از تهران تا مازندران، تجربه سفر رویایی در جاده چالوس


در شهر پر دود و دم و گرم و شلوغ، چند روز تعطیلی نعمت بزرگی است تا از خانه بیرون بزنیم و نفسی تازه کنیم. اگر در مناطق نزدیک به شمال کشور زندگی می کنید و قصد تفریح دارید، بعید نیست که جاده چالوس، انتخاب اول شما باشد.

نام جاده چالوس امروزه برای همه مان آشناست. وقتی در گروهی از دوستان و آشنایان حرف از سفر به شمال پیش می آید، اولین پیشنهاد، جاده چالوس است. همانطور که شما هم تجربه کرده اید، سر و صدا و دود شهر حسابی آدم را کلافه می کند، اما منظره های نفس گیر و طبیعت بکر جاده چالوس، دوای این کلافگی است؛ به همین دلیل بیشتر وقت ها می شنویم که این جاده یک طرفه شده یا ترافیکش قفل شده است. تجربه چند ساعت ماندن در ترافیک شلوغ جاده چالوس، برای دل سپردگان این جاده، طبیعی است. 
جاده چالوس به طبیعت بی نظیر و پر پیچ و خم بودنش معروف است و سال های زیادی است که پذیرای مسافران و گردشگران می باشد. می گویند ساخت این جاده بسیار سخت بود؛ ما که امروز با سرخوشی و لذت، این جاده را طی می کنیم، مدیون پیشنیان مان هستیم که بدون تجهیزات پیشرفته و فقط با یک کلنگ ساده، دل کوه های سفت و سخت را شکافتند. هیچ کس فکرش را نمی کرد که این جاده، روزی چهارمین جاده زیبای جهان، محسوب شود.

 اگر جاده چالوس را پیموده باشید، بهتر است بدانید هنوز هم مکان هایی وجود دارند که به آن ها سر نزده اید یا چیزی راجع بهشان نشنیده اید. در اینجا از اولین گاز اتومبیل تان همراهتان خواهیم بود و لحظه به لحظه هرچه را که قرار است ببینید و تجربه کنید به تصویر می کشیم. از این مقاله می توانید به عنوان چک لیست سفرتان استفاده کنید تا برای یک تجربه هیجان آور و خاطره انگیز همراهتان باشد.

 

آنچه در ادامه می خوانیم:

 

تاریخچه جاده چالوس

جاده چالوس در سال 1312، توسط رضاشاه تأسیس شده است. در آن زمان تنها با حیوانات باربر می شد از تهران به سمت چالوس حرکت کرد. کندن کوه های این مسیر بسیار سخت و طاقت فرسا بود به طوری که کارگران را با مبالغ بالای پول، تشویق به کندن می کردند. به طور شفاهی گفته می شود که کارگران به ازای هر کلنگ دستمزد دریافت می کردند.
امروزه از تهران تا چالوس را می توان با یک بزرگراه سرراست پیمود. اما در ازای این صرفه جویی در وقت، شما مناظر زیبای اطراف جاده قدیم را از دست خواهید داد. جاده قدیم با همه پیچ و خم ها و ترافیکش همچنان وفاداران و مسافران خود را دارد.
وقتی میخواهیم از تهران به سمت شمال حرکت کنیم با چند انتخاب مواجه می شویم:

 • اتوبان تهران-کرج

 • انتهای اتوبان همت (خرازی)

 • اتوبان تهران-شمال

با بزرگراه جدیدی که به تازگی در آخر اتوبان همت تاسیس شده، مسیر کوتاه تر است که این بزرگراه 4 الی 5 لاین دارد. البته گذر کردن از این بزرگراه، هم خوبی دارد، هم بدی. خوبی اش این است که زمان طی کردن مسیر، از تهران تا دو راهی دیزین را حدودا یک ساعت و ربع کاهش می دهد. بدی اش هم این است که اکثر رستوران های جاده ای، توقف گاه ها و طبیعت زیبای اطراف جاده، از دست می رود. یکی از جاذبه هایی که با طی کردن اتوبان از دست می دهید، سد امیر کبیر است.

