فهرست برترین مکان های تاریخی ایران که باید حتما ببینید!


مکان های تاریخی ایران برای بازدید کم نیستند. باتوجه به این که ایران، از نظر تعداد مکان های تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، رتبه هفتم جهان را دارد. تاریخ ایران شکوهمند و غنی است. قدمت برخی از آثار و مکان های تاریخی ایران به 4000 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. قرار گیری این واقعیت ها در کنار هم، ایران را به قصری باشکوه برای تاریخ دوستان تبدیل می کند.

بنابراین لازم است که در این هیاهوی آثار تاریخی و دیدنی، شما را با فهرستی از دیدنی ترین مکان های تاریخی ایران برای ایرانگردی آشنا کنیم. مطمئن هستیم آشنایی با این فهرست جذاب و کامل از برترین سایت های تاریخی ایران، شما را بیش از پیش عاشق کشف و بازدید گوشه کنار ایران می کند. همراه ما باشید...

 

 

پرسپولیس، نماینده ای باشکوه از تاریخ ایران

پرسپولیس که با عنوان شهر افسانه ای تخت جمشید نیز شناخته می شود، معروف ترین مکان تاریخی ایران است. تخت جمشید با شهرت جهانی خود، از دیدنی ترین های ایران است.

تخت جمشید شهری تاریخی و شگفت انگیز است. این شهر در سال 512 قبل از میلاد مسیح توسط داریوش اول بنیان گذاری شده است. تخت جمشید به عنوان پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشی شناخته می شود. هرچند که از دید بسیاری از مورخین، کاربری واقعی آن هنوز ناشناخته است.

تخت جمشید ترکیبی عالی از هنر، معماری و فرهنگ ایران را در تمام اشکال ممکن برای بازدیدکنندگان به نمایش می گذارد. شکل ها و حکاکی های موجود در سنگ های تخت جمشید، دنیایی از نماد ها و داستان های بی نظیر است. در زمان بازدید حتما به این حکاکی ها توجه کنید.

هرچند این مکان تاریخی، توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد؛ اما بازمانده های این بنای تاریخی همچنان باشکوه، دیدنی و ارزشمند هستند؛ به گونه ای که هر بازدید کننده ای را به وجد می آورند.

 

 

راهنمای بازدید از تخت جمشید

تخت جمشید در کجا قرار دارد؟

تخت جمشید در خارج از شهر شیراز است و حدود 60 کیلومتر از این شهر فاصله دارد. تخت جمشید بخشی از مرو دشت استان فارس می باشد.

 

شماره تماس و وب سایت تخت جمشید برای بازدید:

وب سایت تخت جمشید : parse-pasargad.ir

شماره تماس : +98 71 43341556

 

ساعت بازدید از تخت جمشید:

8 صبح تا 5 عصر ( البته در فصل هایی مانند تابستان پایان ساعت بازدید ساعت 19 ( 7 عصر ) می باشد )

 

در زمان بازدید از تخت جمشید به چه نکاتی توجه کنیم:

مطمئن باشید در جهان باستان هیچ بنایی چشمگیرتر از تخت جمشید وجود ندارد؛ مگر اهرام مصر. پس ارزش بازدید از تخت جمشید را بدانید و نهایت استفاده را ببرید.

در صورت نیاز، حتما از راهنما برای ارائه توضیحات کامل استفاده کنید.

نقش برجسته ها و حکاحی های موجود در تخت جمشید را مورد توجه قرار دهید.

داخل تخت جمشید موزه ای است که چندین کتیبه و نمونه اشیای تاریخی در آن قرار دارد. بازدید از این موزه را هرگز از دست ندهید!

 

 

 

میدان نقش جهان، میدانی به وسعت تاریخ

میدان نقش جهان اصفهان، خود جهانی از مکان های تاریخی و دیدنی است. از جمله مکان های تاریخی موجود در میدان نقش جهان می توان به : بازار بزرگ، مسجد امام، کاخ عالی قاپو و همچنین مسجد شیخ لطف الله اشاره کرد. میدان نقش جهان به گفته بسیاری از مورخین و گردشگران، از ارزشمند ترین آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو می باشد.

میدان نقش جهان اصفهان، مربوط به دوره شاه عباس اول می باشد. این سایت گردشگری و تاریخی اصفهان در حقیقت به شکل یک مستطیل است. طول اضلاع بلندتر آن 500 متر ( از شمال تا جنوب ) و طول اضلاع کوتاه تر آن تقریبا 165 متر می باشد.

 

 

نکاتی در مورد میدان نقش جهان

  • میدان نقش جهان، دومین میدان بزرگ جهان بعد از میدان تیان آن من پکن است.
  • میدان نقش جهان تقریبا مساحتی دو برابر مساحت میدان سرخ در مسکو دارد.
  • همچنین این میدان تاریخی و باشکوه، 7 برابر میدان سن مارکو، بزرگ ترین میدان ونیز است.

 

کاربری میدان تاریخی نقش جهان در گذشته و اکنون...

در زمان سلطنت شاه عباس اول و جانشینان وی، میدان نقش جهان، منطقه ای بوده که در آن جشن ها، مسابقات چوگان، مراسم نمایشی و رژه های نظامی برگزار می شد. به دلیل وجود بازار، مسجد و کاخ در کنار هم، این مکان تاریخی در حقیقت قلب تپنده اصفهان بوده است.

