معرفی پارک های طبیعی و جذاب شهر مشهد


شهر مشهد علاوه بر اماکن مقدس و مذهبی خود، که مورد احترام و بازدید مسافران می باشند، یک شهر مدرن و پیشرفته با انواع امکانات تفریحی و گردشگری، هتل های خاص و متفاوت محسوب می شود. جاذبه های دیدنی مشهد کم نیستند و برای تماشا و بازدید از آن ها باید حتما برنامه ریزی داشته باشید.

 

شهر مشهد با امکان مذهبی و امکانات گردشگری فراوان

 

اگر قصد مسافرت به شهر مقدس و زیبای مشهد را دارید، پبش از آغاز سفر خود و رزرو یکی از هتل های مشهد، برنامه ریزی کنید تا علاوه بر زیارت مکان های مقدس به ویژه حرم مطهر امام رضا (ع)، از متفاوت ترین پارک های طبیعی مشهد نیز دیدن کنید.

 

شهر مشهد، شهری مدرن با هتل های خاص و به روز

 

پارک های طبیعی شهر مشهد علاوه بر این که در نوع خود خاص و منحصر به فرد هستند، با بازدید از آن ها سفر و همچنین تصویری متفاوت از شهر مشهد برای شما خلق خواهند کرد.این پارک های تفریحی، نه تنها مسافرتی لذت بخش تر را برای مسافران می سازند، بلکه برای اهالی شهر مشهد نیز یک پیشنهاد مناسب برای گذراندن آخر هفته ای متفاوت نیز می باشند.

پس چه ساکن مشهد هستید و یا از مسافرین این شهر دیدنی هستید، همراه بخش گردشگری هتل یار باشید تا شما را با پارک های طبیعی و جذاب شهر مشهد آشنا کنیم:

 

پارک های طبیعی و کم نظیر شهر مشهد

 

1- پارک جنگلی وکیل آباد

پارک وکیل آباد سال های سال است که به واسطه منطقه طبیعی و بکری که از یک دره بی نظیر و تعداد زیادی نهر و رودخانه تشکیل شده، مورد توجه مردم مشهد و همچنین مورد علاقه بسیاری از مسافران شهر مشهد می باشد.

 

پارک طبیعی و جنگلی وکیل آباد مشهد

 

پارک وکیل آباد کجاست؟

پارک وکیل آباد در بخش جنوب غربی مشهد قرار دارد و حدود 8 کیلومتر خارج از شهر است. پارک وکیل آباد در انتهای بلوار معروف وکیل آباد مشهد قرار دارد.

 

تاریخچه پارک وکیل آباد

این پارک از گذشته زبان زد همگان بوده و از سال 1348 توسط صاحب و مالک اصلی آن، حسین ملک برای استفاده عموم وقف عام شد و امروزه بخشی از اموال شهرداری مشهد به شمار می آید.

 

پارک طبیعی وکیل آباد با نهرها و درختان کهنسال فراوان

 

دانستنی های جالب در مورد پارک جنگلی وکیل آباد

پارک وکیل آباد مشهد در منطقه ای ییلاقی است و علاوه بر درختان کهنسال و دیدنی دارای یک رودخانه فصلی هم می باشد.

درختان این پارک جنگی 70 هکتاری، تنها از طریق قنات وکیل آباد آبیاری می شوند.

پارک وکیل آباد، از قدیمی ترین مناطق ییلاقی و تفریحی شهر مشهد محسوب می شود.

این پارک، همچنین دارای یک دریاچه فصلی است و از قنات وکیل آباد سرچشمه می گیرد.

 

امکانات پارک وکیل آباد مشهد

علاوه بر طبیعت و آب و هوای کم نظیر این پارک و همچنین دریاچه فصلی آن، از دیگر امکانات این پارک می توان به باغ وحش وکیل آباد و همچنین شهر بازی آن به نام کوهستان پارک شادی که در نزدیکی پارک جنگلی وکیل آباد قرار دارند اشاره کرد.

 

پارک بازی و باغ وحش وکیل آباد مشهد

 

2- باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد که در نوع خود جز کامل ترین و زیباترین باغ های گیاه شناسی ایران است، در مساحتی 25 هکتاری از سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرده است.

در این باغ آنچه انتظار شما را می کشد، تلفیقی خوش ذوق از هنر معماری و دانش طراحی باغ، در بستر علم گیاه شناسی می باشد. باغ گیاه شناسی از 11 سایت گوناگون تشکیل شده است که هر یک کلکسیون هایی دیدنی از زیبایی های طبیعت می باشند.

