تخت جمشید| تاریخچه و راهنمای بازدید+ عکس و آدرس


تخت جمشید (Persepolis) یکی از بی نظیرترین آثار تاریخی جهان است که در شیراز قرار دارد. شیراز شهری با قدمت تاریخی است که با عنوان شهر ادبیات نیز آن را می شناسند. این شهر تاریخی از جاذبه های زیبای گردشگری به شمار می رود. در دل شیراز، آثار و بناهای باشکوه تاریخی بسیاری مشاهده می شود. یکی از این بناهای عظیم تخت جمشید (Persepolis) است. تخت جمشید یکی از شاهکارهای معماری و به عبارتی از عجایب دنیای باستان به شمار می رود. بنای تاریخی تخت جمشید در تمام جهان شناخته شده است. قسمتی از کتیبه ها، ستون ها و آثار باستانی تخت جمشید در موزه کشورهای خارجی نگهداری می شود. جالب است بدانید تخت جمشید (Persepolis) به ثبت یونسکو رسیده است.

سالانه تعداد زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی برای بازدید از تخت جمشید و شگفتی های آن به شیراز سفر می کنند. در مطلب پیش رو می خواهیم بخش های مختلف تخت جمشید و بناهای تاریخی اطراف آن را به شما معرفی کنیم تا هنگام بازدید از بنای تاریخی تخت جمشید اطلاعاتی مختصر از تاریخچه هرکدام از آنها داشته باشید. همچنین، علاوه بر معرفی تخت جمشید اطلاعات مکان های تاریخی نزدیک به بنای باشکوه تخت جمشید را نیز دراختیارتان قرار می دهیم.

شاید این سؤال در ذهن شما هم باشد که چگونه به تخت جمشید برویم؟ یا به دنبال اطلاعات دیگری نظیر آدرس و ساعت بازدید از تخت جمشید باشید. با ما همراه شوید تا همه چیز را در مورد تخت جمشید با شما در میان بگذاریم.

 

آنچه در مقاله تخت جمید شیراز بررسی می کنیم:

 

 

تصویر کلی از تخت جمشید در شهر شیراز

تصویری از تخت جمشید (Persepolis) در شیراز 

تاریخچه کلی تخت جمشید

تخت جمشید یکی از مهم ترین و باشکوه ترین آثار تاریخی ایران و جهان به شمار می رود. این سایت گردشگری نمونه ای از تمدن ایران را در 518 سال پیش از میلاد نشان می دهد. ساخت تخت جمشید 188 سال به طول انجامیده است. تکمیل بنای تخت جمشید تا دوران فرمانروایی داریوش بزرگ، خشایارشاه و اردشیر اول ادامه داشته است. بنای باشکوه تخت جمشید شاهد و میزبان جشن های بسیاری در طول تاریخ بوده است. تخت جمشید به دست اسکندر مقدونی به آتش کشیده شده و امروزه قسمت های محدودی از آن به جا مانده است.

تخت جمشید یا پرسپولیس از تالار، نقش برجسته، ستون، آرامگاه سنگی و پلکان تشکیل شده که از یک سمت، روی کوه رحمت و از سه طرف دیگر، درون جلگه مرودشت بنا شده است.

 

طراحی 3d تخت جمشید در شیراز که بر اساس حدسیات

تصویری از بازنمایی بنای تخت جمشید براساس اطلاعات تاریخی

 

آیا کاخ های تخت جمشید را می شناسید؟  کاخ های تخت جمشید کدام هستند؟

تخت جمشید مجموعه ای عظیم و تاریخی است که در دل خود، ده ها کاخ باشکوه را پنهان دارد. هرکدام از این کاخ ها اقتدار و قدرتمندی امپراتوری آن زمان را نشان می دهند. در ادامه، به معرفی این کاخ ها می پردازیم.

 

پیشنهاد می کنیم مطلب " 14 جاذبه گردشگری مهم شیراز " را بخوانید.

 

1. کاخ آپادانا، قدیمی ترین کاخ تخت جمشید

این کاخ از قدیمی ترین کاخ هایی است که به دستور داریوش بزرگ در تخت جمشید ساخته شده است. این کاخ مربع شکل دارای 72 ستون به طول بیش از20 متر بوده که سقف آن را نگهداری می کرده است.

