14 جاذبه گردشگری شیراز


بهترین مکان های دیدنی شیراز را می شناسید؟ شیراز شهر شعر و ادب، با شهرت جهانی، یکی از مهم ترین مقصدهای گردشگری محسوب می شود. این شهر زیبا پر از بناهای باستانی کم نظیر و باغ های شگفت انگیز است که به ثبت جهانی رسیده اند.

اگر می خواهید به شیراز بروید و به گشت و گذار در شهر شکوفه های بهار نارنج بپردازید، با ما همراه باشید تا با جذاب ترین و بهترین مکان های دیدنی شیراز از نظر مسافران آشنا شوید.

 

آنچه در ادامه بررسی خواهیم کرد...

 

 

1. تخت جمشید، یکی از بهترین و باشکوه ترین مکان های دیدنی شیراز

یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی شیراز با قدمت چندین هزار ساله بنای تخت جمشید (Persepolis) است. تخت جمشید در مرودشت و 60 کیلومتری شیراز قرار دارد. در گذشته، تخت جمشید را با نام پارسه یا پرسپولیس می شناختند. قدمت بنای پرسپولیس به زمان هخامنشیان بازمی گردد.

 

تخت جمشید ثبت شده یونسکو

بنای تخت جمشید (Persepolis) از مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز

 

با وجود گذشت چندین سال از ساخت بنای تخت جمشید و حمله های اسکندر مقدونی به آن، همچنان سرستون ها و قسمت هایی از بنای ویرانه تخت جمشید باقی مانده است.

 تخت جمشید به عنوان کهن ترین و باشکوه ترین بنای تاریخ به ثبت یونسکو رسیده است و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند.

 

تخت جمشید کهن ترین بناها

تخت جمشید (Persepolis) بنای باشکوهی که به ثبت یونسکو رسیده است

 

2. پاسارگاد

شهر پاسارگاد در خارج از شیراز و 60 کیلومتری آن قرار دارد. آرامگاه کوروش کبیر (قدرتمندترین امپراتور تاریخ ایران)، آرامگاه کمبوجیه، کاروانسرای مظفری و مجموعه تخت جمشید از مهم ترین آثار به جا مانده از زمان هخامنشیان هستند.

 

پاسارگاد در نزدیکی تخت جمشید

تنها آرامگاه باقی مانده از شهر پاسارگاد در شیراز

 

پیشنهاد می کنیم دو بنای شاهکار نقش رستم و نقش رجب را نیز حتماً مشاهده کنید. این دو بنا در نزدیکی تخت جمشید و پاسارگاد واقع شده اند.

 

پاسارگاد در نزدیکی نقش رستم و نقش رجب

بنای نقش رستم شیراز ، از شاهکار های معماری قدیمی

 

3. آرامگاه شاه چراغ

آرامگاه شاه چراغ از مکان های مذهبی و زیارتی شیراز محسوب می شود. شاه چراغ آرامگاه دو تن از برادران امام رضا (ع) است. معماری ایرانی فوق العاده آرامگاه شاه چراغ سبب شده تا این مکان نیز در لیست بهترین مکان های دیدنی شیراز قرار گیرد.

 

آرامگاه شاه چراغ در شیراز

آرامگاه شاه چراغ شیراز از مکان های زیارتی شیراز

 

کاشی کاری های فیروزه ای و آیینه کاری های بی نظیر آرامگاه شاه چراغ، آن را به یکی از زیباترین و آرامش بخش ترین عبادتگاه های شیراز تبدیل کرده است.

 

آرامگاه شاه چراغ با کاشی کاری های فیروزه ای

آیینه کاری های شاهکار آرامگاه شاه چراغ شهر شیراز

 

4. مسجد نصیرالملک

بعید است تا به حال عکس های زیبای مسجد رنگارنگ نصیرالملک را ندیده باشید. این مسجد یکی از بهترین مکان های دیدنی شیراز و با عنوان مسجد صورتی معروف است.