در حال حاضر، علاوه بر تمام زیبایی های بصری، در زمان بازدید از میدان نقش جهان می توانید از چندین مکان تاریخی مانند مسجد امام و ... که در میدان نقش جهان هستند، بازدید کنید. علاوه بر بازدید از مکان های تاریخی، مجموعه ای از انواع صنایع دستی ایران و شهر اصفهان در مراکز خرید این میدان ارائه می شود.

 

 

راهنمای بازدید از میدان نقش جهان

میدان نقش جهان در داخل شهر اصفهان قرار دارد. هنگام بازدید از آن، مطمئن باشید که در دل جذاب ترین و دیدنی ترین نقطه تاریخی ایران و جهان قرار دارید. میدانی به وسعت تاریخ، که دومین میدان بزرگ جهان نیز می باشد. پس ارزش این بازدید را بدانید!!

ساعت بازدید از این مکان تاریخی 7 صبح الی 24 است. البته، ساعات بازدید از سایت های تاریخی داخل میدان نقش جهان، متفاوت می باشد.

هزینه ورودی برای بازدید از میدان نقش جهان درنظر گرفته نشده است.

 

 

 

باغ ارم، نمونه ای جذاب از باغ و مکان های تاریخی ایران

باغ ارم از زیباترین باغ های ایرانی است که چیزی از برترین باغ های طبیعی اروپا کم ندارد. این باغ یکی از دیدنی ترین مکان های تاریخی ایران نیز محسوب می شود. شکوه و زیبایی باغ ارم شیراز به گفته بسیاری از بازدیدکنندگان غیر قابل وصف است. تنها راه درک زیبایی این باغ بازدید از آن است!!

تاریخ دقیقی از زمان احداث این بنا در دسترس نمی باشد. ولی به احتمال زیاد باتوجه به دست نوشت های به جامانده در سفرنامه های گوناگون، متعلق به قرن 10 هجری می باشد. اما، این بنا در دروان زندیه، مورد بازسازی مجدد قرار گرفته است.

نور خورشید و تاثیرات آن، سبب رشد زیباترین و کم یاب ترین گیاهان جهان در این باغ تاریخی و طبیعی شده است. همچنین درختان تناور، سایه هایی دل چسب را در دل این باغ می آفرینند. آب، که از مهم ترین عناصر موجود در باغ های ایرانی است، در باغ ارم شیراز نیز، حضوری پر رنگ دارد.

 

 

راهنمای بازدید از باغ ارم شیراز

این مکان تاریخی در دل شهر شیراز قرار دارد. پس برای بازدید از آن نگران مسافت نباشید.

علاوه بر ساختمان مرکزی و تنوع گیاهی، بازدید از تالار آینه و ایوان کاشی این باغ تاریخی را هرگز از دست ندهید. در ایوان اصلی این مجموعه می توانید مجموعه ای از برترین نمونه های کاشی کاری اصیل ایرانی را مشاهده کنید.

 

ساعت بازدید از باغ ارم شیراز:

ساعت بازدید از باغ ارم شیراز، 8:00 صبح الی 8:30 عصر است. البته برخی از روزها، آغاز بازدید ساعت 9 صبح می باشد.

 

شماره تماس باغ ارم شیراز:

+98 71 3227 2538

 

 

 

هفت تپه خوزستان، شهری تاریخی در دل ماسه ها

این محوطه تاریخی، باتوجه به کشف های انجام شده در آن، از دیدنی ترین آثار تاریخی ایران محسوب می شود. این شهر یا محوطه باستانی که در جنوب غربی ایران و در نزدیکی شهر شوش قرار دارد، به احتمال زیاد بقایای شهر باستانی کبناک ایلام می باشد.

به عقیده بسیاری از مورخان و محققان، هفت تپه، بازمانده های شهری تاریخی است. احتمالا این شهر، از مهم ترین مراکز سیاسی در دوران سلطنت ( پادشاهی ) اهر بوده است. این شهر دیدنی و پر رمز و راز متعلق به قرن 15 قبل از میلاد می باشد.

 

 

در مورد هفت تپه خوزستان، بیشتر بدانید!!

شهر یا محوطه تاریخی هفت تپه، برای سال ها زیر تل عظیمی از ماسه ها مدفون بود. البته کاوش در عمق ماسه ها همچنان ادامه دارد. تاکنون، قابل توجه ترین اکتشافات، یک معبد بزرگ و یک مجموعه عظیم از گور های سلطنتی بوده است. باستان شناسان اسکلت پادشاه و خانواده وی را در یکی از این گورهای سلطنتی کشف کردند!

هفت تپه خوزستان، شهری تاریخی و رمز آلود است که برای سال ها، زیر ماسه ها مدفون بوده است... به همین خاطر نباید بازدید از این مکان تاریخی و دیدنی را هرگز از دست دهید...

 

نکات لازم در مورد مکان تاریخی هفت تپه خوزستان...

  • تاکنون حدود 1/5 کیلومتر از این سایت تاریخی کشف شده است. در حال حاضر، این سایت تاریخی از 7 تپه تشکیل شده است که بلندترین آن ها حدود 17 متر ارتفاع دارد.
  • این شهر تاریخی در 10 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش قرار دارد.
  • علاوه بر بازدید از محوطه این شهر تاریخی، در اطراف آن یک موزه با نام موزه هفت تپه قرار دارد. بسیاری از اکتشافات حاصل از این محوطه تاریخی نظیر تابوت ها، اشیا قدیمی و ... در این موزه نگهداری می شوند.