 

کاخ آپادانا از قدیمی ترین کاخ های تخت جمشید در شیراز

عکسی از تخت جمشید در شیراز از نمایی دیگر

 

2. کاخ ملکه، موزه تخت جمشید

این کاخ، به دستور خشایار شاه، درارتفاعی پایین تر از سایر بناها ساخته شده است. کاخ ملکه به دلیل خاکبرداری و تجدید بنا به عنوان موزه و اداره مرکزی تأسیسات تخت جمشید مورد استفاده قرار می گیرد. این بازسازی و تغییر بنا توسط پروفسور ارنست امیل هرتزفلد در سال 1931 انجام گرفته است.

 

کاخ ملکه تخت جمشید در شیراز که به عنوان موزه مجموعه

تصویری از کاخ ملکه، بخشی از بنای تخت جمشید 

 

3. کاخ تچر، تالار باشکوه آیینه

کاخ تچر کاخ اختصاصی داریوش کبیر به نام خانه زمستانی است. کاخ تچر 12 ستون دارد. هر ستون با نقش برجسته هایی تزیین شده است. امروزه به این کاخ تالار آیینه می گویند. دلیل این نامگذاری به کار رفتن سنگ هایی صیقل یافته و همچون آیینه در ساخت بناست.

 

کاخ تچر تالار آیینه تخت جمشید شیراز

تصویری از کاخ تچر، کاخ داریوش کبیر در شیراز

 

4. کاخ هدیش، کاخ پر رمز و راز تخت جمشید

کاخ هدیش کاخ خصوصی خشایارشاه بوده است. نام این کاخ از نام همسر دوم خشاریارشاه گرفته شده است. کاخ هدیش در مرتفع ترین بخش تخت جمشید واقع است. به دلیل ویرانی شدید اطلاعات کمی از این کاخ وجود دارد. به همین دلیل، به آن کاخ مرموز می گویند.

 

کاخ هدیش که زمانی کاخ خصوصی خشایار شاه  در شیراز

عکسی از دیواره کاخ هدیش و نقش برجسته های بی نظیر آن در بنای تخت جمشید

 

5. کاخ صد ستون، تالار تخت

این کاخ در حدود 46000 فوت مربع وسعت داشته است. سقف آن به وسیله صد ستون بالا نگه داشته می شده است. هرکدام  از ستون ها دارای ارتفاعی درحدود 14 متربوده اند.

 

کاخ صد ستون تخت جمشید در شیراز

تصویر نمایی از کاخ صد ستون در بنای تخت جمشید شیراز

 

6. کاخ سه در، تالار شورا

این کاخ در مرکز کوشک شاهی تخت جمشید قرار دارد.علت نامگذاری این کاخ با عنوان کاخ «سه در» یا «مرکزی» این است که از طریق سه درگاه و چند راهرو به کاخ های دیگر راه دارد. احتمالاً شاه در این کاخ با بزرگان به بحث و مشورت می پرداخته است. با توجه به نقوش حجاری شده، شاه از یکی از دروازه ها وارد و از دو دروازه دیگر خارج می شده است. دو سرستون انسان در این کاخ به چشم می خورد. سر انسان نشانه تفکر است.

 

کاخ سه در یا تالار شورا تخت جمشید شیراز

نقش برجسته های دیوار کاخ سه در بنای تاریخی تخت جمشید

 

7. کاخ ه، متفاوت ترین کاخ از نظر سنگ تراشی

این کاخ با نام عجیبی که دارد در غرب کاخ هدیش قرار گرفته است. پلکان منقوش دو طرف این کاخ امروزه حالتی نیمه ویران دارد.

 

کاخ ه در غرب کاخ هدیش تخت جمشید شیراز

تصویر کاخ ه با نقش نگاره های بی مثال و جادویی، بخشی از بنای باشکوه تخت جمشید

 

 8. کاخ ج، کاخ کشف نشده تخت جمشید

تپه ای کوچک و خالی در غرب تالار شورا وجود دارد. طی حفاری های متعدد در این قسمت، چیزی غیر از قطعه ای از پلکان سنگی با نقش برجسته کشف نشده است. به نظر نمی رسد این مکان بدون کاربری بوده باشد. به احتمال زیاد محل قرارگیری یکی دیگر از کاخ های تخت جمشید بوده که به طور کامل تخریب شده است. این بخش از تخت جمشید همچنان به صورت یک راز باقی مانده است.

