کویر قوم تپه | کویر گمشده آذربایجان


شهر تبریز یکی از شگفت انگیزترین شهرهای ایران است که عجایب زیادی را درون خود جای داده است. شاید اکثر ما تصور کنیم کویرها تنها در بخش مرکزی ایران و در آب و هوای گرم و خشک واقع شده باشند. اما این باور غلطی است!

دقیقاً در قلب طبیعت سرسبز تبریز شاهد قرارگیری یکی از زیباترین کویرهای ایران هستیم. نام این کویر، کویر قوم تپه است. وجود کویر قوم تپه، آن هم در آب و هوایی کوهستانی، یکی از عجیب ترین جاذبه شهر تبریز است. اگر علاقه مندید تا بیشتر در مورد کویر قوم تپه تبریز که یکی از جاذبه های گردشگری تبریز محسوب می شود بدانید، با ما در ادامه همراه باشید.

 

آنچه در ادامه می خوانیم...

 

 

کویر قوم تپه کجاست؟

کویر قوم تپه در آذربایجان شرقی و در شمال شرقی تبریز قرار دارد. برای رفتن به کویر قوم تپه باید از مسیر تبریز به صوفیان حرکت کنید. پس از گذر از پل راه آهن، روستای قوم تپه را مشاهده می کنید. در چند کیلومتری روستای قوم تپه، کویری در دل طبیعت واقع شده است.

قوم تپه در لغت به معنای تپه شنی است. با وجود کوهستانی بودن تبریز، کویر قوم تپه دارای آب و هوایی گرم است. به گونه ای که باور آن سخت است این کویر در دل کوهستان واقع شده باشد.

 

کویر قوم تپه، کویر گمشده آذربایجان

 

از سری مقالات جامع تبریز گردی و آشنایی با جاذبه های شهر تبریز:

"لیست جاهای دیدنی تبریز که حتماً باید ببینید!"

 

پیدایش کویر قوم تپه در دل طبیعت

کویر قوم تپه در سالیان دور جزوی از حاشیه دریاچه ارومیه بوده است. بر اثر سالیان دور و حرکت باد و خاک در آن منطقه شاهد پیدایش کور زیبای قوم تپه و نمک زاری در نزدیکی آن هستیم.

سراسر کویر قوم تپه، تپه های ماسه ای کوچک و جذابی پدید آمده که به زیبایی های این کویر می افزاید. وزش بادها در این منطقه سبب تغییر شکل این تپه ها می شوند و تصویری بسیار دیدنی پدید می آورند.

 

تصویر بافت خاک کویر قوم تپه تبریز

 

جاذبه های کویر قوم تپه

تپه های ماسه ای یکی از شگفت انگیزترین مناظر کویر قوم تپه است . تپه های شنی تجمعی از شن و ماسه است که توسط بادهای با سرعت بالای بیابان دمیده شده است. این تپه های شنی که در برابر آسمان آبی کویر برافراشته اند؛ از منحصر به فردترین ویژگی های کویر محسوب می شود. لازم به ذکر است ظاهر باشکوه تپه‌ها و رنگ‌های فوق‌العاده‌ی آن در طول روز در حال تغییر است. همچنین طبیعت بکر اطراف کویر از منحصر به فردترین ویژگی های آن محسوب می شود که با سفر به کویر قوم تپه می توانید از آرامش و زیبایی آن بهره ببرید.
 

جاذبه های طبیعی کویر قوم تپه

 

 

بهترین زمان بازدید از کویر قوم تپه

کویر قوم تپه در تمام فصول سال زیباست. با وجود این، بهترین زمان بازدید از این کویر در فصل بهار و زمستان می باشد. زیبایی های کویر قوم تپه با وجود شترهایی که در اطراف کویر قرار دارند، دوچندان شده است.

پیشنهاد می کنیم برای بازدید از کویر قوم تپه از اهالی روستا کمک بگیرید. یادتان نرود در سفرتان به تبریز عکس های زیبایی در این کویر ثبت کنید و آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

تصویر گردشگران در کویر قوم تپه تبریز

 

از سری مقالات پرطرفدار کویر گردی:

"کویرهای یزد را می شناسید؟"

 

انسان ها تهدیدی برای کویر قوم تپه

کویر قوم تپه یکی از بکرترین و زیباترین جاذبه های گردشگری تبریز محسوب می شود. این کویر این روزها به سبب بهره برداری بی رویه کارخانه ها در خطر نابودی قرار دارد. کویر قوم تپه، کویر پنهانی است که امکان دارد در سالیان نزدیک به وسیله انسان ها از بین برود.

 

تصویر گردشگران در حال کویرنوردی در کویر قوم تپه تبریز

 

 

در پایان...

تبریز شهر اولین ها، شگفتی های بسیاری درون خود جای داده است. از جنگل های ارسباران گرفته تا کویر قوم تپه در این شهر تاریخی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. حیف است در سفرتان به تبریز تنها به بازدید از جاذبه های داخل شهر بپردازید؛ چراکه طبیعت گردی و کویر نوردی می تواند انتخابی خوب برای گذراندن اوقات فراغتتان در این شهر تاریخی باشد.