای تاریخی اطراف آن را به شما معرفی کنیم تا هنگام بازدید از این بنای تاریخی اطلاعاتی مختصر از تاریخچه هر کدام از آنها داشته باشید. همچنین، علاوه بر معرفی تخت جمشید اطلاعات مکان های تاریخی نزدیک به این بنای باشکوه و دیدنی را نیز دراختیارتان قرار می دهیم.

پرسپولیس یکی از شاهکارهای معماری و به عبارتی از عجایب دنیای باستان به شمار می رود. بنای تاریخی این مکان در تمام جهان شناخته شده و به ثبت یونسکو رسیده است. حتی قسمتی از کتیبه ها، ستون ها و آثار باستانی آن در موزه کشورهای خارجی نگهداری می شود. شما می توانید با رزرو هتل های شیراز، علاوه بر برخورداری از امکانات درجه یک و فضای زیبای آن ها، از مکان های دیدنی این شهر تاریخی با خیالی آسوده دیدن نمایید.

نگاهی بر بزرگترین قدرت 2500 سال پیش (تاریخچه تخت جمشید)

تاریخچه تخت جمشید یا پرسپولیس

تخت جمشید یکی از مهم ترین و باشکوه ترین آثار تاریخی ایران و جهان به شمار می رود. ساخت این مکان تاریخی و دیدنی 188 سال به طول انجامیده است. تکمیل بنای تخت جمشید تا دوران فرمانروایی داریوش بزرگ، خشایارشاه و اردشیر اول ادامه داشته است.

قدمت تخت جمشید

در پاسخ به این سوال که تخت جمشید چند سال قدمت دارد می توان گفت، قدمت تخت جمشید به 2500 سال پیش برمی گردد. این بنای باشکوه، شاهد و میزبان جشن های بسیاری در طول تاریخ بوده است که به دست اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و امروزه قسمت های محدودی از آن به جا مانده است.

خیلی از گردشگران دوست دارند بدانند واقعا تخت جمشید چه شکلی بوده است؟ شما می توانید عکس تخت جمشید سالم را که قبل از آتش سوزی گرفته شده است مشاهده کنید. تخت جمشید یا پرسپولیس از قسمت های مختلفی مانند تالار، نقش برجسته، ستون، آرامگاه سنگی و پلکان تشکیل شده که از یک سمت، روی کوه رحمت و از سه طرف دیگر، درون جلگه مرودشت بنا شده است.

بخش های مختلف تخت جمشید شیراز (نشانه ای از اقتدار هخامنشیان!)

بخش های مختلف تخت جمشید

تخت جمشید مجموعه ای عظیم و تاریخی است که در دل خود، ده ها کاخ باشکوه در شهر شیراز قرار دارد. تخت جمشید یکی از مهم ترین دیدنی های شیراز، ایران و جهان می باشد. هرکدام از این کاخ ها اقتدار و قدرتمندی امپراتوری آن زمان را نشان می دهند. در ادامه، به معرفی این کاخ ها می پردازیم.

1. کاخ آپادانا، قدیمی ترین کاخ تخت جمشید

کاخ آپادانا تخت جمشید شیراز

آپادانا از قدیمی ترین کاخ هایی است که به دستور داریوش بزرگ در تخت جمشید ساخته شده است. این کاخ مربع شکل، دارای 72 ستون به طول بیش از 20 متر می باشد.

2. کاخ ملکه، موزه تخت جمشید

کاخ ملکه تخت جمشید

این کاخ، به دستور خشایار شاه، در ارتفاعی پایین تر از سایر بناها ساخته شده است. کاخ ملکه تخت جمشید به دلیل خاکبرداری و تجدید بنا به عنوان موزه و اداره مرکزی تاسیسات تخت جمشید مورد استفاده قرار می گیرد. این بازسازی و تغییر بنا توسط پروفسور ارنست امیل هرتزفلد در سال 1931 انجام شد.

3. کاخ تچر، تالار باشکوه آیینه

کاخ تجر تخت جمشید

یکی از زیبا ترین کاخ های تخت جمشید کاخ تچر است. این مکان، کاخ اختصاصی داریوش کبیر به نام خانه زمستانی است. کاخ تچر 12 ستون دارد. هر ستون با نقش برجسته هایی تزیین شده است. امروزه به این کاخ تالار آیینه می گویند. دلیل این نامگذاری به کار رفتن سنگ هایی صیقل یافته و همچون آیینه در ساخت بنای آن می باشد.

به مکان های تاریخی دیگر شیراز هم سر بزنید: بازار وکیل شیراز، نشانگر معماری اصیل ایرانی

4. کاخ هدیش، کاخ پر رمز و راز تخت جمشید

کاخ هدیش پرسپولیس

کاخ هدیش کاخ خصوصی خشایارشاه بوده است. نام این کاخ از نام همسر دوم خشایارشاه گرفته شده است. کاخ هدیش در مرتفع ترین بخش تخت جمشید واقع است. متاسفانه قسمت های کاخ هدیش تخت جمشید سالم نیست و به دلیل ویرانی شدید اطلاعات کمی از این کاخ وجود دارد. به همین دلیل، به آن کاخ مرموز نیز می گویند.

5. کاخ صد ستون، تالار تخت

کاخ صد ستون تخت جمشید

یکی دیگر از کاخ های تخت جمشید کاخ صد ستون است. این کاخ در حدود 46000 فوت مربع وسعت داشته است. سقف آن به وسیله صد ستون بر پا بوده است. هرکدام از ستون ها دارای ارتفاعی در حدود 14 متر بوده اند.

6. کاخ سه در، تالار شورا

کاخ سه در

این کاخ در مرکز کوشک شاهی تخت جمشید شیراز قرار دارد. علت نامگذاری این کاخ با عنوان کاخ «سه در» یا «مرکزی» این است که از طریق سه درگاه و چند راهرو به کاخ های دیگر راه دارد. احتمالاً شاه در این کاخ با بزرگان به بحث و مشورت می پرداخته است. با توجه به نقوش حجاری شده، شاه از یکی از دروازه ها وارد و از دو دروازه دیگر خارج می شده است. دو سرستون انسان در این کاخ به چشم می خورد. سر انسان نشانه تفکر است.

7. کاخ ه، متفاوت ترین کاخ تخت جمشید از نظر سنگ تراشی

کاخ ه پرسپولیس

این کاخ با نام عجیبی که دارد در غرب کاخ هدیش قرار گرفته است. پلکان منقوش دو طرف این کاخ امروزه حالتی نیمه ویران دارد.

8. کاخ ج، کاخ کشف نشده تخت جمشید

کاخ ج

تپه ای کوچک و خالی در غرب تالار شورا وجود دارد. طی حفاری های متعدد در این قسمت، چیزی غیر از قطعه ای از پلکان سنگی با نقش برجسته کشف نشده است. به نظر نمی رسد این مکان بدون کاربری بوده باشد. به احتمال زیاد محل قرارگیری یکی دیگر از کاخ های تخت جمشید بوده که به طور کامل تخریب شده است. این بخش از این مکان تاریخ همچنان به صورت یک راز باقی مانده است.

با سوغات شیراز، نزدیکانت را خوشحال کن!

9. دروازه ملل، باشکوه ترین دروازه تخت جمشید

دروازه ملل تخت جمشید

پلکان ورودی اصلی تخت جمشید دارای 111 پله است. پس از آن به دروازه باشکوه ملل یا دروازه خشایارشاه می رسد. در وسط تالار، 4 ستون به ارتفاع بیش از 16.5 متر به چشم می خورد. در بالای پلکان اصلی، کتیبه ای به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نگاشته شده است. در درگاه غربی، دو گاو بسیار بزرگ و در درگاه شرقی دو گاو عظیم الجثه بالدار با سر انسان وجود دارد.

تخت جمشید کجاست؟

اغلب مردم فکر می کنند آدرس تخت جمشید در شهر شیراز است و دقیقا نمی دانند تخت جمشید در کدام شهر است؟ این مجموعه دیدنی و تاریخی در استان فارس، حوزه شهرستان مرودشت و در 57 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

مسیر دسترسی به تخت جمشید

برای اینکه خودتان را به تخت جمشید شیراز برسانید پیشنهاد می کنیم با توجه به موقعیت جغرافیایی تخت جمشید و قرارگیری این مکان گردشگری در 57 کیلومتری شیراز، ابتدای روز به سمت تخت جمشید حرکت کنید. شما می توانید با وسیله شخصی خود به استان فارس 57 کیلومتری شیراز بروید، پس از رسیدن به مرودشت از قسمت شمال شهر مسیر 7 کیلومتری خیابان پرسپولیس را بپیمایید تا به مجموعه تخت جمشید برسید. این بنا در فاصله 40 کیلومتری شیراز به اصفهان قرار دارد.

همچنین، برای رفتن به تخت جمشید با وسایل نقلیه عمومی می توانید به ترمینال شیراز بروید و در آنجا با اتوبوس یا تاکسی های منتهی به مرودشت خودتان را به تخت جمشید برسانید. این مسیر چیزی در حدود 45 دقیقه زمان می برد؛ بهتر است زمانبندی و برنامه ریزی لازم برای بازدید از تخت جمشید و مکان های گردشگری اطراف آن را از قبل انجام دهید و از سفر خود لذت ببرید. با توجه به موقعیت مناسب هتل چمران شیراز می توانید علاوه بر بازدید از مکان های تاریخی ، از بهترین خدمات رفاهی نیز استفاده کنید و خاطره ای لذت بخش از سفر خود به شیراز داشته باشید.

امکانات تخت جمشید شیراز

امکانات تخت جمشید

در فضای بیرونی تخت جمشید، یک پارک جنگلی برای استراحت مسافران ایجاد شده است. امکانات رفاهی دیگری همچون سرویس بهداشتی، پارکینگ، هتل، کافه، رستوران، بوفه و فروشگاه در اطراف این مکان تاریخی برای گردشگران ایجاد شده است. می توانید از این فروشگاه ها انواع آثار هنری و صنایع دستی ایران را به عنوان سوغاتی از سفر خود به شهر شیراز خریداری نمایید. همچنین، می توانید برای صرف غذا به کافه و رستوران های این مکان مراجعه کنید.