شیشه های رنگی، ستون های کنده کاری شده، فرش های منحصربه فرد ایرانی و کاشی کاری های رنگارنگ مسجد نصیرالملک، همگی سبب خلق فضایی مسحورکننده شده اند. فراموش نکنید در سفرتان به شیراز، بازدید از این مسجد رنگارنگ مشهور را در لیست خود قرار دهید.

 

مسجد نصیر الملک مسجد صورتی رنگ شیراز

مسجد صورتی رنگ نصیرالملک شیراز

 

بهترین زمان برای عکاسی از مسجد نصیرالملک ساعت 9 تا 11 صبح است.

 

کاشی کاری های رنگی مسجد نصیرالملک

نمای 360 درجه از مسجد نصیرالملک شیراز

پیشنهاد می کنیم مطلب " مسجد نصیرالملک شیراز سمفونی از جنس رنگین کمان " را بخوانید.

 

 

5. مجموعه وکیل

مجموعه وکیل یکی از زیباترین مکان های گردشگری شیراز است. این مجموعه شامل بازار وکیل، آب انبار، حمام وکیل و مسجد وکیل می باشد که همگی در همسایگی یکدیگر ساخته شده اند. قدمت این آثار تاریخی به دوران زندیه بازمی گردد. اگر قصد دارید به بهترین مکان های دیدنی شیراز سری بزنید، توصیه می کنیم بازدید از این مجموعه را از دست ندهید!!

 

بازار وکیل

یکی از بهترین مکان های دیدنی شیراز، بازار وکیل است. قدمت این بازار قدیمی هزارتو، با معماری متفاوت، به دوران زندیه بازمی گردد. بازار وکیل علاوه بر داشتن صدها مغازه و دکه متنوع، محلی مناسب برای عکاسان به شمار می رود.

 

بازار وکیل از قدیمی ترین بازارهای شیراز

بازار وکیل شیراز، بازار قدیمی هزارتو شیراز

 

سقف های طاقی شکل و کاشی کاری های چشم نواز بازار وکیل، فضایی آرامش بخش و زیبا را پدید آورده اند. در بازار وکیل از فرش ایرانی، ادویه و محصولات سنتی شیراز گرفته تا طلا و جواهر، لوازم خانه و .... پیدا می شود. یادتان نرود در سفرتان به شیراز، سری به این بازار بزنید و سوغاتی های نفیس خود را از بازار وکیل تهیه کنید.

 

تصویر یکی از مغازه های بازار وکیل شیراز

بخش فرش فروشی بازار وکیل شیراز

 

حمام وکیل

حمام تاریخی وکیل از دیگر مکان های دیدنی شهر شیراز است. نقاشی های زیبا این حمام، داستان های زیبایی را از معراج پیامبر گرفته تا دیدار عاشقانی چون شیرین و فرهاد را روایت می کنند.

 

تصویر 180 درجه از حمام وکیل شیراز

نقاشی های زیبای حمام وکیل شیراز

 

قسمت های مختلف حمام وکیل شامل گرم خانه، خزینه، رخت کن و شاه نشین می باشد.

 

تصویر از نمای 360 درجه حمام وکیل در شیراز

نمای 360 درجه از حمام وکیل شهر شیراز

 

مسجد وکیل

مسجد وکیل در نزدیکی بازار وکیل قرار دارد و از بهترین مکان های دیدنی شیراز محسوب می شود. این مسجد با 48 ستون بزرگ و سقف کاشی کاری شده در زمان زندیه ساخته شده است.

 

تصویر مسجد وکیل شهر شیراز

بازار وکیل از جاذبه های گردشگری شهر شیراز

 

رنگ زرد و سبز فیروزه ای کاشی ها فضایی آرامش بخش را تداعی می کنند. هرساله گردشگران زیادی از سراسر جهان برای تماشای مسجد وکیل به شیراز سفر می کنند.

 

نمای 360 درجه از مسجد وکیل در شهر شیراز

کاشی کاری های بی نظیر مسجد وکیل شیراز

 

6. آرامگاه حافظ

از پرطرفدارترین مکان های دیدنی شیراز می توان به آرامگاه حافظ شیرازی، معروف به لسان الغیب، اشاره کرد. بدون شک پیاده روی و گشت و گذار در اطراف آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی حال و هوای دیگری دارد.