 

تصویر پلکان باقی مانده از کاخ ج تخت جمشید در شیراز

دیوارنگاره باقی مانده از کاخ ج، کاخ رازآلود تخت جمشید

 

9. دروازه ملل، باشکوه ترین دروازه تخت جمشید

پلکان ورودی اصلی تخت جمشید دارای 111 پله است.  پس از آن به دروازه باشکوه ملل یا دروازه خشایارشاه می رسد.  در وسط تالار، 4 ستون به ارتفاع بیش از 16.5 متر به چشم می خورد. در بالای پلکان اصلی، کتیبه ای به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نگاشته شده است. در درگاه غربی، دو گاو بسیار بزرگ و در درگاه شرقی دو گاو عظیم الجثه بالدار با سرانسان وجود دارد.

 

تصویر دروازه ملل تخت جمشید شیراز

عکس درواز ملل، دروازه باشکوه و دیدنی تخت جمشید

 

محیط بیرونی و امکانات تخت جمشید

در فضای بیرونی تخت جمشید، یک پارک جنگلی برای استراحت مسافران ایجاد شده است. امکانات رفاهی دیگری همچون سرویس بهداشتی، پارکینگ، هتل، کافه، رستوران، بوفه و فروشگاه در اطراف این مکان تاریخی برای گردشگران ایجاد شده است. می توانید از این فروشگاه ها انواع آثارهنری و صنایع دستی ایران را به عنوان سوغاتی از سفر خود به شهر شیراز خریداری نمایید. همچنین، می توانید برای صرف غذا به کافه و رستوران های این مکان مراجعه کنید.

 

نمای 3d تخت جمشید شیراز

تصویری بازنمایی شده براساس اطلاعات تاریخی از تخت جمشید

 

چگونه خودمان را به تخت  جمشید برسانیم؟

 

مسیریابی تخت جمشید

برای اینکه خودتان را به تخت جمشید برسانید پیشنهاد می کنیم با توجه به موقعیت جغرافیایی تخت جمشید و قرارگیری این مکان گردشگری در 57 کیلومتری شیراز، ابتدای روز به سمت تخت جمشید حرکت کنید. بهتر است همراه خود آب معدنی، مقداری تنقلات و کرم ضد آفتاب داشته باشید.

 

پیشنهاد ما: با توجه به موقعیت مناسب هتل بزرگ شیراز و هتل چمران شیراز می توانید علاوه بر بازدید از مکان های گردشگری، از بهترین خدمات رفاهی نیز استفاده کنید و خاطره ای لذت بخش از سفر خود به شیراز داشته باشید.

 

 

gif از نماهای مختلف تخت جمشید شیراز و کاخ های آن

نماهای مختلف از آثار به جای مانده از تخت جمشید شیراز پس از سال های طولانی

 

آدرس تخت جمشید شیراز

تخت جمشید در حوزه شهرستان مرودشت و در 57 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد. پس از رسیدن به مرودشت از قسمت شمال شهر مسیر 7 کیلومتری خیابان پرسپولیس را بپیمایید تا به مجموعه تخت جمشید برسید. این بنا در فاصله 40 کیلومتری شیراز به اصفهان قرار دارد.

همچنین، برای رفتن به تخت جمشید با وسایل نقلیه عمومی می توانید به ترمینال شیراز بروید و در آنجا با اتوبوس یا تاکسی های منتهی به مرودشت خودتان را به تخت جمشید برسانید. این مسیر چیزی در حدود 45 دقیقه زمان می برد؛ بهتر است زمان بندی و برنامه ریزی لازم را برای بازدید از تخت جمشید و مکان های گردشگری اطراف تخت جمشید را از قبل انجام بدهید و از سفر خود لذت ببرید.

 

تخت جمشید شیراز بناهای باقی مانده

نقش برجسته های شگفت انگیز بنای تخت جمشید 

 

ساعت بازدید مجموعه تخت جمشید

ساعت بازدید از مجموعه همه روزه از ساعت 8 صبح تا 17:30 می باشد.

بلیط مجموعه تخت جمشید

گردشگران می توانند از درب ورودی مجموعه بلیت های محوطه تخت جمشید و محوطه های تاریخی اطراف آن را تهیه کنند. قیمت بلیط برای گردشگران ایرانی و خارجی متفاوت است.