 

تصویر کارگران در حال ساخت جاده چالوس در سال 1312

کارگران در حال ساخت جاده چالوس در سال 1312

 
سد امیرکبیر، منبع تأمین آب تهران و کرج

اگر از جاده قدیم چالوس مسیر خود را ادامه دهید، به سد امیر کبیر می رسید که بخش اعظم آب تهران و کرج، از آنجا تأمین می شود. این سد در اوایل تأسیس جاده چالوس ساخته شد و از همان ابتدا گردشگران بسیاری را به خود جذب کرد. در حال حاضر افراد زیادی برای دیدن این سد، مسیر جاده چالوس را می پیمایند. می توانید اتومبیلتان را در کنار این سد متوقف کنید و دقایقی را صرف تماشای آب نمایید. سدهای دیگری نیز در این مسیر وجود دارند که خاکی هستند.
پس از گذراندن سد امیرکبیر به رودخانه های جاده چالوس می رسید که مناظر بسیار زیبایی دارند. گاهی اوقات چادرهایی را در اطراف رودخانه می بینید که نشان از این دارد که مسافرانی شب را در آن جا گذرانده اند. رودخانه های جاده چالوس با مناظر طبیعی و زیبا، برای عکس گرفتن انتخاب مناسبی هستند. اگر در اطراف جاده چالوس توقف داشتید، مواظب آلوده شدن آب باشید؛ زیرا این رودخانه در نهایت به سد امیر کبیر می ریزد.

 

 

تصویر منظره بالای سد امیرکبیر یا سد کرج در جاده چالوس

منظره بالای سد امیرکبیر یا سد کرج در جاده چالوس

دوراهی دیزین، مسیری به پیست اسکی

پس از گذشتن از سد امیرکبیر، دوراهی دیزین پیش چشم تان نمایان می شود که یک راهش به پیست اسکی دیزین می رود و راه دوم، شما را به سمت کندوان هدایت می کند. در این مسیر می توانید از رستوان های بین راه استفاده ببرید و کمی استراحت کنید. منطقه کندوان یک تونل بسیار طویل دارد که طولانی ترین تونل جاده چالوس است. اما مناظر داخل تونل بد نیست و بین مناظر طبیعی کمی یاد شهر را برایتان زنده می کند.

 


 
آشکده کندوان، یک آش داغ در دل طبیعت

نقطه بسیار پرطرفدار بعد از دیزین، کندوان است. کندوان از سردترین مناطق جاده چالوس است؛ به همین دلیل از ایام قدیم، مغازه های آش فروشی در این ناحیه افتتاح شده اند. این مغازه ها فقط در زمستان های سرد دایر بودند. اما این قدر این آش به مذاق مردم خوش نشست که امروزه در همه فصول سال باز هستند و به مردم خدمت رسانی می کنند. بعضی ها فقط راه جاده چالوس را می پیمایند تا به آشکده برسند و آش میل کنند. این منطقه پر از رستوران و آش فروشی است. می توانید طعم ناب و اصیل آش، حلیم و سوپ  را، در آشکده جاده چالوس تجربه کنید. 

 

تصویر آشکده کندوان جاده چالوس

آشکده کندوان در مسیر جاده چالوس


 
سیاه بیشه، غرق در مه و زیبایی

پس از گذشتن از تونل کندوان، نوبت سیاه بیشه است؛ سردترین منطقه چالوس. دلیل نام گذاری سیاه بیشه، ابرهای سیاهی است که کل آسمان را در این منطقه می پوشانند. همچنین مه زیادی این روستا را فراگرفته که فضا را تاریک تر از قبل می کند. روستای سیاه بیشه بعد از دهستان "کوهستان" قرار دارد.
در این منطقه روستاهایی وجود دارند که می توانید در آنجا اتاق اجاره کرده و اقامت کنید. اما چرا اقامت در سیاه بیشه؟ به دلیل دیدنی های بی نظیرش که برخی از آن ها شامل این موارد هستند: 