 

آرامگاه حافظ ، آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی

آرامگاه سعدی از شاعران  بزرگ ایرانی در شهر شیراز

 

معماری فوق العاده و نورپردازی بنای حافظیه در شب، فضایی زیبا و محسورکننده را به وجود آورده است. یادتان نرود حتماً در حافظیه شیراز به دیوان حافظ تفأل بزنید!

 

آرامگاه حافظ در حافظیه شیراز

فضای مسحور کننده و زیبا آرامگاه حافظ در حافظیه شیراز

 

7. آرامگاه سعدی

سعدیه شیراز در فاصله کمی از حافظیه قرار دارد و آرامگاه یکی دیگر از شعرای بزرگ و مهم ایران است. باغ زیبا و سرسبز، حوض های مستطیلی پر از ماهی، تنها بخشی از زیبایی های آرامگاه سعدی محسوب می شوند.

 

تصویر آرامگاه سعدی در سعدیه شیراز

آرامگاه سعدی از دیگر شاعران بزرگ ایرانی در شهر شیراز

 

این بنا از ابتدا تا کنون چندین بار بازسازی و مرمت شده است.

 

آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی سعدی در شهر شیراز

هوای بارانی سعدیه شیراز

 

8. دریاچه مهارلو شیراز

اگر به دنبال مکانی خاص برای عکاسی می گردید، بازدید از دریاچه مهارلو شیراز را فراموش نکنید. دریاچه مهارلو تا شیراز چیزی حدود 57 کیلومتر فاصله دارد. دلیل اصلی اینکه این دریاچه بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته، آب قرمز رنگ دریاچه مهارلو است.

 

تصویر دریاچه مهارلو از بال هواپیمایی در آسمان شهر شیراز

دریاچه مهارلو شیراز از فراز آسمان

 

دریاچه  قرمز رنگ مهارلو در نزدیکی شهر شیراز

دریاچه قرمز رنگ مهارلو در نزدیکی شهر شیراز

 

9. ارگ کریم خان

ارگ کریم خان از جاذبه های گردشگری مهم و جذاب شیراز است و در مرکز این شهر تاریخی قرار دارد. این ارگ در قرن 18 میلادی ساخته شده است. ارگ کریم خان چهار برج استوانه ای در چهار گوشه خود دارد.

 

ارگ کریم خان از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر شیراز

ارگ کریم خان شیراز از مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز

 

اگر دقت کنید، مشاهده می کنید این برج در زاویه 30 درجه کج شده است. داخل ارگ زیبای کریم خان، ایوان ها، آبنما ها، باغچه های زیبا، اتاق های نقاشی شده و حمام اختصاصی  قرار دارد.

 

ارگ کریم خان شیراز که به صورت کج در زاویه 30 درجه بنا شده

ارگ کریم خان شیراز در نمای شب

 

10. پیشنهاد ویژه رزرو هتل های شیراز هتل یار

 شیراز پر از جاذبه های گردشگری و منحصربه فرد است که بازدید از آنها زمان زیادی نیاز دارد. صرفه جویی در زمان و بازدید از بهترین مکان های دیدنی شیراز، رزرو هتلی مناسب و نزدیک به آنها را می طلبد؛ برای مثال، با رزرو هتل بزرگ که در قلب شهر شیراز قرار گرفته یا رزرو هتل چمران در نزدیکی اتوبان شیراز می توانید به راحتی به قسمت های مختلف شهر بروید و از مکان های دیدنی شیراز دیدن کنید.

با ورود به صفحه اختصاصی هتل های شیراز در هتل یار می توانید پیش از سفر به شیراز، اطلاعاتی جامع و مناسب کسب کنید؛ مانند فاصله هریک از هتل ها با مکان های مهم و دیدنی شیراز، امکانات هتل ها، عکس ها، نظر کاربران و پیشنهادهای شگفت انگیز هتل یار برای اقامت با تخفیف را مشاهده و هتل ها را باهم مقایسه کنید.