 

باغ گیاه شناسی شهر مشهد

 

برخی از دیدنی ترین سایت های باغ گیاه شناسی مشهد، باغ رز، آسیای میانه، باغ میوه های بومی ایران، نهالستان و ... می باشند. جالب است بدانید در این باغ، بیش از 400 نمونه ژنتیکی جمع آوری شده که هم اکنون بیش از 180 گونه از گیاهان دارویی در این پارک و موزه گیاه شناسی یافت می شود که با اهدافی از جمله آموزشی و تحقیقی نگه داری می شوند.

 

دیدنی ترین سایت های باغ گیاه شناسی مشهد

سایت باغ میوه جزء دیدنی ترین بخش های باغ گیاه شناسی مشهد است. برای نسل قدیم یاد آور خاطرات بسیاراست و برای نسل جدید لمس تجربه ایی متفاوت است چراکه تم طراحی سایت باغ میوه مشابه کوچ  باغ های سنتی ایران و باغ های ایرانی است که در آن بیش از 140 نمونه درخت میوه و سایر درختان غیر مثمر یافت می شود.

باغ رز در موزه گیاه شناسی مشهد با نمایش بیش از 120 رقم از 30 گونه گل رز جز پربازدید ترین و محبوب ترین بخش های باغ می باشد.

 

باغ رز از دیدنی ترین سایت های پارک و موزه گیاه شناسی مشهد

 

چگونه به باغ گیاه شناسی مشهد برسیم؟

همه ویژگی های یاد شده و هزاران ویژگی دیگر، باغ گیاه شناسی مشهد را به یکی از محبوب ترین مکان ها و سایت های گردشگری و تفریحی در شهر مشهد بدل کرده است که هر ساله مورد بازدید بسیاری از اهالی شهر مشهد و همچنین مسافران این شهر قرار می گیرد.

برای رسیدن به این باغ از طریق بلوار جمهوری، در حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر، می توانید از باغ گیاه شناسی مشهد دیدن کنید.

 

باغ گیاه شناسی مشهد، مورد توجه بسیاری از مسافران این شهر می باشد

 

3- پارک طبیعی هفت حوض مشهد

از دیگر پارک ها و بوستان های طبیعی مشهد می توان به پارک طبیعی هفت حوض اشاره کرد که در فاصله 7 کیلومتری از بخش جنوبی مشهد قرار دارد. به واسطه بکر و طبیعی بودن این پارک و همچنین وجود حوضچه هایی مملو از آب و فضایی سرشار از صدای پای آب، این پارک طبیعی در مشهد، موجب آرامش روحی و ذهنی بیشتر می شود.

 

پارک طبیعی هفت حوض مشهد

 

اندکی دیگر در مورد پارک طبیعی هفت حوض مشهد

پارک طبیعی هفت حوض، جز نخستین پدیده های طبیعی و گردشگری در شهر مشهد است که در حقیقت یک پارک طبیعی صخره ای در میان رشته کوه های خلج می باشد.

باتوجه به نام هفت حوض، مشخص است که این پارک طبیعی از هفت حوضچه کاملا بکر و طبیعی تشکیل شده است. این حوضچه های بر اثر فرسایش شیمیایی به خاطر باران های اسیدی تشکیل شده اند و بعضی از آنها به اندازه یک استخر کوچک وسعت دارند. جریان آب پس از عبور از این هفت حوض، وارد حوضی بزرگتر می شود و از آنجا به شکل یک رودخانه به مسیر خود ادامه می دهد.

 

حوضچه های طبیعی و صخره ایی پارک طبیعی هفت حوض مشهد

 

پیشنهاد ویژه برای مسافران شهر مشهد

این حوضچه های طبیعی که در اثر صیقل صخره ها ایجاد شده اند، در فصل بهار به واسطه وجود گل های شقایق موجود در منطقه  دل فریب تر می شوند و هربیننده ای را محو خود می کنند. طبیعت بکر، گل های شقایق و طنین آب در آرامش و سکوت زیبای این منطقه، از جمله برترین ویژگی های این پارک گردشگری در شهر مشهد می باشد.

 

چگونه به پارک طبیعی هفت حوض مشهد برسید؟

ابتدا باید از طریق نقشه خود را به شهرک سیدی و جاده خلج برسانید. مسافتی کوتاه را طی کنید و دوراهی را به سمت چپ وارد شوید. پس از طی اتوبان آسفالت به ورودی پارک هفت حوض خواهید رسید. ماشین خود را پارک کنید و پس از طی مسافتی کمتر از 2 کیلومتر به هفت حوض تماشایی مشهد خواهید رسید.

 

مسیر بکر و بی نظیر پارک طبیعی هفت حوض

 

پس علاوه بر امکان مذهبی، با برنامه ریزی دقیق از سایر سایت های تفریحی و گردشگری مشهد هم دیدن کنید و اگر از سایر پارک های طبیعی شهر مشهد دیدن کرده اید و یا اطلاعاتی دارید، با ما به اشتراک بگذارید...