 • سدهای سیاه بیشه
 • منطقه حفاظت شده چهارباغ
 • امام زاده
 • جنگل های هیرکانی
 • سد سیاه بیشه
 • نیروگاه تلمبه ذخیره ای
 • دره کمجل
 • دره اندرسم
 • آبشار هریجان
 • ارتفاعات نقره سر 

 

گردنه هزارچم؛ پرپیچ و خم و زیبا

پس از گذر از سیاه بیشه به جاده هزارچم یا گردنه هزارچم می رسید. این جاده بسیار پیچ در پیچ و خطرناک است اما طبیعت بسیار زیبایی دارد که روحتان را نوازش می کند. باید حسابی حواستان به رانندگی تان باشد. زیرا دوربین های کنترل سرعت بسیاری در آنجا نصب شده و بلافاصله هرگونه سبقت یا سرعت غیر مجاز را ثبت می کنند.
قلیان سراها، سوپرمارکت ها، لبنیاتی ها و رستوران های بسیاری در اطراف جاده وجود دارند که لذت سفر در این گردنه را برایتان لذت بخش تر می کنند.
 
بهترین رستوران های گردنه هزارچم:

 • پرشین
 • هزارچم
 • چهارفصل
 • صخره
 • آقاجون

در زمستان بر روی کوه های اطراف جاده چالوس برف بسیار شدیدی می بارد. اواخر زمستان و بهار و اوایل تابستان، برف کوه ها به تدریج آب شده و نتیجه آن چشمه های بسیاری است که اطراف جاده چالوس به چشم می خورند. اگر در این ماه ها از این جاده عبور کنید، جا به جا، چشمه ها یا اثرشان را خواهید دید.

 

تصویر منظره بالای جاده چالوس منطقه هزارچم

تصویر هوایی منطقه هزارچم در جاده چالوس


مرزن آباد با جاذبه های دیدنی طبیعی

اگر همین مسیر را ادامه بدهید در نهایت به شهری به نام مرزن آباد می رسید. فاصله تهران تا مرزن آباد 40 کیلومتر است. از جاهای دیدنی مرزن آباد می توان به دریاچه ولشت اشاره کرد که در حوالی مرزن آباد است. در مسیر رسیدن به این دریاچه از جاده ای عبور می کنید که سرتاسرش درختان کاج است و طبیعت بسیار زیبایی دارد. 
روستای کندلوس نیز 5 کیلومتر پس از مرزن آباد قرار دارد. این روستا  یک موزه مردم شناسی دارد که نماد کامل فرهنگ شمال کشور است. کوچه های سنگفرش، پنجره های چوبی و پرچین های کوتاه از مناظری است که در این روستا شاهد آن ها خواهید بود.
سایر مناطق دیدنی مرزن آباد:

 • سرپوش تنگه
 • روستای الیت

 

در انتهای مرزن آباد، بزرگراه ادامه پیدا می کند. می توانید جاده قدیم را ادامه دهید یا بزرگراه را انتخاب کنید. البته جاده قدیم منسوخ شده و امروزه کمتر کسی از آن استفاده می کند. اکثر مردم راه خود را از اتوبان ادامه می دهند و پانزده هزار تومان هم عوارض می پردازند؛ زیرا این اتوبان مستقیما به چالوس می رسد. جاده دیگری نیز وجود دارد که مرزن آباد را به کلاردشت متصل می کند. اگر بخواهید می توانید به سمت کلاردشت حرکت کنید. بعد از کلاردشت به عباس آباد می رسید. طبیعت جاده عباس آباد-کلاردشت هم از زیبایی های خلقت خداوند است که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

اگر کلاردشت را انتخاب کنید، می توانید از عباس آباد به چالوس برسید. از کلاردشت به چالوس به ترتیب این شهرها در مسیرتان قرار دارند:

عباس آباد، جمشید آباد، متل قو، نمک آبرود، نوشهر، چالوس

ما در این مقاله بزرگراه را انتخاب کرده و مستقیما به چالوس می رسیم.