 

11. عمارت شاپوری

یکی دیگر از بهترین مکان دیدنی شیراز ، عمارت شاپوری با معماری فوق العاده است. قدمت بنای شاپوری به دوره پهلوی اول بازمی گردد. بنای مجلل شاپوری توسط معمار حاذق و استاد بزرگ ایرانی، ابوالقاسم مهندسی ساخته شده است.

 

عمارت شاپوری از مجلل ترین عمارت های شهر شیراز

معماری فوق العاده زیبای عمارت شاپورزی شهر شیراز

 

تصویر عمارت شاپوری در شب

نمای شب عمارت شاپوری ، شاهکار معماری شهر شیراز

 

12. باغ عفیف آباد

مجموعه عفیف آباد شامل باغ بزرگ زیبا و کاخ سلطنتی است. کاخ عفیف آباد زمانی اقامتگاه یکی از پادشاهان سلطنتی بوده است. امروزه از این بنا به عنوان بزرگ ترین موزه اسلحه خاورمیانه استفاده می شود.

 

مجموعه باغ عفیف آباد از دیدنی های شهر شیراز

مجموعه عفیف آباد ، اقامتگاه پادشاهان سلطنتی

 

کاخ سلطنتی و طبیعت بکر و جذاب اطراف آن موجب شده است یکی از بهترین مکان های دیدنی شیراز باشد.

 

نمای کاخ سلطنتی مجموعه باغ عفیف آباد

بنای داخلی کاخ سلطنتی مجموعه عفیف آباد شهر شیراز

 

13. باغ ارم

هرچه از زیبایی های باغ ارم شیراز بگوییم کم است. هنگام قدم زدن در این باغ، بوی خوش گل ها و عطر بهارنارنج همه جا پراکنده است. انواع گیاهان زیبا و درختان میوه را می توانید در باغ ارم پیدا کنید. باغ ارم شیراز، در هر فصل سال، زیبایی های خاص خود را دارد.

 

باغ زیبای ارم در شهر شیراز

باغ ارم ، از زیباترین باغ های شهر شیراز

 

باغ ارم با قدمتی 300 در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. زیبایی های باغ ارم فقط به همین جا ختم نمی شود. معماری فوق العاده کاخ قاجاری و حوض زیبای درون باغ، جذابیت این مکان را دو چندان کرده اند.

 

باغ ارم از قدیمی ترین باغ های شهر شیراز که به ثبت یونسکو رسیده

باغ ارم شیراز ، یکی از باغ های قدیمی شهر شیراز که به ثبت یونسکو رسیده است

 

14. باغ نارنجستان قوام

از دیگر باغ های مجلل و زیبا شهر شیراز که بازدید از آن را در سفرتان به این شهر نباید از دست بدهید، باغ نارنجستان قوام است. هرچه از زیبایی های این باغ بگوییم کم است. این باغ که زمانی محل زندگی قوام السلطنه بوده، عمارتی زیبا و چشم نواز درون خود دارد.

 

باغ نارنجستان قوام محل زندگی قوام السلطنه

باغ نارنجستان قوام شیراز ، عمارتی شاهکار و بی نظیر

 

این عمارت به صورت قرینه و براساس معماری ایرانی طراحی شده است. اتاق های کاشی کاری شده، تابلوهای نفیس و منبت کاری شده و پنجره های رنگی از جذابیت های عمارت مرکزی باغ نارنجستان قوام است.

 

عمارت قرینه باغ نارنجستان قوام

عمارت داخلی باغ نارنجستان قوام با معماری قرینه

 

 

در پایان...

 

شیراز، شهر ادب و هنر، پر از مکان های تاریخی و  باغ های دیدنی است. شک نکنید با بازدید از لیست بهترین مکان های دیدنی شیراز که در اختیارتان گذاشته ایم، سفری خاطره انگیز و به یاد ماندنی خواهید داشت. می توانید با رزرو هتلی مناسب که نزدیک ترین فاصله را با این مکان های گردشگری دارد، دسترسی راحت تری به مکان های دیدنی شیراز داشته باشید.

 

 

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار