کویرهای یزد را می شناسید؟


کویرهای یزد یکی از جاذبه های گردشگری مهم ایران است، به همین دلیل کویرهای یزد طرفداران خاص خود را دارد. کویرهای یزد با آسمان صاف و پرستاره و سکوتی آرامش بخش جلوه ای باشکوه از هستی است که می تواند لحظه هایی رویایی برایتان فراهم کند. اگر شما هم به کویرگردی و ایرانگردی علاقه دارید، مطلب پیش رو را در مورد کویرهای یزد می توانید مطالعه کنید تا با کویرهای یزد و شگفتی های طبیعت کویر، سرزمین رمل های پر نور آشنا شوید.

مطلب مشابه: راهنمای سفر به کویر مصر

 

1.‌ کویر بهادران؛

 یکی از کویرهای یزد با گونه های مختلف حیوانات

از جمله کویرهای یزد با گونه های دیدنی و مختلف حیوانات کویر بهادران است. علاقه مندان به کویرگردی و طبیعت گردی می توانند به کویر بهادران، یکی از کویرهای یزد در مرز مهریز و انار بروند و حیواناتی مثل عقاب سرسفید، کل، آهو و بز را از نزدیک در پهنه زیبای کویر بهادران مشاهده کنند.

 

عکسی از بز کوهی در کویر بهادران، یکی از کویرهای یزد

 

2.‌ کویر ریگ زرین (مغان)؛

از جمله کویرهای یزد با ریگ هایی همچون زر

در نزدیکی اردکان یزد و روستای ساغند یکی از کویرهای یزد واقع است. این کویر از کویرهای یزد با نام کویر مغستان نیز شهرت دارد. ریگزارهای کویر زرین، یکی از کویرهای کم‌نظیر یزد، بسیار زیباست و اگر از دور به ریگزارهای کویر زرین یزد نگاه کنید، تپه های پراکنده‌ای می بینید که بسیار چشم نواز و دیدنی هستند.

 

تصویری از پیاده روی بر شن های درخشان کویرهای یزد

اگر خواستید به کویر زرین، یکی از کویرهای یزد بروید، توصیه می کنیم از اردکان یزد آب و خوراکی  تهیه نمایید.

 

چگونه به کویر زرین، یکی از کویرهای یزد برویم؟

برای رسیدن به کویر زرین، یکی از کویرهای یزد، می توانید به روستای ساغند بروید. پس از 2 کیلومتر و دیدن تابلوی مغستان جاده‌ای خاکی قرار دارد. با عبور از جاده خاکی در دل شهر یزد ریگزارهای کویر زرین، از جمله کویرهای دیدنی یزد را می‌بینید. برای رسیدن تا ساغند تقریباً 8 ساعت با ماشین باید راه طی کنید.

 

3. کویر هفت سنگ

از جمله کویرهای یزد برای تفریحات پرهیجان

یکی از کویرهای یزد، کویر هفت سنگ است. کویر هفت سنگ 30 دقیقه با یزد فاصله دارد. در کویر هفت سنگ، تفریحاتی پرهیجان مثل سافاری، زیپ لاین و پاراگلایدر در انتظارتان است. برای رسیدن به کویر هفت سنگ باید از دروازه قرآن به بلوار نصر بروید. در کویر هفت سنگ،  یکی از کویرهای یزد، کمپ هایی وجود دارد که می توانید از امکانات آنها استفاده کنید.

 

آفرود سواری یکی از تفریحات پرهیجان در کویرهای یزد

 

4. کویر کارال،

در لیست کویرهای یزد با گربه های کارال

کویر کارال از جمله کویرهای یزد است که گونه‌ای زیبا و کمیاب از گربه ها به نام کارال را دارد. در کویرهای یزد می توانید شترسواری هم داشته باشید. اگر به دنبال هیجان هم هستید، سافاری و موتورسواری در کویرهای یزد را به شما توصیه می کنیم. در کویر کارال که یکی از کویرهای دیدنی یزد محسوب می شود هم امکان شترسواری دارید، هم می توانید به تفریحاتی مثل موتورسواری و سافاری بپردازید. البته در کویر کارال، یکی از کویرهای یزد، نخلستانی وجود دارد که بسیار زیباست. گردشگران بسیاری به این نخلستان در کویرهای یزد می روند و از جاذبه های طبیعی آن استفاده می کنند.

 

تصویری از بچه گربه های دوست داشتنی کارال، جلوه ای بی نظیر از طبیعت در دل کویرهای یزد

 

5. کویر بافق (درانجیر)

در فهرست کویرهای یزد برای پیاده روی در رمل های روان

کویر درانجیر، یکی از کویرهای یزد، با فاصله 10 کیلومتر از بافق قرار دارد و تقریباً دارای 75 کیلومتر وسعت است. می توانید به کویر درانجیر بروید، با پای برهنه روی رمل های درخشان کویر درانجیر قدم بزنید و طبیعت بکر را در یکی از کویرهای یزد احساس کنید.

 

اسکی روی شن یکی از تفریحات بسیار پرطرفدار در کویرهای یزد

 

6. کویر عقدا (سیاه‌ کوه)

کویر عقدا، سیاه کوه یا اردکان یکی دیگر از کویرهای یزد است. کویر سیاه کوه از جمله کویرهای یزد است که تا اردکان یزد 30 کیلومتر فاصله دارد.

چگونه به کویر عقدا یا سیاه کوه برویم؟

برای رسیدن به کویر سیاه کوه از جمله کویرهای یزد باید از جاده خاکی احمدآباد عبور کنید. این جاده شما را به کویر سیاه کوه یکی از کویرهای زیبای یزد می رساند.

یادتان باشد شب های کویرهای یزد بسیار سرد است، حتماً با خودتان لباس گرم داشته باشید.

 

عکسی از آسمان پر ستاره در یکی از کویرهای یزد

 

در کویرهای یزد چه وسایلی با خود به همراه داشته باشیم؟

برای کویرگردی و گشت و گذار در کویرهای یزد توصیه می کنیم نقشه، جی پی اس، عینک، کلاه و آب و خوراک مناسب با خود ببرید. با خودتان یک شال هم داشته باشید تا هنگام روز صورت خود را در برابر آفتاب کویرهای یزد بپوشانید. مراقب حشرات خزنده کویرهای یزد هم باشید.

خوب است بدانید در نزدیکی کویرهای یزد روستای خرانق و قلعه باقرآباد نیز هستند که به دلیل بافت قدیمی و معماری متفاوت همواره  مورد توجه گردشگران و ایران گردان بوده اند.

در این بخش از مجله هتل یار، فهرستی از کویرهای یزد را معرفی کردیم تا با کویرهای یزد آشنا شوید. کویرهای یزد جایی برای سفرهای ماجراجویانه و پرهیجان است. اگر  می خواهید سفری متفاوت و هیجان انگیز را تجربه کنید، پیشنهاد می کنیم به کویرهای یزد بروید تا در طبیعت دیدنی کویرهای یزد لحظه هایی به یاد ماندنی داشته باشید.