به شهر شهید پرور چالوس خوش آمدید.

شهر چالوس ساحل بسیار زیبایی به نام رادیو دریا دارد که بسیار معروف است. قبل از انقلاب در خیابان کناری این ساحل یک ایستگاه رادیویی وجود داشت به نام رادیو دریا که سه ماه تابستان برای مسافران شمال کشور، برنامه های رادیویی اجرا می کرد. از این رادیو اطلاعاتی مانند وضعیت آب و هوا، وضعیت جاده، انواع مراکز اقامتی، تفریحی و هر چیز به درد بخور دیگری برای مسافر شمال، پخش می شد.
اما هدف اصلی رادیو دریا، شاد کردن دل مسافران بود و گاهی به زبان های فرانسوی و انگلیسی نیز پیام هایی پخش می کرد. نکته جالبش این است که اخبار ناخوشایند را از این رادیو نمی شنیدید. به دلیل وجود این رادیو، خیابان و ساحل کنار آن، رادیو دریا نام گرفت. این ساحل برخلاف دیگر سواحل شمال، سنگی است. امروزه در تابستان، توسط شهرداری چالوس جشنواره های متعددی برای سرگرمی در ساحل رادیو دریا، برگزار می شوند.
اگر خوش شانس باشید، در فصول گرم سال و در اوج گردشگری این منطقه، می توانید قایق هایی را برای قایق سواری ببینید و حسابی از دریا لذت ببرید. همچنین، آلاچیق و نیمکت، سرویس بهداشتی، وسایل بازی کودکان، محل فروش مواد غذایی، کافی شاپ و رستوران نیز در این ساحل وجود دارند. در ساحل رادیو دریا می توانید انواع اقامتگاه ها مثل هتل، هتل آپارتمان و سوئیت را برای اسکان، اجاره کنید.

 

تصویر ساحل رادیو دریا شهر چالوس

تصویر ساحل رادیو دریا شهر چالوس


 فراتر از چالوس؛ نوشهر، دومین بندر مهم شمال کشور

پس از ساحل رادیو دریا، محبوب ترین مسیر بین گردشگران، جاده نوشهر است. نوشهر یکی از بنادر مهم صادراتی شمال ایران است. بندر نوشهر پلاژهای بسیاری در کنار ساحل دارد که می توانید اوقات خوشی را در آن ها، کنار خانواده تجربه کنید. مجموعه مناطق چالوس، بندر نوشهر و بندر نور(شرق نوشهر)، از مناطق پرطرفدار شمال ایران هستند.
نام قبلی نوشهر، خاچیک بوده است. این شهر این قدر جای دیدنی دارد که تا چند سال دیگر همچنان مقصدتان، این شهر خواهد بود. پس مرخصی هایتان را ذخیره کنید.


تالاب ارواح:

تالاب ارواح، یک تالاب پر از آب در وسط جنگل است که از میان آن درخت های خشک شده بیرون آمده اند. شاید همین تناقض جالب، باعث شده تا چنین نام ترسناکی را برایش انتخاب کنند؛ درختان خشکیده وسط آب، در میان جنگلی تاریک که مه آن را فراگرفته است. اما آن چنان که دیده ایم و می گویند، این تالاب ترسناک نیست و اتفاقاً بسیار هم زیباست. اما دلیل خشکی این درختان این است که در اثر تماس زیاد با آب پوسیده اند.

 

تصویر تالاب ارواح نوشهر در جاده چالوس

تالاب ارواح نوشهر در جاده چالوس
 
 


دیو چشمه:

نمی دانیم که دقیقا چرا نام یک چشمه باید دیو باشد. آن هم چشمه ای که آبی بسیار صاف و زلال و گوارا دارد. به طوری که حتی اگر در تابستان هم از آب این چشمه بنوشید باز هم خنک و دل چسب است. محلی ها می گویند هر کس از آب دیو چشمه بنوشد، دوباره به نوشهر باز خواهد گشت. این چشمه در 24 کیلومتری دوراهی چالوس به کژور قرار دارد.


روستای حیرت: 

این روستا از لحاظ آب و هوای خوب، زیبایی، سرسبزی، باران های رمانتیک و بسیاری موارد دیگر، بس حیرت انگیز است. در هر زمانی از سال به روستای حیرت سر بزنید، از هوای دل انگیزش لذت می برید. این روستا در 50 کیلومتری نوشهر، در دهستان پنجک رستاق، واقع است.
 سایر مکان های دیدنی نوشهر:

 • پارک جنگلی سیسنگان
 • سد آویدر
 • دریاچه خضرنبی
 • باغ گیاه شناسی
 • بندرگاه
 • پلاژ سیترا
 • آبشار زانوس
 • تنگه دار

پس از نوشهر اگر بخواهید به مسیر خود ادامه دهید می توانید جاده کنارگذر دریا را طی کنید. اطراف این جاده اکثرا مسکونی است و شما در طی مسیر، روستاها، خانه ها و مغازه هایی برای خرید خواهید دید. این مسیر کاملا سبز است و زمین بایر به چشم نمی خورد. 

 


فراتر از چالوس؛ نمک آبرود، محلی برای تفریحات آسمانی (تله کابین)

بعد از نوشهر منطقه معروف، زیبا و توریستی نمک آبرود وجود دارد. نمک آبرود به دلیل دوری از دریا، رطوبت کم تری دارد و به همین دلیل طبیعتش متفاوت از دیگر مناطق شمال کشور است. شما می توانید در این منطقه شمشادهای هفتصد ساله بیابید.
در نمک آبرود می توانید انواع تفریحات خاص و بی نظیر را تجربه کنید. تعدادی از دیدنی های هیجان انگیز نمک آبرود، از این قرار اند: 

 • تله کابین نمک آبرود
 • زیپ لاین
 • پل معلق
 • سورتمه
 • سینمای شش بعدی
 • پیست کارتینگ
 • باشگاه تیراندازی
 • مجموعه پروازی
 • آکوالیون و نمایش شیر دریایی
 • تفریحات آبی

 

تصویر تله کابین نمک آّبرود جاده چالوس

تله کابین نمک آّبرود از تفریحات جاده چالوس


نمک آبرود یک منطقه توریستی وسیع و بسیار زیبا است؛ به طوری که به مقصد بسیاری از گردشگران تبدیل شده و یک هتل پنج ستاره به نام هتل ونوس پلاس شمال نیز در آنجا احداث شده است.
هتل نمک آبرود یکی از زیباترین هتل های خطه شمال است و در میان طبیعت بکر نمک آبرود قرار دارد. شما می توانید از بین اتاق های این هتل، اتاقی را انتخاب کنید که  پنجره اش به سمت جنگل یا به سمت دریا باز شود. در حیاط هتل فضای سبز طبیعی شمال را خواهید داشت و می توانید مه را روی پوست خود احساس کنید.
نمک آبرود به جاذبه های بسیاری معروف است. یکی از معروف ترین آن ها، تله کابین نمک آبرود است. این تله کابین دو لاین دارد. یک خط آن توسط آلمانی ها و دیگری توسط سوییسی ها ساخته شده است. از طریق خط یک تله کابین نمک آبرود، در پانزده دقیقه به قله مدوبن می رسید. با خط دوم تله کابین، در ده دقیقه به قله دیو حمام می رسید. دیو حمام غارهای زیبایی دارد اگر از غارنوردی لذت می برید از این خط تله کابین استفاده کنید.
 بین قله ها و کوهپایه در نمک آبرود، ده درجه اختلاف دما وجود دارد به همین دلیل در تابستان  هوا بسیار دل چسب است. به دلیل شهرت این تله کابین و محبوبیتش، کمی شلوغ است؛ پس برای سوار شدن باید کمی در صف منتظر بمانید.

