هیجان فرود از آبشارهای متعدد و پرش در حوضچه هایی با آب های فیروزه ای در دل صخره های باشکوه تنگه رغز


تنگه رغز یا به بیان اهالی منطقه تنگه رودخیز در استان فارس در 30 کیلومتری شهرستان داراب قرار گرفته است. تنگه رغز مجموعه ای بینظیر از آبشارهای متنوع و چشمه هایی با آب زلال و شفاف را در خود جای داده است. کافی است پا به این تنگه بگذارید و گوش به نوای صدای طبیعت بسپارید، صدای آب گاهی ناله گونه، گاهی آرام و گاهی غرنده است. در این تنگه ماهی‌ها از آدم فراری نیستند و آدم را در حین عبور از حوضچه همراهی می‌کنند. این تنگه در کُل دارای 64 آبشار است که از این 64 آبشار تنها 14 آبشار مورد استفاده گردشگران است. این تنگه در دل کوه ها و میان صخره محصور شده است.

 

 

رغز در لغت به مهنای راه بکر و لغزنده است. آبشارهای رغز دارای ارتفاعات متفاوتی هستند که بلندترین آن 65 متر و کوتاهترین آن 6 متر است و باقی آبشارها با پرش از روی آن و افتادن در آب قابل گذر است.

حوضچه های تنگه رغز دارای عمق های متفاوتی هستند. عمیق ترین حوضچه حدود 20 متر عمق دارد و کم عمق ترین آنها حدود 6 متر عمق دارد. با رسیدن به آخرین آبشار جنوبی به ارتفاع 35 متر تنگه رغز به انتها می رسد.

 

 

همچنین بدون استفاده از وسایل مخصوص امکان بازدید از سرچشمه و چند حوضچه و آبشار نیز وجود دارد و در نهایت با رسیدن به آبشاری به ارتفاع 23 متر کوه پیمایی بدون وسایل مخصوص پایان می یابد و برای دیدن باقی حوضچه ها و آبشارها نیاز به تور لیدر و وسایل مخصوص کوهنوردی است.

مهم ترین آبشار تنگه رغز، وداع نام دارد که ارتفاع آن 46 متر و عمق حوضچه زیر آن 10 متر است که برای فرود از آن به طناب مخصوص کوهنوردی نیاز است.

 

 

مسیر رفتن به تنگه رغز

 

برای رفتن به تنگه رغز، ابتدا باید به شهر داراب استان فارس رفت و بعد از طی کردن مسافتی 35 کیلومتر در جاده داراب-شیراز به گردنه دراکویه می رسید. مسیر خاکی از اینجا شروع می شود باید سوار نیسان شوید و پس از گذشتن از منطقه کوه درختی در سمت چپ پس از 2 ساعت در مسیر خاکی با نیسان باید با پای پیاده مسیر را ادامه دهید. از سمت راست جاده که شروع به پیاده روی کنید به چشمه بیدک می رسید. ادامه مسیر پاکوب بدون شیب است. شیب رفته رفته بیشتر می شود و سپس سراشیبی است و با عبور از روی سنگ های بزرگ در نهایت در مسیری بدون شیب به چشمه می رسید.

 

 

نکات مهم برای رفتن به تنگه رغز:

 

  1. آب این منطقه سرد است و نیاز به کاپشن و یا لباس غواصی است که پیشنهاد ما استفاده از لباس غواصی است.
  2. از دمپایی یا کفش های جلو باز استفاده نکنید.
  3. داشتن جلیقه نجات ضروری است.
  4. مکان اقامتی در خود تنگه وجود ندارد و برای اقامت باید در شهر داراب و یا شیراز بازگردید. (هتل های استان فارس را می توانید از اینجا رزرو کنید.)
  5. آب کل مسیر قابل آشامیدن است، ولی بهترین آب همان آبی است که در سرچشمه از دل زمین به بیرون می‌تراود.
  6. مهارت شنا کردن به شما کمک می‌کند تا از آبشارنوردی لذت بیشتری ببرید.
  7. به وضع هوا و پیش‌بینی سازمان‌های هواشناسی توجه داشته باشید و خطر باران را جدی بگیرید.
  8. کبوترها در طول مسیر عبور، در گوشه و کنار، آشیانه دارند و در طول حرکت باید مراقب بود تا لانه کبوتری را تخریب نکرده یا به جوجه‌های آنها آسیب نرسانید.

 

بهترین زمان برای بازدید از تنگه رغز

بهترین زمان برای سفر به تنگه رغز از اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل مهر ماه است، زمانی که سرچشمه‌های پر آب این تنگه، و نسیم برخاسته از آبشارهای متعدد آن، روزهای گرم این ماه‌های سال را برای شما به بهشتی پر از هیجان بدل می‌کنند.