ساعت بازدید تخت جمشید

ساعت کاری تخت جمشید همه روزه از ساعت 8 صبح تا 17:30 می باشد.

بلیط مجموعه تخت جمشید

گردشگران می توانند از درب ورودی مجموعه بلیت های محوطه تخت جمشید و محوطه های تاریخی اطراف آن را تهیه کنند. قیمت بلیط برای گردشگران ایرانی و خارجی متفاوت است.

مکان های دیدنی نزدیک تخت جمشید شیراز

1.‌ نقش رستم، آرامگاه شاهان هخامنشی

در فاصله 6.5 کیلومتری تخت جمشید، نقش رستم واقع شده است. آرامگاه شاهانی مانند داریوش بزرگ، خشایار شاه، اردشیر یکم، داریوش دوم، اردشیر دوم، اردشیر سوم و آرامگاه نیمه تمامی در آنجا وجود دارد که به گفته باستان شناسان متعلق به داریوش سوم است. همچنین، بناهایی مانند دژ و بارو، نبشته های شاپور یکم بر بن خانه، آتشدان های سنگی دوگانه، نقش نبرد هرمز دوم و چندین نقش برجسته را نیز می توانید آنجا مشاهده کنید.

اگر اهل تجربه خوراک های شهرهای مختلف هستید، رفتن به رستوران های سنتی شیراز می تواند یک تجربه خوشمزه را برای سفر شما رقم بزند.

2.‌ پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر

پاسارگاد شیراز

غروبی بر آينده هخامنشیان،‌ پاسارگاد،‌ مقبره کوروش بزرگ

فاصله پاسارگاد تا تخت جمشید چیزی در حدود یک ساعت است. در این مکان، آرامگاه کوروش بزرگ، نیایشگاه، کاخ اختصاصی یا نشیمن، کاخ بارعام یا s، برج سنگی، دروازه ورودی، تل تخت، آب نماهای باغ شاهی، کاروانسرای مظفری، تنگ بلاغی و محوطه مقدس وجود دارد.

3. نقش رجب

در 3 کیلومتری تخت جمشید شیراز، بنای دیگری به نام نقش رجب واقع شده است که مسیر رسیدن به آنجا 10 دقیقه زمان می برد. در این مکان، نقش تاجگذاری اردشیر، نقش شاپور و همراهانش، نقش تاجگذاری شاپور به چشم می خورد.

4.‌ شهر استخر

شهر استخر در فاصله 6 کیلومتری تخت جمشید قرار دارد. املای قدیم آن اصطخر بوده است. در این مکان، آثار دوران هخامنشی وجود دارد، اما شهرت آن بیشتر به دلیل ساسانیان و معبد آناهیتای استخر می باشد.

حرف آخر

تخت جمشید شیراز بزرگترین بنای سنگی جهان محسوب می شود. این مجموعه شامل کاخ های متفاوتی است. از تخت جمشید لوح های خشتی و گلی زیادی یافت شده که هر کدام حاوی مطلب یا قانون خاصی می باشند. ساخت مقاوم این بناها در برابر عوامل طبیعی از شگفتی های مجموعه عظیم تخت جمشید به شمار می رود. شما می توانید با مشاهده عکس تخت جمشید قدیم، قدرت و هنر ایرانیان در ادوار گذشته را ببینید!

پس از گذشت سال های بسیار و آتش سوزی عظیم، همچنان قسمت هایی از تخت جمشید سالم مانده است. مهارت بسیار زیاد سنگ تراشان و مهندسان آن زمان در ساخت تخت جمشید و مجسمه های به کار رفته در آن که در عکس تخت جمشید سالم دیده می شود، خبر از عظمت و اقتدار پادشاهان هخامنشی می دهد. باستان شناسان هنوز موفق به کشف شهر پارسه نشده اند که به گفته خودشان همچنان درون زمین پنهان است. اگر علاقه زیادی به آثار باستانی و بازدید تخت جمشید دارید، با رزرو هتل و سفر به شهر شیراز می توانید خاطرات شیرین و به یاد ماندنی در خاطر خود و عزیزانتان ثبت نمایید.

سوالات متداول

تخت جمشید کجاست ؟ در کدام شهر؟

تخت جمشید شیراز که در استان فارس قرار دارد، در 7 کیلومتری مرودشت قرار دارد. مجموعه پر از جلال و شکوه ایرانیان قدیم با معماری های منحصر به فرد ایرانی!

قدمت تخت جمشید چقدر است؟

تخت جمشید که نام های مختلفی مثل پرسپولیس، پارسَه، هزارستون، صدستون و ... شناخته می شود، نشان دهنده مهارت ایرانیان باستان و هنر ناب ایرانی است. قدمت تخت جمشید به بیش از 2500 سال می رسد. حدود 518 سال قبل از میلاد این بنای تاریخی بنا شد.

رزرو هتل های کیش

لیست قیمت
رزرو آنلاین

جدیدترین مطالب سایت

آخرین مقالات ایرانگردی