 

تصویر تله کابین نمک آّبرود در میان جنگل های جاده چالوس


اگر سوار تله کابین نمک آبرود شوید، منظره رو به روی شما دریاست و زیر پایتان را جنگل سرسبز و زیبا فرا گرفته است. این مناظر بسیار هیجان انگیز و لذت بخش هستند. اگر مسیر کنار ساحل را ادامه دهید، به هتل پارسیان آزادی خزر، معروف به هتل هایت خزر می رسید. این هتل قبل از انقلاب توسط هتل های زنجیره ای هایت آمریکا ساخته شده است. که بعد از انقلاب نامش به هتل پارسیان آزادی خزر تغییر کرد. 
این هتل امکانات لوکسی دارد و شامل ساحل اختصاصی و پلاژ است. از امکانات آن می توان به قایق موتوری، چتر پاراسل، پیست دوچرخه سواری ساحلی، استخر روباز، سونا، جکوزی، مسیر پیاده روی، پارک کودکان، گیم نت و جت اسکی اشاره کرد. این هتل در جاده ساحلی واقع شده که یک سمتش دریاست و سمت دیگرش به کوه های سرسبز ختم می شود. از این هتل می توان به شهرهای زیبای ساحلی، دسترسی داشت.
مهمانان هتل هایت، این هتل را به خاطر دسترسی راحت اش به شهرهای پرطرفدار مازندران و طبیعت و چشم اندازهای زیبایش انتخاب می کنند. اگر جاده ساحلی را ادامه دهید به برج های عظیم زاده و منطقه ای به نام متل قو یا شهرداری سلمان شهر می رسید.


متل قو را چه کسی ساخت؟

گفته می شود که شخصی به نام جمشید جوانشیر، در سال 1338، برای اولین بار پایش به این منطقه رسید. آقای جوانشیر علاقه خاصی به طبیعت داشت. یک روز در حال قدم زدن در مجاورت دریا و فکر کردن به ساخت هتل بود که چند قوی سفید دید. در همان لحظه نام متل قو در ذهنش جرقه زد.
آقای جوانشیر ساخت هتل را تا عید همان سال تمام کرد. بعد از آن مردم، بسیار از متل قو استقبال کردند. جوانان نواحی اطراف، از این فرصت استفاده کرده و برای کسب درآمد از مسافران و مهمانان هتل، به اطراف متل قو مهاجرت کردند. کم کم این منطقه تبدیل به شهر شد و نام آن را ساقی کلایه گذاشتند. ساقی، نام دختر آقای جوانشیر بود و کلایه نیز در زبان گیلکی به معنای محله است. پس از مدتی اولین شهرداری در ساقی کلایه تاسیس شد و همسر آقای جوانشیر به نام خانم فیروزگر، مسئولیت ریاست شهرداری را به عهده گرفت. خانم فیروزگر به عنوان اولین شهردار زن ایران شناخته می شود. پس از انقلاب، این منطقه به سلمان شهر تغییر نام داد.

 

تصویر برج های تجاری متل قو سلمانشهر

برج های تجاری متل قو سلمان شهر


جذابیت های متل قو، هم ماسه های نرم اش و هم طبیعت زیبا و بی نظیرش است. می توانید از تفریحات آبی مثل پاراسل، قایق سواری، شنا، جت اسکی و ... بهره مند شوید. این ساحل شامل پلاژ بانوان نیز می باشد. در ساحل متل قو می توانید مجسمه های شنی بسازید. 
سه برج بلند، به سبک برج های دبی، در متل قو خودنمایی می کنند. این برج ها به الماس قو خاورمیانه معروف هستند. مراکز خرید، کافی شاپ ها، رستوران ها، مجتمع تجاری ورزشی، هتل پنج ستاره و ... در این محدوده وجود دارند.


غار دانیال، دومین غار آبی کشور

یکی از جاذبه های طبیعی متل قو، غار دانیال است. در کف این غار، رودخانه جریان دارد و در بدو ورود تا کمر در آب فرو میروید. این غار، دومین غار آبی بزرگ ایران است. با یک چراغ قوه و بدون تجهیزات خاصی می توانید تا بخش هایی از غار پیش بروید. اما پس از آن، نیاز به وسایل غارنوردی و لباس های مخصوص دارید.

 

تصویر گردشگران در داخل غار دانیال سلمانشهر

گردشگران در حال بازدید از داخل غار دانیال سلمانشهر


 
جنگل تیلا کنار، آرامش و دیگر هیچ

جنگل تیلا کنار، پس از غار دانیال، یکی از جاذبه های گردشگری متل قو است. این جنگل مسیر پیاده روی، آبشار و رودخانه دارد. اگر می خواهید از سرو صدا و شلوغی شهر به جایی دنج و آرام پناه ببرید، این جنگل یک گزینه مناسب است.


فراتر از چالوس؛ عباس آباد، اقیانوس ابرها

بعد از متل قو به عباس آباد می رسیم. عباس آباد به جنگل با صفایش معروف است. جنگل ابر مازیچال و  پارک ملی و محافظت شده خشکه داران، از جاذبه های عباس آباد هستند. جنگل ابر مازیچال، جنگلی پر از درخت های بلوط است. مازی در زبان محلی به معنی بلوط و چال به معنای گودال است. در این جنگل می توانید شاهد اقیانوس ابر باشید. 
در ارتفاعات زیاد با بارش باران های شدید و افزایش رطوبت، کوه ها مانع فرار ابرها می شوند. با سردتر شدن هوا، ابر به سطح زمین نزدیک می شود و پدیده اقیانوس ابر به وجود می آید. در جنگل ابر مازیچال رویای روی ابرها راه رفتن، به حقیقت تبدیل می شود.

پس از عباس آباد می توانید مسیر خود را به سمت رامسر ادامه دهید یا قدم به جاده رویایی عباس آباد کلاردشت بگذارید که در ادامه درباره آن توضیح داده ایم.

 

تصویر مراتع سبز و زیبا جواهر ده رامسر جاده چالوس

مراتع سبز و زیبا جواهر ده رامسر جاده چالوس


 
فراتر از چالوس؛ جاده عباس آباد-کلاردشت، یکی از زیباترین جاده های جهان

حالا دیگر نوبت به جاده زیبا و رویایی عباس آباد-کلاردشت رسیده است که در بالا و قسمت مرزن آباد به آن اشاره کرده بودیم. جاده عباس آباد-کلاردشت از دل جنگل کشیده شده و به دلیل زیبایی فراوان، بسیار محبوب است. شما می توانید شاهد کباب شدن ماهی هایی باشید که صبح از دریا صید شده اند و آماده اند تا نوش جان کنید. غذاهای محلی هم در اطراف جاده و استراحت گاه ها پیدا می شود. تاب های بلندی در این منطقه وجود دارد که به تاب های وحشت معروف اند. این تاب ها به درختان تنومند بسته شده اند و هنگام تاب سواری دره های سرسبز و عمیق شمال، از زیر پایتان میگذرند که البته این تجربه کمی هیجان انگیز و ترسناک است. 
همان طور که در جاده پیش می روید اگر دقت کنید، چشمتان به میوه هایی مانند آلوچه (گوجه وحشی)، ازگیل، ولیک، عشقه و تمشک می افتد... نوش جان. در این جاده، در روستای کل کته که اواسط مسیر قرار دارد، می توانید از چشمه سبز گینه بازدید کنید.


