کوچه ای متقارن در شلوغترین خیابان پایتخت


در یکی از شلوغترین خیابان های پایتخت در خیابان نوفل لوشاتو کوچه ای عجیب غریب قرار گرفته که از شکل و شمایل متفاوتی نسبت به دیگر کوچه ها برخوردار است. این کوچه لولاگر نام دارد و به کوچه قرینه پایتخت نیز معروف است.  

وارد خیابان نوقل لوشاتو که شدید بعد از 50 متر پیاده روی به کوچه لولاگر می رسید. کوچه ای که متفاوت ترین کوچه پایتخت است چون همه ساختمان های این کوچه شبیه به هم و قرینه یکدیگر ساخته شده اند.   جایی که هنوز ساختمان های آجری اش به قوت سابق خود باقی است و هنوز پای برج های بلند و ساختمان های مرتفع به آن باز نشده است. حتی اهالی و ساکنین این کوچه نیز همه قدیمی هستند.

این کوچه همچنین جزو آثار ثبت شده در میراث فرهنگی کشور است و داستانی طولانی و جذاب دارد. در سال 1317 محمد باقر لولاگر تصمیم گرفت که با برادرش اکبر لولاگر که صاحب فرش فروش در برلین بود شراکتی به پا کند به همین دلیل مقداری از اموال خود را صرف ساخت مسجد و بیمارستان کرد و با بخش دیگر اموالش زمین کوچه لولاگر را خرید و به کمک سرمایه برادرش، مشغول ساخت خانه هایی در کوچه لولاگر شد. محمد باقر لولاگر به این دلیل که نماینده برادرش در ایران بود به رسم امانتداری هرچیزی که برای خود ساخته بود مشابه آن یا یکی به همان شکل را به کمک استاد حسن بنا در طرف دیگر کوچه برای برادر خود که خارج از ایران زندگی می کرد ساخت. ساختمان هایی با بهارخواب ها و درختانی قرینه یکی پس از دیگری ساخته شد و کوچه محلی برای زندگی اختصاصی لولاگرها شد. خانواده ای که هنوز پس از گذشت 78 سال اکثرشان در حال حاضر نیز ساکن خانه های سمت چپ این کوچه هستند.

کوچه لولاگر علاوه بر قرینه بودنش جذابیت های دیگری نیز دارد. پیتزا داود که بعنوان قدیمی ترین پیتزافروشی تهران نیز انتهای همین کوچه قرار دارد. خیلی ها معتقدند که آقا داود با موهای نقره ای رنگش میراث زنده کوچه به شمار می رود و پیتزا فروشی کوچک او، کوچه لولاگر را از به فراموشی سپردن نجات داده است. این پیتزا فروشی از یازدهم بهمن سال 1340 باز شده است و هنوز هم به سبک همان قدیم ها پیتزا به مشتریانش می دهد.

 

 

کافه ری را جاذبه دیگر این کوچه دیدنی می باشد. این کافه زمانی یکی از خانه های قدیمی کوچه بوده که توسط یکی از نوه های تازه از خارج برگشته لولاگرها بازسازی شده و به کافه تبدیل شده است. این خانه علاوه بر رستوران و کافه گالری نیز هست و در یکی از طبقات آن سفیر فرانسه زندگی می کند.

 

 

مردم از اقصی نقاط تهران برای دیدن کوچه قرینه پایتخت، قدیمی ترین پیتزا فروشی پایتخت و کافه ری را به کوچه لولاگر می آیند.

اگر در تهران ساکن هستید و هنوز به این کوچه سر نزده اید بهتر است این آخر هفته را برای بازدید از این کوچه دیدنی اختصاص دهید.