 

مطلب پیشنهادی:

مسجد نصیرالملک شیراز سمفونی از جنس رنگین کمان "

 

 

فیلم تخت جمشید شهر شیراز در آپارات

 فیلمی از شکوه و عظمت تخت جمشید شیراز ( برای مشاهده فیلم روی تصویر کلیک کنید )

 

مکان های دیدنی نزدیک تخت جمشید شیراز

 

1.‌ نقش رستم، آرامگاه شاهان هخامنشی

در فاصله  6.5 کیلومتری تخت جمشید، نقش رستم واقع شده است. آرامگاه شاهانی مانند داریوش بزرگ، خشایار شاه، اردشیر یکم، داریوش دوم، اردشیر دوم، اردشیر سوم و آرامگاه نیمه تمامی در آنجا وجود دارد که به گفته باستان شناسان متعلق به داریوش سوم است. همچنین، بناهایی مانند دژ و بارو، نبشته های شاپور یکم بر بن خانه، آتشدان های سنگی دوگانه، نقش نبرد هرمز دوم و چندین نقش برجسته را نیز می توانید آنجا مشاهده کنید.

 

نقش رستم آرامگاه شاهان هخامنشی در نزدیکی تخت جمشید در شیراز

عکسی از نقش رستم، آرامگاه پادشاهان هخامنشی

 

2.‌ پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر

فاصله پاسارگاد تا تخت جمشید چیزی در حدود یک ساعت است. در این مکان، آرامگاه کوروش بزرگ، نیایشگاه، کاخ اختصاصی یا نشیمن، کاخ بارعام یا s، برج سنگی، دروازه ورودی، تل تخت، آب نماهای باغ شاهی، کاروانسرای مظفری، تنگ بلاغی و محوطه مقدس وجود دارد.

 

آرامگاه کوروش بزرگ ، پاسارگاد در نزدیکی تخت جمشید شیراز

عکسی زیبا از پاسارگاد، مقبره کوروش بزرگ 

 

3. نقش رجب

در 3 کیلومتری تخت جمشید، بنای دیگری به نام نقش رجب واقع شده است که مسیر رسیدن به آنجا 10 دقیقه زمان می برد. در این مکان، نقش تاجگذاری اردشیر، نقش شاپور و همراهانش، نقش تاجگذاری شاپور به چشم می خورد.

 

نقش رجب از دیگر بناهای قدیمی که در نزدیکی تخت جمشید شیراز قرار دارد

نقش رجب، مکانی تاریخی و دیدنی در نزدیکی تخت جمشید

 

4.‌ شهر استخر

شهر استخر در فاصله 6 کیلومتری تخت جمشید قرار دارد. املای قدیم آن اصطخر بوده است. در این مکان، آثار دوران هخامنشی وجود دارد، اما شهرت آن بیشتر به دلیل ساسانیان و معبد آناهیتای استخر می باشد.

 

هر آنچه که از شهر استخر یا اصطخر در نزدیکی تخت جمشید باقی مانده

شهر استخر ( اصطخر ) در نزدیکی تخت جمشید در شیراز

 

در پایان ...

 

تخت جمشید بزرگ ترین بنای سنگی جهان محسوب می شود. این مجموعه شامل کاخ های متفاوتی است. از تخت جمشید لوح های خشتی و گلی زیادی یافت شده که هرکدام مطلب یا قانون خاصی دارند. ساخت مقاوم این بناها در برابر عوامل طبیعی از شگفتی های مجموعه عظیم تخت جمشید به شمار می رود.

پس از گذشت سال های بسیار و آتش سوزی عظیم، همچنان قسمت هایی از تخت جمشید سالم مانده است. مهارت بسیار زیاد سنگ تراشان و مهندسان آن زمان در ساخت تخت جمشید و مجسمه های به کار رفته در آن خبر از عظمت و اقتدار پادشاهان هخامنشی می دهد. باستان شناسان هنوز موفق به کشف شهر پا رسه نشده اند که به گفته خودشان همچنان درون زمین پنهان است.تخت جمشید بزرگ ترین بنای سنگی جهان محسوب می شود. این مجموعه شامل کاخ های متفاوتی است.

از تخت جمشید لوح های خشتی و گلی زیادی یافت شده که هرکدام مطلب یا قانون خاصی دارند. ساخت مقاوم این بناها در برابر عوامل طبیعی از شگفتی های مجموعه عظیم تخت جمشید به شمار می رود. پس از گذشت سال های بسیار و آتش سوزی عظیم، همچنان قسمت هایی از تخت جمشید سالم مانده است.

مهارت بسیار زیاد سنگ تراشان و مهندسان آن زمان در ساخت تخت جمشید و مجسمه های به کار رفته در آن خبر از عظمت و اقتدار پادشاهان هخامنشی می دهد. باستان شناسان هنوز موفق به کشف شهر پا رسه نشده اند که به گفته خودشان همچنان درون زمین پنهان است.