 
فراتر از چالوس؛ رامسر و دریای دورنگ

پس از عباس آباد به رامسر می رسید. رامسر بزرگ ترین شهری است که در این مسیر وجود دارد. این شهر، هم دریا و هم جنگل دارد؛ آب و هوایش عالی است و به همین دلیل از مقاصد محبوب مسافران و گردشگران است. رامسر تنها شهری در شمال ایران است که دریا را در ساحل آن، دو رنگ مشاهده می کنید. این دریا در مناطق کم عمق سبز و در مناطق عمیق تر آبی است.
مناطق دیدنی رامسر:

 • کاخ مرمر رامسر
 • هتل قدیم رامسر
 • بلوار معلم رامسر
 • تله کابین رامسر
 • روستای جواهرده
 • مرکز خرید آرامش
 • جنگل دالخانی
 • آب گرم سادات محله
 • آبشار ایج رامسر
 • آبشار سیاسرت رامسر
 • سد میجران
 • دریاچه قو
 • غار یاغی لوکا
 • پارک آبی رامسر
 • آبشار ازارک
 • آبشار صفارود
 • بوستان جنگلی صفارود
 • روستای جنت رودبار
 • بازار جدید ماهی فروشان

اطراف رامسر مناطق تفریحی و سرمایه گذاری بسیاری دارد که یکی از آن ها جواهر ده است.

 

تصویر جاده رامسر تا جواهرده در زمستان

جاده رویایی رامسر تا روستای جواهرده در زمستان


فراتر از چالوس؛ رامسر تا جواهرده، مسیری بهشتی برای سفر کردن

از رامسر تا جواهر ده 27 کیلومتر راه است که حدودا یک ساعت طول می کشد. این جاده از کنار رودخانه صفارود می گذرد. درختان سبز در هم تنیده در دو طرف جاده، تونلی طبیعی به رنگ سبز را به وجود آورده اند؛ انگار که وارد بهشت می شوید. این مسیر اغلب اوقات، غرق در مه است. اگر قصد سفر به جواهرده را داشتید، دوربین عکاسی تان را فراموش نکنید؛ زیرا سوژه های بسیار جذابی را کشف خواهید کرد.
هوای این روستا بسیار صاف و تمیز است. همان طور که پیش میروید از سطح زمین ارتفاع می گیرید. این روستا از سطح دریا دو هزار متر فاصله دارد. در زمستان برف سختی در جواهرده می بارد و سکنه مجبور به تخلیه روستا می شوند. در جواهرده چشمه های آب گرم زیادی وجود دارد. در اینجا امکانات کوهنوردی، محل اسکان و خرید وجود دارد. وقتی از قله های جواهرده صعود می کنید ابرها را زیر پای تان می بینید.
"سرخ تله" و "واژک سه براره رژه"، دو قله جواهر ده هستند که سرخ تله، مرتفع ترین آن هاست. می توانید صنایع دستی مانند نمد، سفال و دست بافته های زنان محلی را از این روستا تهیه کنید. در طی مسیر رسیدن به این روستا، خوراکی هایی مانند ترشی، نان محلی و عسل طبیعی توسط اهالی، عرضه می شود.

 

تصویر منظره زیبای خانه های روستایی جواهرده رامسر

 تصویر منظره زیبای خانه های روستایی جواهرده رامسر

 

معمولا کسانی که جاده چالوس را طی می کنند، سفرشان در اینجا به پایان می رسد. اگر می خواهید بیش از این پیش بروید باید جاده های دیگری را امتحان کنید. برای رفتن به شهرهایی مانند آمل و رویان می توانید جاده هراز را انتخاب کنید.
آیا تا به حال جاده چالوس را پیموده اید؟ بهترین تجربه شما از این سفر چه بود؟ 
با ما به اشتراک بگذارید.